Film o Smoleńsku w reżyserii Antoniego Krauze ma trafić do kin już 9 września. To kolejna data "premiery" podana do mediów już jako oficjalna. Wcześniej premiera filmu miała odbyć się w kwietniu. Z filmem od początku było wiele problemów. Zdjęcia do filmu zaczęły powstawać w 2013 roku, jednak główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 roku. W filmie Lecha Kaczyńskiego zagra Lech Łotocki, zaś Marię Kaczyńską - Ewa Dałkowska. W obsadzie "Smoleńska" są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

Reklama

O czym będzie film Smoleńsk i dlaczego powstał?

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami - członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia - ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (w jej roli Beata Fido), dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy - czytamy w opisie filmu.

Sam reżyser przekonuje, że film był dla niego ogromnym wyzwaniem, ale jako twórca, poczuł obywatelski obowiązek, żeby go zrealizować:

Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy - powiedział reżyser Antoni Krauze.

Wybierzecie się do kin?

Zobacz także

Zobacz: Marta Kaczyńska napisała książkę. Znamy szczegóły zaskakującego wydawnictwa

Zwiastun filmu "Smoleńsk".

Ewa Dałkowska zagra Marię Kaczyńską.

Ewa Dałkowska zagra Marię Kaczyńską

Reklama

Lech Łotocki zagra Lecha Kaczyńskiego.

Lech Łotocki zagra Lecha Kaczyńskiego
Reklama
Reklama
Reklama