Alżbeta Lenska

Alżbieta Lenska jest rozpoznawalną aktorką. Ma korzenie polsko-czeskie. Szersza publiczność poznała ją przede wszystkim dzięki występom w znanych serialach (m.in. "Ojciec Mateusz") oraz kinowych hitach (np. "Lejdis"). W życiu prywatnym Lenska jest żoną aktora Pawła Cieszyńskiego i matką dwójki dzieci. W 2018 roku media obiegły informacje dotyczące jej problemów zdrowotnych.

Imię: Alżbieta Genowefa

Nazwisko: Lenska

Nazwisko Panieńskie: Lenska

Pseudonim: brak

Wzrost: 173 cm

Data urodzenia: 22.08.1981 r.

Znak zodiaku: Lew

Zawód: aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna

Osoby - związki:mąż Paweł Cieszyński (od 2007 roku)

Rodzice: czeski muzyk Tibor Lenský, matka pochodzi z Polski

Dzieci: córka Zofia Cieszyńska (ur. w maju 2011 r.) i syn Antoni Cieszyński (ur. w maju 2013 r.)

Rodzeństwo: siostra

BIO: Alżbieta Lenska urodziła się w Siemianowicach Śląskich w polsko-czeskiej rodzinie. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Później wyjechała do Stanów Zjednoczonych, aby rozwijać swoje pasje związane z aktorstwem. Świat filmu zna więc nie tylko z praktyki - ma ku temu także stosowne wykształcenie. Może pochwalić się dyplomem nowojorskiego Instytutu Filmowego Lee Strasberg Theatre and Film Institute. Oprócz tego jest absolwentką studiów ekonomicznych na kierunku związanym z reklamą.Alżbieta Lenska zagrała wiele ról epizodycznych i drugoplanowych zarówno w filmach, jak i w serialach. Oprócz tego występuje w teatrze. Wzięła udział w kilku reklamach - m.in. w spocie operatora sieci komórkowej Era (2007 rok) oraz sieci supermarketów Carrefour (2009). Wystąpiła również w kilku programach rozrywkowych.W życiu prywatnym Alżbieta Lenska jest szczęśliwą żoną aktora Rafała Cieszyńskiego. Co ciekawe, gra jego żonę również w serialu "Ojciec Mateusz". Aktorka ma wraz z mężem dwójkę dzieci.W 2018 roku do mediów dotarła informacja o chorobie Alżbiety Lenskiej. W trakcie występu na deskach teatru doszło u niej do pęknięcia tętniaka mózgu. Stan aktorki był poważny. Przeszła złożoną operację. Po powrocie do zdrowia Lenska stała się jeszcze bardziej pogodną i cieszącą się życiem kobietą.Aktorka chętnie propaguje ekologiczny styl życia, za co została nawet nagrodzona. Przez jakiś czas była także redaktorką naczelną ekologicznego i lifestylowego czasopisma "e!stilo".

Znana z: ról w wielu serialach. Największą sławę przyniosły jej występy w "Ojcu Mateuszu", "Pierwszej miłości" oraz "Kryminalnych". Widzowie znają ją też z udziału w trzeciej edycji programu rozrywkowego "Agent", wyemitowanego przez stację TVN w 2002 roku. Przyniosło jej to dużą rozpoznawalność. Oprócz tego Lenska była uczestniczką innych znanych show: czwartej edycji programu Polsatu "Jak oni śpiewają?" (2008 r.) oraz programu "Big Music Quiz" wyemitowanego przez TVP.Alżbieta Lenska przez jakiś czas prowadziła też program "Twój portfel - nasza dieta" stacji TVN Meteo. Znana jest także z wystąpienia na okładce magazynu "CKM" w 2003 roku.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia): - aktorka w serialu "Święta Wojna" (2002) - aktorka w serialu "Anioł Stróż" (2005) - aktorka w serialu "Na dobre i na złe" (2006, 2007, 2015) - aktorka w serialu "Plebania" (2007) - aktorka w filmie "Lejdis" (2008) - aktorka w serialu "Kryminalni" (2008) - aktorka w serialu "Pierwsza miłość" (2010-2011 oraz 2021-) - aktorka w serialu "Ojciec Mateusz" (2011-) - aktorka w serialu "Usta usta" (2011) - aktorka w serialu "Przepis na życie" (2012) - aktorka w serialu "Przyjaciółki" (2015) - aktorka w filmie "Kobiety bez wstydu" (2015) - aktorka w filmie "Smoleńsk" (2016) - aktorka w filmie "Kobiety mafii 2" (2019) - aktorka w serialu "M jak miłość" (2021-)

Płyta: brak

Książki: brak

Nagrody:
  • nagroda "Skrzydła ekologii" za promowanie proekologicznych postaw w 2021 roku


  • LINK Instagram: @betalenska


    Link FB: @AlzbietaLenskaOficjalnie
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index