Marzena Kipiel-Sztuka

Marzena Kipiel-Sztuka to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, która świetnie sprawdza się w rolach komediowych. Największą popularność przyniosła jej rola Halinki w serialu "Świat według Kiepskich", w którym występuje od pierwszego odcinka. Oprócz tego można zobaczyć ją na dużym ekranie w produkcjach takich jak "Miłość jest blisko", "1:11" czy "Fighter". Występuje na scenach różnych teatrów, m.in. w Teatrze Dramatycznym w Legnicy oraz w warszawskim Capitolu. Wzięła udział w programie rozrywkowym pt. "Jak oni śpiewają". Sprawdź, które miejsce zajęła.

Imię: Marzena

Nazwisko: Kipiel-Sztuka

Nazwisko panieńskie: Kipiel

Pseudonim: brak

Wzrost: 165 cm

Data urodzenia: 19.10.1965 r.

Znak zodiaku: waga

Zawód: aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa

Osoby - związki: - mąż Przemysław Buksakowski (2007-2009) - małżeństwo zakończyło się z powodu śmierci mężczyzny; - partner Mariusz Piesiewicz - w 2005 r. - zmarł na skutek wylewu; - pierwszy mąż - z reżyserem i producentem filmowym Konradem Sztuką serialowa Halinka Kiepska była związana przez 10 lat. Małżeństwo zakończyło się rozwodem, a kilka lat później mężczyzna zmarł na nowotwór.

Rodzice: Adam Kipiel; imię matki nie jest podawane do publicznej wiadomości, wiadomo, że kobieta zmarła z powodu choroby nowotworowej.

Dzieci: brak

Rodzeństwo: młodsza siostra Dorota

BIO: Marzena Kipiel-Sztuka to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodziła się i wychowała w Legnicy. Tam też ukończyła Technikum Budowlane oraz studia z zakresu zarządzanie. Trudniła się różnymi zajęciami, m.in. była sprzątaczką w Monachium. Jej droga do aktorstwa była dość kręta - najpierw pracowała jako sufler w Teatrze Fredry w Gnieźnie (1987-1989). W 1990 r. zadebiutowała na deskach Teatru Dramatycznego w Legnicy jako sanitariuszka w spektaklu "Szpital rejonowy". Już w 1993 r. została nagrodzona Złotą Iglicą. Jej debiut kinowy miał miejsce 7 lat później, gdy zagrała w holendersko-belgijskim dramacie "Charakter" (1997). Jednak prawdziwą popularność przyniosła jej rola Halinki w serialu telewizji Polsat "Świat według Kiepskich", gdzie występowała od pierwszych odcinków. Pierwszy sezon sitcomu nie spotkał się z uznaniem widzów, jednak z biegiem czasu zaczął bić rekordy popularności. Opisano go jako komediową satyrę na temat polskiej rzeczywistości. Kipiel-Sztuka sprawdza się szczególnie w kreacjach komediowych, czego dowodem jest nagroda "Kryształowy Granat" dla najzabawniejszej aktorki sezonu 2013/2014, którą zdobyła podczas XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Oprócz tego ma swój autorski repertuar pt. "Życie nie jest kiepskie". Koncertuje na terenie całej Polski. Można oglądać ją w komediowych spektaklach teatralnych warszawskiego Teatru Capitol takich jak "Klimakterium". Aktorka nie ma zbyt wiele szczęścia w życiu prywatnym. Najpierw jej matka zmarła na raka, a następnie pochowała dwóch życiowych partnerów. Wiadomo, że od wielu lat zmaga się z depresją i przewlekłą chorobą płuc.

Znana z: roli Halinki Kiepskiej, żony bezrobotnego alkoholika Ferdynanda Kiepskiego. Marzena Kipiel-Sztuka dysponuje znakomitym wokalem, co niejednokrotnie zaprezentowała w serialu "Świat według Kiepskich". Wystąpiła także w programie "Jak oni śpiewają" i zajęła 5 miejsce. Jest zaangażowana w działalność charytatywną na terenie Legnicy.

Funkcja w filmie:
 • aktorka w filmie "Charakter" (1997);
 • aktorka w serialu "Świat według Kiepskich" (od 1999);
 • aktorka w serialu "Fala zbrodni" (2004, 2006);
 • aktorka w serialu "Pierwsza miłość" (2004);
 • aktorka w filmie "Sztuczki" (2007);
 • aktorka w filmie "Byzuch 2: Rewizyta" (2010);
 • aktorka w filmie "Kop głębiej" (2012);
 • aktorka w filmie "Fighter" (2019);
 • aktorka w filmie "1:11" (2021);
 • aktorka w filmie "Miłość jest blisko" (2022).


 • Płyta: brak

  Książki: brak

  Nagrody:Złota Iglica (1993);Kryształowy Granat dla najkomiczniejszej aktorki sezonu 2013/2014 na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu (2014).

  Link Instagram: brak

  Link FB: @marzenakipielsztuka
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index