Pusty biały pokój dziecka.
©matrairenata/Fotolia
Styl życia

Sposoby zmniejszania ryzyka śmierci łóżeczkowej

Śmierć łóżeczkowa (SIDS) to nagły zgon dziecka w trakcie snu. Przyczyny SIDS nie są jednoznacznie poznane. Śmierć łóżeczkowa najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. W grupie największego ryzyka (20-30% zgonów) znajdują się wcześniaki, których waga po urodzeniu była niższa niż 2500 g.

Śmierć łóżeczkowa (SIDS) to nagły zgon dziecka w trakcie snu. Przyczyny SIDS nie są jednoznacznie poznane. Śmierć łóżeczkowa najczęściej dotyczy dzieci pomiędzy 2 a 6 miesiącem życia. W grupie największego ryzyka (20-30% zgonów) znajdują się wcześniaki, których waga po urodzeniu była niższa niż 2500 g.

Spanie na plecach i twardy materac, czyli jak zapobiegać śmierci łóżeczkowej

Zapobieganie SIDS polega na przeciwdziałaniu czynnikom, które mogą być sprzyjające śmierci łóżeczkowej.

  • Niemowlę powinno spać na plecach (pozycja, która zwiększa ryzyko SIDS to ułożenie dziecka na brzuszku – dziecko, które śpi na brzuchu może podnieść główkę do góry, jednocześnie uciskając tętnicę i hamując dopływ krwi do mózgu). Wyjątkiem są zalecenia lekarza, np. przy przepuklinie pępkowej.
  • Dziecko powinno mieć z góry ustalony regularny rytm dnia. Należy pilnować godzin snu i karmienia. W ten sposób zapewniamy maluchowi stabilizację i unikamy sytuacji, które mogą być dla niego stresujące.
  • Materac, na którym śpi niemowlę powinien być twardy. Niewskazane jest, aby dziecko spało na miękkiej poduszce.
  • W pokoju, w którym przebywa maluch nie należy palić papierosów, ani trzymać zwierząt.
  • Dziecko musi mieć swobodę poruszania się. Do łóżeczka nie należy wkładać zabawek, kocyków, ani innych przedmiotów, które mogłyby krępować ruchy niemowlęcia.
  • Pomieszczenie, gdzie śpi niemowlę trzeba regularnie wietrzyć.
  • Nie należy przegrzewać malucha. Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20ºC.
  • Dziecko powinno spać we własnym łóżeczku, a nie w łóżku rodziców.  

Kasia gotuje z Polki.pl: ryba po grecku

©michal_w/Fotolia
Styl życia
Bezpieczny sen niemowlaka w pozycji na brzuchu
O ile układanie niemowlęcia na brzuchu jest konieczne dla jego prawidłowego rozwoju, o tyle nie jest to najlepsza pozycja do spania dla malucha do czasu, gdy nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji. Niemowlę może spać na brzuchu wówczas, gdy się nad nim czuwa lub gdy umie się samo już się przekręcać.

O ile układanie niemowlęcia na brzuchu jest konieczne dla jego prawidłowego rozwoju, o tyle nie jest to najlepsza pozycja do spania dla malucha do czasu, gdy nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji .   Niemowlę może spać na brzuchu wówczas, gdy się nad nim czuwa lub gdy umie się samo już się przekręcać.  Niemowlę śpiące na brzuchu lepiej uwalnia gazy Małe niemowlę ma słabo rozwinięty układ pokarmowy, dlatego często cierpi z powodu kolek. Jeśli maluch będzie spał na brzuchu, nagromadzone gazy łatwiej zostaną uwolnione. Dziecko przed ukończeniem 3. miesiąca życia nie potrafi samodzielnie zmieniać pozycji, dlatego ważne jest, by nie pozostawiać bez nadzoru niemowlęcia leżącego na brzuchu . Dopóki niemowlę nie umie samodzielnie zmienić pozycji, nie powinno spać na brzuchu w nocy, ponieważ zbyt długie pozostawanie w tej pozycji może utrudniać oddychanie, a nawet prowadzić do śmierci łóżeczkowej. Spanie na brzuszku nie jest najlepsze także dla dzieci, którym często ulewa się pokarm. Ryzyko związane ze spaniem niemowlęcia na brzuchu W ostatnich latach dużo mówi się o tym, że spanie na brzuchu sprzyja nagłej śmierci łóżeczkowej. Bardzo małe dziecko nie jest w stanie samo zmienić pozycji , a jeśli zostanie ułożone na np. bardzo miękkim materacu czy poduszce, może nie móc oddychać. Zatem czy niemowlę może spać na brzuchu? Tak, pod warunkiem że będzie nadzorowane przez osobę sprawującą opiekę nad dzieckiem. Dlatego zaleca się unikanie układania malucha na brzuchu na noc. Bardziej bezpieczne są pozycje na plecach i na boku. Czasem zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwie części i w ten sposób powstają bliźnięta jednojajowe.  Bliźnięta jednojajowe, czyli monozygotyczne . WHO zaleca karmienie piersią dzieci do ukończenia przez nie 2. roku życia.  Jak długo karmić dziecko piersią? Zalecenia WHO . Ilość...

Pusty pokój dziecka.
©Krissu/Fotolia
Styl życia
Zespół nagłej śmierci niemowlęcia, czyli śmierć łóżeczkowa
Śmierć łóżeczkowa (SIDS), określana także jako zespół nagłej śmierci niemowlęcia, jest to zgon zdrowego dziecka w trakcie snu. Dotyczy zwykle dzieci od pierwszego miesiąca do pierwszego roku życia.

Śmierć łóżeczkowa (SIDS), określana także jako zespół nagłej śmierci niemowlęcia, jest to zgon zdrowego dziecka w trakcie snu. Dotyczy zwykle dzieci od pierwszego miesiąca do pierwszego roku życia.   Przyczyny śmierci łóżeczkowej nie są znane. Jak dotąd ustalono jedynie hipotetyczne czynniki zwiększające ryzyko śmierci łóżeczkowej. Czynniki zwiększające ryzyko śmierci łóżeczkowej Śmierć łóżeczkowa najczęściej dotyka niemowląt pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia. Diagnoza śmierci łóżeczkowej stawiana jest wówczas, gdy w trakcie badania sekcyjnego nie można wskazać bezpośredniej przyczyny zgonu dziecka. Czynniki zwiększające ryzyko śmierci łóżeczkowej pochodzące ze strony matki to: młody wiek (<19 lat), kilkakrotne poronienia, nadużywanie kawy, papierosów i alkoholu w ciąży, a także bierne palenie.   W grupie zwiększonego ryzyka są: niemowlęta płci męskiej, dzieci z niską wagą (<2500 g), dzieci, które po urodzeniu, miały poniżej 4 punktów w skali Apgar, wcześniaki , dzieci narażone na stres, niemowlęta z ciąży mnogiej, dzieci z obniżonym napięciem mięśni, niemowlęta cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy, dzieci z zaburzeniami oddechu. Przyczyny śmierci łóżeczkowej – wady serca, niska serotonina i zakażenia Jak dotąd jednoznacznie nie ustalono jakie są przyczyny śmierci łóżeczkowej . Według opinii lekarzy mogą do nich należeć: wady serca, obniżony poziom serotoniny, zakażenia bakteriami, bezdech, podłoże genetyczne lub ucisk tętnicy kręgowej.  

Kobieta usypia niemowlaka
©Studio Romantic/Fotolia
Styl życia
Co zrobić, kiedy niemowlę budzi się w nocy: zasypianie w łóżeczku, kołysanki i stały rytm dnia
Niemowlę najczęściej płacze w nocy, kiedy jest głodne, ma pełną pieluszkę lub jest mu niewygodnie. Dziecko powinno budzić się rzadziej, kiedy rodzice będą usypiać je we własnym łóżeczku i wprowadzą codzienne rytuały przed snem.

Niemowlę najczęściej płacze w nocy, kiedy jest głodne, ma pełną pieluszkę lub jest mu niewygodnie. Dziecko powinno budzić się rzadziej, kiedy rodzice będą usypiać je we własnym łóżeczku i wprowadzą codzienne rytuały przed snem.   Cykl snu i czuwania zaczyna się stabilizować u dziecka dopiero w drugim lub trzecim miesiącu życia. Do tego czasu rodzice nie są w stanie przewidzieć, ile będzie spało dziecko i kiedy się obudzi. Starsze niemowlęta można przyzwyczajać do określonego rytmu dnia. Dlaczego niemowlę nie chce spać? Powody nocnego budzenia się niemowląt mogą być różne, chociaż zazwyczaj wymienia się głód. Rzadziej budzą się dzieci, które jedzą duże porcje, ale z mniejszą częstotliwością. Do innych przyczyn zaburzeń ze snem można zaliczyć: ból brzucha, kolkę , katar utrudniający oddychanie , pełną pieluszkę, tęsknotę za mamą, gumki pieluszki wpijające się w ciało dziecka, niewygodne ubranka, na przykład metka drapiąca skórę, zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę w pokoju, niewygodną pozycję w łóżeczku. Niespokojny sen może być także wynikiem zbyt wielu wrażeń i emocji, które towarzyszyły niemowlęciu w ciągu dnia. Sposoby na uśpienie dziecka: piosenki i kołysanie Kiedy dziecko nie chce zasnąć, warto wziąć je na ręce i zaśpiewać kołysankę. Spokojne i miarowe dźwięki piosenki uspokoją niemowlaka, a kołysanie zapewni uczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo można otulić maleństwo kocykiem, dzięki czemu poczuje jeszcze większą bliskość. Kiedy wkładać niemowlaka do łóżeczka, aby nie budził się w nocy? Dzieci przenoszone do łóżeczka, kiedy już śpią mogą częściej płakać w nocy, ponieważ po przebudzeniu nie wiedzą, gdzie są. Niemowlęta usypiane w swoim łóżeczku również budzą się w nocy, ale są spokojniejsze i potrafią same zapaść w ponowny...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik