Maślanka a kefir: czym się różnią?
Maślanka i kefir różnią się sposobem produkcji oraz rodzajem dodawanych kultur bakterii odpowiadających za fermentację. Oba produkty usprawniają pracę układu trawiennego.
Maślanka i kefir różnią się sposobem produkcji oraz rodzajem dodawanych kultur bakterii odpowiadających za fermentację. Oba produkty usprawniają pracę układu trawiennego.
Kefir a maślanka – proces produkcji
Kefir wytwarzany jest z mleka pasteryzowanego, poddaje się go fermentacji przy udziale specjalnych kultur bakterii – Lactobacillus oraz Streptococcus thermophilus. Maślanka to produkt uboczny wytwarzania masła. Powstaje w wyniku oddzielenia tłuszczu od „zmaślonej” śmietany. Maślankę poddaje się procesowi homogenizacji (zastosowaniu wysokiego ciśnienia i przepuszczeniu mleka przez szczeliny, w wyniku czego powstaje jednorodna substancja), pasteryzacji i fermentacji.
Maślanka czy kefir – właściwości zdrowotne
Maślanka ma mniej kalorii niż kefir – maślanka w 100 ml zawiera 37 kcal, zaś kefir – 51 kcal w 100 ml. Kefir przewyższa maślankę pod względem zawartości betakarotenu i witaminy A.
Maślanka a kefir – walory smakowe
Maślanka różni się od kefiru smakiem – jest bardziej łagodna. Kefir zawiera drożdże (wynik fermentacji mlekowej i alkoholowej), przez co jego smak jest bardziej wyrazisty.
Dobroczynne bakterie w kefirze i maślance
Maślanka i kefir to źródła wapnia, białka i tłuszczu, witamin A, D, E i witamin z grupy B. Bakterie obecne w maślance i kefirze rozkładają laktozę (cukier występujący w mleku), dzięki czemu produkty te mogą spożywać osoby uczulone na mleko. Maślankę i kefir warto pić w okresie przyjmowania antybiotyków, ponieważ bakterie chronią jelita i zapobiegają infekcjom. Oba produkty są niskokaloryczne i lekkostrawne, dlatego powinni je spożywać wszyscy, w szczególności osoby z dolegliwościami trawiennymi i odchudzające się.
- Masz ochotę na lekkie i orzeźwiające danie? Wypróbuj nasze 3 przepisy na smaczne chłodniki.
- Chłodniki często zabielane są jogurtem. Poznaj różnice pomiędzy jogurtem greckim a naturalnym.
- Warzywa doskonale nadają się do przygotowania zup i sosów. Zobacz, jak zrobić sos cebulowy.