Jeszcze w tym roku nowy film dokumentalny Netflix będzie poświęcony największemu kryzysowi w historii NASA. „Apollo 13: Survival” zagłębi się w misję księżycową, od wydarzeń, które doprowadziły do eksplozji, która zagroziła życiu członków załogi Jamesa Lovella, Freda Haise i Johna „Jacka” Swigerta, aż po ich powrót na Ziemię.

Reklama

"Apollo 13: Survival": Netflix potwierdza datę premiery

Ponowne opowiadanie na podstawie archiwum zapewnia rzadki dostęp do „pełnych nagrań dźwiękowych misji, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych oraz archiwalnych wywiadów z załogą, ich rodzinami i zespołem Ground Control” – stwierdził Netflix w oświadczeniu, co potwierdziło również wrześniową datę premiery filmu dokumentalnego.

Lovell sam zaczął opowiadać o filmie dokumentalnym, mówiąc:

Ponad 50 lat po misji film ponownie wprawił mnie w fotel kapitana. To były dni! Oglądanie historycznych materiałów i słuchanie perspektyw rodziny i przyjaciół na miejscu naprawdę poruszyło moje emocje
Jestem wdzięczny, że świat udostępnił teraz ten znakomity dokument pokazujący surowe emocje i triumf, jakie wtedy odczuwaliśmy. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia w kosmosie będą nadal inspirować nowe szczyty eksploracji przez wiele lat
— dodał.

Główny historyk NASA, Roger D Launius, powiedział o dokumencie wyreżyserowanym przez Petera Middletona (Notes on Blindness):

Może nam się wydawać, że znamy historię Apollo 13, ale ten dokument oferuje o wiele więcej, niż widzieliśmy wcześniej. To doskonałe dzieło, zdecydowanie najlepszy dokument o Apollo 13, jaki kiedykolwiek powstał

Materiał obejmie cztery dni, które nastąpiły po tym, jak załoga zdała sobie sprawę, że w wyniku katastrofalnej eksplozji zabraknie głównego tlenu i źródła energii, zarówno z perspektywy astronautów, NASA, jak i ich rodzin na Ziemi.

Zobacz także

„Apollo 13: Survival” pojawi się na Netfliksie we wtorek 5 września.

Zobacz także: Będzie 4. sezon „The Bear”? Gwiazda serialu zabrała głos

© Immediate Media Company London Limited, 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Opublikowano po raz pierwszy na RadioTimes.com i republikowano za zgodą Immediate Media Company London Limited. Powielanie w jakikolwiek sposób w jakimkolwiek języku, w całości lub w części, bez uprzedniej pisemnej zgody jest zabronione. Radio Times i logo Radio Times są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Immediate Media Company London Limited i są używane na podstawie licencji.

Reklama

Zredagowała i przetłumaczyła Natalia Cieślak.

Reklama
Reklama
Reklama