Rośliny na murek
© emer/Fotolia.com
Styl życia

Rośliny na murek ogrodowy: macierzanka, wrzosy, krzewy

Zrównoważona liczba roślin zasadzonych na murku przyozdobi go. Na murku ogrodowym można wykorzystywać kwiaty – zarówno rosnące do góry, jak i zwisające bądź płożące. Nie należy też zapominać o małych krzewach.

Zrównoważona liczba roślin zasadzonych na murku przyozdobi go. Na murku ogrodowym można wykorzystywać kwiaty – zarówno rosnące do góry, jak i zwisające bądź płożące. Nie należy też zapominać o małych krzewach.

 

Murek można zbudować np. na skarpie, przy wejściu do domu lub jako ograniczenie tarasu albo strefy grillowej. Rośliny które mają na nim rosnąć, dobierzmy w zależności od preferencji. Weźmy też pod uwagę warunki, w jakich mogą rosnąć. Zieleń rosnąca na ogrodowym murku powinna być odporna na suszę.

Z czego i gdzie zbudować murek ogrodowy?

Do ułożenia murku ogrodowego można użyć cegieł, kamieni lub betonowych elementów. Jeśli chodzi o kamienie, najlepiej wybrać skały pochodzenia magmowego, np. bazalt, granit czy sjenit. Są one bardzo trwałe. Piaskowce natomiast ze względu na swoją porowatość łatwo chłoną wodę. W miarę upływu czasu porastają glonami.

 

Dobrze sprawdza się cegła klinkierowa. Jest ona odporna na działanie zarówno słońca, wiatru, mrozu, jak i deszczu. Jest też łatwa do czyszczenia, nawet z plam olejowych. Cegły budowlane są mniej odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wyglądają najlepiej w ogrodowej części posesji i dobrze wpisują się w stylistykę modnych ogrodów ekologicznych.

 

Murki można stawiać zarówno w słonecznych częściach ogrodu, jak i tych bardziej zacienionych. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiednich roślin, które są przystosowane do konkretnych warunków. Małe rośliny skalne, które nadają się do sadzenia na murkach

 

Mniejsze rośliny doskonale pasujące do murków ogrodowych to:

 • rogownica kutnerowata – bylina, której liście sprawiają wrażenie omszonych,
 • goździk skalny – w Polsce rośnie także dziko,
 • zawciąg nadmorski – bylina kwitnąca od maja do września,
 • dzwonek karpacki – krzaczasta, dość wysoka roślina (20-40 cm), kwitnąca od lipca do września,
 • skalnice – rośliny o niewielkich kwiatuszkach, oryginalnie rosnące w górach,
 • rojniki i rozchodniki – ładnie porastają każdą powierzchnię, mogą być sadzone też w szczelinach murków.

Rośliny do posadzenia na szczycie murku ogrodowego

Na szczycie murku w ogrodzie warto posadzić rośliny płożące lub większe byliny:

 • miniaturowe kosodrzewiny np. sosna górska Pumilio i Ophir,
 • niskie krzewy liściaste i iglaste np. jałowiec płożący Blue Chip, Prince of Wales, irga Coral Beauty, jałowiec pospolity Green Carpet.

Rośliny na zacieniony murek

Jeśli murek w ogrodzie znajduje się w bardziej zacienionym miejscu, odnajdą się tam następujące rośliny:

 • barwinek – kwitnie od kwietnia do sierpnia,
 • paproć – do wyboru mamy 10 tysięcy odmian,
 • fiołek – może rosnąć nawet w szczelinach murku,
 • cymbalaria murowa – bylina kwitnąca od maja do września,
 • różnego rodzaju bluszcze.

Rośliny nadające się do zasadzenia w szczelinach muru ogrodowego

Te rośliny z powodzeniem można zasadzić także w szczelinach muru w ogrodzie:

 • zawciąg nadmorski – bylina lubi słoneczne miejsca, dobrze prezentuje się na kamiennym tle, dlatego z powodzeniem może rosnąć przed murkiem lub w jego poziomych uskokach i kieszeniach,
 • floks szydlasty – rośnie całymi kobiercami. Lubi słoneczne, osłonięte stanowiska,
 • gęsiówka kaukaska – kwitnie w marcu i kwietniu, lubi słoneczne stanowiska i może też rosnąć na obrzeżach murku.

Rośliny do sadzenia na obrzeżach ogrodowego murku

Na obrzeżach murku ogrodowego dobrze będą się prezentować i rosnąć następujące rośliny:

 • smagliczka skalna – kwitnie w kwietniu i maju, jest mrozoodporna,
 • gęsiówka kaukaska.

 

kwiat bzu
Pixabay/ Kapa65/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Piękne i łatwe w uprawie krzewy kwitnące do ogrodu
Krzewy kwitnące są nieodzownym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Można z nich tworzyć żywopłoty lub dzielić przestrzeń na kameralne obszary. Ciekawy efekt daje posadzenie jednego efektownie kwitnącego krzewu na tle trawnika.

Krzewy kwitnące są nieodzownym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Można z nich tworzyć żywopłoty lub dzielić przestrzeń na kameralne obszary. Ciekawy efekt daje posadzenie jednego efektownie kwitnącego krzewu na tle trawnika.   Krzewy kwitnące posadzone w odpowiednim dla siebie miejscu i właściwie pielęgnowane, przez wiele lat będą cieszyć efektownym wyglądem. Dlatego przy wyborze krzewu do ogrodu oprócz jego wyglądu czy pięknego zapachu, bierzmy pod uwagę preferencje rośliny i stanowisko w jakim chcemy ją posadzić . Krzewy kwitnące – krzewy o pięknych kwiatach lubiące półcień lub słońce Stanowiska słoneczne lub lekko ocienione , ziemia próchnicza, to dobre warunki dla następujących krzewów:    Kalina koreańska. Pięknie pachnące białe kwiaty skupione w dużych kulistych kwiatostanach rozwijające się wraz z liśćmi. Kwitnie pod koniec kwietnia lub w maju. Dorasta do 1,5 m wysokości. Ze względu na pachnące kwiaty warto posadzić ją blisko domu.    Bez lilak. Pachnące drobne kwiatuszki w odcieniach: fioletu, bieli lub różu. Kwitnie w maju. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 3 do 5 m. Jest odporny na suszę. Bez pachnie neutralnie i delikatnie, można go bez obaw sadzić w pobliżu okien czy drzwi.    Jaśmin. Jest ponad 60 odmian jaśminowca. Krzew bardzo popularny, kwitnący pod koniec maja, z kwiatami o bardzo intensywnym zapachu. Ma średniej wielkości kielichowate białe lub kremowe kwiaty z żółtym środkiem i wieloma pręcikami. Dorasta nawet do 5 m wysokości. Jaśmin jest wytrzymały na mrozy ale źle znosi suszę. Ze względu na bardzo intensywny zapach jaśmin lepiej posadzić dalej od domu . Dzięki czemu będzie docierał do nas lekko rozrzedzony powietrzem miły aromat. Krzewy kwitnące – krzewy o pięknych kwiatach...

Rododendron
© Profotokris/Fotolia.com
Styl życia
Szybko rosnące krzewy – kwitnące, cieniolubne, na żywopłot
Szybko rosnące krzewy do ogrodu mogą pięknie kwitnąć, osiągać znaczne rozmiary nawet w cieniu, a także być podstawą żywopłotu. Do szybko rosnących krzewów kwitnących zalicza się m.in. pigwowiec japoński, w cieniu pięknie rośnie rododendron, a na żywopłot doskonale sprawdzi się ligustr pospolity.

Szybko rosnące krzewy do ogrodu mogą pięknie kwitnąć, osiągać znaczne rozmiary nawet w cieniu, a także być podstawą żywopłotu. Do szybko rosnących krzewów kwitnących zalicza się m.in. pigwowiec japoński, w cieniu pięknie rośnie rododendron, a na żywopłot doskonale sprawdzi się ligustr pospolity.   Krzewy szybko rosnące pozwalają uzyskać szybki efekt okazałego ogrodu. Duże krzewy sadzone gęsto można wykorzystać do tworzenia żywopłotów. Pojedyncze egzemplarze najlepiej wyeksponować w centrum ogrodu lub stworzyć z nich tło dla innych roślin w wielopiętrowych kompozycjach. Szybko rosnące krzewy kwitnące Każdy ogród może pięknie wyglądać, dzięki kwitnącym krzewom. Rośliny, które warto posadzić, to: oczar pośredni – ma żółte lub czerwone kwiaty, które ukazują się między grudniem a marcem. Jesienią pięknie prezentują się liście rośliny – są pomarańczowe lub żółte. Krzew wymaga wilgotnej gleby, należy go sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru, a na zimę okrywać. Osiąga od 1,5 do 4 metrów wysokości. Oczar źle znosi podcinanie – w miejscu cięcia nie wyrastają nowe pędy; wawrzynek wilczełyko – ma białe lub różowe kwiaty, które ukazują się zwykle w lutym , marcu i kwietniu. Dorasta do 1,5 metra wysokości. Jesienią na wawrzynku pojawiają się czerwone owoce. Może rosnąć na każdej glebie, z wyjątkiem kwaśnej, w miejscach nasłonecznionych; pigwowiec japoński – ma piękne kwiaty, przypominające czerwone róże. Jesienią na krzewie pojawiają się owoce, z których można robić przepyszne konfitury, soki i nalewki . Dorasta do 1 metra wysokości. Toleruje każdą glebę. Skorzystaj z niskich cen, które gwarantuje Ci Obi promocja i kup nowe krzewy szybko rosnące do swojego ogrodu. Krzewy szybko rosnące...

Kwiaty w ogrodzie
© 7monarda/Fotolia.com
Styl życia
Kolory w ogrodzie – jak stworzyć bajkową aranżację
Aranżacja ogrodu według jednego koloru wygląda bardzo efektownie, ale wymaga wiele wysiłku i musi być przemyślana. Wybierając rośliny, należy kierować się nie tylko kolorami w ogrodzie, ale także wymaganiami poszczególnych roślin. Tworząc biały ogród trzeba pamiętać, że konwalia wymaga zacienionego i wilgotnego miejsca, a lilie potrzebują słońca.

Aranżacja ogrodu według jednego koloru wygląda bardzo efektownie, ale wymaga wiele wysiłku i musi być przemyślana. Wybierając rośliny, należy kierować się nie tylko kolorami w ogrodzie, ale także wymaganiami poszczególnych roślin. Tworząc biały ogród trzeba pamiętać, że konwalia wymaga zacienionego i wilgotnego miejsca, a lilie potrzebują słońca.   Wiele kwiatów ma różnorodne odmiany kolorystyczne, np. róże czy tulipany. Więcej uroku mają jednak takie rośliny, które kojarzą się jednoznacznie z daną barwą, np. niezapominajki z błękitem, a słonecznik z żółcią. Rośliny do ogrodu w białej tonacji Biel, symbol czystości i niewinności , to często występujący kolor – kwitną tak nie tylko kwiaty, ale także drzewa i krzewy.   Naturalnie białe są:   konwalie i przebiśniegi – wymagają wilgotnego i zacienionego miejsca. Nadają się do stworzenia uroczego zakątka lub białego skalniaka. Kwitną wczesną wiosną;   gęsiówka – ma drobne białe kwiatki. Idealna na brzegi rabat. Potrzebuje słonecznego stanowiska. Kwitnie wiosną;   zawilce – najbardziej lubią półcieniste stanowiska, ale tolerują także bardziej nasłonecznione i zacienione. Kwitnie późnym latem;   funkie z ozdobnymi biało-zielonymi liśćmi. W ich wypadku to nie kwiaty, tylko liście grają kluczową rolę. Pięknie wyglądają od wiosny do późnej jesieni.   Doskonałym pomysłem jest także zasadzenie krzewów , które kwitną na biało, np. intensywnie pachnące jaśmin i bez. Pięknie rozjaśni ogród również kalina , kwitnący dereń oraz tawuła. Kwitną zwykle na przełomie wiosny i lata. Rośliny do ogrodu w niebieskiej tonacji Niebieski i fioletowy ogród wywołuje romantyczny nastrój i wycisza.   Do kwiatów kwitnących na niebiesko należą:   krokusy i szafirki –...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner