Rośliny na murek
© emer/Fotolia.com
Styl życia

Rośliny na murek ogrodowy: macierzanka, wrzosy, krzewy

Zrównoważona liczba roślin zasadzonych na murku przyozdobi go. Na murku ogrodowym można wykorzystywać kwiaty – zarówno rosnące do góry, jak i zwisające bądź płożące. Nie należy też zapominać o małych krzewach.

Zrównoważona liczba roślin zasadzonych na murku przyozdobi go. Na murku ogrodowym można wykorzystywać kwiaty – zarówno rosnące do góry, jak i zwisające bądź płożące. Nie należy też zapominać o małych krzewach.

 

Murek można zbudować np. na skarpie, przy wejściu do domu lub jako ograniczenie tarasu albo strefy grillowej. Rośliny które mają na nim rosnąć, dobierzmy w zależności od preferencji. Weźmy też pod uwagę warunki, w jakich mogą rosnąć. Zieleń rosnąca na ogrodowym murku powinna być odporna na suszę.

Kasia gotuje z Polki.pl: gnocchi

Z czego i gdzie zbudować murek ogrodowy?

Do ułożenia murku ogrodowego można użyć cegieł, kamieni lub betonowych elementów. Jeśli chodzi o kamienie, najlepiej wybrać skały pochodzenia magmowego, np. bazalt, granit czy sjenit. Są one bardzo trwałe. Piaskowce natomiast ze względu na swoją porowatość łatwo chłoną wodę. W miarę upływu czasu porastają glonami.

 

Dobrze sprawdza się cegła klinkierowa. Jest ona odporna na działanie zarówno słońca, wiatru, mrozu, jak i deszczu. Jest też łatwa do czyszczenia, nawet z plam olejowych. Cegły budowlane są mniej odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wyglądają najlepiej w ogrodowej części posesji i dobrze wpisują się w stylistykę modnych ogrodów ekologicznych.

 

Murki można stawiać zarówno w słonecznych częściach ogrodu, jak i tych bardziej zacienionych. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiednich roślin, które są przystosowane do konkretnych warunków. Małe rośliny skalne, które nadają się do sadzenia na murkach

 

Mniejsze rośliny doskonale pasujące do murków ogrodowych to:

 • rogownica kutnerowata – bylina, której liście sprawiają wrażenie omszonych,
 • goździk skalny – w Polsce rośnie także dziko,
 • zawciąg nadmorski – bylina kwitnąca od maja do września,
 • dzwonek karpacki – krzaczasta, dość wysoka roślina (20-40 cm), kwitnąca od lipca do września,
 • skalnice – rośliny o niewielkich kwiatuszkach, oryginalnie rosnące w górach,
 • rojniki i rozchodniki – ładnie porastają każdą powierzchnię, mogą być sadzone też w szczelinach murków.

Rośliny do posadzenia na szczycie murku ogrodowego

Na szczycie murku w ogrodzie warto posadzić rośliny płożące lub większe byliny:

 • miniaturowe kosodrzewiny np. sosna górska Pumilio i Ophir,
 • niskie krzewy liściaste i iglaste np. jałowiec płożący Blue Chip, Prince of Wales, irga Coral Beauty, jałowiec pospolity Green Carpet.

Rośliny na zacieniony murek

Jeśli murek w ogrodzie znajduje się w bardziej zacienionym miejscu, odnajdą się tam następujące rośliny:

 • barwinek – kwitnie od kwietnia do sierpnia,
 • paproć – do wyboru mamy 10 tysięcy odmian,
 • fiołek – może rosnąć nawet w szczelinach murku,
 • cymbalaria murowa – bylina kwitnąca od maja do września,
 • różnego rodzaju bluszcze.

Rośliny nadające się do zasadzenia w szczelinach muru ogrodowego

Te rośliny z powodzeniem można zasadzić także w szczelinach muru w ogrodzie:

 • zawciąg nadmorski – bylina lubi słoneczne miejsca, dobrze prezentuje się na kamiennym tle, dlatego z powodzeniem może rosnąć przed murkiem lub w jego poziomych uskokach i kieszeniach,
 • floks szydlasty – rośnie całymi kobiercami. Lubi słoneczne, osłonięte stanowiska,
 • gęsiówka kaukaska – kwitnie w marcu i kwietniu, lubi słoneczne stanowiska i może też rosnąć na obrzeżach murku.

Rośliny do sadzenia na obrzeżach ogrodowego murku

Na obrzeżach murku ogrodowego dobrze będą się prezentować i rosnąć następujące rośliny:

 • smagliczka skalna – kwitnie w kwietniu i maju, jest mrozoodporna,
 • gęsiówka kaukaska.

 

kwiat bzu
Pixabay/ Kapa65/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Piękne i łatwe w uprawie krzewy kwitnące do ogrodu
Krzewy kwitnące są nieodzownym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Można z nich tworzyć żywopłoty lub dzielić przestrzeń na kameralne obszary. Ciekawy efekt daje posadzenie jednego efektownie kwitnącego krzewu na tle trawnika.

Krzewy kwitnące są nieodzownym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Można z nich tworzyć żywopłoty lub dzielić przestrzeń na kameralne obszary. Ciekawy efekt daje posadzenie jednego efektownie kwitnącego krzewu na tle trawnika.   Krzewy kwitnące posadzone w odpowiednim dla siebie miejscu i właściwie pielęgnowane, przez wiele lat będą cieszyć efektownym wyglądem. Dlatego przy wyborze krzewu do ogrodu oprócz jego wyglądu czy pięknego zapachu, bierzmy pod uwagę preferencje rośliny i stanowisko w jakim chcemy ją posadzić . Krzewy kwitnące – krzewy o pięknych kwiatach lubiące półcień lub słońce Stanowiska słoneczne lub lekko ocienione , ziemia próchnicza, to dobre warunki dla następujących krzewów:    Kalina koreańska. Pięknie pachnące białe kwiaty skupione w dużych kulistych kwiatostanach rozwijające się wraz z liśćmi. Kwitnie pod koniec kwietnia lub w maju. Dorasta do 1,5 m wysokości. Ze względu na pachnące kwiaty warto posadzić ją blisko domu.    Bez lilak. Pachnące drobne kwiatuszki w odcieniach: fioletu, bieli lub różu. Kwitnie w maju. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 3 do 5 m. Jest odporny na suszę. Bez pachnie neutralnie i delikatnie, można go bez obaw sadzić w pobliżu okien czy drzwi.    Jaśmin. Jest ponad 60 odmian jaśminowca. Krzew bardzo popularny, kwitnący pod koniec maja, z kwiatami o bardzo intensywnym zapachu. Ma średniej wielkości kielichowate białe lub kremowe kwiaty z żółtym środkiem i wieloma pręcikami. Dorasta nawet do 5 m wysokości. Jaśmin jest wytrzymały na mrozy ale źle znosi suszę. Ze względu na bardzo intensywny zapach jaśmin lepiej posadzić dalej od domu . Dzięki czemu będzie docierał do nas lekko rozrzedzony powietrzem miły aromat. Krzewy kwitnące – krzewy o pięknych kwiatach...

Rododendron
© Profotokris/Fotolia.com
Styl życia
Szybko rosnące krzewy – kwitnące, cieniolubne, na żywopłot
Szybko rosnące krzewy do ogrodu mogą pięknie kwitnąć, osiągać znaczne rozmiary nawet w cieniu, a także być podstawą żywopłotu. Do szybko rosnących krzewów kwitnących zalicza się m.in. pigwowiec japoński, w cieniu pięknie rośnie rododendron, a na żywopłot doskonale sprawdzi się ligustr pospolity.

Szybko rosnące krzewy do ogrodu mogą pięknie kwitnąć, osiągać znaczne rozmiary nawet w cieniu, a także być podstawą żywopłotu. Do szybko rosnących krzewów kwitnących zalicza się m.in. pigwowiec japoński, w cieniu pięknie rośnie rododendron, a na żywopłot doskonale sprawdzi się ligustr pospolity.   Krzewy szybko rosnące pozwalają uzyskać szybki efekt okazałego ogrodu. Duże krzewy sadzone gęsto można wykorzystać do tworzenia żywopłotów. Pojedyncze egzemplarze najlepiej wyeksponować w centrum ogrodu lub stworzyć z nich tło dla innych roślin w wielopiętrowych kompozycjach. Szybko rosnące krzewy kwitnące Każdy ogród może pięknie wyglądać, dzięki kwitnącym krzewom. Rośliny, które warto posadzić, to: oczar pośredni – ma żółte lub czerwone kwiaty, które ukazują się między grudniem a marcem. Jesienią pięknie prezentują się liście rośliny – są pomarańczowe lub żółte. Krzew wymaga wilgotnej gleby, należy go sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru, a na zimę okrywać. Osiąga od 1,5 do 4 metrów wysokości. Oczar źle znosi podcinanie – w miejscu cięcia nie wyrastają nowe pędy; wawrzynek wilczełyko – ma białe lub różowe kwiaty, które ukazują się zwykle w lutym , marcu i kwietniu. Dorasta do 1,5 metra wysokości. Jesienią na wawrzynku pojawiają się czerwone owoce. Może rosnąć na każdej glebie, z wyjątkiem kwaśnej, w miejscach nasłonecznionych; pigwowiec japoński – ma piękne kwiaty, przypominające czerwone róże. Jesienią na krzewie pojawiają się owoce, z których można robić przepyszne konfitury, soki i nalewki . Dorasta do 1 metra wysokości. Toleruje każdą glebę. Skorzystaj z niskich cen, które gwarantuje Ci Obi promocja i kup nowe krzewy szybko rosnące do swojego ogrodu. Krzewy szybko rosnące...

Kwiaty w ogrodzie
© 7monarda/Fotolia.com
Styl życia
Kolory w ogrodzie – jak stworzyć bajkową aranżację
Aranżacja ogrodu według jednego koloru wygląda bardzo efektownie, ale wymaga wiele wysiłku i musi być przemyślana. Wybierając rośliny, należy kierować się nie tylko kolorami w ogrodzie, ale także wymaganiami poszczególnych roślin. Tworząc biały ogród trzeba pamiętać, że konwalia wymaga zacienionego i wilgotnego miejsca, a lilie potrzebują słońca.

Aranżacja ogrodu według jednego koloru wygląda bardzo efektownie, ale wymaga wiele wysiłku i musi być przemyślana. Wybierając rośliny, należy kierować się nie tylko kolorami w ogrodzie, ale także wymaganiami poszczególnych roślin. Tworząc biały ogród trzeba pamiętać, że konwalia wymaga zacienionego i wilgotnego miejsca, a lilie potrzebują słońca.   Wiele kwiatów ma różnorodne odmiany kolorystyczne, np. róże czy tulipany. Więcej uroku mają jednak takie rośliny, które kojarzą się jednoznacznie z daną barwą, np. niezapominajki z błękitem, a słonecznik z żółcią. Rośliny do ogrodu w białej tonacji Biel, symbol czystości i niewinności , to często występujący kolor – kwitną tak nie tylko kwiaty, ale także drzewa i krzewy.   Naturalnie białe są:   konwalie i przebiśniegi – wymagają wilgotnego i zacienionego miejsca. Nadają się do stworzenia uroczego zakątka lub białego skalniaka. Kwitną wczesną wiosną;   gęsiówka – ma drobne białe kwiatki. Idealna na brzegi rabat. Potrzebuje słonecznego stanowiska. Kwitnie wiosną;   zawilce – najbardziej lubią półcieniste stanowiska, ale tolerują także bardziej nasłonecznione i zacienione. Kwitnie późnym latem;   funkie z ozdobnymi biało-zielonymi liśćmi. W ich wypadku to nie kwiaty, tylko liście grają kluczową rolę. Pięknie wyglądają od wiosny do późnej jesieni.   Doskonałym pomysłem jest także zasadzenie krzewów , które kwitną na biało, np. intensywnie pachnące jaśmin i bez. Pięknie rozjaśni ogród również kalina , kwitnący dereń oraz tawuła. Kwitną zwykle na przełomie wiosny i lata. Rośliny do ogrodu w niebieskiej tonacji Niebieski i fioletowy ogród wywołuje romantyczny nastrój i wycisza.   Do kwiatów kwitnących na niebiesko należą:   krokusy i szafirki –...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik