Kobieta ze spuszczoną głową
Pixabay/Matlachu/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Choroby psychosomatyczne: migreny, astma, alergie, zaburzenia snu

Termin choroby psychosomatycznej wprowadził na początku XIX wieku Johann Heinroth, niemiecki psychiatra. Są to dolegliwości, w których powstawaniu ważny udział mają czynniki emocjonalne, czyli długotrwały stres, frustracja, sytuacje konfliktowe.

Termin choroby psychosomatycznej wprowadził na początku XIX wieku Johann Heinroth, niemiecki psychiatra. Są to dolegliwości, w których powstawaniu ważny udział mają czynniki emocjonalne, czyli długotrwały stres, frustracja, sytuacje konfliktowe.

Objawy schorzeń psychosomatycznych

Schorzenia psychosomatyczne mogą dotyczyć wielu różnych układów, w zależności od tego, jakie predyspozycje genetyczne ma organizm. Wśród chorób psychosomatycznych najczęściej wymienia się:

 • zaburzenia układu oddechowego, np. astmę oskrzelową,
 • zaburzenia układu krążenia, np. chorobę wieńcową, nadciśnienie,
 • zaburzenia wegetatywne, np. pokrzywkę, alergie, atopowe zapalenie skóry,
 • zaburzenia odżywiania i otyłość,
 • zaburzenia układu pokarmowego, np. zespół jelita drażliwego, nadkwasotę, chorobę wrzodową
 • zaburzenia snu,
 • migreny.

 

Jak odróżnić schorzenia psychosomatyczne od „zwykłych”? Trudno jest to rozstrzygnąć w krótkim czasie, wymagana jest dłuższa obserwacja. Z pewnością przyczyny choroby tkwią głębiej, gdy dolegliwości:

 • są potwierdzone wynikami badań, ale leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów,
 • nasilają się w okresie zwiększonego napięcia i w stresujących sytuacjach,
 • słabną, a nawet zanikają, w okresie relaksu i spokoju.

Przyczyny chorób psychosomatycznych

Schorzenia psychosomatyczne występują w wyniku:

 • tłumionych emocji – złości, lęku,
 • nierozwiązanych, przedłużających się konfliktów,
 • utrzymującego się poczucia winy.

Osoby cierpiące na chorobę psychosomatyczną często nie zauważają jej związku ze swoim stanem psychicznym. Organizm nie reaguje na problem emocjonalny od razu w następstwie sytuacji stresowej, ale w przypadku emocji nieprzepracowanych i nierozładowanych, z czasem zaczyna odczuwać dolegliwości somatyczne.

Czynniki ryzyka schorzeń psychosomatycznych

Zaburzenia psychosomatyczne częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Tłumaczy się to różnicami w wychowaniu i stereotypem „grzecznej dziewczynki” - chłopcy mają większe przyzwolenie na wyładowywanie swoich negatywnych emocji. Większą podatność na tego typu schorzenia mają także osoby wrażliwe, cechujące się wysoką inteligencją i przejawiające tendencje do perfekcjonizmu.

Leczenie zaburzeń psychosomatycznych

Zacząć należy od tego, że trudność sprawia samo postawienie właściwej diagnozy, ponieważ pomocy szuka się w pierwszej kolejności u lekarzy specjalistów, a nie psychologów. Nie oznacza to, że dolegliwości nie należy leczyć farmakologicznie i trzeba je zbagatelizować – absolutnie nie. Należy jednak do leczenia włączyć także elementy pracy z emocjami, ponieważ to one ujawniają „najsłabsze ogniwo” w organizmie i jeszcze dodatkowo je forsują. Można nad nimi pracować w formie psychoterapii, ucząc się radzenia sobie ze stresem i stosując techniki relaksacyjne.  

Objawy Parkinsona
© Sandor Kacso/Fotolia.com
Styl życia
Jak rozpoznać chorobę Parkinsona?
Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.

Objawy choroby Parkinsona mogą występować już po 21. roku życia. Na początku osoba szybko się męczy, jest osłabiona i spowolniona ruchowo. Równowaga jest zaburzona, pojawiają się: drżenie rąk, trudności z precyzyjnymi czynnościami, obniżenie sprawności umysłowej.   Przyczyną licznych chorób układu nerwowego jest zwyrodnienie komórek nerwowych czyli neurodegeneracja. Proces ten postępuje i doprowadza do trwającego latami obumierania neuronów . Poważnie uszkodzone komórki nie są w stanie spełniać swoich funkcji. Objawy choroby Parkinsona w młodym wieku Po raz pierwszy symptomy choroby Parkinsona, występującej już od starożytności, opisane zostały w 1871 roku przez londyńskiego lekarza, którego nazwiska używa się od tej pory do określania tego schorzenia. Choroba Parkinsona to najbardziej powszechna choroba zwyrodnieniowa dotykająca układ nerwowy. Za wystąpienie objawów choroby odpowiada postępujące uszkodzenie oraz zanik komórek istoty czarnej mózgu, a także zmniejszenie ilości dopaminy. Najwcześniejsze objawy choroby Parkinsona, występujące nawet po 21. roku życia, pojawiają się jedynie u 5-10% chorych. Dotyczą głównie jednej strony ciała. Pojawiają się stopniowo i narastają powoli, w ciągu kilku lat.   To przede wszystkim objawy niespecyficzne, jak: szybka męczliwość, osłabienie, ogólne spowolnienie ruchowe , niezgrabne, sztywne ruchy, problemy z precyzyjnymi czynnościami (pisanie, zapinanie guzików).   Następnie nasilają się: zaburzenia równowagi, problemy ze wstawaniem z łóżka, krzesła, z rozpoczęciem ruchu, drżenie rąk (o wiele częstsze niż nóg, tułowia bądź głowy), przypominające manipulacje palcami podczas liczenia pieniędzy, w spoczynku, podczas rozluźniania...

Objawy parkinsona
© Ocskay Mark/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny powodujące chorobę Parkinsona – genetyczne uwarunkowania zwiększają ryzyko Parkinsonizmu
Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi.

Przyczynami choroby Parkinsona są uwarunkowania genetyczne oraz czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy w środkach ochrony roślin. Parkinsonizm w początkowym stadium jest trudny do rozpoznania. Objawy choroby często mylone są ze zmianami reumatycznymi wynikającymi z wieku starczego, np. zaburzeniami równowagi. Pierwsze objawy choroby Parkinsona Pierwsze objawy choroby Parkinsona pojawiają się najczęściej między 55. a 65. rokiem życia, ale istnieją też przypadki zachorowania u osób powyżej 21 lat. Intensywność choroby oraz jej objawy przebiegają indywidualnie w zależności od wieku chorego. Choroba Parkinsona – przyczyny drżenia rąk Na przyczyny choroby Parkinsona składają się dwa główne czynniki: uwarunkowania genetyczne oraz czynniki zewnętrzne np. pestycydy w środkach ochrony roślin. Wrodzona podatność na chorobę zwiększa ryzyko zachorowania. Przyczyny choroby Parkinsona a leczenie Parkinsonizm to zespół zaburzeń ruchowych, który może występować na tle procesów uszkadzania mózgu, jak na przykład: choroba Alzheimera lub zwyrodnienia gruczołu krokowego. Objawy parkinsonowskie mogą towarzyszyć uszkodzeniom mózgu wywołanym zawałami lub niedokrwieniem.   Zalicza się do nich: zaburzenia krążenia mózgowego, wodogłowie wewnętrzne,  zapalenie mózgu , urazy i stres.   Leczenie zdiagnozowanej choroby Parkinsona opiera się na farmakologii, rehabilitacji oraz fizykoterapii – poprzez łagodne masaże i zabiegi przeciwbólowe (zabiegi hydrokortyzonowe). Ćwiczenia fizyczne w chorobie Parkinsona wzmocnią mięśnie i poprawią postawę ciała ). Niepowodzenie leczenia Parkinsona najczęściej spowodowane jest nierozpoznaniem innej choroby wywołującej te same objawy, jak na przykład: zatrucia tlenkiem węgla. Objawy...

Parkinson
© Zerbor/Fotolia.com
Styl życia
Co powoduje chorobę Parkinsona i jak ją leczyć?
Przyczyną choroby Parkinsona jest uszkodzenie i zanik komórek nerwowych, odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. Rozpad 85% neuronów wywołuje widoczne objawy.

Przyczyną choroby Parkinsona jest uszkodzenie i zanik komórek nerwowych, odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. Rozpad 85% neuronów wywołuje widoczne objawy.   Symptomy wskazujące na wystąpienie choroby Parkinsona mogą pojawiać się już po 21. roku życia. Nasilają się stopniowo i prawie zawsze obejmują najpierw jedynie jedną stronę ciała.   Choroba ujawnia się zazwyczaj po 55. roku życia. Objawia się obniżoną sprawnością umysłową, drżeniem rąk, zaburzoną równowagą, niewyraźną mową, spowolnieniem i niezgrabnością ruchów . Pierwsze symptomy schorzenia są początkowo bardzo dyskretne i niespecyficzne, w związku z tym nie są od razu kojarzone z chorobą. Przyczyny choroby Parkinsona Chorobę Parkinsona (drżączka poraźna) wywołuje uszkodzenie i zanik komórek nerwowych istoty czarnej śródmózgowia, które produkują neuroprzekaźnik dopaminę. W związku z ogromnymi właściwościami kompensacyjnymi ludzkiego mózgu, dopiero gdy obumrze 85% komórek wytwarzających dopaminę, można zaobserwować objawy choroby Parkinsona.   Neurony degenerują w wyniku: martwicy (nekrozy) – wskutek silnych uszkodzeń i obrzęków (z jednoczesnym procesem zapalnym) błony komórkowe pękają, uwalniając zawartość na zewnątrz. Dzieje się to zazwyczaj w przypadku dużego niedokrwienia , kontaktu ze związkami toksycznymi czy promieniowaniem oddziałującym na większe grupy komórek. programowanej śmierci komórek (apoptozy) – w sytuacji aktywnej odpowiedzi komórki na słaby bodziec uszkadzający. Występują charakterystyczne zmiany w obrazie komórek , budujących istotę czarną mózgu. Neurony tracą kontrolę nad procesem degeneracyjnym i obumierają.   Najważniejszą rolę w uśmiercaniu komórek odgrywają:...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner