Kobieta wydmuchuje nos
© Alliance/Fotolia.com
Styl życia

Diagnoza i leczenie przewlekłego nieżytu nosa

Przewlekły nieżyt nosa to taki, który trwa cały czas albo jest napadowy. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa zależy od tego, co powoduje notoryczny katar. W przypadku przerostowego przewlekłego nieżytu nosa konieczna będzie operacja.

Przewlekły nieżyt nosa to taki, który trwa cały czas albo jest napadowy. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa zależy od tego, co powoduje notoryczny katar. W przypadku przerostowego przewlekłego nieżytu nosa konieczna będzie operacja.

Czym jest przewlekły nieżyt nosa i skąd się bierze?

Przewlekły nieżyt nosa to inaczej permanentny katar. To, że ciągle mamy zapchany nos, może być objawem alergii. Częściej jednak wina leży po stronie śluzówki, która zbyt mocno reaguje na bodźce. Jeśli uciążliwy katar pojawia się, gdy wystawiamy się na zmiany temperatury, wdychamy zanieczyszczone powietrze albo dym czy podrażniają nas intensywne zapachy, oznacza to, że chorujemy na naczynioruchowy przewlekły nieżyt nosa. Przeważnie bodźce prowokują wystąpienie obrzęku i wypływanie z nosa wodnistej wydzieliny. Katar przy tym schorzeniu jest napadowy. Niedrożność nosa powoduje także zbyt cienka albo zbyt gruba śluzówka. W pierwszym wypadku mówimy o przewlekłym zanikowym nieżycie nosa. Śluzówka nie jest nawilżona, ponieważ gruczoły śluzowe nie produkują wydzieliny. Efektem tego jest powstawanie strupów, których usunięcie może wywołać krwawienie. Także zbyt gruba śluzówka zatyka nos. Przeważnie na jej powierzchni rosną polipy, które usuwa się operacyjnie. To tzw. przerostowy przewlekły nieżyt nosa.

Leczenie przewlekłego nieżytu nosa

W leczeniu przewlekłego nieżytu nosa przede wszystkim należy regularnie oczyszczać nos. Gdy zmagamy się z zanikowym nieżytem nosa, możemy wspomóc się solą fizjologiczną albo preparatami w aerozolu. Przy takiej przyczynie kataru ważne jest też nawilżanie zanikającej śluzówki. Jeśli cierpimy na przerostowy przewlekły nieżyt nosa, prawdopodobnie konieczna będzie operacja. Polipy należy usunąć ze śluzówki, a można to zrobić jedynie chirurgicznie. Uciążliwego kataru alergicznego pozbędziemy się, zażywając leki przeciw alergii i ograniczając w miarę możliwości wystawianie się na działanie alergenów. Natomiast najbardziej popularna odmiana nieżytu nosa – przewlekły nieżyt naczynioruchowy – wymaga przeprowadzenia dokładnych badań w gabinecie laryngologa oraz w kierunku alergii.

 

Kobieta wydmuchuje nos
© Alliance/Fotolia.com
Styl życia
Co powoduje i jak objawia się przewlekły nieżyt nosa?
Jeśli z nosa niemal bez przerwy cieknie śluzowa albo śluzowo-ropna wydzielina, to jest to przewlekły nieżyt nosa. Może być wynikiem częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych zatok.

Jeśli z nosa niemal bez przerwy cieknie śluzowa albo śluzowo-ropna wydzielina, to jest to przewlekły nieżyt nosa. Może być wynikiem częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych zatok. Naczynioruchowy przewlekły nieżyt nosa Cieknący nos może być objawem częstych infekcji zatok. Rozwijające się z powodu wirusów i bakterii zakażenie powoduje, że z nosa wydobywa się śluzowa albo śluzowo-ropna wydzielina . Infekcję trzeba zaleczyć, dodatkowo laryngolog może zalecić kurację poprawiającą działanie układu odpornościowego . Na przewlekły nieżyt nosa możemy cierpieć także z powodu alergii. Zwykle zapchanemu nosowi towarzyszy rzadka, wodnista wydzielina. W taki sposób objawia się też najczęstsza przyczyna przewlekłego nieżytu nosa – nadreaktywność błony śluzowej nosa niezwiązana z alergią. Obrzęk i kapiąca z nosa „woda” są skutkiem: zmiany temperatury, zanieczyszczonego powietrza, wdychania intensywnych aromatów, zbyt suchego powietrza. Jest to tzw. naczynioruchowy przewlekły katar. Charakterystyczne w nim są napady kataru. Patologie błony śluzowej przyczyną nieżytu nosa Kiedy błona śluzowa nosa jest pogrubiona, mogą się na niej pojawić polipy i narośle . Także one wywołują przewlekły nieżyt nosa (przerostowy przewlekły nieżyt nosa). Polipy wymagają interwencji chirurgicznej. Również zbyt cienka błona śluzowa daje efekt niedrożnego nosa. Mamy wówczas do czynienia z przewlekłym zanikowym nieżytem. Gruczoły nie wytwarzają wydzieliny, która by nawilżyła śluzówkę. W efekcie tego przewody nosowe są zbyt szerokie i zbiera się w nich wydzielina w postaci strupów. Ich usuwanie może wywoływać krwawienia z nosa. Objawy ostrego nieżytu nosa Ostry nieżyt nosa jest efektem działalności wirusów i bakterii. Zapalenie błony śluzowej obejmuje przeważnie i nos, i gardło. Zazwyczaj towarzyszy temu kichanie,...

kobieta wpuszcza krople do nosa
©Alliance/fotolia
Styl życia
Objawy, rozpoznanie i leczenie naczynioruchowego nieżytu nosa
Naczynioruchowy nieżyt nosa to efekt patologicznej reakcji błony śluzowej na bodźce. Naczynioruchowy nieżyt nosa wiąże się z zaburzeniami regulacji nerwowo-naczyniowej, które mogą być następstwem upośledzonej adaptacji układu nerwowego do warunków środowiskowych.

Naczynioruchowy nieżyt nosa to efekt patologicznej reakcji błony śluzowej na bodźce. Naczynioruchowy nieżyt nosa wiąże się z zaburzeniami regulacji nerwowo-naczyniowej, które mogą być następstwem upośledzonej adaptacji układu nerwowego do warunków środowiskowych. Etiologia naczynioruchowego nieżytu nosa Za prawidłową drożność nosa odpowiedzialna jest równowaga pomiędzy układem nerwowym współczulnym a przywspółczulnym . Istotna przewaga układu przywspółczulnego wpływa na upośledzenie drożności nosa, wyciek wydzielina z nosa i częste kichanie. Przyczyny naczynioruchowego nieżytu nosa to niskie temperatury otoczenia, procesy zapalne, drażniące zapachy i stres. Prozapalny wpływ stresu polega na zwiększonej aktywności włókien nerwowych, które zlokalizowane są dookoła naczyń krwionośnych. Typowym czynnikiem wywołującym objawy naczynioruchowego nieżytu nosa jest ekspozycja na zimne powietrze. Objawy naczynioruchowego nieżytu nosa Najczęstsze dolegliwości towarzyszące naczynioruchowemu nieżytowi nosa to długotrwałe kichanie, wypływ wydzieliny z nosa i obrzęk błony śluzowej. Nieżyt przyczynia się do zablokowania drożności nosa i osłabienia organizmu. Objawy naczynioruchowego nieżytu nosa występują przez cały rok, a ich nasilenie zauważalne jest w okresie jesienno-zimowym, szczególnie w godzinach porannych . Dolegliwości naczynioruchowego nieżytu nosa potęguje pozioma pozycja ciała, przyspieszony oddech i alkohol. Naczynioruchowy nieżyt nosa – rozpoznanie Naczynioruchowy nieżyt nosa rozpoznawany jest po wykluczeniu kataru powstałego jako skutek infekcji, wpływu leków, zaburzeń hormonalnych, alergii i ekspozycji zawodowych . Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim i rynoskopii następuje szeroka diagnostyka oparta o: testy alergiczne , endoskopię, diagnostykę obrazową, ocenę...

Mężczyzna i kobieta siedzą na kanapie, oboje mają czerwone nosy i chusteczki w rękach
©ladysuzi/Fotolia.com
Styl życia
Dlaczego mój nos jest czerwony? Najczęstsze przyczyny oraz leczenie czerwonego nosa
Czerwony nos może być jednym z objawów kataru oraz alergii. Rozszerzone naczynka, widoczne pod skórą w postaci pajączków są również charakterystyczne dla osób nadużywających alkoholu. Zaczerwieniony nos może być także objawem trądziku różowatego, a jeśli jest dodatkowo nienaturalnie duży, może świadczyć o tzw. rhinophymie czyli przeroście lub guzowatości nosa.

Czerwony nos może być jednym z objawów kataru oraz alergii. Rozszerzone naczynka, widoczne pod skórą w postaci pajączków są również charakterystyczne dla osób nadużywających alkoholu. Zaczerwieniony nos może być także objawem trądziku różowatego, a jeśli jest dodatkowo nienaturalnie duży, może świadczyć o tzw. rhinophymie czyli przeroście lub guzowatości nosa.   Częstą przyczyną zaczerwienienia skóry na nosie jest też używanie kosmetyków, które podrażniają i wysuszają skórę. Każdy kosmetyk do twarzy warto najpierw przetestować w mniej widocznym miejscu, np. na skórze wewnętrznej strony nadgarstka. Nieżyt nosa przyczyną czerwonego nosa Najczęstszą przyczyną czerwonego nosa jest zapalenie błony śluzowej nosa , czyli nieżyt nosa albo inaczej katar. Objaw ten często towarzyszy infekcyjnym chorobom górnych dróg oddechowych, np. przeziębieniu lub grypie. Jest też charakterystyczny dla alergii . Nos oprócz tego, że jest zaczerwieniony, staje się wówczas mniej drożny. Dodatkowymi objawami są: ściekanie wydzieliny, świąd, łzawienie oczu, niekiedy ból głowy. Jeżeli nieżyt nosa współwystępuje z infekcją bakteryjną lub wirusową, prawdopodobnie ustąpi wtedy, kiedy wyleczy się te choroby. Jeśli natomiast jest on jednym z objawów reakcji alergicznej, należy unikać kontaktu z alergenami i stosować leki odczulające , np. leki przeciwhistaminowe. Zaczerwienienie nosa podczas kataru wzmacniane jest przez mechaniczne podrażnianie skóry, np. podczas wycierania nosa. Podrażnieniom tym można zapobiec poprzez stosowanie kosmetyków natłuszczających skórę. Trądzik różowaty i rhinophyma Trądzik różowaty to choroba skóry naczynkowej, która często powoduje zmiany skórne w okolicy nosa . Ma...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner