księżna Diana, książę Karol księżna Diana, książę Karol księżna Diana, książę Karol księżna Diana, książę Karol księżna Diana, książę Karol
księżna Diana, książę Karol
East News
1/10
księżna Diana, książę Karol
East News

Już 31 sierpnia obchodzona będzie 20-ta rocznica śmierci księżnej Diany. Żona księcia Karola, matka księcia Williama i księcia Harry'ego oraz ulubienica Brytyjczyków zginęła w wypadku samochodowym ostatniego dnia sierpnia 1997 roku w Paryżu.

Diana była najczęściej fotografowaną kobietą lat 90-tych. Nie tylko ze względu na swoją niewątpliwą urodę, wdzięk, wyczucie mody i pozycję społeczną, ale również życie skomplikowane życie rodzinne. To początkowo wydawało się sielanką, jednak szybko okazało się, że mury Pałacu Buckingham kryją tajemnice...

 

Zobacz też: Księżna Diana przyłapała księcia Karola z Camillą na... To musiało być straszne!

 

Czy książę Karol nigdy nie kochał księżnej Diany? Przeczytaj ich historię w naszej fotogalerii!

 

Polecamy:  “Największą miłością” księżnej Diany był… jej ochroniarz! Mówi to sama na taśmach, które stały się sensacją na Wyspach

2/10
księżna Diana, książę Karol
East News

Przywykliśmy już, że w dzisiejszych czasach, w zachodnim społeczeństwie, ludzie pobierają się z miłości. Ale rodziny królewskiej to nie dotyczy - powiedział Andrew Morton, autor biografii księżnej Diany, w dokumencie "Diana. Własnymi słowami".

 

Książę Karol i księżna Diana pobrali się 29 lipca 1981 roku w Katedrze Św. Pawła w Londynie. 

Jeśli twoje małżeństwo nie wyjdzie, zawsze możesz wrócić do kochanki za jakieś pięć lat - miał usłyszeć książę Karol od ojca, księcia Filipa, tuż przed ślubem.

 

Przed ślubem z Dianą, książę Karol słynął ze związków z urodziwymi kobietami, jednak żadna z nich nie stała się potencjalną kandydatką na żonę. 32-letni książę zaczął czuć naciski ze strony rodziny, by w końcu się ożenił. Jak to się stało, że na swoją żonę wybrał Dianę? Nieco wcześniej spotykał się z jej starszą siostrą.

3/10
księżna Diana, książę Karol
ONS

Sara Spencer i książę Walii byli parą przez około 8 miesięcy. Ich związek rozpadł się po słynnym wywiadzie, w którym starsza siostra Diany wyznała, że nie kocha Karola, a jedynie się z nim spotyka. Od tego czasu relacje między Sarą a Karolę uległy ochłodzeniu, a uwaga księcia Walii została skierowana na młodszą z sióstr Spencer, Dianę.

4/10
księżna Diana, książę Karol
East News

19-letnia wówczas Diana była bardzo atrakcyjną, wysoko urodzoną kobietą, która idealnie nadawała się na żonę dla księcia. Dziewica, anglikanka, a do tego uległa i spokojna. W niedawno wydanej biografii księcia Karola, czytamy, że małżeństwo z Dianą zasugerował mu ojciec. Podobno książę Filip wręczy wymusił na Karolu ten związek. Rodzina królewska oczekiwała od Karola rychłego małżeństwa i narodzin potomków. Książę Karol, będąc pod ogromną presją, uległ. 

5/10
księżna Diana, książę Karol
East News

Młodziutka Diana była oczarowana zainteresowaniem starszego od niej o 13-lat księcia Karola, następcy brytyjskiego tronu. Szybko się w nim zakochała, ale i jego ujęła jej wrażliwość i serdeczność, która za jakiś czas sprawiła, że księżna Diana zyskała przydomek "Królowej Ludzkich Serc". Zaręczyny Diany Spencer z księciem Karolem odbyły się 6 lutego 1981 roku, zgodnie z królewską tradycją, na zamku Windsor. 

6/10
księżna Diana, książę Karol
East News

W wywiadzie z okazji zaręczyn, udzielonym telewizji BBC, padło słynne już dziś pytanie: „Czy jesteście w sobie zakochani?”. Odpowiedź Diany była natychmiastowa, spontaniczna i szczera.

Oczywiście! - powiedziała przyszła księżna.

Na co książę Karola odpowiedział:

Cokolwiek znaczy miłość.

Wówczas księżnej Dianie wydawało się, że to powściągliwość i charakter przyszłego męża wpłynął na te słowa. Jednak natychmiast pojawiła się lawina spekulacji na temat uczuć do narzeczonej.

7/10
księżna Diana
East News

Jeszcze przed zaręczynami, książę Karol przedstawił kandydatkę na narzeczoną swoim przyjaciołom, Camilli i Peterowi Parker-Bowles. Jak później spekulowano, by Camilla, z którą księcia Karola łączyła sekretna relacja, mogła ocenić, czy potencjalna przyszła żona Karola zagrozi ich więzi.

8/10
Diana, Karol, Willim i Harry
East News

Na krótko przed ślubem, Diana miała zostać poinformowana, że książę Karol miał zamówić bransoletkę dla Camilli.  Łańcuszek ze złota z wygrawerowanymi literami "G" i "F", czyli pierwszymi literami przezwisk, którymi nazywali się w sekrecie. Diana miała również usłyszeć rozmowę swojego przyszłego męża z Camillą, w której padło zdanie:

 

Cokolwiek się zdarzy, zawsze będę cię kochał.

 

O swoich obawach poinformowała siostry, które żartowały, że jest już za późno, bo jej imię jest już na serwetkach ślubnych.

9/10
Księżna Diana
ONS

Ślub Diany Spencer i księcia Karola, nazwany "Ślubem Stulecia", odbył się 29 lipca 1981 roku w Katedrze Św. Pawła w Londynie. Dokładnie dzień przed ślubem, Diana miała pierwszy atak bulimii. Mimo to, uroczystość była bajkowa. Księżna Diana była zakochana po uszy w swoim mężu. Z strony Karola sytuacja miała wyglądać nieco inaczej. W jego biografii pióra Catherine Mayer czytamy, że tuż przed uroczystością, książę Karol miał powiedzieć do swojego przyjaciela:

Nie dam rady tego zrobić.

10/10
Księżna Diana
Getty Images

W czasie miesiąca miodowego, który świeżo poślubieni małżonkowie spędzali na statku Britannia, z notatnika księcia Karola miały wypaść fotografie Camilli. Księżna Diana miała również odkryć, że na ulubionych spinkach do mankietów jej męża widnieją inicjały C&C (Charles&Camilla). Diana próbowała dojść prawdy, rozmawiając zarówno z mężem, jak i Camillą. Jednak oboje zarzekali się, że łączy ich jedynie przyjaźń.

Księżna Diana i książę Karol doczekali się dwojga dzieci. Książę William przyszedł na świat w 1982 roku, a książę Harry w 1984. Zaledwie rok później, książę Karol miał zwierzyć się przyjaciołom, że jego małżeństwo jest skończone.

Oficjalna informacja o separacji małżonków została ogłoszona w 1992 roku. Po 4-letniej separacji, ogłoszono rozwód księżnej Diany i księcia Karola.

 

Księżna Diana zginęła w wypadku samochodowym 31 sierpnia 1997 roku w Paryżu.

 

Książę Karol poślubił Camillę Parkier Bowles 9 kwietnia 2005 roku.

Więcej na temat Księżna Diana Książę Karol