Dwie kobiety siedzące blisko siebie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Relacje międzyludzkie – wpływ komunikacji niewerbalnej na odbiór przekazu

Relacje interpersonalne, czyli związki między ludźmi to sposób komunikowania się: wyrażania uczuć i postaw, przekazywania informacji. Relacje między partnerami mogą być pozytywne - wyrażać się poprzez miłość, intymność; negatywne – kiedy pojawia się manipulacja, nienawiść lub pozostawać obojętne – rozmówcy wykazują wobec siebie dystans emocjonalny. Na rozumienie komunikatu wpływ ma w 93% komunikacja niewerbalna (mimika, gestykulacja, postawa) i elementy prozodyczne (ton głosu), słowa to tylko 7%.

Relacje interpersonalne, czyli związki między ludźmi to sposób komunikowania się: wyrażania uczuć i postaw, przekazywania informacji. Relacje między partnerami mogą być pozytywne - wyrażać się poprzez miłość, intymność; negatywne – kiedy pojawia się manipulacja, nienawiść lub pozostawać obojętne – rozmówcy wykazują wobec siebie dystans emocjonalny. Na rozumienie komunikatu wpływ ma w 93% komunikacja niewerbalna (mimika, gestykulacja, postawa) i elementy prozodyczne (ton głosu), słowa to tylko 7%.

Relacje interpersonalne a komunikacja niewerbalna

Na komunikację niewerbalną składają się mimika – wyraz twarzy, kinezjetyka – postawa, gesty, pozycja ciała, proksemika – odległość od rozmówcy oraz parajęzyk – wysokość i natężenie głosu. Sygnały niewerbalne należy łączyć z kulturą, w której wychował się rozmówca.

 

Mowa ciała nie kłamie – przykładowe sygnały niewerbalne, na które warto zwrócić uwagę w relacjach międzyludzkich:

Negatywne relacje międzyludzkie

Aby prawidłowo odczytać znaczenie mowy ciała, konieczne jest połączenie minimum dwóch elementów. O tzw. postawie zamkniętej, mówimy, kiedy na przykład ktoś siedząc, krzyżuje nogi, ręce i odchyla ciało do tyłu – suma tych sygnałów sugeruje, że dana osoba jest nastawiona negatywnie do rozmówcy. Inne, ważne symptomy niewerbalne to:

 • gwałtowne odwrócenie głowywrogie nastawienie;
 • ręce splecione na piersi – wrogie nastawienie;
 • ręce ukryte głęboko w kieszeni – skrywanie uczuć;
 • przestępowanie z nogi na nogę – zdenerwowanie;
 • brwi do połowy obniżone – zakłopotanie;
 • całkowite obniżenie brwi – dezorientacja, strach;
 • masowanie płatków uszu – obawa, dezorientacja;
 • palce u stóp skierowane do środka – niepewność;
 • palec wskazujący podniesiony do ust – chęć przerwania mówiącemu;
 • nogi skrzyżowane, ciało oparte na jednej nodze, druga stopa skierowana czubkiem buta do podłogi – rozdrażnienie;
 • drapanie po nosie – typowe przy okłamywaniu;
 • skulenie ramion – przygnębienie;
 • kontakt wzrokowy utrzymywany przez mniej niż 30% czasu trwania rozmowy (ogółem) – nieuczciwość; złe intencje;
 • stukanie palcami w stół – zniecierpliwienie.

Pozytywne relacje międzyludzkie

Otwarta postawa ciała oznacza zainteresowanie tym, co druga strona ma do przekazania, jest wyrazem sympatii. Rozłożone ręce, lekki rozkrok, uśmiech – to sygnały przyjaznych relacji międzyludzkich. Inne pozytywne oznaki to:

 • delikatne kiwanie głową – zgoda z rozmówcą;
 • uśmiech, który jednorazowo nie trwa dłużej niż pięć sekund – serdeczność;
 • pochylanie głowy na bok – zainteresowanie tym, co mówi rozmówca;
 • odgarnianie włosów z twarzy przez kobietę – w kontakcie z mężczyzną oznacza flirtowanie;
 • częste spoglądanie na siebie, ale nie dłużej niż przez około 60% czasu trwania rozmowy (ogółem) – zainteresowanie;
 • schludny, niebieski strój – osoba komunikatywna, otwarta;
 • ręce ułożone w tzw. wieżyczkę (połączone ze sobą palce lewej i prawej ręki przy szeroko rozstawionych nadgarstkach) – pewność siebie, kontrola sytuacji;
 • stanie ze złączonymi nogami – szacunek dla rozmówcy;
 • rozmówcy w odległości 15-45 cm od siebie – strefa intymna; ludzie w bardzo bliskiej relacji, silnie związani emocjonalnie;
 • rozmówcy w odległości do 120 cm od siebie – strefa osobista; przyjacielskie relacje.

 

piękna kobieta z dłońmi przy twarzy
©Lars Zahner/Fotolia.com
Styl życia
Perfekcja w życiu. Jak sobie radzić z perfekcjonizmem?
Perfekcjonizm to postawa lansowana przez współczesne społeczeństwo jako zaleta i cecha bardzo pozytywna. Dążenie do doskonałości nie jest jednak tak bezpieczne jak się wydaje. Ciągła pogoń za perfekcją może skomplikować życie i relacje międzyludzkie.

Perfekcjonizm to postawa lansowana przez współczesne społeczeństwo jako zaleta i cecha bardzo pozytywna. Dążenie do doskonałości nie jest jednak tak bezpieczne jak się wydaje. Ciągła pogoń za perfekcją może skomplikować życie i relacje międzyludzkie. Czym się objawia perfekcjonizm? Perfekcjonizm to znak naszych czasów. To postawa, według której każda czynność musi być wykonywana jak najdokładniej. Społeczne uwarunkowanie perfekcjonizmu to, według Malwiny Huńczak, autorki książki „Przekleństwo perfekcjonizmu” , przeświadczenie, że zostaniemy przez innych ludzi zaakceptowani dopiero wtedy, kiedy będziemy doskonali. Świat nie jest idealny, nie można wszystkiego przewidzieć i kontrolować.   Bycie perfekcjonistą poprawia jakość życia, bo wszystkie zadania, które są nam powierzone zawsze są wykonywane w stu procentach. Z drugiej strony jest to także nieustanna gonitwa za doskonałością, której nie da się osiągnąć. To poczucie, że wszystko zrobi się najlepiej samemu, że nikt inny nie jest tak kompetentny. Jednocześnie perfekcjoniści mają tendencje do odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę . Nie wynika to z lenistwa, a ze strachu, że coś zostanie zrobione nie tak jak trzeba. Perfekcjonizm w pracy Perfekcjonista jest osobą szanowaną i docenianą w pracy. Pracodawcy, którzy mają w swoim zespole kogoś takiego, są w bardzo komfortowej sytuacji. Mogą być pewni, że wszystkie zadania zostaną wykonane na czas. Zadowoleni mogą być także współpracownicy perfekcjonisty. Niechętnie będzie on dzielił się zadaniami z innymi ludźmi i prędzej sam wykona całą pracę niż oddeleguje część do kolegów. Nie wynika to zwykle z potrzeby uznania, ale z poczucia, że tylko sam perfekcjonista jest w stanie dobrze wykonać zlecenie kierownictwa. Perfekcjonizm w życiu rodzinnym W najtrudniejszej sytuacji są najbliżsi osoby dotkniętej...

©Jacob Lund/Fotolia
Styl życia
Jak okazywać uczucia? Liczą się zarówno gesty, jak i słowa
Aby okazać miłość, wystarczą gesty i słowa wypowiadane w wyraźnie dobrej intencji. Wiele par z długim stażem, stwierdza, że podstawą uczucia jest dbanie i troska o drugą osobę bardziej niż o siebie. Przy tak skierowanej uwadze obu stron, zawsze spotykają się one „w środku”. Podstawą jest uważne słuchanie drugiej osoby tak, aby jak najlepiej ją poznać i móc dbać o jej dobro.

Aby okazać miłość, wystarczą gesty i słowa wypowiadane w wyraźnie dobrej intencji. Wiele par z długim stażem, stwierdza, że podstawą uczucia jest dbanie i troska o drugą osobę bardziej niż o siebie. Przy tak skierowanej uwadze obu stron, zawsze spotykają się one „w środku”. Podstawą jest uważne słuchanie drugiej osoby tak, aby jak najlepiej ją poznać i móc dbać o jej dobro.   W związku ważne jest stałe pozytywne zaskakiwanie siebie nawzajem - miłe niespodzianki i prezenty . Bardzo ważny jest też własny czas i uwaga, którą obdarowujemy ukochaną osobę. Dobrym prezentem będzie więc taki, który da okazję do wspólnego spędzenia wolnego czasu , np. w kinie, w restauracji lub na pogłębianiu wspólnych pasji, prezent, który da pozytywne emocje obu stronom. Im silniejsze będą te emocje, tym bardziej podarunek zapadnie w pamięć. W związku bardzo ważny jest też dialog i wzajemne zrozumienie. Dialog i dobra komunikacja pozwalają lepiej poznać partnera Dialog to rozmowa, jednak zanim zacznie się mówić, należy uważnie słuchać. Nie wystarczy jednak odbierać komunikaty przekazywane przez drugą osobę. Słuchanie powinno być aktywne: nastawione na odbiór informacji, zrozumienie i adekwatną reakcję. Zainteresowanie tym, o czym mówi druga osoba sprawia, że czuje się ona ważna i doceniona . Dzięki aktywnemu słuchaniu nawiązuje się i podtrzymuje kontakt psychiczny oraz tworzy klimat zaufania, który sprzyja szczerej rozmowie, także rozmowie o uczuciach. Klimat zaufania jest podstawą udanego związku.   Jednak nie tylko słowa świadczą o zainteresowaniu i uwadze . Mówią o nich również zachowania werbalne, niewerbalne i parawerbalne. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego, rozszerzone źrenice, pochylenie w stronę rozmówcy świadczą o zainteresowaniu daną osobą i...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner