stopa i wkładka ortopedyczna
© Monika Olszewska/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia

Płaskostopie u dorosłych: przyczyny i leczenie ćwiczeniami

Przyczyną płaskostopia może być nadwaga albo zaniedbanie kontroli prawidłowego rozwoju stóp w dzieciństwie. Płaskostopie u dorosłych leczy się głównie ćwiczeniami, np. chodzeniem boso po nierównym terenie.

Przyczyną płaskostopia może być nadwaga albo zaniedbanie kontroli prawidłowego rozwoju stóp w dzieciństwie. Płaskostopie u dorosłych leczy się głównie ćwiczeniami, np. chodzeniem boso po nierównym terenie.

 

Kiedy stopy są prawidłowo ukształtowane, w czasie chodzenia nie dotykają całkowicie podłoża. Płaskostopie można sprawdzić, odbijając ślad stopy na piasku - jeśli w jej środkowej części nie będzie pustego miejsca, wtedy istnieje podejrzenie płaskostopia. Płaskostopie dzieli się na podłużne i poprzeczne. Płaskostopie podłużne występuje, gdy łuk przyśrodkowy stopy jest obniżony (wygięcie stopy do wewnątrz). Odmianę poprzeczną wywołuje obniżenie łuku poprzecznego (na wysokości kości sześciennej) stopy.

Płaskostopie u dorosłych – przyczyny

Płaskostopie u dorosłych częściej dotyka kobiet, ponieważ mają delikatniejszą budowę mięśni i stawów stopy. Jedną z przyczyn deformacji jest chodzenie na wysokich obcasach. Na skutek tego stopa jest mocniej obciążona, niż podczas chodzenia w płaskim obuwiu. Przyczyny płaskostopia u dorosłych to także:

  • uraz więzadeł stopy mogący powodować nieprawidłowe ułożenie kości stopy względem siebie,
  • nadwaga – przez co stopy są nadmiernie obciążone,
  • zaniedbanie kontroli rozwoju stopy w okresie dzieciństwa,
  • noszenie za małych albo obcierających butów, które krępują stopę,
  • chodzenie tylko po twardym i równym terenie np. po jezdni, betonie (twarde podłoże sprzyja płaskostopiu).

Ćwiczenia na płaskostopie u dorosłych

W większości przypadków płaskostopie u dorosłych koryguje się poprzez ćwiczenia fizjoterapeutyczne. Taką terapią może być chodzenie boso po szyszkach albo wspinanie się na palcach. Mięśnie na wewnętrznej stronie stopy wzmocni także ćwiczenie polegające na rolowaniu ręcznika palcami u stop. Można je wykonywać np. siedząc na krześle z ręcznikiem lub kocem położonym pod nogami. Ćwicząc codziennie po minimum 15 minut, pierwsze efekty zobaczy się po około 4-6 miesiącach.

Płaskostopie – leczenie: wkładki ortopedyczne i operacja

Leczenie płaskostopia u dorosłych wspomaga stosowanie wkładek ortopedycznych do butów. Wkładki korygują wadę stopy oraz zmniejszają obciążenie nóg. U osób z płaskostopiem podłużnym stosuje się wkładki z uniesieniem od wewnętrznej strony. W przypadku płaskostopia poprzecznego – w środkowej części stopy, gdzie umieszcza się dodatkowe wzniesienie tzw. pelotę. Do leczenia płaskostopia wykorzystuje się obuwie korekcyjne, wykonane z naturalnej skóry. Kiedy rehabilitacja ani obuwie ortopedyczne nie przynoszą rezultatów, można wykonać operację na płaskostopie. Zbieg polega na wszczepieniu implantu do stawu podskokowego.


wkładki ortopedyczne
© Patryk Kosiński/Fotolia.com
Styl życia
Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne i podłużne
Wkładki ortopedyczne do butów stosowane na płaskostopie poprzeczne posiadają peloty. Są to wzniesienia, które poprawiają komfort chodzenia, odciążając kości śródstopia. Z kolei wkładki na podłużne wady stopy tłumią uderzenia powstałe w czasie spacerowania po twardym podłożu.

Wkładki ortopedyczne do butów stosowane na płaskostopie poprzeczne posiadają peloty. Są to wzniesienia, które poprawiają komfort chodzenia, odciążając kości śródstopia. Z kolei wkładki na podłużne wady stopy tłumią uderzenia powstałe w czasie spacerowania po twardym podłożu.   Kiedy wada stopy jest bardzo duża (ocenia się ją podczas cyfrowego badania stóp), wtedy wkładki ortopedyczne wykonuje się na miarę. Czynność tę poprzedza wykonanie wycisku stóp w piance poliuretanowej. Wkładki można zamówić z gabinecie podologicznym lub sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Płaskostopie poprzeczne i podłużne - charakterystyka Poprzeczne płaskostopie u dorosłych tworzy się, kiedy dochodzi do obniżenia głów kości śródstopia względem ich naturalnego położenia. Rozluźnienie struktur więzadłowych stopy prowadzi do obniżenia drugiej i trzeciej głowy kości śródstopia. Nasileniu objawów płaskostopia poprzecznego sprzyja nadwaga i noszenie butów z twardą podeszwą. Płaskostopie podłużne połączone jest z deformacją pięty nazywaną koślawością pięt (nieprawidłowym ułożeniem pięt względem osi długiej goleni). Osoby z płaskostopiem podłużnym mają tendencję do ścierania wewnętrznej części obcasa w bucie. Jakie wkładki na płaskostopie podłużne Wkładki na płaskostopie podłużne pełnią funkcję amortyzatora, zmniejszając uderzenia wywołane podczas chodzenia. Dobrze jest używać wkładek, kiedy prowadzi się aktywny tryb życia lub pracuje na stojąco. Wkładki wykonywane są ze skóry naturalnej lub pianki lateksowej. Wkładki do butów przy płaskostopiu poprzecznym Wkładki na zniekształcenie poprzeczne charakteryzują się wzniesieniem w okolicy śródstopia - peloty. Podniesienie łuku poprzecznego odciąża głowy kości śródstopia. Ucisk...

Masaż stopy
©arizanko/Fotolia
Styl życia
Nagniotki, haluksy czy płaskostopie: poznaj źródło bólu stopy
Ból stopy może mieć różne przyczyny. Jego źródłem mogą okazać się haluksy, nagniotki i płaskostopie, które powstają z powodu niedopasowania obuwia lub sposobu stawiania stopy.

Ból stopy może mieć różne przyczyny. Jego źródłem mogą okazać się haluksy, nagniotki i płaskostopie, które powstają z powodu niedopasowania obuwia lub sposobu stawiania stopy.   Ból stopy wpływa dysfunkcyjnie na codzienne czynności – odczuwalny jest przy chodzeniu, staniu, a nawet siedzeniu, gdy stopy są położone na nierównej powierzchni. Przyczyną dolegliwości mogą być nagniotki, haluksy, płaskostopie:   Nagniotki – powstają na stawach palców u stóp i wyglądają jak gruba stwardniała skorupa. Najczęściej przyczyną ich występowania jest niewłaściwe, zbyt ciasne obuwie. Nagniotek ma widoczny, bolesny w dotyku korzeń. Usunąć go można stosując specjalne plastry czy żele na odciski. Ważne jest, aby środki medyczne działały na korzeń nagniotka, ponieważ to on jest źródłem powstania odcisku oraz przyczyną bólu.   Haluksy – ta choroba dotyka przede wszystkim kobiety, chodzące na wysokich obcasach. Nacisk na przednią część stopy powoduje, że paluch (duży palec u stopy) wykrzywia się. Inną przyczyną powstawania haluksów jest nadwaga lub stojąca praca. Haluksy przeszkadzają przy chodzeniu, noszeniu butów. Ból stopy jest niekiedy tak duży, że konieczna jest operacja i długotrwała rehabilitacja. Po zdiagnozowaniu haluksów na stopie należy od razu skonsultować się z ortopedą – pozaoperacyjne metody ich leczenia to rehabilitacja korekcyjna, noszenie butów korekcyjnych, wzmacnianie stawów w stopie.   Płaskostopie – inaczej nazywane platfusem, również może rozwinąć się u kobiet noszących buty na wysokim obcasie. Płaskostopie to dysfunkcyjna podeszwa stopy, która w całości przylega do podłoża. Można łatwo sprawdzić, czy ma się płaskostopie. Wystarczy...

Kobiece stopy zanurzone w wodzie
©Chepko Danil/Fotolia
Styl życia
Haluksy to skutek noszenia zbyt ciasnych butów
Haluksy (paluch koślawy) najczęściej powstają w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Skłonność do haluksów jest dziedziczna. Ich powstawaniu można zapobiegać poprzez noszenie wygodnych butów oraz regularne ćwiczenia stóp.

Haluksy (paluch koślawy) najczęściej powstają w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Skłonność do haluksów jest dziedziczna. Ich powstawaniu można zapobiegać poprzez noszenie wygodnych butów oraz regularne ćwiczenia stóp.   W zaawansowanej postaci paluch koślawy wymaga często operacji chirurgicznej . Czym są haluksy Haluks (paluch koślawy) to powszechne, szczególnie wśród kobiet, zwyrodnienie kości stóp . Stopa z haluksem wygląda tak, jakby paluch przesunięty był w stronę pozostałych palców, a kość śródstopia nadmiernie wystawała w przeciwnym kierunku. Skłonność do haluksów na ogół jest uwarunkowana genetycznie. Przyczyną haluksów  może być też noszenie za małych butów.   Deformacja ta bywa przyczyną bólu stopy zarówno podczas chodzenia, jak i w spoczynku. Innymi dolegliwościami mogą być obrzęk i zaczerwienienie okolicy śródstopia. Na stopę z haluksem trudno jest dobrać buty, które nie będą za małe ani za duże i nie będą zwiększały dyskomfortu. Aby zatrzymać deformację stopy, można nosić specjalne wkładki lub obuwie ortopedyczne dla stóp z haluksem. Ćwiczenia i wygodne buty pomagają zapobiegać haluksom Haluksom można zapobiegać poprzez codzienne wykonywanie prostych ćwiczeń stóp. Należy do nich np.: podnoszenie i podrzucanie przedmiotów za pomocą palców stóp, chwytanie w ten sam sposób szmatki lub ręcznika, chodzenie po podłodze wyłącznie na palcach stóp, bez odrywania nóg od podłoża . Takie ćwiczenia należy wykonywać przynajmniej przez 10 minut dziennie .   Najważniejsze jest jednak noszenie wygodnego i dobrze dopasowanego do stopy obuwia. Optymalna wysokość obcasa to ok. 3-4 cm....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner