pisanki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Malowanie, wydrapywanie, woskowanie i oklejanie to 4 sposoby na piękne pisanki

Robienie pisanek to jedna z tradycji wielkanocnych i trudno sobie wyobrazić te święta bez kolorowych jajek. Wciąż wykorzystuje się dawne metody robienia pisanek, ale powstało też kilka nowych technik, jak np. decoupage.

Robienie pisanek to jedna z tradycji wielkanocnych i trudno sobie wyobrazić te święta bez kolorowych jajek. Wciąż wykorzystuje się dawne metody robienia pisanek, ale powstało też kilka nowych technik, jak np. decoupage.

Kraszanki i drapanki – tradycyjne pisanki do koszyczka i na wielkanocny stół

Kraszanki to pisanki jednokolorowe. Niegdyś jajka farbowało się nie tak jak dziś – gotowymi barwnikami w proszku, które trzeba rozpuścić w wodzie i włożyć do niej ugotowane jajko.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: tartinki jajeczne

Używano do tego roślin o właściwościach barwiących. Czerwono-brązowy kolor uzyskiwano podczas gotowania jajek w łupinach cebuli, czarne kraszanki powstawały w wyniku gotowania z łupinami orzecha włoskiego lub korą dębu, a różowe – dzięki burakom. Malowano jajka również na zielono, niebiesko i żółto, a także na fioletowo. Zielone pisanki robiło się dzięki listkom barwinka, bardzo popularnego o tej porze roku, niebieskie – dodając do wody suszone kwiaty bławatka, żółte ze złotym odcieniem poprzez gotowanie ich z kwiatami nagietka lub korą młodej jabłoni; na fioletowo jajka barwiono dzięki kwiatom malwy.

 

Tak pomalowane jajka były ozdobą samą w sobie, ale pozwalały również na wydrapywanie w nich wzorów. Tak powstawały tzw. drapanki. W wydrapywaniu ogranicza jedynie wyobraźnia. Ale aby robić kształtne wzory czy napisy potrzeba trochę wprawy. Do wydrapywania można używać szydełka, ostrego końca nożyka czy np. igły.

Pisanki metodą batikową – przy użyciu wosku

Aby zrobić piękne pisanki we wzory, można posłużyć się metodą batikową, czyli z wykorzystaniem wosku. Polega ona na tym, że na jajkach tworzy się wzór przy pomocy wosku, a dopiero potem farbuje jajko – dzięki temu po usunięciu wosku zostaną wzory narysowane wcześniej. Najlepiej sprawdza się naturalny wosk pszczeli, który trzeba rozpuścić. Z pojemniczka wosk pobiera się patyczkiem, główką od szpilki czy sondą do zdobienia paznokci – używa się takich narzędzi, które pozwolą nanieść wosk w żądany sposób. Gdy wzory są gotowe, jajko farbuje się w barwniku. Jeśli wzory mają być wielokolorowe, to zaczyna się od najjaśniejszego barwnika i przechodzi do ciemniejszych, za każdym razem rysując nowe wzory. Przed barwieniem wosk powinien dobrze zaschnąć. Po zakończonej pracy wystarczy pozbyć się wosku, ale dopiero wówczas, gdy jajka całkowicie wyschną i wystygną.

Pisanki decoupage – nowoczesność w tradycji

Pisanki wykonane metodą decoupage mogą stać się małymi arcydziełami, ponieważ mogą znaleźć się na nich nie tylko wzory, ale i obrazki czy elementy wypukłe. Ich wykonanie nie jest trudne, ale wymaga zakupu kleju do decoupage, werniksu a także kolorowego papieru do tej techniki czy kolorowych, wzorzystych serwetek. Jajka powinny być przed decoupagem ugotowane na twardo. Można je ozdabiać dowolnie, wycinając i przyklejając wybrane ozdoby. Na końcu pisanki można zabezpieczyć werniksem, to nada im też połysk.

Wielkanocne dekorowanie jajek
Styl życia
Dekorowanie wielkanocnych jajek: pisanki, kraszanki i wydmuszki
Dekorowanie wielkanocnych jajek: pisanki, kraszanki i wydmuszki

Pisanki, kraszanki i wydmuszki, nazywane również ażurkami, to nieodłączny element dekoracyjny świąt Wielkanocnych. Można je pomalować, okleić naklejkami, a także wyskrobać na nich różne wzory. Do przyozdobienia wielkanocnych jaj można wykorzystać wstążki, włóczkę, cekiny oraz kolorową krepinę (bibułę). Tradycja przyozdabiania jajek pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. Malowali je starożytni Grecy na cześć bogini piękności – Afrodyty. W dawnej Polsce dekorowaniem jajek zajmowały się młode dziewczęta, które w Wielki Poniedziałek obdarowywały najładniej umalowaną pisanką chłopaka, który przypadł im do gustu. Pisanki Pisanki wielkanocne to jajka o różnokolorowych zdobieniach. Dawniej do ich zabarwienia używano naturalnych barwników, np. cebuli, a do tworzenia wzorów – wosku. Obecnie można mówić o przedświątecznym, rodzinnym rytuale robienia pisanek. Najczęściej wykorzystuje się do tego barwniki spożywcze . Wpływ na wygląd pisanki ma naturalne ubarwienie skorupki jajka . Zaleca się wybierać te najjaśniejsze, ponieważ uzyskany na nich kolor będzie bardziej intensywny. Przy dekoracji jajek wielkanocnych liczy się kreatywność. Warto użyć naklejek lub papieru samoprzylepnego , z którego można wyciąć różne wzory. Przy przyozdabianiu pisanek sprawdzą się również gotowe szablony, które wystarczy przyłożyć do jajka i odmalować. Efektownym pomysłem na zrobienie pisanek jest wykonanie dla nich „ubranek” na drutach. Najlepiej postawić na różnokolorowe obszycia w stylu vintage . Ciekawym sposobem na jajka wielkanocne jest zrobienie oklejanek, które można udekorować wstążkami, włóczką, cekinami, bibułą czy papierem kolorowym. Kraszanki Kraszankami nazywa się jajka wielkanocne , które gotuje się w...

kolorowe pisanki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Powiew wiosny widoczny w dekoracjach wielkanocnych
Budząca się do życia przyroda jest bardzo inspirująca, jeśli chodzi o dekoracje wielkanocne. Dom ozdobić można kwiatami wiosennymi, ale także bukszpanem, kolorowymi pisankami czy zajączkami. Z tych wszystkich elementów można zrobić wielkanocne stroiki. Dekoracją będą też rzeczy codziennego użytku w kolorach pastelowych czy z motywami wielkanocnymi.

Budząca się do życia przyroda jest bardzo inspirująca, jeśli chodzi o dekoracje wielkanocne. Dom ozdobić można kwiatami wiosennymi, ale także bukszpanem, kolorowymi pisankami czy zajączkami. Z tych wszystkich elementów można zrobić wielkanocne stroiki. Dekoracją będą też rzeczy codziennego użytku w kolorach pastelowych czy z motywami wielkanocnymi. Świeże rośliny używane do dekoracji wielkanocnych Stół świąteczny to nie tylko potrawy, ale i dekoracje wielkanocne. W roli ozdób sprawdzą się bukiety ze świeżych, wiosennych kwiatów, np. narcyzów, żonkili , frezji, hiacyntów czy barwinków. Można je umieścić w malutkich wazonach zrobionych ze skorupek od jaj. Pięknie będą prezentowały się także różnokolorowe lub wyłącznie żółte tulipany, a w bukiet można wetknąć dodatkowo kurczaczki czy pisanki z przepiórczych jajek na patyczkach . Roślinami, które nadadzą się na dekoracje wielkanocne, są też krzewy wiosenne – forsycja i bukszpan. Wszystkich tych roślin można użyć jako samodzielnych ozdób lub w kompozycjach, np. w stroiku świątecznym. Wielkanocne stroiki udekorują cały dom Małe i duże pisanki, wydmuszki, puchate kurczaczki czy zajączki to rekwizyty, które mogą znaleźć się w stroiku świątecznym. Tego typu dekoracje wielkanocne można postawić w wielu miejscach w domu, nie tylko na stole. Atrakcją dla dzieci będzie stroik składający się np. z malutkich, czekoladowych pisanek. Pięknie będą prezentowały się też koszyczki uplecione z gałązek brzozowych i wypełnione kolorowymi jajkami, kwiatami czy kompozycją z forsycji, liści barwinku i kurczaczków czy zajączków. Z gałązek można pleść też wieńce i dekorować je motywami wielkanocnymi – taką ozdobę można i położyć, i zawiesić na ścianie. Pisanki decoupage – nowoczesne dekoracje wielkanocne Pisanki wykonane metodą decoupage mogą być małymi arcydziełami, ponieważ...

Jajka na miękko
Pixabay/PIX1861/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Sprawdzony przepis na jajko na miękko
Gotowanie jajek staje się problemem zwłaszcza, kiedy chcemy ugotować je na miękko – wtedy ważne jest nie tylko ile gotować jajko, ale i na jaką wodę je wrzucać. Istnieje kilka sposobów – w jednym jajko wrzuca się na zimną wodę i gotuje w niej 3-5 min, w drugim wrzuca się je dopiero do wrzątku i gotuje nie dłużej niż 2 min. Preferowany stopień płynności żółtka bardzo ciężko jest uzyskać, dlatego też sposobu na idealnie ugotowane jajko można szukać tylko metodą prób i błędów. Poniżej znajdziesz niezawodny sposób na to, jak ugotować jajko z bardzo płynnym żółtkiem.

Gotowanie jajek staje się problemem zwłaszcza, kiedy chcemy ugotować je na miękko – wtedy ważne jest nie tylko ile gotować jajko, ale i na jaką wodę je wrzucać. Istnieje kilka sposobów – w jednym jajko wrzuca się na zimną wodę i gotuje w niej 3-5 min, w drugim wrzuca się je dopiero do wrzątku i gotuje nie dłużej niż 2 min. Preferowany stopień płynności żółtka bardzo ciężko jest uzyskać, dlatego też sposobu na idealnie ugotowane jajko można szukać tylko metodą prób i błędów. Poniżej znajdziesz niezawodny sposób na to, jak ugotować jajko z bardzo płynnym żółtkiem. Jajko na miękko – źródło lizyny Gotowanie na miękko jest najzdrowszym dla organizmu sposobem podawania jajka . Surowe żółtko to źródło lizyny, która jest niezbędna do przetwarzania obecnego w jajkach „złego cholesterolu”. Skorupka i białko to rodzaj „warstwy izolacyjnej”, które chronią lizynę, bo w temperaturze powyżej 80°C jest ona już nieprzyswajalna. Jajka gotuje się w wodzie o temperaturze 100°C, lecz nie dociera ona do żółtka od razu – najpierw nagrzewa się skorupka, a potem białko. Kiedy podczas gotowania dojdzie do rozbicia lub przekłucia skorupki, temperatura 100°C oddziałuje bezpośrednio na żółtko. Żółtko – tak jak i białko – ścina się we wrzątku, dlatego właśnie kluczową rolę odgrywają tutaj czas i temperatura gotowania. Jak ugotować jajko na miękko? Krok po kroku 1. Przed gotowaniem wyjmij jajko z lodówki, by miało temperaturę pokojową (przejmie ją w ciągu godziny). 2. Niewielki garnek napełnij wodą (tylko tyle, by przykrywała jajko/jajka) i wsyp do niego szczyptę soli – to zmniejszy prawdopodobieństwo pęknięcia skorupki podczas gotowania. Gotuj wodę na dużym ogniu. 3. Kiedy woda zacznie wrzeć,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik