Monika Kuszyńska

Monika Kuszyńska to polska piosenkarka, która przez 10 lat była związana z zespołem Varius Manx. Wspólnie nagrali trzy albumy studyjne i zdobyli pierwszą nagrodę za utwór "Moje Eldorado" na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. W 2006 r. uległa wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Po 2010 r. zdecydowała się rozwijać karierę solową, a w 2015 r. reprezentowała Polskę na 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Sprawdź, które miejsce zajęła.

Imię: Monika

Nazwisko: Kuszyńska

Nazwisko panieńskie: Kuszyńska

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 14.01.1980 r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: wokalistka

Osoby - związki: - mąż Jakub Raczyński - z muzykiem Kuszyńska wzięła ślub w 2011 r. W 2013 r. małżonkowie otrzymali nagrodę Srebrne Jabłko dla "Najwspanialszej polskiej pary"; - były partner Paweł Rurak-Sokal - z kolegą z branży była związana w latach 2002-2006; - były partner Krzysztof Tonn - był perkusistą zespołu Fahrenheit, w którym Kuszyńska zaczynała karierę wokalną.

Rodzice: Janusz i Bożena Kuszyńscy - oboje pracowali w przemyśle włókienniczym.

Dzieci: syn Jeremi (ur. 2017 r.) i córka Kalina (ur. 2018 r.)

Rodzeństwo: siostra Marta (ur. 1985 r.) - projektantka mody

BIO: Monika Kuszyńska: wokalistka. Już w latach szkolnych śpiewała w chórze, w dziecięcej scholi przy kościele oraz w zespole Uśmiech Pana Karola. Naturalnym wyborem były studia w Akademii Muzycznej w Łodzi, które ukończyła z dyplomem muzykoterapeutki. Karierę zaczynała w zespole Fahrenheit, jednak początki nie były łatwe. Grupa starała się o występ na koncercie Debiuty na Festiwalu w Opolu, ale wszelkie wysiłki okazały się bezskuteczne. Sukces przyszedł dopiero z zespołem Varius Manx, do którego Kuszyńska dołączyła w 2000 r. W 2001 r. ukazał się ich wspólny album "Eta", a już w 2002 r. piosenka "Moje Eldorado" przyniosła zwycięstwo na Festiwalu Piosenki Kraków Nadbałtyckich w Karlshamn. W 2006 r. pasmo sukcesów przerwał wypadek samochodowy, w wyniku którego Monika Kuszyńska doznała urazu rdzenia kręgowego. Nie udało jej się odzyskać władzy w nogach i od tej pory porusza się na wózku inwalidzkim. Po kilkuletniej przerwie powróciła do świata show-biznesu jako artystka solowa. W 2012 r. wydała swój pierwszy album "Ocalona", który cieszył się dużą popularnością. W 2015 r. reprezentowała Polskę podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu, gdzie z utworem "In The Name of Love" dotarła do finału i zajęła ostatecznie 23. miejsce. W 2015 r. światło dzienne ujrzała jej autobiografia pt. "Drugie życie", w którym opowiada m.in. o tym, jaką przemianę wewnętrzną przeszła po wypadku. Kontynuuje karierę wokalną i jest aktywna w show-biznesie. W 2020 r. wzięła udział w programie TTV "Usłyszcie nas", w którym wystąpiła w charakterze mentorki.

Znana z: wyjątkowego głosu, ale nie tylko. Podczas współpracy z Varius Manx została wykreowana jako symbol seksu. Dwa razy wzięła udział w rozbieranych sesjach dla magazynu "Maxim". Oprócz tego fani znają ją jako kapitana drużyny w drugiej edycji programu rozrywkowego "Bitwa na głosy" w 2012 r. Brała też udział w kampaniach społecznych, takich jak "Niepełnosprawni. Aktywni w pracy i w życiu". Została ambasadorką charytatywnego biegu "Wings for Life World Run" i wsparła akcję sieci komórkowej T-Mobile "Pomoc mierzona kilometrami". Promowała także Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (2016).

Funkcja w filmie: brak

Płyty:
 • "Eta" (2001);
 • "Eno" (2002);
 • "Emi" (2004);
 • "Ocalona" (2012).


 • Książki:"Drugie życie", wywiad-rzeka przeprowadzony przez Katarzynę Przybyszewską (2015).

  Nagrody:nagroda Srebrne Jabłko w kategorii "Najwspanialsza polska para" wraz z mężem Jakubem Raczyńskim (2013);nagroda ONA to SKARB, przyznawana przez redakcję magazynu "Skarb" (2014);Syperjedynka w kategorii "SuperArtysta bez granic" (2015);Nagroda Specjalna w konkursie "Człowiek bez barier" (2015).

  LINK Instagram: @monika_kuszyska_official


  Link FB: @monikakuszynskaofficial
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index