kobieta z żółtymi hantlami
©Piotr Wawrzyniuk/Fotolia
Styl życia

Ciężarki neoprenowe, powlekane, gumowe, żeliwne, miękkie i z uchwytem

Ciężarki do ćwiczeń można kupić w każdym sklepie z akcesoriami sportowymi. Są różne rodzaje hantli, np. żeliwne, winylowe, neoprenowe, gumowe i z uchwytem. Z ich pomocą możesz ćwiczyć zarówno w domu, jak i na siłowni.

Ciężarki do ćwiczeń można kupić w każdym sklepie z akcesoriami sportowymi. Są różne rodzaje hantli, np. żeliwne, winylowe, neoprenowe, gumowe i z uchwytem. Z ich pomocą możesz ćwiczyć zarówno w domu, jak i na siłowni.

Hantle neoprenowe

Hantle neoprenowe polecane są dla początkujących. Ważą zwykle od 0,5 do 2 kg. Hantle neoprenowe są gładkie i pochłaniają wilgoć, dzięki czemu ręka się na nich nie ślizga podczas treningu.

Hantle powlekane (winylowe)

Hantle powlekane (winylowe) zawierają w środku masę betonową. Zewnętrzną powłokę tworzy kolorowy winyl. Waga ciężarków waha się od 1,5 do 5 kg. Polecane są przede wszystkim mężczyznom o większej masie ciała.

Hantle z uchwytem

Hantle z uchwytem idealnie nadają się na trening aerobowy. Podczas podskoków mamy pewność, że hantle nie ześlizgną się i nie wypadną z rąk. Są pokryte powłoką neoprenową lub miękką gąbką, które pochłaniają wilgoć. Po dłuższym stosowaniu mogą więc nieprzyjemnie pachnieć. Uchwyt  zapina się przeważnie na rzep. W środku znajduje się masa betonowa, żeliwo lub metal. Ten rodzaj ciężarów przeważnie występuje od 0,5 do 5 kg.

Hantle miękkie

Hantle miękkie, tak samo jak hantle neoprenowe zalecane są dla osób rozpoczynających przygodę ze sportem. Mają przeważnie małą wagę: od 0,5 do 2 kg.

Hantle żeliwne

Hantle żeliwne mają trzy elementy: gryf, zacisk i talerz. Talerz jest żeliwny, gryf niklowany, a zacisk ryflowany, czyli pokryty specjalnymi rysami, zwiększającymi przyczepność. Ten rodzaj ciężarków jest najmniej bezpieczny, ale z kolei najmocniejszy. Poleca się je do ćwiczeń na siłowni.

Hantle gumowe

Hantle gumowe są zalecane do treningu domowego lub siłowego. Ciężarki występują w różnych postaciach. Gumą może być pokryta cała zewnętrzna powłoka hantli (ten typ hantli ma wagę od 0,5 do 5 kg), zakończenia ciężarów (mają one odważniki nawet do 50 kg). W ostatnim rodzaju hantli tylko na talerze nakłada się gumę, a tym samym nie można regulować talerzy na gryfie. Waga tych ciężarów waha się od 4 do 37 kg. 

Hantle
© blackday/Fotolia.com
Styl życia
Ćwiczenia z hantlami – są efektywne, gdy przyrząd ma odpowiedni ciężar i rodzaj
Rodzaj i ciężar hantli powinien być dobierany indywidualnie do celu treningowego i osoby, która chce go realizować. Nie ma uniwersalnych ciężarów, które można wykorzystać we wszystkich aktywnościach.

Rodzaj i ciężar hantli powinien być dobierany indywidualnie do celu treningowego i osoby, która chce go realizować. Nie ma uniwersalnych ciężarów, które można wykorzystać we wszystkich aktywnościach.   Ćwiczenia z hantlami sprawdzają się w treningu siłowym, ale także podczas dynamicznego fitnessu. Rodzaje hantli – winylowe, bitumiczne i żeliwne Hantle można podzielić na trzy główne grupy ze względu na sposób ich wykonania.   Hantle winylowe – wnętrze hantli jest wypełnione masą betonową. Pokryte są natomiast winylem. Ich wykończenie często nie jest okrągłe, a w kształcie sześciokąta, dzięki czemu nie turlają się po powierzchni. Wśród nich wyróżnia się dodatkowo hantle neoprenowe i gumowe, które są pokryte antypoślizgową powierzchnią. Hantle neoprenowe pokryte są neoprenem, czyli rodzajem syntetycznego kauczuku. Dzięki temu można pewnie chwycić ciężar i nie ma obaw, że wyślizgnie się z dłoni. Hantle gumowe działają podobnie. Mogą być pokryte na całej powierzchni gumą lub mieć tylko gumowe zakończenia lub nakładki. Hantle winylowe mogą ważyć od 0,5 do 5 kg. Nie mają możliwości zwiększania ciężaru, ale szczególnie te lżejsze są dobrą opcją dla osób, które jeszcze nie wiedzą, jak długo będą z nimi ćwiczyć.   Hantle bitumiczne – w przeciwieństwie do winylowych ich ciężar może być regulowany. Kupując je, otrzymuje się gryf i zestaw różnej ciężkości talerzy. Talerze te wykonane są masy piaskowej pokrytej tworzywem sztucznym . Pojedyncze talerze mogą mieć masę do 2,5 kg, ale każdy kolejny założony na gryf talerz zmniejsza komfort użycia. Całe zestawy mają zwykle do 10 kg.   Hantle żeliwne – podobnie jak hantle bitumiczne mają gryf i dodatkowe, żeliwne talerze. Jednak materiał, z którego są wykonane, jest o wiele cięższy, dlatego hantle żeliwne dają możliwość...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner