12 września oficjalnie rozpoczął się kolejny etap uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II. Operacja "Jednorożec" została zaplanowana z największą precyzją, a podczas przejazdu trumny z ciałem monarchini za orszakiem podążały dzieci Elżbiety II. Wszyscy, oprócz księcia Andrzeja, mieli na sobie mundury wojskowe, a ich twarze wyrażały największą powagę. Procesja przeszła królewskim Traktem Royal Mile, a potem odbyła się msza w intencji królowej w Katedrze św. Idziego. Są też już pierwsze wytyczne dla głów państw dotyczące pogrzebu Elżbiety II. Jedna z próśb może zaskoczyć...

Reklama

Król Karol III, księżniczka Anna, książę Edward i książę Andrzej podążają za trumną Elżbiety II w Edynburgu

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września, a pogrzeb panującej przez 70 lat monarchini został zaplanowany na 19 września. Zanim ostatnie pożegnanie będzie miało miejsce poddani mają okazję oddać hołd swojej królowej w tej ostatniej drodze.

W niedzielę trumna z ciałem Elżbiety II opuściła Balmoral, gdzie zmarła królowa, a dziś odbyła się uroczysta procesja w Edynburgu z mszą w intencji zmarłej królowej, w której uczestniczyły wszystkie dzieci monarchini. Jedyne książę Andrzej pojawił się bez munduru wojskowego, po tym jak stracił tytuły po aferze z Epsteinem. Jak informowała agencja Press Association książę Andrzej wyjątkowo ma założyć mundur podczas czuwania w Westminster Hall, aby oddać hołd królowej.

Od godziny 17.00 hołd Elżbiecie II mogą oddać wszyscy, a kolejka do trumny z ciałem królowej była naprawdę długa. 13 września trumna z ciałem królowej zostanie przetransportowana do Londynu.

Peter Byrne Press Association East News

Zobacz także: "To jest moment, którego się obawiałem". Król Karol III przyłapany przez kamery

Zobacz także

Królową na ulicach Edynburga żegnały tłumy ludzi z całego świata, a co jakiś czas było słychać okrzyki "God Save the King". Podczas pogrzebu Elżbiety II Londyn przygotowuje się na dodatkowe 2 miliony osób z całego świata, które chcą pożegnać najdłużej panującą królową w historii. Znane są też szczegółowe wytyczne dotyczące pogrzebu monarchini. Okazuje się, że każde z państw może reprezentować przywódca, a głowy państw zostały poproszone o to, aby do Londyny przyleciały samolotami rejsowymi, a nie prywatnymi:

Na pogrzebie królowej Elżbiety II każde państwo będzie mógł reprezentować jedynie jego przywódca w towarzystwie małżonki lub małżonka. Zaproszenia na mający charakter państwowy pogrzeb wystosowano tylko do przywódców pełniących rolę głowy państwa. Jeśli jednak nie będą w stanie osobiście uczestniczyć w ceremonii, mogą wyznaczyć na swoje miejsce inną osobę, na przykład premiera lub ministra - informował portal Politico.

Jon Super Press Association East News

Już potwierdzono, że na pogrzebie królowej Elżbiety II pojawi się prezydent Duda z żoną, prezydent Korei Południowej Jun Suk-yeol, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, przewodnicząca Unii Europejskiej Ursula von der Leyen oraz prezydent USA Joe Biden z żoną Jill Biden.

Pool PA/Associated Press/East News
Andrew Milligan Press Association East News
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama