pisanie listu do świętego mikołaja
©Maksim Pasko/Fotolia
Styl życia

Jak pomóc dziecku w napisaniu listu do świętego Mikołaja?

Jeśli dziecko chce napisać list do świętego Mikołaja, pomóż mu w tym. Dzięki temu lepiej poznasz jego życzenia i być może niektóre z nich uda ci się spełnić. Radość sprawi dziecku także odpowiedź na list otrzymana od Mikołaja mieszkającego w fińskim Rovaniemi na kole podbiegunowym. Nie zapomnijcie tylko podać na kopercie adresu zwrotnego.

Jeśli dziecko chce napisać list do świętego Mikołaja, pomóż mu w tym. Dzięki temu lepiej poznasz jego życzenia i być może niektóre z nich uda ci się spełnić. Radość sprawi dziecku także odpowiedź na list otrzymana od Mikołaja mieszkającego w fińskim Rovaniemi na kole podbiegunowym. Nie zapomnijcie tylko podać na kopercie adresu zwrotnego.

List do Mikołaja krok pierwszy: zastanówcie się, o czym chcecie napisać świętemu Mikołajowi

Przede wszystkim zastanówcie się, po co piszecie list do Mikołaja. Czy dziecko chce go pozdrowić, poprosić o coś, czy podziękować mu za prezenty z poprzedniego roku, a może chce coś mu obiecać. Przemyślcie to. Możecie sporządzić szkic listu i w podpunktach wymienić wszystko, co ma się w nim znaleźć.

List do Mikołaja krok drugi: napiszcie list zawierający wszystkie potrzebne informacje

Na podstawie notatek możecie przystąpić do pisania listu. Wybierzcie czystą i niepomiętą kartkę, na górze po prawej stronie zapiszcie datę i miejsce pisania listu (np. Kraków, dn. 16 listopada 2015 r.). Zacznijcie list od zwrotu do adresata, czyli w tym przypadku: „Drogi Święty Mikołaju”, „Kochany Święty Mikołaju”, chyba że dziecko zaproponuje coś innego. Następnie opiszcie wszystko, co wcześniej przygotowaliście. Można zacząć list od słów: „Na wstępie swojego listu chcę...” i tutaj dziecko może np. podziękować mu za prezenty, które otrzymało w poprzednim roku. Potem może np. opisać swoje życzenia co do prezentów. Na końcu natomiast możecie pozdrowić świętego Mikołaja z miejsca, w którym mieszkacie. Niech dziecko podpisze się pod listem. Jeśli jeszcze nie umie pisać, ty zrób to za nie.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z jogurtu greckiego

List do Mikołaja krok trzeci: zaadresujcie list

Jeśli chcecie wysłać list do świętego Mikołaja do Laponii, na kopercie w miejscu na adresata (czyli na dole po prawej stronie), napiszcie ten adres:

 

Santa Claus

Santa Claus Main Post Office

FI-96930 Arctic Circle

FINLAND

 

Nazwę kraju, „FINLAND” napiszcie dużymi literami. Nie zapomnijcie po lewej stronie na górze (w miejscu na adres nadawcy) podać adresu zwrotnego. Dzięki temu święty Mikołaj będzie mógł odpisać.

List do Mikołaja krok czwarty: wyślijcie list

Zaklejcie kopertę i wybierzcie się z dzieckiem na pocztę. Najlepiej będzie, jeśli nadacie list w okienku pocztowym. Dostaniecie tam odpowiedni znaczek.

 

Teraz pozostanie wam już tylko czekać na odpowiedź od Mikołaja. Listy warto wysyłać na kilka miesięcy przed Bożym Narodzeniem, ponieważ Mikołaj i jego pomocnicy dostają tak dużo listów od dzieci z całego świata, że mogą odpisać z pewnym opóźnieniem.

mikołaj czytający list
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Na jaki adres wysłać list do świętego Mikołaja?
Najwięcej listów do świętego Mikołaja przychodzi do jego wioski w fińskim Rovaniemi. Mało kto jednak wie, że święty Mikołaj ma swoje biuro także w Polsce, w Mikołajowie koło Srebrnej Góry.

Najwięcej listów do świętego Mikołaja przychodzi do jego wioski w fińskim Rovaniemi. Mało kto jednak wie, że święty Mikołaj ma swoje biuro także w Polsce, w Mikołajowie koło Srebrnej Góry. Adres św. Mikołaja w Finlandii Adresem, pod który co roku trafia najwięcej listów, jest fiński adres świętego Mikołaja . Według legendy początkowo mieszkał on na górze Korvatunturi, skąd słyszał życzenia dzieci z całego świata. W latach 50. XX wieku Mikołaj zmienił jednak swój adres, przeniósł się pod Rovaniemi w Laponii. Listy można wysyłać na adres:   Santa Claus Santa Claus Main Post Office FI-96930 Arctic Circle FINLAND Ważne jest, aby napisać nazwę kraju dużymi literami.   Święty Mikołaj stara się odpisywać na wszystkie listy, pomagają mu w tym zatrudnione w biurze elfy. Na odpowiedź trzeba czasem poczekać kilka miesięcy. Święty Mikołaj z Finlandii odpisuje w języku angielskim.   Dzięki usłudze wprowadzonej przez Pocztę Polską będzie można zamówić list od świętego Mikołaja z Laponii. Wystarczy wypełnić formularz i wnieść opłatę. Formularz dostępny jest tutaj: https://eformularze.poczta-polska.pl/list-od-mikolaja . Adres św. Mikołaja w Polsce Święty Mikołaj ma też swoje biuro w Polsce. Mieści się ono w Srebrnej Górze w gminie Stoszowice na Śląsku . Także tutaj pomocnicy czytają i odpisują tu na listy skierowane do Mikołaja.   Biuro Św. Mikołaja ul. Letnia 10 57-215 Srebrna Góra   Należy pamiętać o podaniu swojego adresu. Tylko wtedy święty Mikołaj będzie mógł odpowiedzieć na list.

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik