smutne dziecko
Pixabay/ikon/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Brak miłości i rozłąka z najbliższymi – choroba sieroca

Choroba sieroca ma różne objawy: od apatii po nadmierne pobudzenie, obniżone lub nasilone napięcie mięśniowe oraz charakterystyczne kiwanie się. Objawów choroby sierocej jest znacznie więcej, a jedyne lekarstwo na to schorzenie to zapewnienie dziecku opieki, poczucia bezpieczeństwa i kochających opiekunów.

Choroba sieroca ma różne objawy: od apatii po nadmierne pobudzenie, obniżone lub nasilone napięcie mięśniowe oraz charakterystyczne kiwanie się. Objawów choroby sierocej jest znacznie więcej, a jedyne lekarstwo na to schorzenie to zapewnienie dziecku opieki, poczucia bezpieczeństwa i kochających opiekunów.

Przyczyny i objawy choroby sierocej

Choroba sieroca, to według Encyklopedii PWN, występujący w rozwoju małego dziecka – do 5 roku życia - zespół objawów zaburzeń czynnościowych, który jest bezpośrednią przyczyną deprywacji potrzeb emocjonalnych. Jest to lakoniczna, ale bardzo miarodajna definicja. Dysfunkcje w zachowaniu małego dziecka najczęściej pojawiają się na skutek długiej rozłąki z rodzicami, opiekunami – nie ma reguły, jeżeli chodzi o przebieg choroby. Wszystko uzależnione jest od kilku czynników: wiek i wrażliwość dziecka, czas rozłąki z najbliższymi, środowisko w którym przebywa.

 

Objawy choroby sierocej często występują w poszczególnych fazach jej rozwoju, wyróżniamy trzy fazy:

1. Początkowo dziecko krzyczy, płacze, jest agresywne, nie podejmuje próby kontaktu z innymi. Wykazuje brak zainteresowania otoczeniem, traci apetyt lub wręcz staje się żarłoczne. Zespół takich objawów nazywany jest fazą protestu.

2. Dziecko wciąż płacze, ale już rzadziej. Mniej gwałtownie reaguje, agresję zastępuje apatia. Jest to czas, w którym dochodzi do tzw. automatyzmów ruchowych, takich jak ssanie palca, kręcenie głową, kiwanie się, uderzanie przedmiotami, uderzanie głową w ścianę lub łóżeczko. Dziecko staje się osowiałe, zaczyna się moczyć w nocy, na bodźce reaguje z opóźnieniem. Obniża się również odporność jego organizmu. Są to cechy charakterystyczne dla fazy rozpaczy.

3. W ostatniej fazie choroby sierocej – fazie wyparcia pojawiają się zachowania takie jak: zaprzeczenie miłości do rodzica, które je opuściło, zubożenie mimiki twarzy, tzw. sufitowanie, czyli błądzenie pustym wzrokiem bez wyraźnego celu. Dziecko staje się bierne, wyciszone, miewa stany lękowe.

 

Ponadto choroba sieroca może również wpływać na funkcjonowanie układu trawiennego – powodując wymioty, nietrzymanie moczu i stolca oraz hormonalnego – hamując wzrost i rozwój fizyczny dziecka. Niektóre dzieci są wyciszone i wycofane inne zaś nadpobudliwe, agresywne i skłonne do zachowań destrukcyjnych.

Choroba sieroca – jak leczyć?

Leczenie choroby sierocej polega przede wszystkim na szybkiej interwencji. Jeżeli uda się dziecko przenieść do środowiska, w którym są zaspokajane jego potrzeby, wówczas jest szansa na wyeliminowanie przykrych objawów i niedopuszczenie ich rozwoju. Najczęściej działanie takie polega na umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub adopcyjnej. Osoby, które w dzieciństwie doświadczyły choroby sierocej i nie zostało podjęte żadne działanie, w życiu dorosłym często borykają się z większością objawów, które towarzyszyły im w dzieciństwie oraz mają problem z:

 

Dlatego bardzo ważne jest podjęcie właściwych kroków w momencie, gdy zauważymy niepokojące objawy mogące świadczyć o rozwoju choroby sierocej. 

Smutne dziecko
©highwaystarz/Fotolia
Styl życia
Choroba sieroca, czyli nieorganiczny zespół opóźnionego rozwoju
Choroba sieroca (medycznie nazywana nieorganicznym zespołem opóźnionego rozwoju) objawia się zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Powodem choroby sierocej jest zwykle rozstanie z matką w najwcześniejszych chwilach życia.

Choroba sieroca (medycznie nazywana nieorganicznym zespołem opóźnionego rozwoju) objawia się zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Powodem choroby sierocej jest zwykle rozstanie z matką w najwcześniejszych chwilach życia.   Choroba sieroca pozostawia ślad na późniejszym rozwoju dziecka. Często prowadzi również do regresu rozwojowego.   Choroba sieroca to zespół zaburzeń w rozwoju dziecka, który jest spowodowany niepełnym lub całkowitym brakiem kontaktu pomiędzy dzieckiem a rodzicem . Najczęściej dużą rolę odgrywa tutaj relacja matka-dziecko. Dotyka to szczególnie dzieci, które przebywają: w domach dziecka, w placówkach opiekuńczo-społecznych, w szpitalach, w rodzinach niepełnych, w rodzinach pełnych, w których rodzic unika kontaktu z dzieckiem, w rodzinach patologicznych.   Zerwane kontakty z rodziną u małego dziecka w pierwszych fazach jego rozwoju (gdy brak rodzica w polu widzenia oznacza, że odszedł i już nigdy nie wróci) może doprowadzić do poważnych konsekwencji na poziomie intelektualnym, emocjonalnym, a nawet fizycznym. Jak zachowuje się dziecko z chorobą sierocą? Przyczyną choroby sierocej jest nieodczuwanie miłości rodzica. W wielu sytuacjach rodzic po prostu nie może fizycznie utrzymywać kontaktu z dzieckiem (np. pobyt dziecka w szpitalu), nie oznacza to jednak, że go nie kocha. Mały człowiek jednak odczytuje to inaczej – gdy rodzica nie ma obok, to sygnał, że nie interesuje się mną. Przez takie postrzeganie sytuacji dziecko odczuwa wiele negatywnych emocji: na początku jest to silnie osamotnienie i złość (afirmuje to głośnym płaczem), później zauważalnie słabnie reakcja – staje się apatyczne i bardziej rozpacza za rodzicem niż złości się, że go nie ma (nadal płacze), ostatecznie, gdy relacja rodzic- dziecko się nie poprawia, dziecko wycisza się . Wiele osób...

©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Choroba afektywna dwubiegunowa: fazy i objawy ChAD
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest ciężkim schorzeniem, na które składają się trzy epizody. W trakcie fazy depresyjnej pacjent nie ma chęci do życia. Fazy hipomanii i manii charakteryzuje ogromny napływ energii, a czasem zachowań agresywnych.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest ciężkim schorzeniem, na które składają się trzy epizody. W trakcie fazy depresyjnej pacjent nie ma chęci do życia. Fazy hipomanii i manii charakteryzuje ogromny napływ energii, a czasem zachowań agresywnych.   Na chorobę dwubiegunową zapadają zwykle młodzi ludzie, do 35. roku życia. ChAD jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ nasilenie objawów u każdego pacjenta jest inne. Pomiędzy epizodami występują okresy z trudnymi do zauważenia objawami lub ich brakiem. Faza depresyjna ChAD Epizod depresyjny w chorobie dwubiegunowej charakteryzuje się obniżeniem nastroju. Chory nie ma chęci do życia. Zmniejsza się jego poczucie własnej wartości. Odczuwa ciągłe zmęczenie i stres oraz niechęć do zdobywania nowych doświadczeń. Nie ma motywacji do pracy, ani nauki. Traci zainteresowanie dotychczasowym hobby i przestaje spotykać się ze znajomymi. Chory w trakcie epizodu depresyjnego może wykonywać swoje obowiązki, np. zawodowe . Natomiast po pracy nie ma siły na inne czynności. Robi tylko niezbędne rzeczy, a i to przychodzi mu z trudem. W czasie fazy depresyjnej ChAD pojawiają się też objawy somatyczne. Pacjent ma problemy ze snem, budzi się w nocy lub nad ranem i nie może ponownie zasnąć. Nie ma apetytu lub wręcz przeciwnie – objada się podczas bezsennych nocy. Faza hipomaniakalna ChAD Po epizodzie depresyjnym może wystąpić od razu faza manii lub pośrednia faza – hipomanii. Pacjent w stanie hipomanii ma niespodziewanie dużo energii, jest radosny. Dobrze czuje się między ludźmi. Mówi szybciej niż zwykle, często nie dopuszczając innych do głosu. Często chory w fazie hipomanii jest rozrzutny . Ten epizod charakteryzuje też duża kreatywność i większa sprawność intelektualna. Pacjent śpi kilka godzin, a nawet mniej i nie odczuwa zmęczenia. Faza hipomaniakalna zwykle nie...

Pies stoi na zewnątrz i szczerzy kły.
©plysuikvv/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie wścieklizny u psa. Sczepienia przeciwko wściekliźnie
Wścieklizna, zwana również wodowstrętem, to choroba odzwierzęca (zoonoza). Oznacza to, że chorują na nią również ludzie. Wścieklizna u psa objawia się najczęściej nagłym brakiem apetytu i pragnienia, połykaniem i gryzieniem niejadalnych przedmiotów, zmianą dotychczasowych nawyków i agresją.

Wścieklizna, zwana również wodowstrętem, to choroba odzwierzęca (zoonoza). Oznacza to, że chorują na nią również ludzie. Wścieklizna u psa objawia się najczęściej nagłym brakiem apetytu i pragnienia, połykaniem i gryzieniem niejadalnych przedmiotów, zmianą dotychczasowych nawyków i agresją.   Wścieklizny nie da się wyleczyć, jest to choroba śmiertelna . Jedynym sposobem na ochronę pupila przed zakażeniem (a także ludzi zagrożonych chorobą) jest szczepienie. W Polsce szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe i powinno być przeprowadzane rokrocznie. Jak dochodzi do zakażenia wścieklizną u psa Wirus wywołujący wściekliznę, to Lyssavirus (rodzina Rhabdoviridae). Atakując układ nerwowy, prowadzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego.   Ślina zarażonego wścieklizną zwierzęcia jest silnie zakaźna na długo przed wystąpieniem u niego objawów choroby. Okres wylęgania trwa, od dwóch tygodni do trzech miesięcy u zwierząt mięsożernych oraz od 20 do 150 dni u roślinożerców.   Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek ugryzienia przez zainfekowane zwierzę lub w wyniku dostania się jego śliny do organizmu zdrowego osobnika przez ranę czy zadrapanie.  Na wściekliznę chorują wszystkie ssaki, w tym człowiek. Gady, płazy i ptaki są na nią odporne. Przebieg i objawy wścieklizny u psów Objawy wścieklizny u psa, ze względu na dwie postaci choroby, dzieli się na grupy: gwałtowną (szałową) i porażenną (cichą) .   Od momentu wystąpienia pierwszych symptomów wścieklizny aż do śmierci zwierzęcia, choroba trwa najczęściej od 1 do 7 dni w fazie gwałtownej i 2 – 4 dni w fazie cichej.   1. Gwałtowną postać wścieklizny cechują: diametralna zmiana zachowania pupila. Jeżeli...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner