Mężczyzna i kobieta siedzą na kanapie, oboje mają czerwone nosy i chusteczki w rękach
©ladysuzi/Fotolia.com
Styl życia

Dlaczego mój nos jest czerwony? Najczęstsze przyczyny oraz leczenie czerwonego nosa

Czerwony nos może być jednym z objawów kataru oraz alergii. Rozszerzone naczynka, widoczne pod skórą w postaci pajączków są również charakterystyczne dla osób nadużywających alkoholu. Zaczerwieniony nos może być także objawem trądziku różowatego, a jeśli jest dodatkowo nienaturalnie duży, może świadczyć o tzw. rhinophymie czyli przeroście lub guzowatości nosa.

Czerwony nos może być jednym z objawów kataru oraz alergii. Rozszerzone naczynka, widoczne pod skórą w postaci pajączków są również charakterystyczne dla osób nadużywających alkoholu. Zaczerwieniony nos może być także objawem trądziku różowatego, a jeśli jest dodatkowo nienaturalnie duży, może świadczyć o tzw. rhinophymie czyli przeroście lub guzowatości nosa.

 

Częstą przyczyną zaczerwienienia skóry na nosie jest też używanie kosmetyków, które podrażniają i wysuszają skórę. Każdy kosmetyk do twarzy warto najpierw przetestować w mniej widocznym miejscu, np. na skórze wewnętrznej strony nadgarstka.

Kasia gotuje z Polki.pl: krokiety z pieczarkami

Nieżyt nosa przyczyną czerwonego nosa

Najczęstszą przyczyną czerwonego nosa jest zapalenie błony śluzowej nosa, czyli nieżyt nosa albo inaczej katar. Objaw ten często towarzyszy infekcyjnym chorobom górnych dróg oddechowych, np. przeziębieniu lub grypie. Jest też charakterystyczny dla alergii. Nos oprócz tego, że jest zaczerwieniony, staje się wówczas mniej drożny. Dodatkowymi objawami są: ściekanie wydzieliny, świąd, łzawienie oczu, niekiedy ból głowy. Jeżeli nieżyt nosa współwystępuje z infekcją bakteryjną lub wirusową, prawdopodobnie ustąpi wtedy, kiedy wyleczy się te choroby. Jeśli natomiast jest on jednym z objawów reakcji alergicznej, należy unikać kontaktu z alergenami i stosować leki odczulające, np. leki przeciwhistaminowe. Zaczerwienienie nosa podczas kataru wzmacniane jest przez mechaniczne podrażnianie skóry, np. podczas wycierania nosa. Podrażnieniom tym można zapobiec poprzez stosowanie kosmetyków natłuszczających skórę.

Trądzik różowaty i rhinophyma

Trądzik różowaty to choroba skóry naczynkowej, która często powoduje zmiany skórne w okolicy nosa. Ma ona trzy stadia. W pierwszym występuje rumień skóry, w drugim grudki i krostki, a w trzecim przerost tkanek nosa i jego zniekształcenie, tzw. rhinophyma. Trądzik różowaty leczy się poprzez miejscowe stosowanie maści zawierających metronidazol lub kwas azelainowy. Czasem podaje się też antybiotyki. Postać przerostową trądziku można leczyć chirurgicznie, poprzez usunięcie nadmiaru tkanki nożem elektrycznym lub laserem.

Nadużywanie alkoholu

Charakterystyczną cechą wyglądu osób, które nadużywają alkoholu, jest czerwony nos. Przebarwienia te spowodowane są pękającymi naczynkami, które często przypominają na skórze nosa rozlane plamy. Alkohol (przede wszystkim czerwone i białe wino) zaostrza też objawy trądziku różowatego. Najczęściej zmiany te są nieodwracalne, choć zmniejszają się po odstawieniu alkoholu i odżywieniu organizmu. Pęknięte naczynka można też zamknąć za pomocą zbiegu laserem.

Rozszerzone naczynka na nosie

Niektórzy ludzie, szczególnie osoby o jasnej cerze, mają skłonność do rozszerzonych naczynek włosowatych, tzw. teleangiektazji. Naczynka prześwitują wówczas pod skórą w postaci pajączków lub większych, rozlanych plam, rumienia. Osoby, które mają tendencję do tego typu zmian skórnych, powinny unikać pikantnych oraz gorących potraw, mocnej kawy i herbaty, alkoholu i papierosów oraz opalania. Powinny również stosować kosmetyki ochronne, takie jak kremy przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami (np. 20, 30), tłuste kremy chroniące przed skutkami mrozu. Mogą one także zdecydować się na laserowe zamykanie naczynek.

 

Zaniepokojona dziewczyna
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czynniki sprzyjające pojawieniu się trądziku różowatego
Trądzik różowaty (acne rosacea) to zapalna, przewlekła choroba twarzy. Charakterystycznymi objawami trądziku różowatego są: rumień, poszerzone naczynia krwionośne, grudki, krosty. Trądzik różowaty występuje u około 10% ludzi w wieku 30-55 lat. Jasna karnacja, jasne oczy i włosy sprzyjają powstaniu choroby, zwłaszcza u kobiet.

Trądzik różowaty (acne rosacea) to zapalna, przewlekła choroba twarzy. Charakterystycznymi objawami trądziku różowatego są: rumień, poszerzone naczynia krwionośne, grudki, krosty. Trądzik różowaty występuje u około 10% ludzi w wieku 30-55 lat. Jasna karnacja, jasne oczy i włosy sprzyjają powstaniu choroby, zwłaszcza u kobiet.   Przyczyn powstania trądziku różowatego oraz nasilenia zmian jest wiele. Należą do nich: stres; długotrwałe przebywanie na słońcu; ciężkostrawna dieta; alkohol; kawa; choroby tarczycy ; zaburzenia przewodu pokarmowego; zakażenie drożdżakami; zaburzenia miesiączkowania; zażywanie leków obniżających ciśnienie; kosmetyki na bazie alkoholu; chodzenie w miejsca, gdzie jest chlorowana woda, np. na basen; przedawkowanie witaminy B; opryszczka wargowa. Wszystkie zmiany trądzikowe są najbardziej widoczne w środkowej części twarzy (na nosie, policzkach i czole).   Osoby, które podejrzewają u siebie wystąpienie trądziku różowatego powinny udać się do dermatologa, który przepisze leczenie doustne i/lub miejscowe oraz dobierze odpowiednie kosmetyki.   Permanentny katar jest bardzo uciążliwy. Dowiedz się, jak diagnozuje się i leczy  przewlekły nieżyt nosa . Najczęstszą przyczyną tego, że nos jest zaczerwieniony jest katar i alergia. Poznaj inne przyczyny oraz sposób leczenia  czerwonego nosa .  Masz duży obrzęk błony śluzowej i ciągle kichasz? Zobacz, jak objawia się  naczynioruchowy nieżyt nosa, czyli katar naczynioruchowy .

Kobieta wydmuchuje nos
© Alliance/Fotolia.com
Styl życia
Diagnoza i leczenie przewlekłego nieżytu nosa
Przewlekły nieżyt nosa to taki, który trwa cały czas albo jest napadowy. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa zależy od tego, co powoduje notoryczny katar. W przypadku przerostowego przewlekłego nieżytu nosa konieczna będzie operacja.

Przewlekły nieżyt nosa to taki, który trwa cały czas albo jest napadowy. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa zależy od tego, co powoduje notoryczny katar. W przypadku przerostowego przewlekłego nieżytu nosa konieczna będzie operacja. Czym jest przewlekły nieżyt nosa i skąd się bierze? Przewlekły nieżyt nosa to inaczej permanentny katar . To, że ciągle mamy zapchany nos, może być objawem alergii. Częściej jednak wina leży po stronie śluzówki, która zbyt mocno reaguje na bodźce. Jeśli uciążliwy katar pojawia się, gdy wystawiamy się na zmiany temperatury, wdychamy zanieczyszczone powietrze albo dym czy podrażniają nas intensywne zapachy, oznacza to, że chorujemy na naczynioruchowy przewlekły nieżyt nosa. Przeważnie bodźce prowokują wystąpienie obrzęku i wypływanie z nosa wodnistej wydzieliny. Katar przy tym schorzeniu jest napadowy. Niedrożność nosa powoduje także zbyt cienka albo zbyt gruba śluzówka. W pierwszym wypadku mówimy o przewlekłym zanikowym nieżycie nosa. Śluzówka nie jest nawilżona, ponieważ gruczoły śluzowe nie produkują wydzieliny. Efektem tego jest powstawanie strupów, których usunięcie może wywołać krwawienie. Także zbyt gruba śluzówka zatyka nos. Przeważnie na jej powierzchni rosną polipy , które usuwa się operacyjnie. To tzw. przerostowy przewlekły nieżyt nosa. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa W leczeniu przewlekłego nieżytu nosa przede wszystkim należy regularnie oczyszczać nos. Gdy zmagamy się z zanikowym nieżytem nosa, możemy wspomóc się solą fizjologiczną albo preparatami w aerozolu . Przy takiej przyczynie kataru ważne jest też nawilżanie zanikającej śluzówki. Jeśli cierpimy na przerostowy przewlekły nieżyt nosa, prawdopodobnie konieczna będzie operacja. Polipy należy usunąć ze śluzówki, a można to zrobić jedynie chirurgicznie....

kobieta wpuszcza krople do nosa
©Alliance/fotolia
Styl życia
Objawy, rozpoznanie i leczenie naczynioruchowego nieżytu nosa
Naczynioruchowy nieżyt nosa to efekt patologicznej reakcji błony śluzowej na bodźce. Naczynioruchowy nieżyt nosa wiąże się z zaburzeniami regulacji nerwowo-naczyniowej, które mogą być następstwem upośledzonej adaptacji układu nerwowego do warunków środowiskowych.

Naczynioruchowy nieżyt nosa to efekt patologicznej reakcji błony śluzowej na bodźce. Naczynioruchowy nieżyt nosa wiąże się z zaburzeniami regulacji nerwowo-naczyniowej, które mogą być następstwem upośledzonej adaptacji układu nerwowego do warunków środowiskowych. Etiologia naczynioruchowego nieżytu nosa Za prawidłową drożność nosa odpowiedzialna jest równowaga pomiędzy układem nerwowym współczulnym a przywspółczulnym . Istotna przewaga układu przywspółczulnego wpływa na upośledzenie drożności nosa, wyciek wydzielina z nosa i częste kichanie. Przyczyny naczynioruchowego nieżytu nosa to niskie temperatury otoczenia, procesy zapalne, drażniące zapachy i stres. Prozapalny wpływ stresu polega na zwiększonej aktywności włókien nerwowych, które zlokalizowane są dookoła naczyń krwionośnych. Typowym czynnikiem wywołującym objawy naczynioruchowego nieżytu nosa jest ekspozycja na zimne powietrze. Objawy naczynioruchowego nieżytu nosa Najczęstsze dolegliwości towarzyszące naczynioruchowemu nieżytowi nosa to długotrwałe kichanie, wypływ wydzieliny z nosa i obrzęk błony śluzowej. Nieżyt przyczynia się do zablokowania drożności nosa i osłabienia organizmu. Objawy naczynioruchowego nieżytu nosa występują przez cały rok, a ich nasilenie zauważalne jest w okresie jesienno-zimowym, szczególnie w godzinach porannych . Dolegliwości naczynioruchowego nieżytu nosa potęguje pozioma pozycja ciała, przyspieszony oddech i alkohol. Naczynioruchowy nieżyt nosa – rozpoznanie Naczynioruchowy nieżyt nosa rozpoznawany jest po wykluczeniu kataru powstałego jako skutek infekcji, wpływu leków, zaburzeń hormonalnych, alergii i ekspozycji zawodowych . Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim i rynoskopii następuje szeroka diagnostyka oparta o: testy alergiczne , endoskopię, diagnostykę obrazową, ocenę...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik