kobieta na podłodze
©vadymvdrobot/fotolia
Styl życia

Szare komórki – mózg możesz ćwiczyć podobnie jak mięśnie

Szare komórki to komórki nerwowe kory mózgowej. Aby pobudzić je do pracy należy zadbać o synchronizację lewej i prawej półkuli. Tak, jak ćwiczenia fizyczne usprawniają pracę mięśni, tak na szare komórki wpływa zarówno aktywność fizyczna, jak i intelektualna.

Szare komórki to komórki nerwowe kory mózgowej. Aby pobudzić je do pracy należy zadbać o synchronizację lewej i prawej półkuli. Tak, jak ćwiczenia fizyczne usprawniają pracę mięśni, tak na szare komórki wpływa zarówno aktywność fizyczna, jak i intelektualna.

Szare komórki – 3 sposoby na zwiększenie efektywności pracy mózgu

Szare komórki można i warto ćwiczyć. Każda nowa rzecz, której się uczymy, pobudza mózg do aktywności. Niektóre czynności są szczególnie godne polecenia.

 

  • Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna sprawia, że do komórek nerwowych dostarczana jest większa ilość tlenu, dzięki czemu mózg sprawniej pracuje. Szczególnie godne polecenia są ćwiczenia aerobowe: bieganie, jazda na rowerze, pływanie, aerobik. Siatkówka i koszykówka poprawiają spostrzegawczość i orientację przestrzenną. Za królową wśród ćwiczeń usprawniających szare komórki, uznawana jest joga – niektórzy naukowcy uważają to jednak za kłamstwo i chwyt marketingowy.

 

  • Mnemotechniki

Techniki pamięciowe zmuszają szare komórki do wydajnej pracy, dzięki czemu zapobiegają demencji starczej (zaburzeniom funkcji poznawczych, które zwykle postępują wraz z wiekiem). Istnieje wiele mnemotechnik, które opierają się na tworzeniu tzw. żywego obrazu: zakładki osobiste, pokój rzymski, technika słów zastępczych, zakładki liczbowe, GSP (Główny System Pamięciowy). Każda z nich opiera się na ćwiczeniu wyobraźni – tworzeniu obrazów, które są kolorowe, dynamiczne i szczegółowe.

 

  • Kilkuminutowe ćwiczenia manualne

Proste i nieczasochłonne ćwiczenia, które wpływają na synchronizację obu półkul mózgowych, to: rysowanie ósemek w powietrzu (lewą ręką w kierunku odwrotnym niż w prawą), pisanie inną ręką niż zwykle, naprzemienne dotykanie lewym łokciem prawego kolana i prawym łokciem lewego kolana.

 

leżąca kobieta
Pixabay/Zerocool/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Trening mózgu – cztery sposoby na lepszą pamięć
Trening mózgu pozwala na długo zapamiętywać nowe informacje. Zasada 3xZ (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) nie jest dobrą metodą na przyswajanie wiedzy. Aby mieć szanse na najbardziej efektywny trening mózgu, należy się wysypiać – (sen powinien trwać 7-8 godzin). Każda technika treningu mózgu opiera się na powtarzaniu, dlatego np. aktorzy zwykle zachowują bardzo dobrą pamięć nawet w późnej starości.

Trening mózgu pozwala na długo zapamiętywać nowe informacje. Zasada 3xZ (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) nie jest dobrą metodą na przyswajanie wiedzy. Aby mieć szanse na najbardziej efektywny trening mózgu, należy się wysypiać – (sen powinien trwać 7-8 godzin). Każda technika treningu mózgu opiera się na powtarzaniu, dlatego np. aktorzy zwykle zachowują bardzo dobrą pamięć nawet w późnej starości. Trening mózgu to ćwiczenie koncentracji Wbrew pozorom dużo bardziej efektywne jest wykonywanie rzeczy jedna po drugiej niż robienie ich jednocześnie (to złudna oszczędność czasu). Dlatego, jeśli np. gotujesz obiad, to zrezygnuj z pisania na komputerze w tym samym czasie. W pracy będziesz uzyskiwać lepsze rezultaty, jeśli zaplanujesz sobie przerwy. Możesz także powiesić sobie w miejscu pracy kartkę z czarną kropką i wpatrywać się w nią przez 5 minut (najlepiej ustaw stoper). Przez ten czas o niczym nie myśl (im częściej będziesz powtarzać to ćwiczenie, tym lepiej będziesz potrafił się skoncentrować). Relaks – skuteczny trening mózgu Bardzo wiele osób nie lubi egzaminów ustnych, ponieważ w momencie, kiedy egzaminator zadaje pytanie, w ich głowach pojawia się pustka. Niezwykle często ci sami ludzie kilka minut po wyjściu ze stresującego miejsca, potrafią udzielić poprawnej odpowiedzi. To pokazuje, jak stres niszczy pamięć . W takiej sytuacji najlepiej przywołać jakieś miłe wspomnienia (np. odpoczynek nad morzem) i unikać towarzystwa osób, które panikują. Za nasze odprężenie odpowiadają w mózgu fale alfa – tuż po przebudzeniu oraz kilka minut przed zaśnięciem mózg najlepiej przyswaja informacje. Trenuj mózg przez skojarzenia Jeśli masz nauczyć się nowych słówek, skojarz je z innymi, już ci znanymi, np. jeżeli nie możesz zapamiętać nazwy...

ciężarna ćwiczy z piłką
©familylifestyle/fotolia
Styl życia
Bezpieczne ćwiczenia dla ciężarnych
Ćwiczenia dla ciężarnych wzmocnią mięśnie i pozwolą utrzymać ciało w dobrej formie. Fitness w wodzie, nordic walking oraz ćwiczenia z piłką zmniejszą ryzyko wystąpienia żylaków i podniosą sprawność układu oddechowego oraz układu krążenia. Poprawią nastrój i dotlenią komórki.

Ćwiczenia dla ciężarnych wzmocnią mięśnie i pozwolą utrzymać ciało w dobrej formie. Fitness w wodzie, nordic walking oraz ćwiczenia z piłką zmniejszą ryzyko wystąpienia żylaków i podniosą sprawność układu oddechowego oraz układu krążenia. Poprawią nastrój i dotlenią komórki. Zalety ćwiczeń dla ciężarnych – wzmocnienie mięśnie, zapobieganie żylakom Ćwiczenia dla ciężarnych poprawią krążenie i przyspieszą metabolizm. Dzięki systematycznemu wysiłkowi fizycznemu kobiecie łatwiej będzie utrzymać prawidłową wagę. Ćwiczenia dla ciężarnych wzmocnią mięśnie brzucha i dna miednicy, co może mieć pozytywny wpływ na przebieg porodu i powrót do formy po ciąży. Kobiety w ciąży, które regularnie się gimnastykują odczuwają mniejsze zmęczenie przy wykonywaniu codziennych obowiązkó w. Rzadziej dotyczą ich problemy takie jak rozstępy czy cellulit. Ćwiczenia dla ciężarnych zmniejszają obrzęki i przeciwdziałają zaparciom. Aktywność fizyczna dotlenia organizm, korzystnie wpływa na psychikę i nastrój. Dzięki ćwiczeniom dla ciężarnych kobiety czują się silniejsze i bardziej pewne siebie. Ćwiczenia dla ciężarnych – z piłką, fitness w wodzie, nordic walking Ćwiczenia dla ciężarnych nie powinny obciążać i forsować organizmu. Tygodniowo należy poświęcać około 2-2,5 godziny na wykonywanie ćwiczeń . Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności kobieta w ciąży powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który wyrazi opinię czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania treningów.   Ćwiczenia z piłką. Tego typu ćwiczenia pozwalają kobiecie przygotować się do porodu. Wzmacniają mięśnie. Likwidują bóle kręgosłupa oraz podnoszą sprawność układu oddechowego i układu krążenia.   Usiądź na piłce. Nogi rozstaw na szerokość bioder. Złap równowagę i wykonuj powolne kuliste ruchy bioder. Ruchy...

kobieta mierząca obwód talii
© gpointstudio/Fotolia.commaster1305
Styl życia
Talia osy - odwieczny obiekt pożądania
Talia osy to podstawa najseksowniejszej kobiecej sylwetki, czyli klepsydry. Takie kształty niemal od zawsze są uważane za najbardziej atrakcyjne – obfity biust, wąska talia, szerokie biodra.

Talia osy to podstawa najseksowniejszej kobiecej sylwetki, czyli klepsydry. Takie kształty niemal od zawsze są uważane za najbardziej atrakcyjne – obfity biust, wąska talia, szerokie biodra.   Podczas gdy z samą budową ciała niewiele możemy zrobić, natura po prostu dała nam taką a nie inną sylwetkę, to możemy już popracować nad tym, by talia była smuklejsza i bardziej wyraźna. Ćwiczenia na talię osy Ż eby ćwiczenia na talię osy były skuteczne, muszą być wykonywane systematycznie. Idealnie byłoby ćwiczyć codziennie, ale mało kto może sobie na to pozwolić. Trzy treningi w tygodniu są jednak minimum, aby zobaczyć efekty. Oprócz regularności równie ważne jest też to, jakie ćwiczenia się wykonuje. Nie wszystkie bowiem dobrze modelują akurat talię osy , choć z pewnością każda aktywność fizyczna przyczyni się do redukcji tłuszczu, co z kolei z czasem pozwoli odsłonić i boczki.   Najskuteczniejsze ćwiczenia na talię osy to: skośne brzuszki – przypominają klasyczne, ale polegają na dotknięciu łokciem przeciwległego kolana; nożyce pionowe i poziome – leżąc na plecach należy machać nogami w pionie lub poziomie, jakby cięło się powietrze nogami nisko nad podłogą; hula-hop i kręcenie biodrami – każde ćwiczenie angażujące biodra pomogą wymodelować talię osy. Hula-hop jest o tyle ciekawe, że dostarcza mnóstwo radości i kojarzy się z dzieciństwem. Poza tym na rynku dostępne są różne rodzaje tego przyrządu, np. cięższe wersje, z masującymi wypustkami, dzięki czemu efekt ma być jeszcze lepszy. Jeśli nie masz hula-hop, możesz po prostu robić obroty biodrami albo... zapisać się na kurs tańca latynoamerykańskiego, gdzie praca biodrami to podstawa; uniesienia nóg – połóż się na lewym boku, prawą rękę połóż na prawym boku, a na...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner