kobieta wpuszcza krople do nosa
©Alliance/fotolia
Styl życia

Objawy, rozpoznanie i leczenie naczynioruchowego nieżytu nosa

Naczynioruchowy nieżyt nosa to efekt patologicznej reakcji błony śluzowej na bodźce. Naczynioruchowy nieżyt nosa wiąże się z zaburzeniami regulacji nerwowo-naczyniowej, które mogą być następstwem upośledzonej adaptacji układu nerwowego do warunków środowiskowych.

Naczynioruchowy nieżyt nosa to efekt patologicznej reakcji błony śluzowej na bodźce. Naczynioruchowy nieżyt nosa wiąże się z zaburzeniami regulacji nerwowo-naczyniowej, które mogą być następstwem upośledzonej adaptacji układu nerwowego do warunków środowiskowych.

Etiologia naczynioruchowego nieżytu nosa

Za prawidłową drożność nosa odpowiedzialna jest równowaga pomiędzy układem nerwowym współczulnym a przywspółczulnym. Istotna przewaga układu przywspółczulnego wpływa na upośledzenie drożności nosa, wyciek wydzielina z nosa i częste kichanie. Przyczyny naczynioruchowego nieżytu nosa to niskie temperatury otoczenia, procesy zapalne, drażniące zapachy i stres. Prozapalny wpływ stresu polega na zwiększonej aktywności włókien nerwowych, które zlokalizowane są dookoła naczyń krwionośnych. Typowym czynnikiem wywołującym objawy naczynioruchowego nieżytu nosa jest ekspozycja na zimne powietrze.

Objawy naczynioruchowego nieżytu nosa

Najczęstsze dolegliwości towarzyszące naczynioruchowemu nieżytowi nosa to długotrwałe kichanie, wypływ wydzieliny z nosa i obrzęk błony śluzowej. Nieżyt przyczynia się do zablokowania drożności nosa i osłabienia organizmu. Objawy naczynioruchowego nieżytu nosa występują przez cały rok, a ich nasilenie zauważalne jest w okresie jesienno-zimowym, szczególnie w godzinach porannych. Dolegliwości naczynioruchowego nieżytu nosa potęguje pozioma pozycja ciała, przyspieszony oddech i alkohol.

Naczynioruchowy nieżyt nosa – rozpoznanie

Naczynioruchowy nieżyt nosa rozpoznawany jest po wykluczeniu kataru powstałego jako skutek infekcji, wpływu leków, zaburzeń hormonalnych, alergii i ekspozycji zawodowych. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim i rynoskopii następuje szeroka diagnostyka oparta o: testy alergiczne, endoskopię, diagnostykę obrazową, ocenę cytologiczną, rynomanometrię (badanie czynnościowe nosa), olfaktometrię (rodzaj pomiaru, w którym węch jest obiektem badań lub pełni funkcję przyrządu pomiarowego), ocenę transportu śluzowo-rzęskowego, ocenę bakteriologiczną i rynometrię akustyczną (badanie drożności nosa). Ujemne testy alergiczne, dobrze zebrany wywiad i diagnostyka rynologiczna pozwalają wykluczyć zapalne i niezapalne przyczyny nieżytu nosa.

Leczenie naczynioruchowego nieżytu nosa

Leczenie naczynioruchowego nieżytu nosa jest objawowe. Krople do nosa zredukują obrzęk błony śluzowej. Należy jednak stosować je ostrożnie, nie dłużej niż kilka dni, ponieważ krople sympatykomimetyczne mogą doprowadzić do polekowego nieżytu nosa (przekrwienie błony śluzowej nosa). Inne skuteczne w walce z naczynioruchowy nieżytem nosa środki to pseudoefedryna i kortykosteroidy. W terapii wykorzystywana jest także kapsaicyna – fenolowy związek wyizolowany z pieprzu. Zmniejszenie dolegliwości uzyskuje się także dzięki miejscowemu stosowaniu roztworu azotanu srebra, który wywołuje koagulację albumin w błonie śluzowej nosa. Długotrwały efekt leczenia przynosi podawanie toksyny botulinowej A. Poza zachowawczymi sposobami leczenia naczynioruchowego nieżytu nosa znane są także metody chirurgiczne, które polegają na zmniejszeniu małżowin nosowych dolnych.

 
  • Permanentny katar jest bardzo uciążliwy. Dowiedz się, jak diagnozuje się i leczy przewlekły nieżyt nosa.
  • Najczęstszą przyczyną tego, że nos jest zaczerwieniony jest katar i alergia. Poznaj inne przyczyny oraz sposób leczenia czerwonego nosa
  • Zapalna, przewlekła choroba twarzy to trądzik różowaty. Poznaj, przyczyny trądziku różowatego.

Kobieta wydmuchuje nos
© Alliance/Fotolia.com
Styl życia
Co powoduje i jak objawia się przewlekły nieżyt nosa?
Jeśli z nosa niemal bez przerwy cieknie śluzowa albo śluzowo-ropna wydzielina, to jest to przewlekły nieżyt nosa. Może być wynikiem częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych zatok.

Jeśli z nosa niemal bez przerwy cieknie śluzowa albo śluzowo-ropna wydzielina, to jest to przewlekły nieżyt nosa. Może być wynikiem częstych infekcji wirusowych i bakteryjnych zatok. Naczynioruchowy przewlekły nieżyt nosa Cieknący nos może być objawem częstych infekcji zatok. Rozwijające się z powodu wirusów i bakterii zakażenie powoduje, że z nosa wydobywa się śluzowa albo śluzowo-ropna wydzielina . Infekcję trzeba zaleczyć, dodatkowo laryngolog może zalecić kurację poprawiającą działanie układu odpornościowego . Na przewlekły nieżyt nosa możemy cierpieć także z powodu alergii. Zwykle zapchanemu nosowi towarzyszy rzadka, wodnista wydzielina. W taki sposób objawia się też najczęstsza przyczyna przewlekłego nieżytu nosa – nadreaktywność błony śluzowej nosa niezwiązana z alergią. Obrzęk i kapiąca z nosa „woda” są skutkiem: zmiany temperatury, zanieczyszczonego powietrza, wdychania intensywnych aromatów, zbyt suchego powietrza. Jest to tzw. naczynioruchowy przewlekły katar. Charakterystyczne w nim są napady kataru. Patologie błony śluzowej przyczyną nieżytu nosa Kiedy błona śluzowa nosa jest pogrubiona, mogą się na niej pojawić polipy i narośle . Także one wywołują przewlekły nieżyt nosa (przerostowy przewlekły nieżyt nosa). Polipy wymagają interwencji chirurgicznej. Również zbyt cienka błona śluzowa daje efekt niedrożnego nosa. Mamy wówczas do czynienia z przewlekłym zanikowym nieżytem. Gruczoły nie wytwarzają wydzieliny, która by nawilżyła śluzówkę. W efekcie tego przewody nosowe są zbyt szerokie i zbiera się w nich wydzielina w postaci strupów. Ich usuwanie może wywoływać krwawienia z nosa. Objawy ostrego nieżytu nosa Ostry nieżyt nosa jest efektem działalności wirusów i bakterii. Zapalenie błony śluzowej obejmuje przeważnie i nos, i gardło. Zazwyczaj towarzyszy temu kichanie,...

Kobieta wydmuchuje nos
© Alliance/Fotolia.com
Styl życia
Diagnoza i leczenie przewlekłego nieżytu nosa
Przewlekły nieżyt nosa to taki, który trwa cały czas albo jest napadowy. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa zależy od tego, co powoduje notoryczny katar. W przypadku przerostowego przewlekłego nieżytu nosa konieczna będzie operacja.

Przewlekły nieżyt nosa to taki, który trwa cały czas albo jest napadowy. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa zależy od tego, co powoduje notoryczny katar. W przypadku przerostowego przewlekłego nieżytu nosa konieczna będzie operacja. Czym jest przewlekły nieżyt nosa i skąd się bierze? Przewlekły nieżyt nosa to inaczej permanentny katar . To, że ciągle mamy zapchany nos, może być objawem alergii. Częściej jednak wina leży po stronie śluzówki, która zbyt mocno reaguje na bodźce. Jeśli uciążliwy katar pojawia się, gdy wystawiamy się na zmiany temperatury, wdychamy zanieczyszczone powietrze albo dym czy podrażniają nas intensywne zapachy, oznacza to, że chorujemy na naczynioruchowy przewlekły nieżyt nosa. Przeważnie bodźce prowokują wystąpienie obrzęku i wypływanie z nosa wodnistej wydzieliny. Katar przy tym schorzeniu jest napadowy. Niedrożność nosa powoduje także zbyt cienka albo zbyt gruba śluzówka. W pierwszym wypadku mówimy o przewlekłym zanikowym nieżycie nosa. Śluzówka nie jest nawilżona, ponieważ gruczoły śluzowe nie produkują wydzieliny. Efektem tego jest powstawanie strupów, których usunięcie może wywołać krwawienie. Także zbyt gruba śluzówka zatyka nos. Przeważnie na jej powierzchni rosną polipy , które usuwa się operacyjnie. To tzw. przerostowy przewlekły nieżyt nosa. Leczenie przewlekłego nieżytu nosa W leczeniu przewlekłego nieżytu nosa przede wszystkim należy regularnie oczyszczać nos. Gdy zmagamy się z zanikowym nieżytem nosa, możemy wspomóc się solą fizjologiczną albo preparatami w aerozolu . Przy takiej przyczynie kataru ważne jest też nawilżanie zanikającej śluzówki. Jeśli cierpimy na przerostowy przewlekły nieżyt nosa, prawdopodobnie konieczna będzie operacja. Polipy należy usunąć ze śluzówki, a można to zrobić jedynie chirurgicznie....

©inesbazdar/Fotolia
Styl życia
Jak leczyć przewlekłe zapalenie żołądka
Za jedną z głównych przyczyn pojawienia się przewlekłego nieżytu żołądka uważa się niewłaściwą dietę, czyli spożywanie kalorycznych posiłków o małej wartości odżywczej. Nieżyt żołądka może przebiegać bezobjawowo lub dawać łagodne objawy.

Za jedną z głównych przyczyn pojawienia się przewlekłego nieżytu żołądka uważa się niewłaściwą dietę, czyli spożywanie kalorycznych posiłków o małej wartości odżywczej. Nieżyt żołądka może przebiegać bezobjawowo lub dawać łagodne objawy.   Konsekwencje przewlekłego zapalenia żołądka są poważne: od powstawania nadżerek, przez zniekształcenie ścian żołądka do krwotoków i zaniku błony śluzowej. Diagnostyka w przewlekłym nieżycie żołądka Z zapaleniem żołądka należy udać się do internisty lub gastroenterologa. Aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę wykonuje się: gastroskopię , pH-metrię (rejestruje zmiany odczynu pH), posiew bakteryjny z wycinka błony śluzowej żołądka, morfologię krwi obwodowej, badania biochemiczne. Podstawą jest wywiad lekarski dotyczący także innych chorób, które towarzyszą zgłaszanym objawom. Jak leczyć przewlekły nieżyt żołądka? Podczas gdy rozpoznanie choroby powinien przeprowadzić internista lub gastroenterolog, to leczenie może być już prowadzone przez lekarza rodzinnego.   W przewlekłym zapaleniu żołądka można mówić o dwóch rodzajach leczenia: przyczynowego – polegającego na wyeliminowaniu źródła choroby, np. bakterii; zachowawczego – będącego uzupełnieniem dla leczenia podstawowej choroby, która wywołuje objawy. W leczeniu przyczynowym stosuje się leczenie przeciwbakteryjne skierowane przeciwko zakażenia Helicobacter pylorii, czyli bakterii, która odpowiada za 90% przypadków zapalenia żołądka, a także antybiotykoterapię. W leczeniu zachowawczym stosuje się leki: zobojętniające – czyli związki glinu, magnezu, kwas alginowy, które osłaniają błonę śluzową i zobojętniają kwas solny; hamujące wydzielanie kwasu solnego – czyli inhibitory pompy protonowej i blokery receptorów dla histaminy 2;...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner