Plakat kampanii "Twarze depresji"
Newsy

Gwiazdy przyznają się do walki z depresją. Wspierają ważną kampanię...

Gwiazdy przyznają się do walki z depresją. Wspierają ważną kampanię...

Niewiele gwiazd w polskim show-biznesie decyduje się na to, aby mówić o problemach swoich i swoich najbliższych. Zdarzają się jednak takie, które głośno przyznają się do spraw bardzo intymnych. I wcale nie chodzi im o lans, a o zwrócenie uwagi na problem. Taki cel ma właśnie kampania "Twarze depresji", w którą zaangażowały się znane osoby.

 

Zobacz: Gessler zmagała się z depresją po śmierci męża i córki. Dopiero teraz zdecydowała się na odważne wyznanie

 

Kto się wśród nich znalazł? Zarówno osoby takie jak Joanna Racewicz i Piotr Zelt, którzy doświadczyli depresji, jak i ci, którzy chcą pomóc takim osobom. Właśnie dlatego inicjatywę wspierają Ewa Błaszczyk, Maciej Orłoś czy Tomasz Wolny.

Kampania połączona jest również z promocją książki "Twarze depresji. Nie oceniaj. Zaakceptuj" autorstwa Anny Morawskiej. W środku przeczytamy zwierzenia gwiazd i nie tylko na temat zmagań z depresją.

Kuba Wojewódzki zakpił z nowej, młodszej partnerki Macieja Orłosia! Jest odpowiedź Pauliny Koziejowskiej

Marek Piekarczyk o depresji

Lider zespołu TSA i juror poprzednich edycji The Voice of Poland popadł w depresję, kiedy pojawił się poważny kryzys w jego małżeństwie. W 1997 roku był nawet o krok od samobójstwa:

Szedłem do pracy jak wytresowany pies. Wbiłem sobie do mózgu, że idę do pracy. Podczas przerwy płakałem. Patrzyłem tępo w ścianę i nie mogłem ruszyć ani ręką, ani nogą. Znam ten stan, kiedy mózg odmawia posłuszeństwa. Jakakolwiek aktywność nie ma racji bytu. Człowiek może wykonać wszystkie ruchy, ale ich nie robi, ponieważ to nie ma sensu. Jest paraliż decyzyjny. (…) Miałem straszne stany, więc poszedłem do psychiatry, bo bałem się, że popełnię samobójstwo, a moje dzieci były w domu. Chciałem dla nich żyć. Depresja szepcze ci do ucha, że śmierć nie jest straszna. Nigdy nie bałem się śmierci. Nie wiem dlaczego. Jednak zawsze powstrzymuje mnie myśl o moich dzieciach. 

Olga Bończyk o depresji

Aktorka sama nie cierpiała na depresję, ale dotknęło to najbliższą jej osobę - męża. Gwiazda przyznaje, że wtedy po raz pierwszy o tym usłyszała:

Na depresję zachorował mój mąż. Przyznam szczerze, że wtedy nie wiedziałam, czym ona jest, i tak naprawdę dopiero wówczas wszystkiego się uczyłam… (…)Mając taką wiedzę o depresji, jaką mam dziś, inaczej bym się do tego zabrała. Rozumiałabym, że terapia to długi proces. Depresja nie jest grypą, po której można się spodziewać, że przyjdzie taki moment, kiedy będzie już po wszystkim. Dzisiaj wiem, że wielu ludzi cierpiących na depresję musi brać leki nawet do końca życia. Kiedy zachorował mój mąż, cały czas czekałam na to, że pewnego dnia będzie zdrowy. Nikt mi nie powiedział, że to może już nigdy nie nastąpić i że powstanie trójka: ja, on i depresja. (…) 

Na dobre kampania rusza 30 września i wtedy też odbędzie się premiera spotu reklamowego.

 

Zobacz: Popielewicz miała depresję poporodową: Odpowiedzialność była paraliżująca

 

Kampania "Twarze depresji"

Gwiazdy walczące z depresją

Ewa Błaszczyk na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Ewa Błaszczyk na Festiwalu Filmowym w Gdyni
ONS

Joanna Racewicz na gali Hotel przyjazny dzieciom

Joanna Racewicz w czarnej bluzce i czerwonej spódnicy
ONS

Maciej Orłoś na rozdaniu Wiktorów 2012

Maciej Orłoś
AKPA

Filip Chajzer o depresji
VIPHOTO/EAST NEWS
Newsy
Bolesne wyznanie Filipa Chajzera o śmierci syna: "Nie zapominasz ani na sekundę. Tragedia wraca ze zdwojoną siłą" 
Filip Chajzer opowiedział o swojej walce z depresją. "Ja wtedy w środku… nie żyłem". Zdecydował się również na poruszające wyznanie - wspomniał śmierć swojego synka.

Filip Chajzer po raz pierwszy od dawna opowiedział o tym, co przeżywał po stracie synka... Opowiedział również o depresji, z która zmaga się od początku 2020 roku, a o której głośno powiedział dopiero niedawno...  Ja wtedy w środku… nie żyłem - wyznał w rozmowie z Vivą!  Ludzie znają Filipa Chajzera z telewizji i internetu. Tam jest uśmiechnięty i zawsze skory do pomocy, chociaż nie raz zdarzały mu się także potknięcia. Jak to jest, że nikt nie zauważył, że dzieje się coś złego?  Zobacz także:  Filip Chajzer po raz pierwszy o walce z depresją. "Tylko rodzina i przyjaciele wiedzieli na jakie dno ludzkiej psychiki spadłem" Filip Chajzer szczerze o walce z depresją: "Ja wtedy w środku… nie żyłem" Filip Chajzer często angażuje się w pomoc chorym. Jednak jedna z ostatnich zbiórek i historia chłopca sprawiła, że zdecydował się również na publikację wstrząsającego wyznania o sobie. W maju gospodarz "Dzień Dobry TVN" przyznał, że choruje na depresję: Od stycznia zeszłego roku mierzę się z depresją. Tylko moja rodzina i przyjaciele do tej pory wiedzieli na jakie dno ludzkiej psychiki spadłem. Terapia, leki.  Poczucie własnej wartości na poziomie mułu. Strach przed wyjściem na ulice, Himalaje wysiłku żeby stanąć przed kamerą - napisał wówczas na Instagramie  Filip Chajzer udzielił teraz poruszającego wywiadu dla magazynu Viva! , gdzie opowiedział o walce z depresją. Poruszył także niezwykle trudny temat śmierci swojego synka oraz tego, jak poradził sobie z tą bolesną stratą... Dziennikarz przyznał, że w walce z depresją, z którą zmaga się od 1,5 roku i ukrywaniem tego przed innymi w pracy, pomogła mu programowa partnerka z "Dzień Dobry TVN", Małorzata Ohme. ...

Paulina Młynarska ostro komentuje wypowiedź Bożeny Dykiel
VIPHOTO/EAST NEWS/ Bartosz Krupa/East News
Newsy
Paulina Młynarska miażdży Bożenę Dykiel za wywiad w "Dzień Dobry TVN"! Fundacja odcina się od słów aktorki
Dziennikarka zareagowała na zaskakującą wypowiedź Bożeny Dykiel w programie "Dzień Dobry TVN". Słowa aktorki skomentowali również przedstawiciele fundacji, której gwiazda "Na Wspólnej" jest ambasadorką!

Nie milkną echa wizyty Bożeny Dykiel w "Dzień Dobry TVN". Aktorka pojawiła się w programie żeby poruszyć temat depresji i zwrócić uwagę na kampanię "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". W pewnym momencie ambasadorka kampanii zaskoczyła swoim wyznaniem o pandemii i zaczęła reklamować specjalne okulary... Teraz słowa Bożeny Dykiel, która wspominała w programie zmarłego Wojciecha Młynarskiego skomentowała Paulina Młynarska! Do słów aktorki, która mówiła o depresji stanowczo odnieśli się również organizatorzy kampanii "Twarz depresji. Nie oceniam. Akceptuję"! Bożena Dykiel w "Dzień Dobry TVN" o depresji i pandemii Bożena Dykiel, która jest twarzą kampanii "Twarz depresji. Nie oceniam. Akceptuję", została zaproszona do sobotniego wydania "Dzień Dobry TVN", żeby publicznie poruszyć temat depresji. Przed kamerami aktorka wyznała, że m.in. Wojciech Młynarski zmagał się właśnie z depresją. Gwiazda serialu "Na Wspólnej" wymieniała przy okazji, co jej zdaniem, przyczynia się do depresji.  Wojtek Młynarski też chorował na depresję. To jest brak pierwiastka litu. Nie to, że się go uzupełni, ten lit. Organizm to powinien sam wytworzyć, tylko musimy mu dać do tego materiał. Wiec trzeba uważać, co się wpuszcza do pyska, nie jeść byle czego, jeść dobre rzeczy. Poza tym ruszać się, czytać, nie tylko gapić się w telefon i telewizor- mówiła Bożena Dykiel.  Na słowa Bożeny Dykiel zareagowała córka Wojciecha Młynarskiego! Zobacz także:   "Dzień Dobry TVN": Agnieszka Woźniak-Starak przerywa rozmowę z Bożeną Dykiel! Fani w szoku: "Porażka" Paulina Młynarska ostro odpowiada Bożenie Dykiel!  Paulina Młynarska podsumowała...

smutna kobieta na schodach
©Kaspars Grinvalds/Fotolia
Styl życia
Charakterystyka depresji przedporodowej
Depresja przedporodowa obejmuje uczucie ciągłego zmęczenia, apatii, brak motywacji do wstania z łóżka, obniżoną samoocenę, problemy z koncentracją i pamięcią, myśli, a nawet próby samobójcze.

Depresja przedporodowa obejmuje uczucie ciągłego zmęczenia, apatii, brak motywacji do wstania z łóżka, obniżoną samoocenę, problemy z koncentracją i pamięcią, myśli, a nawet próby samobójcze. Przyczyny depresji przedporodowej Najczęstsze przyczyny depresji przedporodowej to: cechy osobowości (problemy z nawiązywaniem relacji, komunikacją, proszeniem o pomoc, brak elastyczności, niechęć do zmian, niska samoocena); zaburzone relacje z partnerem i/lub matką; trudności finansowe, bezrobocie; istotne zmiany w życiu; przebyte poronienie, trudna ciąża, komplikacje przy porodzie; problemy psychiczne; choroby psychiczne i samobójstwa w rodzinie. Objawy depresji przedporodowej Kobieta cierpiąca na depresję odczuwa pogłębiający się smutek, przewlekłe zmęczenie, brak motywacji, traci zainteresowanie atrakcyjnymi dotąd czynnościami, jest apatyczna, senna (lub lęk powoduje, że nie jest w stanie spać), nie dba o siebie, nie wstaje z łóżka, ma myśli samobójcze . Pojawiają się zaburzenia odżywiania, niska samoocena, napięcie, problemy z koncentracją i pamięcią. Nieleczona depresja prowadzi do powikłań ciążowych i poporodowych. Warto zaznaczyć, że cierpiące na depresję matki - które jednocześnie źle traktowały swoje dzieci - przyczyniają się do rozwoju u nich zaburzeń psychicznych, także głównie depresji. Depresja przedporodowa czterokrotnie zwiększa ryzyko złego traktowania dziecka. Depresja przedporodowa – leczenie W leczeniu depresji u kobiet ciężarnych istotna jest współpraca ginekologa i psychiatry. Kobiety rzadko proszą o pomoc, myśląc, że zaburzenia są czymś normalnym. Nawet jeśli zostaną zdiagnozowane, nie jest to związane z jakimkolwiek leczeniem. Przyszła matka wymaga ogromnego wsparcia ze strony partnera , rodziny i przyjaciół – muszą...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik