Świeży majeranek
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Uprawa majeranku jednorocznego i wieloletniego - wymagania

Współcześnie majeranek uprawiany jest przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. Uprawa majeranku w domu w doniczce ma wiele zalet – w pomieszczeniu roznosi się aromat świeżych ziół, którymi w każdej chwili możesz wzbogacić potrawę.

Współcześnie majeranek uprawiany jest przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. Uprawa majeranku w domu w doniczce ma wiele zalet – w pomieszczeniu roznosi się aromat świeżych ziół, którymi w każdej chwili możesz wzbogacić potrawę.

 

Aby uprawa majeranku przyniosła oczekiwane efekty, najlepiej – i jednocześnie najprościej - kupić roślinę w sklepie ogrodniczym (te z supermarketu są o wiele mniej wytrzymałe). Jeśli ktoś chciałby poeksperymentować z dłuższą drogą uprawy majeranku, może kupić nasionka. Należy wówczas przykryć nasiona cienką warstwą drobnoziarnistej (przesianej) ziemi – po kilku dniach od siewu powinny pojawić się kiełki.

Kasia gotuje z Polki.pl: surówka z marchewki

Uprawa majeranku – cenne wskazówki

Majeranek ma dwie odmiany: jednoroczną i wieloletnią. Jest to przyprawa, która szczególnie dobrze komponuje się z wieprzowiną, zwłaszcza pieczoną i duszoną, a także ziemniakami i grillowanymi warzywami. Majeranek płasko się korzeni, więc roślinę powinno się uprawiać w niskiej, szerokiej donicy. Roślina preferuje wilgotną glebę.

 

Kupując doniczkę, należy zwrócić uwagę, żeby miała na dnie otwory, które umożliwią odpływ wody. Liście majeranku warto codziennie zraszać. Majeranek lubi wyprażoną ziemię, dlatego jeśli zaczynamy uprawę majeranku od nasion, warto włożyć ziemię na kilka minut do piekarnika. Jeśli na zewnątrz nie będzie ujemnej temperatury, doniczkę można wystawić na balkon, a na wiosnę przesadzić do ogródka. Minimalna temperatura wymagana do uprawy majeranku to 10 stopni. Roślina powinna znajdować się w miejscu nasłonecznionym. W momencie, kiedy pąki kwiatowe dojrzeją, należy podciąć gałązki (około 10 centymetrów). Za ciekawostkę można uznać fakt, że suszony majeranek pachnie jeszcze bardziej intensywnie niż świeże zioło.

Rośliny w doniczce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zioła w domu: dlaczego warto je uprawiać?
Uprawianie ziół w domu to gwarancja świeżych przypraw. Świeże zioła mają więcej wartości odżywczych niż te zasuszone i zmielone z torebki. Można jest przechowywać prawie w każdym miejscu w domu, aby tylko dochodziło tam światło – najlepsze miejsce dla rośliny to oczywiście parapet.

Uprawianie ziół w domu to gwarancja świeżych przypraw. Świeże zioła mają więcej wartości odżywczych niż te zasuszone i zmielone z torebki. Można jest przechowywać prawie w każdym miejscu w domu, aby tylko dochodziło tam światło – najlepsze miejsce dla rośliny to oczywiście parapet.   Własna uprawa ziół w domu nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Czasami wystarczy zakupić doniczkę o głębokości 15-20 cm i średnicy ok. 20 cm , ziemię i nasiona w dobrym sklepie zielarskim. Uprawiana roślina powinna otrzymywać światło słoneczne oraz wodę. Jakie zioła w domu możemy uprawiać? Zioła w domu uprawiane są przede na potrzeby kulinarne dlatego przede wszystkim są to: koperek, bazylia, cząber, majeranek.   Są to rośliny jednoroczne, co oznacza, że tylko raz można zebrać z nich plon. Na dłużej posłużą zioła należące do dwurocznych i wieloletnich Dwuroczne: pietruszka , kminek.   Wieloletnie: rozmaryn, tymianek, melisa , mięta.   Zioła uprawiane w domu najlepiej zasiać wczesną wiosną (w marcu). Aby mieć świeże zioła przez cały rok powinno się powtórzyć zasiew jeszcze w lipcu bądź na początku sierpnia. Aby uniknąć zalegania wody na dnie donicy najlepiej wyłożyć ją najpierw drobnymi kamyczkami, a później nasypać ziemię. Jak uprawiać zioła w domu? Na początku uprawy ziół w domu należy wybrać nasłonecznione miejsce – najlepiej parapet od strony wschodniej lub zachodniej. Zioła dobrze dostosowują się do temperatury domowej, dlatego nie wymagają specjalnych warunków termicznych. Podlewanie Podlewanie ziół powinno odbywać się codziennie, a w ciągu upałów lub dużego natężenia światła – nawet dwa razy (rano i wieczorem). Strumień...

Krzew stewii na grządce.
©lulu/Fotolia
Styl życia
Ogrodowa i doniczkowa uprawa stewii
Uprawa stewii wymaga lekkiej i przepuszczalnej gleby. Stewia to roślina wieloletnia. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.

Uprawa stewii wymaga lekkiej i przepuszczalnej gleby. Stewia to roślina wieloletnia. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.   Stewia jest rośliną wrażliwą i ciepłolubną. Nie przetrwa mrozu na dworze, dlatego zimą najlepiej uprawiać stewię w doniczce. Uprawa stewii w ogrodzie Stewia jest rośliną tropikalną, dlatego lubi wysokie temperatury. Planując uprawę stewii w ogrodzie należy wybrać dla niej dobrze nasłonecznione i ciepłe miejsce. Roślina lubi lekką i przepuszczalną glebę, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie (optymalne PH gleby to 6). Stewia nie będzie rosła na słonej ani zasadowej glebie. Ważne, aby stanowisko, na którym mamy zasadzić stewię było dobrze drenowane (wysypane żwirem lub drobnymi kamykami na powierzchni ok. 2 cm), ponieważ roślina jest wrażliwa na zbyt dużą wilgotność .   Pędy stewii są delikatne i łatwe do złamania, dlatego należy zwrócić uwagę na to, aby miejsce, w którym planujemy zasadzić roślinę, było chronione przed wiatrem. Średnia wysokość krzaczków to ok. 50-80 cm. Aby roślina mogła się rozkrzewiać, warto raz w miesiącu oberwać końcówki pędów stewii . Roślina wymaga ostrożności ze względu na słaby system korzeniowy. W okresie suszy powinna być regularnie nawadniana (nawet 2 razy dziennie). Stewia nie przetrwa zimowania na dworze . Jedynym wyjściem jest przechowywanie rośliny zimą w doniczce w ciepłym pomieszczeniu. Uprawa stewii zimą Pomieszczenie, do którego przeniesiemy stewię na zimę powinno być ciepłe (temperatura wewnątrz ok. 10ºC) i widne. Zimą nie należy podlewać stewii tak często jak latem. Uprawa stewii – rozmnażanie i wysiew Stewię rozmnaża się przez wysiew nasion lub z pobranych sadzonek. Specyfiką jej nasion jest słabe kiełkowanie. Należy więc wysiać ich więcej, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że roślina wykiełkuje. Nasiona...

Listki świeżej mięty
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Uprawa mięty w doniczce: na balkonie lub na parapecie
Miętę możesz uprawiać w doniczce na parapecie lub na balkonie. Domowa uprawa mięty umożliwia jej szerokie zastosowanie – liście można suszyć, mrozić, wykorzystywać świeże, dodawać do dań i napojów, stosować w celach leczniczych i kosmetycznych.

Miętę możesz uprawiać w doniczce na parapecie lub na balkonie. Domowa uprawa mięty umożliwia jej szerokie zastosowanie – liście można suszyć, mrozić, wykorzystywać świeże, dodawać do dań i napojów, stosować w celach leczniczych i kosmetycznych. Uprawa mięty – krok po kroku Aby uprawiać miętę, należy kupić sadzonkę (wybierz roślinę o zdrowych liściach) lub użyć nasion wysiewanych wiosną (pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze).   Włóż sadzonkę do dużej donicy z dziurkami i nasyp ziemi. Nasiona należy włożyć do donicy z ziemią i pozostawić w ciepłym miejscu aż do momentu, kiedy roślina wykiełkuje. Na spodzie doniczki warto ułożyć tzw. warstwę drenażową – złożoną z drobnych kamieni (zapobiega gniciu korzeni).   Postaw roślinę w średnio nasłonecznionym miejscu.   Pilnuj, aby ziemia w doniczce była cały czas mokra – podlewaj ziemię (nie łodygę i listki) dwa razy dziennie. W lecie przycinaj pędy rośliny .  

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik