Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
USG tarczycy
© Gerhard Seybert/Fotolia.com
Styl życia

Niedoczynność tarczycy: przyrost masy ciała, uczucie chłodu i osłabienie

Trzy rodzaje niedoczynności tarczycy: pierwotna, wtórna i trzeciorzędowa mają różne objawy u pacjentów w zależności od ich wieku. U dzieci może to być zahamowanie wzrostu, u starszych pacjentów – spadek libido.

Trzy rodzaje niedoczynności tarczycy: pierwotna, wtórna i trzeciorzędowa mają różne objawy u pacjentów w zależności od ich wieku. U dzieci może to być zahamowanie wzrostu, u starszych pacjentów – spadek libido.

 

Niedoczynność tarczycy może pojawiać się w formie utajnionej, gdy objawy tarczycy są trudne do rozpoznania, oraz w formie klinicznej (pełnoobjawowej) o różnych objawach – chorzy często skarżą się na większą masę ciała, zaparcia oraz ból w stawach.

Co to jest niedoczynność tarczycy

Tarczyca, czyli gruczoł tarczowy, odpowiedzialna jest za produkowanie hormonów, które sterują metabolizmem w tkankach oraz narządach. W momencie gdy dochodzi do zaburzenia i tarczyca wydziela za mało hormonów, mówimy o niedoczynności tarczycy.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Przyczyny powodujące niewydolność tarczycy są różne w zależności od tego czy niedoczynność jest pierwotna czy wtórna.

 

Pierwotna niewydolność tarczycy powoduje uszkodzenie gruczołu, wywołane np. przez:

 • schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, takie jak np. zapalenie poporodowe, przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy (czyli choroba Hashimoto),
 • leczenie jodem radioaktywnym w tabletkach (stosowane głównie w nadczynności tarczycy),
 • nadużywanie leków przeciwtarczycowych,
 • niedobór jodu w środowisku,
 • naświetlanie pierwiastkami radioaktywnymi.

 

Wtórna niewydolność tarczycy pojawia się przy niedoborze TSH (hormonu tyreotropowego), związanym z niedoczynnością przysadki. Niedoczynność ta może być spowodowana guzem, urazem bądź krwotokiem. Kliniczne symptomy wtórnej niedoczynności są podobne do pierwotnej niedoczynności.

 

Najrzadziej występuje trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy, której przyczyny to:

 • guzy podwzgórza,
 • nagromadzenie się limfocytów na węzłach chłonnych,
 • stany prowadzące do przerwania ciągłości szypuły przysadki.

Objawy chorej tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy powiązane są ze zwolnieniem tempa metabolizmu. O niewydolności tarczycy świadczyć będzie przyrost masy ciała, osłabienie i zmęczenie organizmu, zmniejszenie koncentracji oraz ciągłe uczucie chłodu. Niewydolność tarczycy u kobiet może prowadzić do bardzo obfitych miesiączek, z kolei u mężczyzn może spowodować spadek libido, a przez to problemy na tle seksualnym. Zaburzenia tarczycy mają także inne objawy. Oto najważniejsze z nich:

 • łamliwe i suche włosy,
 • blada skóra,
 • szorstki, łuszczący się naskórek (w szczególności na kolanach i łokciach),
 • obrzęk dłoni,
 • słabe tętno,
 • obniżone ciśnienie,
 • wolniejsza praca serca,
 • ochrypły głos,
 • niska wydolność oddechowa,
 • zaparcia,
 • nadmierne gromadzenie się płynu w brzuchu (wodobrzusze),
 • osłabienie słuchu,
 • obrzęk kolan,
 • obolałe mięśnie.

 

Ważne jest, aby przedstawić lekarzowi wszystkie niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o niewydolności gruczołu.

Witamina D3 a tarczyca

Według danych jakie podaje lek. Dominika Tuchendler, w swojej publikacji „Rola osteoprotegeryny i witaminy D w patologii tarczycy”, (zobacz badanie) witamina D3 odgrywa istotną rolę w profilaktyce zaburzeń autoimmunologicznych. Uzupełnianie niedoboru witaminy D3 w organizmie chroni przed chorobami tarczycy. W miejscach mało nasłonecznionych zalecana jest suplementacja. Najczęstsze objawy niedoboru witaminy D3 to: bezsenność, biegunka, brak apetytu oraz bóle kości.

 

dziecko z matką u lekarza
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Tarczyca u dzieci: skąd się bierze niedoczynność tarczycy i jak ją rozpoznać?
Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci widoczne są zwłaszcza w tempie rozwoju psychofizycznego i w zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Za najbardziej charakterystyczny symptom choroby uchodzi tendencja do tycia mimo braku łaknienia, nie jest to jednak objaw, który występuje u przeważającej części chorych.

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci widoczne są zwłaszcza w tempie rozwoju psychofizycznego i w zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Za najbardziej charakterystyczny symptom choroby uchodzi tendencja do tycia mimo braku łaknienia, nie jest to jednak objaw, który występuje u przeważającej części chorych. Przyczyny tarczycy u dzieci – niedoczynność wrodzona Niedoczynność tarczycy u dzieci może by wrodzona albo wtórna. Do niedoczynności wrodzonej dochodzi, kiedy już w okresie rozwoju płodowego gruczoł tarczycy nie spełnia swoich funkcji i wydziela zbyt mało hormonów. Zdarza się też, że przyczyną jest przedostawanie się przez łożysko przeciwciał, które są obecne w organizmie matki, kiedy sama choruje na tarczycę, a także leków przeciwtarczycowych czy nieprawidłowych ilości jodu. Oprócz tego wrodzona niedoczynność tarczycy powstaje w wyniku takich zaburzeń, jak: mutacje genetyczne, wrodzone wady tarczycy, choroby podwzgórza i przysadki. Przyczyny tarczycy u dzieci – niedoczynność nabyta Najczęstszą przyczyną nabytej niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, w wyniku którego przeciwciała atakują tkanki organizmu. Choroba w postaci nabytej pojawia się też na skutek: urazów gruczołu tarczycy, niedoboru jodu , wielohormonalnej niedoczynności przysadki mózgowej. Wszystkie przyczyny niedoczynności tarczycy u dzieci można podzielić na pierwotne i wtórne . Pierwsza grupa nieprawidłowości wynika z dysfunkcji gruczołu, natomiast druga – z upośledzenia funkcji przysadki mózgowej, która odpowiada za stymulowanie tarczycy. Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy u dziecka? Tarczyca nabyta może się pojawić w każdej fazie rozwoju dziecka, natomiast tarczyca wrodzona ujawnia się w ciągu 14 dni od momentu przyjścia na świat noworodka.   1. Objawy...

kobieta badana przez lekarza
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Przeciwciała tarczycy anty-TPO – kiedy wykonać badania i co oznaczają ich wyniki
Przeciwciała tarczycy są sygnałem stanu zapalnego tego gruczołu. Wywoływane są zwykle przez choroby, które uszkadzają tkankę tarczycy, powodując jej przewlekłe zapalenie i zaburzenia: nadczynność lub niedoczynność.

Przeciwciała tarczycy są sygnałem stanu zapalnego tego gruczołu. Wywoływane są zwykle przez choroby, które uszkadzają tkankę tarczycy, powodując jej przewlekłe zapalenie i zaburzenia: nadczynność lub niedoczynność.   Przeciwciała przeciwtarczycowe anty TPO (przeciw TyreoPerOksydazie – jednemu ze składników tkanki tarczycowej) wytwarzane są w chorobach autoimmunologicznych, takich jak choroba Gravesa-Basedowa lub Hashimoto. Kiedy organizm produkuje przeciwciała anty-TPO? Przeciwciała anty-TPO są produkowane, gdy układ odpornościowy uzna, że komórki tarczycy są obce i należy je zlikwidować. Anty-TPO są skierowane przeciw białku, które produkuje tarczyca: peroksydazie tarczycowej. Kiedy wykonać badanie na przeciwciała anty-TPO? Badanie na przeciwciała anty-TPO jest zlecane przez lekarza, gdy wyniki wcześniej wykonanych badań TSH , T3 i T4 (hormonów wytwarzanych przez tarczycę) odbiegają od normy.   Badanie na przeciwciała tarczycowe wykonuje się także wtedy, kiedy konieczne jest włączenie terapii następującymi lekami: amiodaron, interleukina 2 lub interferon. Mogą one bowiem wywołać niedoczynność tarczycy.   Osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty , niedokrwistość lub reumatoidalne zapalenie stawów), u których pojawiły się objawy tarczycowe, także są kierowane na badanie anty-TPO.   Wskazanie do sprawdzenia czy w organizmie występują przeciwciała anty-TPO to także objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy. Symptomy niedoczynności to: zwiększenie masy ciała, wysuszona skóra, pojawienie się wola, ciągłe zmęczenie, nadwrażliwość na zimno, zaparcia.   Nadczynność mogą sugerować: przemęczenie, jak w przypadku niedoczynności, niespodziewana utrata...

kobieta trzymająca się za szyję
© SENTELLO/Fotolia.com
Styl życia
Niedoczynność tarczycy może być spowodowana uszkodzeniem gruczołu, niedoczynnością przysadki, zaburzeniami podwzgórza
Niedoczynność tarczycy może być wynikiem uszkodzenia gruczołu tarczowego - mówimy wtedy o niedoczynności pierwotnej. Inny rodzaj niedoczynności to niedoczynność wtórna, spowodowana chorobą przedniego płata przysadki, oraz niedoczynność trzeciorzędowa, której przyczyną jest upośledzenie czynności podwzgórza.

Niedoczynność tarczycy może być wynikiem uszkodzenia gruczołu tarczowego - mówimy wtedy o niedoczynności pierwotnej. Inny rodzaj niedoczynności to niedoczynność wtórna, spowodowana chorobą przedniego płata przysadki, oraz niedoczynność trzeciorzędowa, której przyczyną jest upośledzenie czynności podwzgórza.   Choroby tarczycy, czyli nadczynność i niedoczynność, wywoływane są przez nieprawidłowy poziom hormonów (trójjodotyroniny, tyroksyny, kalcytoniny) produkowanych przez gruczoł tarczycy . Nadczynność pojawia się wtedy, gdy hormonów tarczycowych jest za dużo w stosunku do zapotrzebowania organizmu, a niedoczynność - gdy jest ich za mało. Przyczyny niedoczynności są różne w zależności od jej rodzaju. Przyczyny pierwotnej niedoczynności tarczycy: Hashimoto, niedobór jodu, radiologia Najczęstszym rodzajem niedoczynności tarczycy jest niedoczynność pierwotna. Jej przyczyną jest uszkodzenie gruczołu tarczycowego , do którego mogło dojść na skutek: Choroby Hashimoto, czyli przewlekłego, limfocytarnego zapalenia tarczycy . Zapalenia tarczycy o charakterze autoimmunologicznym. Może to być na przykład zapalenie poporodowe, zapalanie podostre, zapalenie ciche, bezbolesne. Całkowitego lub częściowego usunięcia tarczycy. Leczenia nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym w kapsułkach. Promieniowania radiologicznego w leczeniu nowotworów. Znacznego niedoboru jodu w środowisku. Nadmiernego spożywania jodków (w soli i żywności pochodzenia morskiego). Mogą one zaburzać działanie hormonów. Przedawkowania leków na nadczynność tarczycy (objawy zwykle ustępują niedługo po odstawieniu). Zażywania leków, takich jak sole litu, sulfonamidy, interferon. Wrodzonej niedoczynności tarczycy. Może ona wystąpić u dzieci, których...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner