Edyta Golec

Edyta Golec wychowywała się w domu pełnym góralskiej muzyki. Sama też ją pokochała, tak samo jak kulturę góralską. Od dziecka uczyła się gry na altówce. W trakcie nauki w liceum poznała Łukasza Golca. Ta znajomość całkowicie odmieniła jej życie. Znalazła swojego życiowego partnera, a także osobę, z którą założyła jeden z najpopularniejszych zespołów w Polsce - "Golec uOrkiestra". Jest altowiolistą i wokalistką (wykonuje niektóre z piosenek grupy). Poznaj więcej ciekawych informacji na temat Edyty Golec.

Imię: Edyta

Nazwisko: Golec

Nazwisko panieńskie: Mędrzak

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 25.06.1977 r.

Znak zodiaku: Rak

Zawód: altowiolistka i wokalistka

Osoby - związki:mąż Łukasz Golec (od 2000 r.) - muzyk, współzałożyciel zespołu "Golec uOrkiestra"

Rodzice: brak informacji

Dzieci: syn Bartłomiej (ur. 2004), córka Antonina (ur. 2006), syn Piotr (ur. 2008)

Rodzeństwo: siostra Magdalena

BIO: Edyta Golec od dziecka związana jest z góralską muzyka. Jej dziadek grał na skrzypcach, a mama tańczyła w zespole regionalnym. W 1989 roku rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej, a jej głównym instrumentem była altówka. Poza nauką gry na tym instrumencie zgłębiała wiedzę na temat historii i kultury Beskidu Żywieckiego. Już w wieku 14 lat zaczęła występować w Zespole Regionalnym "Magurzanie" z Łodygowic. Gościnnie grała i śpiewała również w innych grupach z okolic, takich jak "Wierchy", "Grojcowianie" czy "Pilsko". Wraz z tymi zespołami brała udział w konkursach folklorystycznych w kraju, a także w innych krajach - Słowacji, Węgrzech, Szwecji, Turcji i Włoszech.Jeszcze w liceum poznała swojego przyszłego męża Łukasza Golca. To on zaprosił ją do wspólnych występów w kapeli "Wierchy". W 1996 roku została przyjęta na studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie altówki. W ich trakcie koncertowała z orkiestrami symfonicznymi nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech czy Austrii. W 2001 roku obroniła pracę magisterską i zagrała koncert dyplomowy na uczelni.Na drugim roku studiów wraz z m.in. Łukaszem Golcem i jego bratem Pawłem założyła zespół "Golec uOrkiestra", który zyskał ogromną popularność i może pochwalić się czterema platynowymi płytami oraz jedną złotą.

Znana z: Edyta Golec znana jest z występów w "Golec uOrkiestra", a najbardziej z piosenek, które wykonuje osobiście. Chodzi tu o takie utwory jak np. "W nieznane", "Przysiadło słonko" czy "Szarpany".

Funkcja w filmie:Edyta Golec wraz z zespołem "Golec uOrkiestra" nagrała w 2001 roku ścieżkę muzyczną do komedii "Pieniądze to nie wszystko".

Płyty:
 • "Golec uOrkiestra 1" - podwójna platynowa płyta (1999)
 • "Golec uOrkiestra 2" - poczwórna platynowa płyta (2000)
 • "Święta z Golec uOrkiestrą" (2000)
 • "Golec uOrkiestra 3" - platynowa płyta (2002)
 • "Golec uOrkiestra 4" - platynowa płyta (2004)
 • "W niebo głosy" (2004)
 • "Nieziemskie granie dla Ciebie Panie" (2005)
 • "Golec uOrkiestra 5" - złota płyta (2009)


 • Książki: - "Kobieta i mężczyzna. Sekrety udanego związku" - książka Jacka i Jadwigi Pulikowskich; zawiera rozmowy z małżeństwami o wieloletnim stażu, w tym z Edytą i Łukaszem

  Nagrody:Edyta Golec została wyróżniona w konkursie "3 razy ona", w którym wybierane były osoby nieprzeciętne, będące inspiracją dla innych kobiet (2012)Razem z zespołem "Golec uOrkiestra" otrzymała następujące nagrody:Fryderyki w kategorii "Album Roku - muzyka tradycji i źródeł" (2000)Wiktory w kategorii odkrycie muzyczne roku (2000)Superjedynki w kategorii zespół roku (2001)SuperPremiery za "Młody Maj" na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2013)SuperDebiuty za "Młody Maj" na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2013)nagroda w kategorii "Artyści Bez Granic" na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2013)

  LINK Instagram: https://www.instagram.com/edytagolecofficial/


  LINK Facebook: https://www.facebook.com/GolecEdyta/
  Advertisement MPU index