dłonie i stopy
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle

Chirurgiczne usuwanie wrastającego paznokcia

Usuwanie paznokcia polega na wycięciu fragmentu płytki paznokcia lub całego wrastającego paznokcia. Problem wrastających paznokci to dolegliwość, która obejmuje około 15% populacji. Najczęściej schorzenie dotyczy dużego palucha stopy. Główną przyczyną problemów z wrastającym paznokciem jest niewłaściwe obcinanie (wycinanie bocznych krawędzi paznokcia) i noszenie ciasnego obuwia. W efekcie dochodzi do zranienia wału paznokciowego i trudnego do wygojenia stanu zapalnego.

Usuwanie paznokcia polega na wycięciu fragmentu płytki paznokcia lub całego wrastającego paznokcia. Problem wrastających paznokci to dolegliwość, która obejmuje około 15% populacji. Najczęściej schorzenie dotyczy dużego palucha stopy. Główną przyczyną problemów z wrastającym paznokciem jest niewłaściwe obcinanie (wycinanie bocznych krawędzi paznokcia) i noszenie ciasnego obuwia. W efekcie dochodzi do zranienia wału paznokciowego i trudnego do wygojenia stanu zapalnego.

"Hotel Paradise": Vanessa i Mateusz nie są razem! "Budowaliśmy relację, ale.."

Zabieg chirurgicznego usuwania paznokcia

Jedną z metod leczenia wrastającego paznokcia jest chirurgiczne usunięcie płytki wrastającego paznokcia. Paznokieć może być wycięty w całości lub tylko brzeżny fragment płytki na całej jej długości. Zabieg chirurgicznego usunięcia paznokcia przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa kilka minut (10-15 min). W przypadku rozległego stanu zapalnego zabieg powinien zostać odroczony do momentu, w którym zapalenie zostanie złagodzone. W celu zmniejszenia stanu zapalnego zalecane są kąpiele w wodzie z mydłem, maści z antybiotykiem lub antybiotyki zażywane doustnie. Zabieg usuwania paznokcia polega na wycięciu płytki paznokcia wraz z macierzą (łożyskiem) paznokcia. Cięcie rzadko obejmuje cały paznokieć (5% przypadków), zwykle chirurg zaleca je w sytuacji, gdy cała płytka podeszła ropą lub jest zniszczona grzybicą. Po wycięciu paznokcia chirurg nadaje mu właściwy kształt i niekiedy zakłada pojedyncze szwy.

Rekonwalescencja po usunięciu wrastającego paznokcia

Po zabiegu zaleca się leżeć przez jeden dzień z nogą uniesioną do góry na kilku poduszkach. W ten sposób ogranicza się ryzyko krwawień. W pierwszych dniach od zabiegu można odczuwać ból i dyskomfort, który powinny uśmierzyć leki przeciwbólowe. Dzień, dwa dni po zabiegu można już zacząć chodzić. Jeżeli na palec zostały założone szwy, powinny zostać usunięte po upływie ok. 7 dni. Uprawianie sportu należy odłożyć na dwa-trzy tygodnie po zabiegu, aby okolica wokół paznokcia zdążyła się dobrze wygoić.

 

Koszt usunięcia paznokcia wykosi około 150-300 złotych.

 
Dłonie i piękne paznokcie.
©marpan/Fotolia
Styl życia
Krwiaki pod paznokciem - dlaczego powstają, objawy, leczenie
Krwiak pod paznokciem pojawia się wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi. Niewielkie krwiaki wchłaniają się samoistnie. Duże zmiany wymagają interwencji podologicznej, a niekiedy zabiegu chirurgicznego.

Krwiak pod paznokciem pojawia się wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi. Niewielkie krwiaki wchłaniają się samoistnie. Duże zmiany wymagają interwencji podologicznej, a niekiedy zabiegu chirurgicznego.   W wyniku uderzenia czy ucisku na paznokieć może dojść do wylewu krwi, co skutkuje pojawieniem się pod płytką paznokciową krwiaka. Jasnoróżowa barwa paznokcia początkowo zmienia się na czerwoną, a następnie sinoczarną. Małe krwiaki znikają po całkowitym odrośnięciu paznokcia. Krwiak podpaznokciowy – czym jest Uszkodzenie naczyń krwionośnych obecnych pod paznokciem skutkuje wylewem krwi, co określa się mianem krwiaka podpaznokciowego. Płytka paznokciowa ulega zabarwieniu na sinoczarny kolor, niekiedy zostaje zniekształcona. Przyczyny krwiaka pod paznokciem Do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem dochodzi na skutek drobnych urazów czy mikrouszkodzeń paznokcia. Ryzyko uszkodzenia płytki paznokcia pojawia się przy wykonywaniu prac domowych oraz fizycznych związanych z przenoszeniem znacznych ciężarów. Gdy ciężki przedmiot zderzy się z palcami ręki czy stopy może dojść do powstania krwiaka. Najczęściej do stłuczenia paznokci dochodzi w wyniku przytrzaśnięcia ich drzwiami lub ciężkim przedmiotem. Krwiaki pod paznokciami stóp to częsta dolegliwość sportowców, a zwłaszcza biegaczy ze źle dobranymi butami. Objawy krwiaka podpaznokciowego Pierwszym widocznym objawem jest zmiana koloru płytki paznokciowej. Nierzadko dochodzi do zniekształcenia paznokcia w postaci jego pofałdowania lub wystąpienia na płytce poziomych bruzd . Krwiaki mogą być zmianami o różnych rozmiarach, co zależne jest od siły nacisku na płytkę paznokciową. Dużym krwiakom towarzyszy ból i mogą stać się one przyczyną oddzielenia płytki paznokciowej od...

Paznokcie dłoni i stóp
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Nieinwazyjne leczenie wrastających paznokci u stóp: klamry
Wrastające paznokcie u stóp są bardzo bolesnym schorzeniem. Skutecznym sposobem leczenia są klamry na paznokcie. Nie ma do nich praktycznie żadnych przeciwwskazań, a są bezbolesne. To doskonała alternatywa dla chirurgicznego usuwania paznokcia, tzw. „ściągania paznokcia”.

Wrastające paznokcie u stóp są bardzo bolesnym schorzeniem. Skutecznym sposobem leczenia są klamry na paznokcie. Nie ma do nich praktycznie żadnych przeciwwskazań, a są bezbolesne. To doskonała alternatywa dla chirurgicznego usuwania paznokcia, tzw. „ściągania paznokcia”. Czym są klamry na paznokcie Klamry na paznokcie są zakładane przez specjalistę podologa , który po konsultacji dobiera odpowiednie klamry – silikonowe, plastikowe, drutowe lub metalowe. Klamra musi być dopasowana do rozmiaru i kształtu paznokcia. Specjalista mocuje ją przy pomocy małych haczyków, a następnie zagina pod brzegami chorego paznokcia w miejscu, gdzie wrasta. Klamra na paznokcie zmienia tor wzrostu paznokcia i spłaszcza płytkę. Zabieg zakładania klamry na paznokcie jest bezbolesny. Należy ją nosić około roku lub do momentu, gdy schorzenie zostanie całkowicie wyleczone. W trakcie zabiegu siłę napięcia klamry dostosowuje się indywidualnie w taki sposób, by osoba mogła poczuć natychmiastową ulgę. Koszt klamry na paznokcie wynosi około 150 złotych. Kiedy stosuje się klamrę na paznokcie Wskazaniami do aplikacji klamry na paznokcie są takie schorzenia jak: wykręcający się paznokieć , bardzo gruba, rogowa płytka paznokcia, wrastający paznokieć (I i II stadium), nawracające wrastanie paznokci, odciski w wale paznokciowym, nadmierna granulacja i ziarninowanie, tzw. dzikie mięso. Pielęgnacja podczas stosowania klamry Zazwyczaj klamrę należy wymieniać mniej więcej co dwa miesiące – zależy to od szybkości wzrostu paznokcia. Na co dzień należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniego, wygodnego i szerokiego obuwia, które nie będzie uciskało chorego miejsca.   Innym "urodowym" defektem jest są zniekształcenia zewnętrznej powłoki płytki paznokcia. Dowiedz się, czym się poziome bruzdy i jak z nimi walczyć.  Gdy brak w Twojej diecie...

Zabieg na paznokciach u stóp
©danr13/Fotolia
Styl życia
Rekonstrukcja paznokcia – żelem, lakierem lub przy użyciu protezy
Rekonstrukcja paznokcia to zabieg, który nie boli, a pozwala odzyskać zdrowo wyglądające paznokcie i tym samym utraconą pewność siebie. Paznokieć można odbudować także w trakcie ciąży, leczenia onkologicznego czy leczenia cukrzycy. Zabieg rekonstrukcji paznokcia wykonuje podolog.

Rekonstrukcja paznokcia to zabieg, który nie boli, a pozwala odzyskać zdrowo wyglądające paznokcie i tym samym utraconą pewność siebie. Paznokieć można odbudować także w trakcie ciąży, leczenia onkologicznego czy leczenia cukrzycy. Zabieg rekonstrukcji paznokcia wykonuje podolog. Rekonstrukcja paznokcia – przyczyny uszkodzenia płytki Najczęstsze przyczyny ubytków paznokci to:   uraz mechaniczny, np. przygniecenie, przytrzaśnięcie lub uderzenie; choroba, np. po chirurgicznym usunięciu wrastających paznokci, grzybicy paznokcia; niedopasowane obuwie; długotrwałe narażanie paznokci na ucisk, np. w przypadku biegaczy . Rekonstrukcja paznokcia – opis zabiegu a) rekonstrukcja paznokcia przy użyciu żelu   Aby zrekonstruować paznokieć, używa się masy żelowej – jest to możliwe, jeśli osoba, która decyduje się na zabieg ma minimum 1/3 własnego paznokcia. Paznokieć nie może być zainfekowany grzybami. Zrekonstruowana płytka nie pęka podczas chodzenia i zapobiega powstawaniu grzybicy . Masę żelową utwardza się światłem UV. Koszt zabiegu to około 50 złotych.   b) rekonstrukcja paznokcia przy użyciu lakieru   Kolejnym sposobem na odzyskanie zdrowego wyglądu paznokci jest zastosowanie akrylu , który wyrównuje nierówne, bruzdowane płytki. Koszt zabiegu to około 100 złotych.   c) rekonstrukcja paznokcia za pomocą protezy   Aby odzyskać paznokcie można zdecydować się na protetykę paznokcia – wykonanie protezy. Na początku wykonuje się negatyw – odlew palca, następnie wycisk z folii, po czym paznokieć obrabia się narzędziami i przykleja masę akrylową. Koszt zabiegu to około 150 złotych.   Odbudowany paznokieć można malować . Brokat na paznokcie można nakładać za pomocą linijki...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner