Ziarna kawy i filiżanka kawy
© igorkol_ter/Fotolia.com
Styl życia

Walka z niskim ciśnieniem tętniczym – 6 sposobów na podniesienie ciśnienia

Objawy niskiego ciśnienia mogą być bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Gdy czujemy się źle z powodu zbyt niskiego ciśnienia, powinniśmy je sobie podnieść. Możemy to zrobić m.in. dzięki zmianie diety i wykonywaniu ćwiczeń.

Objawy niskiego ciśnienia mogą być bardzo uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Gdy czujemy się źle z powodu zbyt niskiego ciśnienia, powinniśmy je sobie podnieść. Możemy to zrobić m.in. dzięki zmianie diety i wykonywaniu ćwiczeń.

Po pierwsze: kofeina podnosi ciśnienie

Szybko niskie ciśnienie tętnicze podniesie wypita kawa. Sprawdzą się też inne napoje kofeinowe, np. „energetyki” czy napoje typu coca-cola. Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, a także układ naczynioruchowy oraz układ oddechowy.

Po drugie: ruch

Aktywność fizyczna podnosi ciśnienie krwi i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Ćwicząc, osoby z niskim ciśnieniem odnoszą podwójną korzyść – natychmiastowy wzrost ciśnienia i poprawę jakości naczyń krwionośnych. Wykazano, że hipotonię (zbyt niskie ciśnienie) mają osoby ze sztywnymi naczyniami krwionośnymi.

Po trzecie: zioła na niskie ciśnienie

Niskie ciśnienie tętnicze podniesie picie naparu z mieszanki ziół: tymianku, majeranku, mięty, serdecznika, kwiatów lawendy i korzenia lubczyku. Zioła zalewa się wrzątkiem i zaparza przez 5 minut. Tak przygotowaną miksturę należy zażywać 3-4 razy dziennie.

Po czwarte: woda podnosi ciśnienie krwi

Woda pomoże rozrzedzić krew, czego efektem jest wzrost ciśnienia. Oprócz wody można pić też soki i jeść zupy. Łącznie powinniśmy dostarczyć organizmowi około 2-3 litrów płynów. Więcej nawodnienia będziemy potrzebować w upalne dni i po wysiłku fizycznym.

Po piąte: chłodno-gorący prysznic

W walce z hipotonią sprawdzi się prysznic na przemian zimną i gorącą wodą. Ważne jest, żeby skończyć zimnym strumieniem.

Po szóste: odpowiednia dieta na hipotomię

Ciśnienie podniesie odpowiednia dieta. Warto postawić na produkty z pełnego ziarna, a więc na kasze, pełnoziarniste pieczywo, makarony. Ustabilizuje to poziom glukozy odpowiedzialny za m.in. skoki ciśnienia. Wskazane jest też spożywanie ostrych przypraw, które pośrednio przyczyniają się do wzrostu ciśnienia. W diecie powinny znaleźć się warzywa, owoce i wędzone ryby. Oprócz tego, co jemy, powinniśmy zwracać uwagę na to, jak jemy. Posiłki powinny być spożywane w niewielkich ilościach, ale często. Głód sprawia, że spada ciśnienie, dlatego nie wolno się głodzić. Regularne posiłki są szczególnie ważne, gdy niskie ciśnienie tętnicze objawia się omdleniami.

 

kobieta w okularach
Pixabay/Takmeomeo/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi z niskim ciśnieniem?
Jeśli ciśnienie krwi spada poniżej normy, możemy mówić o hipotonii (niskim ciśnieniu). Prawidłowe ciśnienie tętnicze to 120/60 mm Hg. Jego dolna dopuszczalna granica wynosi 90/60 mm Hg u kobiety i 100/70 mm Hg u mężczyzny.

Jeśli ciśnienie krwi spada poniżej normy, możemy mówić o hipotonii (niskim ciśnieniu). Prawidłowe ciśnienie tętnicze to 120/60 mm Hg. Jego dolna dopuszczalna granica wynosi 90/60 mm Hg u kobiety i 100/70 mm Hg u mężczyzny.   Dolegliwości związane z niskim ciśnieniem dotykają szczególnie osoby młode. Problem niskiego ciśnienia dotyczy około 1% populacji, i zmagają się z nim częściej kobiety niż mężczyźni. Hipotonia – objawy Senność, osłabienie, zmniejszona aktywność fizyczna, bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie koncentracji, nocne poty, szum w uszach, zziębnięcie kończyn, kołatanie serca, skłonność do omdleń, szczególnie w wyniku długiego stania to główne objawy hipotonii. Upały oraz wahania ciśnienia atmosferycznego sprzyjają nasilaniu się dolegliwości związanych ze zbyt niskim ciśnieniem krwi. Przyczyny niskiego ciśnienia – hipotonia pierwotna i wtórna Przyczyny hipotonii pierwotnej są trudne do ustalenia, podłoże jest prawdopodobnie genetyczne . Przypuszcza się, że wpływ na to mogą mieć naczynia tętnicze i ich niezdolność do kurczenia się – mała elastyczność, krew płynie przez nie wolniej. O hipotonii wtórnej mówimy wówczas, gdy jest następstwem chorób , brania leków lub urazów, np. anemii, cukrzycy, przewlekłego stresu, odwodnienia lub stosowania leków psychotropowych. Leczenie niedociśnienia wtórnego polega na eliminacji środka je powodującego (choroby, urazu). Życie osób z niedociśnieniem tętniczym Mimo iż nie jest to dolegliwość zagrażająca życiu, bardzo negatywnie wpływa na jego komfort. Lekami trudno jest wyregulować ciśnienie krwi i niestety nie pomagają na długo. Stosowane są jedynie w sytuacjach kryzysowych, gdy ciśnienie spada do zagrażających życiu parametrów. Istnieje kilka domowych sposobów doraźnej pomocy przy nagłym omdleniu lub pogorszeniu samopoczucia wywołanego...

Ziewająca kobieta
© iko/Fotolia.com
Styl życia
Niskie ciśnienie krwi objawia się bladością skóry, apatią i sennością
Jeśli dokuczają Ci senność i apatia, a skóra jest ciągle blada, może to znaczyć, że masz zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Niedociśnienie dotyka osób w różnym wieku, a objawy nasilają się wraz ze zmianami pogody, zwłaszcza jesienią.

Jeśli dokuczają Ci senność i apatia, a skóra jest ciągle blada, może to znaczyć, że masz zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Niedociśnienie dotyka osób w różnym wieku, a objawy nasilają się wraz ze zmianami pogody, zwłaszcza jesienią. Kogo dotyka niedociśnienie? Z objawami zbyt niskiego ciśnienia krwi borykają się chorzy na anemię, cukrzycę czy niedoczynność nadnerczy . Przypadłość tę mogą powodować także rozległe oparzenia, długotrwałe odwodnienie, krwotok i silny stres. Niedociśnienie występuje również jako efekt przyjmowania niektórych leków , w tym nasercowych, psychotropowych, stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Wówczas mówimy o hipotonii wtórnej . Niedociśnienie pierwotne może nie mieć żadnej konkretnej przyczyny. Obserwuje się jednak, że ludzie cierpiący na tę chorobę mają mało elastyczne ściany tętnic. Skąd wiadomo, że to hipotonia? O zbyt niskim ciśnieniu tętniczym można mówić, gdy nie przekracza ono u kobiet 90/60 mmHg i 100/70 mmHg u mężczyzn. Zauważalnymi objawami są m.in. bladość skóry, senność czy apatia. Hipotonia polega na tym, że organizm jest słabo zaopatrywany w krew i tlen. Dlatego oprócz bladej skóry objawami niskiego ciśnienia krwi są zimne ręce i stopy, mroczki przed oczami, bóle głowy, zaburzenia równowagi i widzenia, a nawet omdlenia. Człowiek z niedociśnieniem jest notorycznie zmęczony, senny, nie ma energii do działania. Niskie ciśnienie tętnicze powoduje też problemy z koncentracją, zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca i wyraźnie przyspiesza tętno. Osoba chora rano ma duży kłopot ze wstaniem z łóżka, brak jej energii. Objawem hipotonii może być również zobojętnienie bądź wręcz przeciwnie – depresyjne reakcje emocjonalne. Sposoby diagnozowania niedociśnienia Pierwszym krokiem w diagnozie hipotonii jest stwierdzenie, czy niskie ciśnienie występuje przewlekle, czy epizodycznie. W...

rodzaje warzyw
©kreus/Fotolia
Styl życia
Sprawdzona dieta na nadciśnienie - jak obniżyć ciśnienie tętnicze?
Sprawdzona dieta na nadciśnienie - jak obniżyć ciśnienie tętnicze?

Na nadciśnienie choruje ponad 30% polskiego społeczeństwa. Duży procent z nich nie stosuje żadnego leczenia ani diety, które by przeciwdziałały chorobie. Wysokie ciśnienie ma bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenie, w efekcie może prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Jak obniżyć ciśnienie krwi? Najprostszą metodą jest wprowadzenie odpowiedniej diety na nadciśnienie tętnicze. Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Ciśnienie w normie - 120/80   mmHg: ciśnienie skurczowe 120-129 ciśnienie rozkurczowe 80-84  Nadciśnienie tętnicze: I stopnia - skurczowe 140-159 mmHg / rozkurczowe 90-99 mmHg II stopnia - skurczowe 160-179 mmHg / rozkurczowe 100-109 mmHg III stopnia - skurczowe powyżej 180 mmHg / rozkurczowe powyżej 110 mmHg. Nadciśnienie - najczęstsze przyczyny Istnieją dwa rodzaje nadciśnienie tętniczego: pierwotne i wtórne . W zależności od rodzaju przyczyny mogą być różnorakie. Ciśnienie wtórne najczęściej wynika z innych chorób organizmu, takich jak m.in.: zespół Cushinga, choroby nerek, zespół Conna, zwężenie aorty, bezdech senny. Jeśli chodzi o ciśnienie pierwotne to nie znaleziono jeszcze jego bezpośredniej przyczyny. Podejrzewa się jednak, że duży wpływ mają w tym przypadku dieta, środowisko i uwarunkowania genetyczne. Dieta na nadciśnienie - najważniejsze zasady Ogranicz spożycie soli. Jednym z głównych powodów nadciśnienia jest spożywanie nadmiernej ilości soli . Dużą ilość soli możemy znaleźć we wszystkich produktach wysoko przetworzonych. Warto ich unikać. Podczas przygotowywania posiłków sól powinno się zastępować innymi przyprawami i ziołami. Wyklucz z diety produkty przetworzone. Produkty...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner