Król Karol III musi zasłużyć na koronę
Rex Features/East News
Newsy

Król Karol III musi udowodnić, że zasłużył na koronę? Jako książę uchodził za dziwaka i ekscentryka

Eksperci nie mają litości dla Króla Karola III: "Brakuje mu skromności, którą miała Elżbieta. Bywa wyniosły i gburowaty". Co jest powodem?

Niech Żyje Król! Jako dziecko był nieśmiały i wrażliwy. Jako książę uchodził za dziwaka i ekscentryka. Król Karol III całe życie czekał na koronę, teraz musi udowodnić, że na nią zasłużył…

Dlaczego po śmierci królowej jest mniej kwiatów niż po śmierci księżnej Diany? Znamy odpowiedź!

„Boże, chroń króla!”, wiwatują dziś poddani Karola III

Nowym monarchą Wielkiej Brytanii został w chwili śmierci swojej matki, Elżbiety II. Gdy 73-letni Karol po raz pierwszy pojawił się pod pałacem Buckingham jako nowy król, ludzie machali i wykrzykiwali jego imię. Jedna kobieta pocałowała go nawet w policzek. Tak entuzjastycznego przyjęcia nie spodziewał się chyba nikt, bo Karol III od lat uchodzi za jednego z najmniej lubianych royalsów. Dlaczego? Zawsze miał opinię kapryśnego ekscentryka, który przez to, że wychowywany był na następcę tronu, jest zadufany w sobie i odrealniony.

Wszędzie podróżuje ze swoją ulubioną deską sedesową i ulubionym papierem toaletowym. Poucza służbę nawet w kwestii tego, jak ma zostać nałożona mu pasta do zębów oraz jak powinien być ułożony ręcznik kąpielowy -  donosili dziennikarze.

To i tak nie wszystkie dziwactwa króla Karola III. Jednak specyficzne upodobania to jedno, a skandale obyczajowe to już całkiem inna sprawa. Tych wielu Brytyjczyków wciąż mu nie wybaczyło. Czy teraz to się zmieni?

Król Karol III i jego dziwactwa
Rex Features/East News

Zobacz także: Media podały datę koronacji króla Karola III. Pałac Buckingham odniósł się do spekulacji

Zabierzcie mnie stąd!

Zawsze mówiono o nim, że jest samotnikiem i ma trudny charakter. Ponoć był taki już w dzieciństwie. Wychowywały go głównie nianie. Z rodzicami Karol spotykał się tylko raz dziennie – przy śniadaniu. Książę Filip był surowym ojcem, który często wymierzał dzieciom kary i na nie krzyczał. O Karolu nie miał dobrego zdania, uważał, że nie nadaje się na króla, bo jest zbyt wrażliwy i nieśmiały. Dlatego wysłał go do słynącej z rygorystycznych zasad szkoły Gordonstoun. Następca tronu był tam szykanowany i prześladowany. Spał w jednym pokoju z 14 chłopcami, którzy go bili i wkładali mu głowę do toalety. Rówieśnicy śmiali się z jego odstających uszu i tuszy.

Przez całą noc rzucają kapciami, biją mnie poduszkami (…). Bardzo chciałbym wrócić do domu. Obrzydliwa nora - pisał Karol do matki, która chciała zabrać go z tej szkoły.

Książę Filip był jednak nieugięty. Wyśmiewał syna, gdy ten skarżył się na kolegów. Potem w biografiach Karol nazywał szkołę „absolutnym piekłem”. W kolejnych latach studiował m.in. na Cambridge, gdzie ukończył archeologię. Potem oddał się obowiązkom królewskim oraz… romansom. 

Królowa Elżbieta II, książę Filip z dziećmi, zdjęcie archiwalne
East News

Zobacz także: Pierwszy portret rodziny królewskiej po śmierci Elżbiety II. Uwagę zwraca gest Karola III

Korona albo miłość

Jako następca tronu uchodził za najlepszą partię w Europie, a może i na świecie. Ponoć tylko w latach 70. spotykał się aż z 20 kobietami. Jedną z nich była pochodząca z zamożnej rodziny Camilla Shand. Poznali się na meczu polo, na którym Camilla szepnęła mu do ucha:

Moja prababcia sypiała z twoim prapradziadkiem. Co ty na to? 

Wesoła i spontaniczna blondynka o obfitym biuście zachwyciła księcia. Niemal natychmiast stracił dla niej głowę. Zostali parą, ale Karol nie mógł jej się oświadczyć, bo nie była… dziewicą. Nie była też wolna, bo jednocześnie spotykała się z Andrew Parkerem Bowlesem. Para królewska chciała szybko przerwać romans syna, dlatego wysłała go na służbę wojskową na Karaiby. Gdy po pięciu miesiącach Karol wrócił, Camilla była już żoną Andrew. Książę był załamany. Wtedy wuj, lord Mountbatten, znalazł mu idealną kandydatkę na żonę – Dianę Spencer. Niewinna, piękna, pochodziła z dobrego domu i była dziewicą. „Idealna”, mówili rodzice Karola. Również prasa oszalała na jej punkcie. Tylko Karol miał wątpliwości. Nadal potajemnie spotykał się z Camillą. W końcu ojciec zmusił go do tego, by oświadczył się Dianie. Jako przyszły król miał swoje obowiązki, dlatego poświęcił miłość dla korony. 6 lutego 1981 roku wręczył Dianie 12-karatowy pierścionek z cejlońskim szafirem.

Król Karol i Camilla mają nieślubnego syna?
CHRIS JACKSON/AFP/East News

Zobacz także: Tak księżna Diana wyglądała zaraz po wypadku. Wstrząsająca relacja świadków

Małżeństwo we troje

Gdy podczas zaręczynowego wywiadu dla BBC reporter zapytał: „Czy jesteście w sobie zakochani?”, Diana odpowiedziała: „O tak!”, a Karol dodał: „Cokolwiek to znaczy być zakochanym”. Przed „ślubem stulecia” książę widział narzeczoną tylko 13 razy. Nie zabiegał o jej względy, był zimny i niedostępny. Na dworze mówiono, że to „małżeństwo z rozsądku”. Ponoć przepłakał noc przed ceremonią, którą 29 lipca 1981 roku oglądał cały świat. Podczas podróży poślubnej na kolacje z żoną przypinał spinki do mankietów z wygrawerowanymi dwiema literami C, symbolizującymi imiona Camilla i Charles. W swoim terminarzu trzymał dwa zdjęcia ukochanej. Raz mu wypadły… wprost pod nogi Diany.

Potwornie się wtedy pokłóciliśmy. Byłam kompletnie zazdrosna -wspominała potem księżna.

Sytuacja ją przerosła. Księżna Diana popadła w depresję, cierpiała na bulimię. Będąc w ciąży z Williamem, próbowała popełnić samobójstwo, rzucając się ze schodów.

Skończyło się na wielkich siniakach na brzuchu. (…) Później pocięłam sobie piersi i uda nożykiem do papieru - wyznała Diana.

Z kolei narodziny Harry’ego okazały się dla niej traumatyczne. Karol, który marzył o córce, na widok syna powiedział: „Boże, to chłopak. I w dodatku ma rude włosy”. Lady Di była zrozpaczona. Małżeństwo z bajki okazało się fiaskiem. 9 grudnia 1992 roku pałac ogłosił separację pary książęcej. Prasa o rozpad małżeństwa obwiniała Camillę, którą nazywała „rottweilerem” i „tą brzydszą”. Diana wyznała, że w jej małżeństwie z Karolem zawsze były trzy osoby, dlatego „było zbyt tłoczno”. Kochanka Karola stała się najbardziej znienawidzoną kobietą w Wielkiej Brytanii. Ludzie na ulicach wytykali ją palcami. Rok później wybuchła afera Camillagate. Media opublikowały treść intymnej rozmowy księcia i jego kochanki, w której Karol wyznał, że chciałby być… tamponem Camilli. Brytyjczycy byli zniesmaczeni, uważali, że Karol nie jest godny korony. Królowa milczała, w myśl swojej zasady „nie komentuj, nie tłumacz się”. W 1995 roku Camilla rozwiodła się z mężem, po roku również Karol był wolny. Kochankowie w końcu mogli cieszyć się sobą. Nie na długo… W 1997 roku doszło do wypadku samochodowego, w którym zginęła Lady Di. Niektórzy o jej śmierć obwiniali Karola, prasa znów nie była dla niego łaskawa. Dopiero dwa lata po śmierci Diany Karol zaczął pokazywać się z Camillą. Już nie ukrywali swojej miłości. Pobrali się w 2005 roku, po 40 latach romansu, a królowa wyraziła aprobatę dla ich związku.

Księżna Diana i książę Karol
East News/Mary Evans Picture Library

Zobacz także: Król Karol III ma nieślubnego syna? Mieli piłować mu zęby i zmienić kolor oczu! Pokazał list do Elżbiety II

Wybuchowy król

„Nikt nie ma pojęcia, jakim piekłem jest być księciem Walii”, wyznał kiedyś król Karol III, który podobnie jak jego matka całe życie poświęcił służbie monarchii. Jest patronem 400 różnych organizacji charytatywnych. Wspiera młodych ludzi w rozwoju i jest najzagorzalszym ekologiem wśród royalsów. Nie je mięsa, jeździ kabrioletem napędzanym biopaliwem, a w swoim ogrodzie rozmawia… z drzewami i roślinami. Wszyscy zadają sobie pytanie: jakim będzie królem?

Brakuje mu skromności, którą miała Elżbieta. Bywa wyniosły i gburowaty. Będzie musiał się zmienić, żeby ludzie go pokochali - mówią eksperci.

W pierwszych dniach panowania zaskoczył otwartością i spontanicznością – przytulał się z poddanymi, przybijał piątki z dziećmi. Potem pokazał też, że bywa wybuchowy… Najpierw zirytował go bałagan na stole, przy którym miał usiąść podczas proklamacji, a potem pióro, z którego wyciekł atrament. „O Boże, nienawidzę tego”, powiedział i zaczął przeklinać, co pokazały kamery. Na razie Brytyjczycy są dla niego wyrozumiali. Wiedzą, że jest w żałobie i został królem w chwili dla niego trudnej. Wierzą, że będzie kontynuował dzieło Elżbiety II. Ona przez 70 lat panowania pokazała mu, jak być dobrym i kochanym przez naród monarchą.    

Autor Ewa Nowak

Proklamacja Karola III
JOE GIDDENS/AFP/East News

Król Karol III i jego dziwactwa
Rex Features/East News
Newsy
Dziwactwa króla Karola III: Dzwonił do pałacu i pytał czy królowa jeszcze żyje
Lista dziwactw króla Karola III robi wrażenie. Od wyciskania pasty do zębów przez lokaja po wysłuchiwanie narzekań na Camillę.

Król Karol III nie mógł doczekać się wstąpienia na tron, teraz jego marzenia się spełniły, ale skandaliczna przeszłość nie dają o sobie zapomnieć. Zawzięty, rozrzutny i okrutny dla pracowników – jaki prywatnie jest nowy monarcha? Oto wszystkie dziwactwa króla Karola III. Jakim królem będzie Karol III? Wielka Brytania ma nowego króla. Króla, który jeszcze kilkanaście lat temu walczył o dobrą prasę. Rozpad małżeństwa z Dianą zniszczył jego dobre imię, które stopniowo odbudowywał. Przez ogromne zamiłowanie do ekologii nazywano go zielonym księciem, zaczęto doceniać za działalność charytatywną, otwarcie okazywano uznanie za troskę, jaką obdarzał synów. Po publikacji książki Toma Bowera „Zbuntowany książę: Siła, Pasja i buntowniczość księcia Karola” Brytyjczycy znów zaczęli mieć wątpliwości, co do tego, jakim w przyszłości będzie monarchą. Dziś w obliczu śmierci królowej Elżbiety II plotki o dziwactwach Króla Karola III  powróciły. Czy właśnie taki jest nowy król Wielkiej Brytanii? Zobacz także:  Król Karol III o królowej Elżbiecie II: "Rozpoczynasz ostatnią podróż, żeby dołączyć do mojego taty" Dziwactwa króla Karola III Lista dziwactw króla Karola III, zaprezentowana w książce Toma Bowera, robi wrażenie. Podobno podczas oficjalnych podróży Karol zawsze ma ze sobą ulubioną poduszkę, dmuchany materac, osobisty sedes, łóżko ortopedyczne, papier toaletowy konkretnej marki oraz dwa krajobrazy przedstawiające Szkocję. Nowy król dotychczas miał być znany z wielu dziwnych zachcianek, które musieli spełniać jego pracownicy – od wyciskania pasty do zębów przez jednego z lokajów po wysłuchiwanie narzekań na Camillę, która zdaniem Karola wydaje za dużo pieniędzy „na głupoty”. Autor książki pokusił się nawet o stwierdzenie, że syn Elżbiety II, gdy dopada go...

Król Karol III na tronie
Reuters Pool/Associated Press/East News
Newsy
Tak będzie wyglądać koronacja króla Karola III. Ma być zupełnie inna od tej Elżbiety II
Po uroczystościach pogrzebowych Elżbiety II, oczy całego świata skupiły się na jej najstarszym synu. Kiedy odbędzie się koronacja Karola III i jak będzie przebiegać?

8 września cała Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie. Nagła śmierć królowej Elżbiety II była wielkim szokiem nie tylko dla jej poddanych ale też bliskich, którzy realizując misternie zaplanowane etapy "Operacji London Bridge" brali udział w kolejnych uroczystościach upamiętniających zmarłą Jej Królewską Mość. Niedługo po pogrzebie monarchini sympatycy royalsów zaczęli zadawać sobie pytania, kiedy i jak zostanie zorganizowana koronacja jej następcy - króla Karola III, który już teraz pełni obowiązki głowy państwa. Okazuje się, że najstarszy syn Elżbiety II i księcia Filipa ma już zaplanowaną ceremonię. Będzie inna od tej, jaką miała jego poprzedniczka. Król Karol III ma już pomysł na swoją koronację Śmierć królowej Elżbiety II  na dobre zakończyła pewną epokę, uruchamiając zaplanowaną od lat "Operację London Bridge", obejmującą długie dni zadumy, których momentem kulminacyjnym był  pogrzeb Elżbiety II . Chwytające za serca wydarzenie, z udziałem członków rodziny królewskiej, reprezentantów innych państw, a także współpracowników Jej Wysokości było transmitowane na cały świat, a sympatycy royalsów z napięciem śledzili niemal każdy szczegół w zachowaniu najbliższych zmarłej monarchini. Podczas gdy księżna Kate i Meghan Markle złożyły hołd królowej, decydując się na wyjątkową biżuterię, król Karol III pokusił się na jeszcze bardziej przejmujący gest. Na trumnie Elżbiety II spoczęła tajemnicza kartka od Karola III , która stanowiła odręcznie napisane ostatnie pożegnanie monarchy ze zmarłą Jej Królewską Mością. Teraz, gdy uroczystości pogrzebowe już na dobre się zakończyły, cały świat w napięciu oczekuje koronacji nowego monarchy, która z pewnością będzie historycznym momentem. Co ciekawe, jak zapowiada sam Karol III, ba ona być zupełnie inna od tej, jaką...

Król Karol III na tronie - sprawdź pierwsze rodzinne zdjęcie monarchy
Pool AFP/Associated Press/East News
Newsy
Pierwszy portret rodziny królewskiej  po śmierci Elżbiety II. Uwagę zwraca gest Karola III
Rodzina królewska opublikowała pierwszy portret Karola III z Camillą, księciem Williamem i księżną Kate, wykonany po śmierci Elżbiety II. Wszyscy jednak patrzą na dłonie króla!

Śmierć Elżbiety II na dobre zakończyła pewną epokę brytyjskiej monarchii. Miliony fanów royalsów na całym świecie opłakiwało odejście Jej Królewskiej Mości, z zapartym tchem śledząc pogrzebowe ceremonie i pełny emocji kondukt żałobny, będący ostatnim pożegnaniem zmarłej królowej. Teraz, gdy od pogrzebu Jej Wysokości minęły niespełna dwa tygodnie, rodzina królewska opublikowała pierwszy rodzinny portret króla Karola III wraz z królową małżonką Camillą oraz następcą tronu - księciem Williamem i księżną Kate. Wszyscy jednak patrzą na niecodzienny gest nowego króla. To prawdziwy przełom w historii oficjalnych portretów monarchów! Rodzina królewska opublikowała pierwszy portret Karola III po śmierci Elżbiety II 8 września, Wielka Brytania zamarła. Pałac Buckingham ogłosił śmierć Elżbiety II , uruchamiając misternie zaplanowaną "Operację London Bridge". Kolejne dni zadumy i żałobnych nabożeństw zwieńczył pogrzeb Elżbiety II , który odbył się 19 września. Media na całym świecie rozkładały na czynniki pierwsze nie tylko kolejne etapy ceremonii, stylizacje royalsów, ale też sympatie i animozje między nimi. Inni zaś zastanawiali się nad tym, jak będzie wyglądać koronacja Karola III i czy nowy król będzie z nią czekać równie długo, jak jego poprzedniczka na swoją. Teraz, niespełna dwa tygodnie po pogrzebie Jej Królewskiej na jaw wychodzą nowe fakty. Pałac Buckingham podał, jaka była oficjalna przyczyna śmierci Elżbiety II , a teraz na oficjalnym instagramowym koncie brytyjskiej rodziny królewskiej pojawił się pierwszy rodzinny portret Karola III, autorstwa Christophera Jacksona.         Wyświetl ten post na Instagramie              ...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik