ból krocza w ciąży
© imagesbyhope/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny i leczenie bólu krocza w ciąży

Ból krocza może pojawić się na początku, a także pod koniec ciąży. Jest on najczęściej spowodowany rozrastaniem się macicy lub rozszerzaniem spojenia łonowego. Na ogół jest to niegroźna, choć dość bolesna dolegliwość. Zawsze jednak warto skonsultować ją z lekarzem.

Ból krocza może pojawić się na początku, a także pod koniec ciąży. Jest on najczęściej spowodowany rozrastaniem się macicy lub rozszerzaniem spojenia łonowego. Na ogół jest to niegroźna, choć dość bolesna dolegliwość. Zawsze jednak warto skonsultować ją z lekarzem.

 

Ból krocza często bywa bardzo silny, utrudnia, a nawet uniemożliwia chodzenie, szczególnie pod koniec ciąży.

Przyczyny bólu krocza na początku ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży niektóre kobiety doświadczają silnego bólu obejmującego okolice spojenia łonowego i pachwin. Spojenie łonowe to miejsce, w którym chrząstka łączy dwie kości łonowe miednicy. Rozrastające się w ciąży łożysko uciska na całe podbrzusze, macica także znacznie się powiększa, wywierając nacisk na okoliczne narządy i tkanki. Zakończenia nerwowe więzadeł macicy znajdują się właśnie w okolicach spojenia łonowego (jest to splot maciczno-pochwowy), dlatego często właśnie tam i w pachwinach odczuwany jest ból.

 

Ból może mieć różne nasilenie, może być odczuwany jak ból po uderzeniu. Niektóre osoby opisują go jednak jako silny, głęboki i rozrywający. Mimo takiego nasilenia, na ogół nie jest on zagrożeniem dla zdrowia matki ani dla ciąży. Jeśli jednak towarzyszy mu gorączka lub plamienie, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ mogą to być objawy krwiaka poza łożyskowego.

Przyczyny bólu krocza w ostatnich tygodniach ciąży

W ostatnich tygodniach ciąży ból krocza związany jest z przygotowaniem ciała do porodu. Główka dziecka obniża się, a połączenia kostne rozszerzają się na tyle, aby dziecko mogło przecisnąć się przez nie podczas porodu. Znacznemu poluzowaniu ulega m.in. spojenie łonowe, stąd ból pojawiający się w dolnym odcinku miednicy. Ból pod koniec ciąży może pojawiać się przy próbie zmiany pozycji ciała, podczas wstawania, siadania, przewracania się na drugi bok lub chodzenia. Często znacznie utrudnia kobiecie chodzenie. Jeśli rozejście spojenia łonowego jest zbyt duże, poród może odbyć się przez cesarskie cięcie.

Jak leczy się ból krocza w ciąży

Każdą niepokojącą dolegliwość w ciąży, w tym także ból krocza, należy konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. W przypadku bólu krocza, jeśli nie towarzyszą mu inne objawy, np. gorączka i plamienie, na ogół zaleca się, aby kobieta prowadziła nieforsujący tryb życia, czyli zminimalizowała wysiłek, chodziła powoli, małymi krokami, przebywała często w pozycji, w której nie odczuwa bólu, nie podnosiła ciężarów i unikała stresujących sytuacji. Lekarz może też przepisać leki przeciwbólowe. Dodatkowo ból można zmniejszyć poprzez noszenie podtrzymującego pasa ciążowego. Można również spróbować ćwiczeń oddechowych, wymagających oddychania przeponą.


ból u ciężarnej
© nd3000/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny bólu miednicy w ciąży oraz ćwiczenia, które pomagają go uśmierzyć
Powiększanie się macicy i łożyska, a także rozluźnienie spojenia kości w czasie ciąży, może skutkować dolegliwościami bólowymi odczuwanymi przez ciężarną. Ból bardzo często jest zlokalizowany w okolicach kości miednicznej.

Powiększanie się macicy i łożyska, a także rozluźnienie spojenia kości w czasie ciąży, może skutkować dolegliwościami bólowymi odczuwanymi przez ciężarną. Ból bardzo często jest zlokalizowany w okolicach kości miednicznej.   W uśmierzeniu bólu może pomóc oszczędny tryb życia, noszenie pasa ciążowego, a także ćwiczenia mięśni dna miednicy. Przyczyny bólu miednicy w ciąży Ból miednicy najczęściej wynika z rozluźnienia połączeń kości łonowych, tzw. chrząstkozrostów oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Proces ten prowadzi do uelastycznienia dróg rodnych i ma znaczenie dla prawidłowego przebiegu porodu . Ból krocza, czyli okolicy spojenia łonowego, pojawia się zarówno na początku, jak i pod koniec ciąży, bardziej rozległe bóle miednicy najczęściej zaczynają być odczuwane w drugiej połowie i w ostatnich tygodniach ciąży.   Ból miednicy często bywa opisywany jako silny, rozrywający, uniemożliwiający normalne poruszanie się. Pojawia się przy próbie zmiany pozycji ciała, np. przy wstawaniu, siadaniu, chodzeniu. Może też występować podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. O ile bólowi nie towarzyszą inne objawy, takie jak podwyższona temperatura, plamienie lub krwawienie, silne zawroty głowy, nie zagraża on zdrowiu matki ani dziecka. Warto jednak opowiedzieć o nim lekarzowi prowadzącemu ciążę. W niektórych przypadkach, kiedy spojenie łonowe nadmiernie się rozszerzyło, poród powinien odbywać się przez cesarskie cięcie . Ćwiczenia mięśni dna miednicy pomagają uśmierzyć ból Aby zmniejszyć ból, należy unikać sytuacji, które go wywołują, np. nie podnosić ciężarów. Choć chodzenie z bólem może być trudne, należy regularnie spacerować, nawet wolnym tempem. Przy rozluźnieniu mięśni i więzadeł miednicy pomaga siedzenie po turecku oraz klęczenie z podparciem na ramionach zgiętych w łokciach. Warto też...

ciężarna u fizjoterapeuty
© pressmaster/Fotolia.com
Styl życia
Rozejście spojenia łonowego – objawy i leczenie
Rozejście spojenia łonowego charakteryzuje stały i intensywny ból chrząstki. Dolegliwość leczy się pod okiem lekarza. Zalecany jest odpoczynek, środki przeciwbólowe oraz pasy stabilizujące miednicę.

Rozejście spojenia łonowego charakteryzuje stały i intensywny ból chrząstki. Dolegliwość leczy się pod okiem lekarza. Zalecany jest odpoczynek, środki przeciwbólowe oraz pasy stabilizujące miednicę.   Bóle spojenia łonowego w czasie ciąży to normalny, naturalny objaw. Powodem do niepokoju jest sytuacja, gdy dolegliwości nasilają się i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Może to świadczyć o rozejściu spojenia łonowego. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie, a także dużo odpoczywać. Czym jest spojenie łonowe? Spojenie łonowe to rodzaj chrząstki, która łączy kości łonowe miednicy. Dzięki niemu możliwe jest rozszerzenie miednicy i wyjście dziecka z dróg rodnych w czasie porodu. W czasie ciąży wraz z rozwojem płodu, a także pod wpływem działania hormonów, ucisk na chrząstkę jest większy, co powoduje ból. Dlaczego spojenie łonowe boli? Ból spojenia łonowego jest wywoływany przez ucisk rozrastającego się w macicy dziecka, a także rozluźnienie więzadeł, mięśni i stawów. Dochodzi do tego pod wpływem działania hormonów. Dlatego ból spojenia łonowego jest zupełnie normalną i naturalną reakcją organizmu kobiety . Niekiedy dolegliwości mogą się nasilać podczas wykonywania gwałtownych ruchów, dużej aktywności fizycznej, a także w wyniku dźwigania (np. zakupów). Jakie są sposoby na uśmierzenie bólu spojenia łonowego? Ból spojenia łonowego można ograniczyć następującymi metodami: ograniczenie aktywności fizycznej – należy zmniejszyć częstotliwość chodzenia i biegania, zalecana jest delikatna gimnastyka, np. joga ; odpoczynek – należy częściej leżeć, ograniczyć domowe obowiązki i wyeliminować dźwiganie ciężkich przedmiotów; olejki eteryczne –...

Kłucie w pochwie w ciąży
© highwaystarz/Fotolia.com
Styl życia
Kłucie w pochwie podczas ciąży – przyczyny. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Delikatne kłucie w pochwie pod koniec ciąży oznacza prawidłowy rozwój ciąży. Gdy ból jest nie do zniesienia i pojawi się krwawienie lub gorączka, należy niezwłocznie iść do lekarza.

Delikatne kłucie w pochwie pod koniec ciąży oznacza prawidłowy rozwój ciąży. Gdy ból jest nie do zniesienia i pojawi się krwawienie lub gorączka, należy niezwłocznie iść do lekarza.   W czasie ciąży organizm wysyła przeróżne symptomy, które świadczą o przygotowaniach do porodu. Kłucie w pochwie jest jednym z nich. Nie jest niebezpieczne, o ile nie utrudnia normalnego funkcjonowania. Jednak są sytuacje, które wskazują na powikłania. Wówczas niezbędna będzie wizyta u ginekologa. Przyczyny kłucia w pochwie Dokuczliwy ból w pochwie, przypominający wbijanie szpilki, jest normalną reakcją organizmu ciężarnej kobiety. Dolegliwość ta oznacza, że dziecko rozwija się prawidłowo, a ciało przygotowuje do porodu. Kłucie jest najczęściej spowodowane obkurczaniem i rozluźnieniem mięśni, a także rozluźnianiem i zmiękczaniem kości , chrząstek, więzadeł oraz stawów. Dzięki temu możliwe jest urodzenie dziecka. Kłucie w pochwie może również oznaczać infekcję narządów rodnych, sygnalizować pierwsze symptomy zajścia w ciążę, a nawet informować o poronieniu. Kłucie w pochwie – kiedy nie ma powodów do obaw? Kobieta spodziewająca się dziecka powinna odczuwać kłucie w pochwie od ok. 37-40 tygodnia ciąży. Świadczy to wówczas o przygotowaniach organizmu do porodu. Dodatkowo mogą pojawić się skurcze , które informują o obniżeniu dna macicy, przekręcaniu dziecka, rozluźnieniu chrząstek i zwiększającym się rozwarciu pochwy. W takiej sytuacji nie masz powodów do obaw. Kłucie w pochwie może być delikatne i długotrwałe lub bardziej gwałtowne i intensywne. Jeżeli dolegliwość nie uniemożliwia ci normalnego funkcjonowania, możesz spać spokojnie. Kłucie w pochwie – kiedy iść do lekarza? Kłucie w pochwie podczas ciąży może również...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner