bio

 • Wiek:
  30 lat
 • Data urodzenia:
  26 listopada 1990
 • Pochodzi z:
  Jasło
 • Znany/a z...:
  zajął drugie miejsce w show "X-Factor"; wystąpił na konkursie Eurowizja 2016
 • Zawód:
  wokalista
 • Wzrost:
  175cm
 • Znak zodiaku:

Michał Szpak – wokalista, autor tekstów, celebryta. Laureat Grand Prix w Opolu i uczestnik festiwalu Eurowizji, na którym piosenką "Color of Your Life" zdobył ósme miejsce i uznanie widzów z całej Europy, którzy w swoim głosowaniu przyznali mu trzecie miejsce. Znany jest ze swojego oryginalnego, androgenicznego wizerunku. W marcu zdecydował się na kolczyk w uchu. 

Michał Szpak: kariera muzyczna

 
W wieku dziewięciu lat Michał Szpak zainteresował się śpiewaniem, ale nigdy nie brał żadnych lekcji muzycznych. Jako wokalista zaczął występować w hard-rockowym zespole Whiplash.
 
Szerszemu gronu odbiorców dał się poznać w 2011 roku występując w talent show "X-Factor", w którym ostatecznie zajął II miejsce, przegrywając z Gienkiem Loską. W trakcie programu wykonał m.in. takie piosenki jak "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, "Hallelujah" Leonarda Cohena czy "Knockin' on Heaven's Door" Boba Dylana.
 
Udział w programie otworzył mu drogę do sławy. Michał Szpak był m.in. jedną z gwiazd Orange Warsaw Festival. Także w 2011 roku nagrał płytę pt. "XI", na której znalazło się 5 utworów.
 
Od tego czasu Michał Szpak jest stale obecny w mediach. Wziął udział w 13. edycji "Tańca z Gwiazdami", gdzie w parze z Pauliną Biernat zajął piąte miejsce. W 2013 roku wystąpił na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, gdzie zdobył I nagrodę wykonując piosenkę „Oczy cziornyje”. Podczas Oktoberfest 2013 wokalista zaśpiewał w Monachium na XVIII Polsko-Niemieckim Festiwalu Kultury. Został gorąco przyjęty przez miejscową Polonię. W 2015 roku wystąpił na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie za wykonanie piosenki „Real Hero” otrzymał nagrodę w konkursie „Super Premiery”.
 
Michał Szpak w 2015 roku wydał drugi album pt. „Byle być sobą”. Album pokrył się platyną i uplasował na 1. miejscu na oficjalnej polskiej liście sprzedaży – OLiS.
 
W 2016 wziął udział we wracającym show "Agent". Nie dostał się jednak do finału odpadając w 4. odcinku.
 
Zgłosił też swoją kandydaturę do konkursu Eurowizji 2016 i wygrał polskie preselekcje! Zwyciężył m.in. z Margaret i... Edytą Górniak! W Sztokholmie zaśpiewał piosenkę "Color Of Your Life", zdobywając w głosowaniu publiczności wspaniałe 3. miejsce, a ostatecznie - łącznie z notą jurorów - miejsce 8.
 
Po sukcesie w Szwecji Michał Szpak zdobył Grand Prix Opola 2016 za piosenkę “Jesteś Bohaterem”. Otrzymał też SuperJedynkę, w kategorii SuperArtysta. Zajął również drugie miejsce w plebiscycie na Artystę Roku Party.pl. Rok 2016 zakończył udziałem w organizowanym w Zakopanem "Sylwestrze z Dwójką". W 2017 roku gościnnie pojawił się w show "Kocham Cię, Polsko".  Zaśpiewał podczas Polsat SuperHit Festiwal 2017 - w koncercie platynowym.  Był to jego debiut na scenie w Sopocie. 
 
W 2018 roku Michał Szpak wydał nową płytę "Dreamer", która dotarła do 1. miejsca listy OLIS. Ponownie zasiadł w jury programu "The Voice of Poland". Otrzymał również TeleKamerę w kategorii "Juror Roku". 
 

Michał Szpak prywatnie

Michał Szpak ma troje rodzeństwa: starszego brata Damiana, starszą siostrę Marlenę oraz młodszą siostrę Ewę. Matka Michała Szpaka zmarła 9 marca 2015 roku. Artysta zadedykował jej swoją drugą płytę.
Michał Szpak ukończył studia psychologiczne w Warszawie. W wolnych chwilach maluje. 

 

Zobacz wywiad z Michałem o rodzinie: tutaj. 

Michał Szpak w piosence "Color Of Your Life"