bolące nogi
©magdal3na/Fotolia
Styl życia

Domowe sposoby na obrzęki nóg: zimny okład, masaż i moczenie

Puchnące łydki czy obrzmiałe kostki to nieprzyjemna i nieestetyczna dolegliwość. Na szczęście jest kilka domowych sposobów, dzięki którym szybko i tanio pozbędziemy się dokuczliwych efektów „ciężkich nóg”.

Puchnące łydki czy obrzmiałe kostki to nieprzyjemna i nieestetyczna dolegliwość. Na szczęście jest kilka domowych sposobów, dzięki którym szybko i tanio pozbędziemy się dokuczliwych efektów „ciężkich nóg”.

Domowe sposoby na spuchnięte nogi: zioła, olejki, moczenie

Napar z liści brzozy to skuteczny sposób na opuchnięte nogi. Musi to być konkretny rodzaj brzozy: brzoza omszona lub brzoza brodawkowata. Zioła przygotowujemy w następujący sposób: 1 łyżkę suszu zalewamy szklaną wody i gotujemy 15 minut na wolnym ogniu. Przecedzony napar pijemy 2-3 razy w tygodniu.

 

Kasia gotuje z Polki.pl: pączki z ziemniakami

Kąpiel w ziołach to również rozwiązanie stosowane w obrzękach nóg. W tym celu wykorzystujemy lecznicze właściwości nagietka, który jest stosowany w leczeniu żylaków i uszkodzeń skóry. Napar przygotowujemy tak samo jak powyżej, po czym wlewamy go do miski z 2 litrami zimnej wody. Nogi moczymy około 20 minut, ruszając palcami i masując je, dzięki czemu rozruszamy obolałe mięśnie i żyły.

Sok z cytryny lub olejki na spuchnięte nogi

Kąpiel stóp w wodzie z dodatkiem soku z całej cytryny równie dobrze likwiduje opuchliznę nóg. Sok z cytryny obkurcza naczynia krwionośne i działa odświeżająco. Podniesienie nóg do góry pod kątem 45 stopni to najszybsza i najskuteczniejsza metoda na pozbycie się opuchlizny. Należy przy tym dodatkowo ruszać palcami. Moczenie nóg na przemian w ciepłej i chłodnej wodzie, wytarcie ich do sucha i wysmarowanie rozcieńczonym olejkiem eukaliptusowego przyniesie ulgę zmęczonym i opuchniętym kostkom i łydkom. Olejki świetnie nadają się również do aromatycznej odprężającej kąpieli stóp. Do miski z ciepłą wodą dodajemy kilka kropel olejku do wyboru: lawendowego, który uspokoi lub olejku z drzewa herbacianego wykazującego silne działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne lub olejku rozmarynowego, jałowcowego lub z geranium, mających właściwości przeciwbólowe.

Domowe sposoby na spuchnięte nogi: masaże stóp i okłady z kapusty i ziemniaków

Masaże solą gruboziarnistą stosuje się na schłodzone zimną kąpielą nogi. Na dłoń wysypujemy łyżkę soli i masujemy nogi (około 10 min.) okrężnymi ruchami zaczynając od stóp i idąc ku górze, aż do ud. Dla ułatwienia czynności można do soli dodać 2-3 krople olejku naturalnego. Kilka kostek lodu włożonych do woreczka i przykładanych do nóg przez szmatkę również ukoi ból i szybko usunie opuchliznę. Można też wykonać orzeźwiający masaż kostkami lodu. Doskonały masaż dla stóp to chodzenie boso najlepiej po drobnych kamykach, żwirze lub gęstej trawie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości warto wymasować stopy i łydki opuszkami palców albo użyć domowego masażera np. drewnianych rolek do masażu. Aby masaże były skuteczne dobrze jest wykonywać je regularnie. Działanie ściągające opuchliznę wykazują też ziemniaki i kapusta. Średniej wielkości liść kapusty rozbijamy – najlepiej tłuczkiem do mięsa i przykładamy w miejscu, gdzie obrzęk jest największy. Możemy owinąć nogę lekko bandażem, aby kapusta się trzymała. Dobrze jest nosić taki opatrunek do czasu aż sok z kapusty nie wyschnie – jeżeli liść jest suchy a opuchlizna nadal się utrzymuje, zastępujemy go świeżym. Gotowane tłuczone ziemniaki po wystudzeniu przykładamy tak samo jak kapustę. Z tak wykonanymi okładami można spać, pamiętając, aby nogi były uniesione np. na poduszce.

 

Jeżeli obrzęki nóg utrzymują się długo i mimo podjętych działań sytuacja nie ulega poprawie niezbędna jest wizyta u lekarza w celu ustalenia przyczyny tej dokuczliwej dolegliwości.


główka kapusty
Pixabay/ Efraimstochter/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Domowe sposoby leczenia czyraków: kapusta, cebula oraz gorąca woda
Czyrak czyli ropne zapalenie mieszka włosowego, najczęściej wywoływany jest przez bakterie (takie jak gronkowiec złocisty). Dlatego leczenie powinno przede wszystkim polegać na stosowaniu środków antyseptycznych i bakteriobójczych.

Czyrak czyli ropne zapalenie mieszka włosowego, najczęściej wywoływany jest przez bakterie (takie jak gronkowiec złocisty). Dlatego leczenie powinno przede wszystkim polegać na stosowaniu środków antyseptycznych i bakteriobójczych.   Stosowanie domowych metod w walce z czyrakiem polega na szybszym doprowadzeniu do jego pęknięcia, złagodzeniu obrzęku i bólu. Czosnek, cebula i liście kapusty na czyraki Czosnek , cebula i kapusta nie są przyjemne w stosowaniu ze względu na ich zapach, ale bardzo skuteczne. W warunkach „naturalnych” wrzód pęka dopiero po około 2 tygodniach , co może być uciążliwe, ponieważ jest to bolesna zmiana skórna. Liście kapusty przyspieszają pękanie czyraka, czosnek i cebula działają bakteriobójczo , dlatego najlepiej smarować nimi pęknięty wrzód.   Liście kapusty myjemy i rozbijamy tłuczkiem do mięsa lub wałkiem do ciasta i przykładamy do miejsca zmienionego chorobowo. Można dodatkowo zabezpieczyć taki opatrunek folią spożywczą. Gdy sok wyschnie przykładamy kolejny liść. Grube plastry cebuli oraz drobno posiekany czosnek najlepiej przykładać jako kompres po kuracji kapustą. Ponadto cebula działa rozjaśniająco na blizny , dlatego smarowanie nią czyraka podczas gojenia zapobiegnie powstaniu nieestetycznego śladu. Olejki naturalne na czyraki: rycynowy, z czarnuszki i herbaciany Olejek herbaciany również wyciąga ropę, dlatego warto nim smarować wrzody. Stosowanie go jako olejku do kąpieli po zakończonej kuracji leczniczej będzie działało profilaktycznie nie dopuszczając do powstawania nowych zmian. Olej z czarnuszki działa przeciwbólowo , można go stosować w formie okładów oraz dodawać kilka kropel do każdego wypijanego napoju. Popularny olej rycynowy ma właściwości antyseptyczne , nim również można smarować czyraki, dzięki...

Kobieta z bolącą głową
Flickr/Mislav Marohnić/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Okłady i liście z kapusty na ból głowy przed miesiączką
Ból głowy przed okresem jest przede wszystkim schorzeniem na tle nerwowym. Napięcie przed miesiączką (tzw. PMS) przejawia się w postaci wielu somatycznych objawów, m.in. właśnie w napięciowym bólu, odczuwanym przede wszystkim na czole i skroniach. Domowym sposobem na pozbycie się bólu głowy jest np. zimny okład na czoło i kark, masaż skroni czy świeży liść kapusty.

Ból głowy przed okresem jest przede wszystkim schorzeniem na tle nerwowym. Napięcie przed miesiączką (tzw. PMS) przejawia się w postaci wielu somatycznych objawów, m.in. właśnie w napięciowym bólu, odczuwanym przede wszystkim na czole i skroniach. Domowym sposobem na pozbycie się bólu głowy jest np. zimny okład na czoło i kark, masaż skroni czy świeży liść kapusty.   1. Sen – krótka drzemka w ciągu dnia jest idealnym sposobem na zwalczenie bólu przed okresem (nie dość, że ukoi ból, to jeszcze zregeneruje ciało i uspokoi). 2. Zimny okład – namocz chusteczkę w zimnej wodzie i połóż ją na czoło lub kark (poczucie zimna złagodzi ból). 3. Masaż – masowanie skroni dwoma palcami (wskazującym i środkowym) za pomocą okrężnych ruchów znacznie zmniejsza dolegliwości. 4. Okład z kapusty – aby zwalczyć ból przed okresem możesz przyłożyć na chwilę świeże liście kapusty na skroń. 5. Napar z dziurawca – na jeden litr wody dodaj 5 łyżek dziurawca i umyj tym wywarem głowę. Później okręć głowę ręcznikiem i przytrzymaj go tak ok. pół godziny. 6. Aromatoterapia – stosowanie olejków eterycznych ukoi bojącą głowę i wprowadzi w stan relaksu. Włącz w pomieszczeniu świeczkę zapachową z ulubionym zapachem i usiądź wygodnie w fotelu. 7. Kąpiel – ciepła kąpiel odpręży ciało. Dodając do niej olejki eteryczne wzmocnisz działanie relaksacyjne i pozbędziesz się bólu. 8. Unikanie soli, alkoholu i kofeiny – substancje zwiększają możliwość występowania objawów PMS , czyli również bólu głowy.   Ból głowy przed okresem jest uciążliwym objawem, jednak przy pomocy tych kilku metod, możesz pożegnać się z problemem. Nie można jednak bagatelizować...

szczupłe nogi
©flee_pl/fotolia
Fleszstyle
Ćwiczenia i właściwa pielęgnacja sposobem na to, jak wysmuklić łydki
Sposobem na to, jak wyszczuplić łydki są ćwiczenia rozciągające i pielęgnacja. Łydki można także optycznie wysmuklić stosując sprawdzone triki modowe.

Sposobem na to, jak wyszczuplić łydki są ćwiczenia rozciągające i pielęgnacja. Łydki można także optycznie wysmuklić stosując sprawdzone triki modowe.   Łydki są trudną do wymodelowania partią ciała, a ich wygląd w dużym stopniu zależy od genetyki. Mimo biologicznych uwarunkowań jesteśmy jednak w stanie wpłynąć na zmianę wyglądu nóg dzięki ćwiczeniom, właściwej pielęgnacji lub sprawdzonym modowym trikom. Ćwiczenia na to, jak wyszczuplić łydki – skakanka, bieg, pilates Osoby chcące wysmuklić łydki treningami powinny wybierać ćwiczenia, które rozciągną mięśnie, a nie pobudzą ich rozrost. Aktywność fizyczna, która wysmukli łydki, to przede wszystkim jazda na rowerze, bieganie oraz jazda na rolkach . Zalecane są także skoki na skakance, ćwiczenia na stepperze oraz wchodzenie po schodach. W wyszczupleniu łydek pomoże także pilates lub joga. Wykonując ćwiczenia wyszczuplające łydki na siłowni lepiej decydować się na ćwiczenia aerobowe (na sprzętach takich jak: bieżnia, orbitrek, rower). Należy zrezygnować z ćwiczeń siłowych, które dodatkowo rozbudują mięśnie nóg (np. ćwiczenia na nogi z obciążeniem na suwnicy). Pobierz Allegro kod rabatowy i kup sobie profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, który pomoże Ci wyszczuplić łydki. Jak wysmuklić łydki pielęgnacją? Kremy i masaże Częstą przyczyną nabrzmiałych i opuchniętych nóg jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Domowe zabiegi pielęgnacyjne pomogą pozbyć się efektu obrzmiałych i ciężkich nóg. W tym celu sprawdzą się masaże naprzemiennie ciepłą i zimną wodą o umiarkowanej temperaturze. Pozytywne działania wykazują także kremy na bazie pestek winogron (nawilżają i uelastyczniają skórę), aloesu (regenerują i ujędrniają), mięty (łagodzą podrażnienia i odżywiają) lub kasztana...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik