Masaż stopy
©arizanko/Fotolia
Styl życia

Nagniotki, haluksy czy płaskostopie: poznaj źródło bólu stopy

Ból stopy może mieć różne przyczyny. Jego źródłem mogą okazać się haluksy, nagniotki i płaskostopie, które powstają z powodu niedopasowania obuwia lub sposobu stawiania stopy.

Ból stopy może mieć różne przyczyny. Jego źródłem mogą okazać się haluksy, nagniotki i płaskostopie, które powstają z powodu niedopasowania obuwia lub sposobu stawiania stopy.

 

Ból stopy wpływa dysfunkcyjnie na codzienne czynności – odczuwalny jest przy chodzeniu, staniu, a nawet siedzeniu, gdy stopy są położone na nierównej powierzchni. Przyczyną dolegliwości mogą być nagniotki, haluksy, płaskostopie:

 

  • Nagniotki – powstają na stawach palców u stóp i wyglądają jak gruba stwardniała skorupa. Najczęściej przyczyną ich występowania jest niewłaściwe, zbyt ciasne obuwie. Nagniotek ma widoczny, bolesny w dotyku korzeń. Usunąć go można stosując specjalne plastry czy żele na odciski. Ważne jest, aby środki medyczne działały na korzeń nagniotka, ponieważ to on jest źródłem powstania odcisku oraz przyczyną bólu.

 

  • Haluksy – ta choroba dotyka przede wszystkim kobiety, chodzące na wysokich obcasach. Nacisk na przednią część stopy powoduje, że paluch (duży palec u stopy) wykrzywia się. Inną przyczyną powstawania haluksów jest nadwaga lub stojąca praca. Haluksy przeszkadzają przy chodzeniu, noszeniu butów. Ból stopy jest niekiedy tak duży, że konieczna jest operacja i długotrwała rehabilitacja. Po zdiagnozowaniu haluksów na stopie należy od razu skonsultować się z ortopedą – pozaoperacyjne metody ich leczenia to rehabilitacja korekcyjna, noszenie butów korekcyjnych, wzmacnianie stawów w stopie.

 

  • Płaskostopie – inaczej nazywane platfusem, również może rozwinąć się u kobiet noszących buty na wysokim obcasie. Płaskostopie to dysfunkcyjna podeszwa stopy, która w całości przylega do podłoża. Można łatwo sprawdzić, czy ma się płaskostopie. Wystarczy zbadać ślad, jaki stopa pozostawia na piasku lub na wilgotnej powierzchni. Zdrowa stopa pozostawia odcisk szczególnie części tylnej i przedniej, a ślad środkowej części nie powinien być widoczny. Płaskostopie wywołuje ból stopy oraz obrzęki w obrębie całej stopy, a także kostek i łydek. Leczenie płaskostopia wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą.

 

Ból stopy występuje również podczas nadmiernego wysiłku, pracy stojącej czy w wyniku zmęczenia po całodziennej pracy w domu. Pielęgnacja stóp (peeling, nawilżanie pięt), rezygnacja z codziennego chodzenia w butach na wysokich obcasach oraz masaż u specjalisty pozwoli zregenerować obolałe nogi.


stopa i wkładka ortopedyczna
© Monika Olszewska/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Płaskostopie u dorosłych: przyczyny i leczenie ćwiczeniami
Przyczyną płaskostopia może być nadwaga albo zaniedbanie kontroli prawidłowego rozwoju stóp w dzieciństwie. Płaskostopie u dorosłych leczy się głównie ćwiczeniami, np. chodzeniem boso po nierównym terenie.

Przyczyną płaskostopia może być nadwaga albo zaniedbanie kontroli prawidłowego rozwoju stóp w dzieciństwie. Płaskostopie u dorosłych leczy się głównie ćwiczeniami, np. chodzeniem boso po nierównym terenie.   Kiedy stopy są prawidłowo ukształtowane, w czasie chodzenia nie dotykają całkowicie podłoża. Płaskostopie można sprawdzić, odbijając ślad stopy na piasku - jeśli w jej środkowej części nie będzie pustego miejsca, wtedy istnieje podejrzenie płaskostopia. Płaskostopie dzieli się na podłużne i poprzeczne. Płaskostopie podłużne występuje, gdy łuk przyśrodkowy stopy jest obniżony (wygięcie stopy do wewnątrz). Odmianę poprzeczną wywołuje obniżenie łuku poprzecznego (na wysokości kości sześciennej) stopy. Płaskostopie u dorosłych – przyczyny Płaskostopie u dorosłych częściej dotyka kobiet, ponieważ mają delikatniejszą budowę mięśni i stawów stopy. Jedną z przyczyn deformacji jest chodzenie na wysokich obcasach . Na skutek tego stopa jest mocniej obciążona, niż podczas chodzenia w płaskim obuwiu. Przyczyny płaskostopia u dorosłych to także: uraz więzadeł stopy mogący powodować nieprawidłowe ułożenie kości stopy względem siebie, nadwaga – przez co stopy są nadmiernie obciążone, zaniedbanie kontroli rozwoju stopy w okresie dzieciństwa, noszenie za małych albo obcierających butów, które krępują stopę, chodzenie tylko po twardym i równym terenie np. po jezdni, betonie (twarde podłoże sprzyja płaskostopiu). Ćwiczenia na płaskostopie u dorosłych W większości przypadków płaskostopie u dorosłych koryguje się poprzez ćwiczenia fizjoterapeutyczne . Taką terapią może być chodzenie boso po szyszkach albo wspinanie się na palcach. Mięśnie na wewnętrznej stronie stopy wzmocni także ćwiczenie polegające na rolowaniu ręcznika palcami...

stopy osoby dorosłej i dziecka
Pixabay/547764/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Operacja, plastry, aparaty korekcyjne: jak usunąć haluksy?
Haluksy należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Warto je leczyć, ponieważ mogą doprowadzić do złamania palca, który znajduje się obok palca koślawego. W leczeniu haluksów stosuje się metody łagodzące ból, takie jak plastry czy wkładki, albo przeprowadza się operacyjne usuwanie haluksów.

Haluksy należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Warto je leczyć, ponieważ mogą doprowadzić do złamania palca, który znajduje się obok palca koślawego. W leczeniu haluksów stosuje się metody łagodzące ból, takie jak plastry czy wkładki, albo przeprowadza się operacyjne usuwanie haluksów. Czym jest haluks? Haluks jest chorobą zwyrodnieniową, która objawia się zniekształceniem stopy: paluch jest odchylony na zewnątrz , może też nachodzić na drugi palec. Temu schorzeniu towarzyszy bolesna narośl kostna. Jest to typowa choroba kobiet, prawie połowa z nich ma koślawy paluch . Haluksy utrudniają codzienne funkcjonowanie, powodując ból i dyskomfort w czasie chodzenia. Jak powstaje haluks? Powodem powstania haluksów jest zakładanie butów na wysokich obcasach. Wpływ ma także nadwaga i płaskostopie. Przyczyną może okazać się także stojąca praca. Można mieć także genetyczne skłonności do powstania haluksów.   Noszenie butów na wysokich obcasach wpływa na przeciążenie przedniej części stopy. Jeżeli kobieta nosi buty o zwężanych czubkach, ucisk na palce jest jeszcze większy. Prowadzi to do deformacji palców stóp, czemu towarzyszy ból. Zniekształcona stopa inaczej pracuje. Ciężar ciała rozkłada się w sposób nierównomierny, paluch nie jest już punktem podparcia, mięśnie słabną, a wewnętrzna część stopy jest przeciążona. Źle ustawiony palec boli, czemu towarzyszy zmiana zapalna – zgrubienie u jego podstawy. Skutkuje to problemami z zakupem obuwia. Jak pozbyć się haluksów? Najlepiej zapobiegać powstaniu haluksów poprzez noszenie odpowiedniego, to znaczy nie ciasnego, w odpowiednim rozmiarze, obuwia. Należy zrezygnować z butów o zwężających się czubkach i tych na wysokich obcasach . Ponadto warto ćwiczyć...

Kobiece stopy zanurzone w wodzie
©Chepko Danil/Fotolia
Styl życia
Haluksy to skutek noszenia zbyt ciasnych butów
Haluksy (paluch koślawy) najczęściej powstają w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Skłonność do haluksów jest dziedziczna. Ich powstawaniu można zapobiegać poprzez noszenie wygodnych butów oraz regularne ćwiczenia stóp.

Haluksy (paluch koślawy) najczęściej powstają w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Skłonność do haluksów jest dziedziczna. Ich powstawaniu można zapobiegać poprzez noszenie wygodnych butów oraz regularne ćwiczenia stóp.   W zaawansowanej postaci paluch koślawy wymaga często operacji chirurgicznej . Czym są haluksy Haluks (paluch koślawy) to powszechne, szczególnie wśród kobiet, zwyrodnienie kości stóp . Stopa z haluksem wygląda tak, jakby paluch przesunięty był w stronę pozostałych palców, a kość śródstopia nadmiernie wystawała w przeciwnym kierunku. Skłonność do haluksów na ogół jest uwarunkowana genetycznie. Przyczyną haluksów  może być też noszenie za małych butów.   Deformacja ta bywa przyczyną bólu stopy zarówno podczas chodzenia, jak i w spoczynku. Innymi dolegliwościami mogą być obrzęk i zaczerwienienie okolicy śródstopia. Na stopę z haluksem trudno jest dobrać buty, które nie będą za małe ani za duże i nie będą zwiększały dyskomfortu. Aby zatrzymać deformację stopy, można nosić specjalne wkładki lub obuwie ortopedyczne dla stóp z haluksem. Ćwiczenia i wygodne buty pomagają zapobiegać haluksom Haluksom można zapobiegać poprzez codzienne wykonywanie prostych ćwiczeń stóp. Należy do nich np.: podnoszenie i podrzucanie przedmiotów za pomocą palców stóp, chwytanie w ten sam sposób szmatki lub ręcznika, chodzenie po podłodze wyłącznie na palcach stóp, bez odrywania nóg od podłoża . Takie ćwiczenia należy wykonywać przynajmniej przez 10 minut dziennie .   Najważniejsze jest jednak noszenie wygodnego i dobrze dopasowanego do stopy obuwia. Optymalna wysokość obcasa to ok. 3-4 cm....

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner