Dłoń z zadbanymi paznokciami
Pixabay/tosco3000/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Zanokcica, czyli dlaczego nie wolno obgryzać paznokci

Zanokcica to częsty problem osób, które wycinają skórki lub obgryzają paznokcie. Można ją leczyć domowymi metodami, ale czasem zakażenie jest na tyle poważne, że pomóc może tylko interwencja chirurga.

Zanokcica to częsty problem osób, które wycinają skórki lub obgryzają paznokcie. Można ją leczyć domowymi metodami, ale czasem zakażenie jest na tyle poważne, że pomóc może tylko interwencja chirurga.

Czym jest zanokcica?

Zanokcica to rodzaj zapalenia ropnego, związanego z zakażeniem wałów (obrąbków) paznokcia. Może wystąpić zarówno wokół paznokci dłoni, jak i stóp. Zdarza się, że obejmuje swoim zasięgiem również macierz pod paznokciem, a także głębiej położone tkanki. Zanokcica może mieć postać ostrą, wywołaną przez gronkowca złocistego, paciorkowca, pałeczkę ropy błękitnej i bakterie beztlenowe, które znajdują się w jamie ustnej. Postać przewlekła występuje wówczas, gdy tkanki w okolicy paznokci są poddane długotrwałemu i powtarzającemu się działaniu czynników drażniących.

Przyczyny zanokcicy

Postać przewlekłą zanokcicy może wywołać narażenie dłoni czy stóp na działanie chemikaliów czy praca na stanowisku, które wymaga ciągłego moczenia palców. Częściej jednak zanokcica występuje w postaci ostrej, do czego przyczyniają się:

  • niewłaściwy sposób obcinania paznokci (aż do opuszków),
  • obgryzanie paznokci,
  • wycinanie lub obgryzanie skórek wokół paznokci i inne mechaniczne uszkodzenia wałów paznokciowych,
  • wrastanie paznokcia,
  • chodzenie w zakażonych bakteriami butach i skarpetach.

Objawy zanokcicy

Zarówno postać ostra, jak i przewlekła zanokcicy mogą wywoływać następujące objawy:

  • pulsujący ból palca, który nasila się po opuszczeniu dłoni lub wyprostowaniu stopy,
  • zaczerwienienie i obrzęk wokół wału paznokciowego,
  • gromadzenie się ropy pod paznokciem i wyciekanie jej w wyniku ucisku,
  • zielone zabarwienie paznokcia (tylko w przypadku zakażenia pałeczką ropy błękitnej).

Leczenie zanokcicy

Żeby ustrzec się przed zanokcicą, trzeba dezynfekować skórę natychmiast po skaleczeniu, walczyć z obgryzaniem paznokci, dbać o o ich prawidłową pielęgnację oraz przestrzegać higieny. Kiedy dojdzie już do stanu zapalnego, warto zacząć od wdrożenia domowych metod leczenia, które złagodzą ból i zlikwidują obrzęk. Jeśli zakażenie jest niegroźne, już na tym etapie można pozbyć się zanokcicy, niekiedy jednak konieczna jest terapia antybiotykowa, a nawet interwencja chirurgiczna.

 

1. Domowe metody na zanokcicę.
W leczeniu zanokcicy może pomóc nawet szare mydło, które działa przeciwobrzękowo. Wystarczy rozpuścić je w ciepłej wodzie i moczyć w tym roztworze dłonie lub stopy kilka razy w ciągu dnia aż do ostygnięcia wody. Pomóc może też moczenie palca w gorącej wodzie. Tu jednak trzeba pilnować, by nie doszło do poparzenia. W szklance z wrzącą wodą palec może się znaleźć tylko na sekundę, za to wielokrotnie, aż woda wystygnie. Ważne jest, by robić to kilka razy dziennie. Metody związane z moczeniem są jednak nieskuteczne w przewlekłym przebiegu choroby.

2. Leczenie farmakologiczne i chirurgiczne zanokcicy.
Jeżeli doszło do poważnego zakażenia, domowe sposoby leczenia zanokcicy nie poskutkują. Konieczna jest wtedy interwencja chirurga, który nacina pęcherz, aby ropa mogła się z niego wydostać. W niektórych przypadkach swobodny odpływ ropy jest jednak zablokowany przez paznokieć. Wówczas wycina się w nim okienko, w które dla zwiększenia efektywności leczenia aplikuje się jeszcze antybiotyk. Niekiedy zapalenie jest na tyle poważne, że trzeba usunąć cały paznokieć. Płytkę paznokciową usuwa się także w przypadku wrastającego paznokcia, ale obecnie coraz popularniejsze są specjalne klamry korygujące, które po nałożeniu na paznokieć unoszą go, dzięki czemu są skuteczne nie tylko w leczeniu zanokcicy, ale i w korygowaniu nieprawidłowości związanych z rozrastaniem się paznokcia.  


Zabieg na paznokciach u stóp
©danr13/Fotolia
Styl życia
Rekonstrukcja paznokcia – żelem, lakierem lub przy użyciu protezy
Rekonstrukcja paznokcia to zabieg, który nie boli, a pozwala odzyskać zdrowo wyglądające paznokcie i tym samym utraconą pewność siebie. Paznokieć można odbudować także w trakcie ciąży, leczenia onkologicznego czy leczenia cukrzycy. Zabieg rekonstrukcji paznokcia wykonuje podolog.

Rekonstrukcja paznokcia to zabieg, który nie boli, a pozwala odzyskać zdrowo wyglądające paznokcie i tym samym utraconą pewność siebie. Paznokieć można odbudować także w trakcie ciąży, leczenia onkologicznego czy leczenia cukrzycy. Zabieg rekonstrukcji paznokcia wykonuje podolog. Rekonstrukcja paznokcia – przyczyny uszkodzenia płytki Najczęstsze przyczyny ubytków paznokci to:   uraz mechaniczny, np. przygniecenie, przytrzaśnięcie lub uderzenie; choroba, np. po chirurgicznym usunięciu wrastających paznokci, grzybicy paznokcia; niedopasowane obuwie; długotrwałe narażanie paznokci na ucisk, np. w przypadku biegaczy . Rekonstrukcja paznokcia – opis zabiegu a) rekonstrukcja paznokcia przy użyciu żelu   Aby zrekonstruować paznokieć, używa się masy żelowej – jest to możliwe, jeśli osoba, która decyduje się na zabieg ma minimum 1/3 własnego paznokcia. Paznokieć nie może być zainfekowany grzybami. Zrekonstruowana płytka nie pęka podczas chodzenia i zapobiega powstawaniu grzybicy . Masę żelową utwardza się światłem UV. Koszt zabiegu to około 50 złotych.   b) rekonstrukcja paznokcia przy użyciu lakieru   Kolejnym sposobem na odzyskanie zdrowego wyglądu paznokci jest zastosowanie akrylu , który wyrównuje nierówne, bruzdowane płytki. Koszt zabiegu to około 100 złotych.   c) rekonstrukcja paznokcia za pomocą protezy   Aby odzyskać paznokcie można zdecydować się na protetykę paznokcia – wykonanie protezy. Na początku wykonuje się negatyw – odlew palca, następnie wycisk z folii, po czym paznokieć obrabia się narzędziami i przykleja masę akrylową. Koszt zabiegu to około 150 złotych.   Odbudowany paznokieć można malować . Brokat na paznokcie można nakładać za pomocą linijki...

brokatowy manicure
©baiajaku/fotolia
Fleszstyle
Metody nakładania brokatu na paznokcie
Brokat na paznokciach sprawia, że manicure wygląda oryginalnie i przykuwa uwagę innych. Tak ozdobione paznokcie będą pasowały na przeróżne okazje, takie jak wesela, urodziny, parapetówka czy na sylwester. Istnieje kilka sposobów nakładania brokatu.

Brokat na paznokciach sprawia, że manicure wygląda oryginalnie i przykuwa uwagę innych. Tak ozdobione paznokcie będą pasowały na przeróżne okazje, takie jak wesela, urodziny, parapetówka czy na sylwester. Istnieje kilka sposobów nakładania brokatu.  Nakładanie brokatu krok po kroku Nakładanie brokatu na paznokcie nie należy do trudnych czynności, jednak przyda się kilka wskazówek.   Za pomocą aplikatora do cieni Brokat na paznokcie możesz nałożyć za pomocą aplikatora do cieni. Pierwszą z czynności, którą musisz wykonać to pomalować (wybranym lakierem) płytkę paznokcia lub miejsce, gdzie chcesz aby brokat się trzymał . Następnie gąbeczkę od aplikatora do cieni zamocz delikatnie w wodzie, zanurz w pojemniku z brokatem i przyciśnij do płytki paznokcia. By brokat dłużej się utrzymywał, wierzchnią warstwę pokryj lakierem bezbarwnym lub top coatem.    Za pomocą pędzelka do brokatu (tzw. wachlarzem)   Płytkę paznokcia pokryj kolorowym lub bezbarwnym lakierem, po czym pędzel (tzw. wachlarz) zanurz w pojemniku z brokatem i nanieś go na lakier. Pamiętaj, by wielkość pędzelka dobrać do rozmiaru wzoru, jaki chcesz uzyskać . Na koniec pomaluj paznokieć top coatem lub bezbarwnym lakierem.    Osypywanie za pomocą linijki    Paznokieć pomaluj wybranym lakierem . Następnie na linijkę nałóż brokat i za jej pomocą zacznij osypywać go na mokrą płytkę paznokcia. By brokat była trwalszy, delikatnie opuszkami palca wklepuj go w paznokieć i pokryj bezbarwnym lakierem.    Oprószenie za pomocą chusteczki higienicznej   Na paznokieć nałóż wybrany lakier, odczekaj kilka sekund aż przeschnie, po czym do zwilżonej chusteczki higienicznej przyłóż opuszek palca. Brokat rozsyp...

©grimous/Fotolia
Fleszstyle
Jak pocieniować paznokcie lakierem, aby uzyskać efekt pastelowego ombre?
Cieniowanie paznokci, czyli tzw. ombre, polega na nakładaniu na płytkę paznokcia kolejnych warstw lakieru, za pomocą gąbeczki do makijażu. Wystarczy zmoczyć zmywak lub gąbkę w ulubionym kolorze i wklepywać go na końcówkę paznokcia.

Cieniowanie paznokci, czyli tzw. ombre, polega na nakładaniu na płytkę paznokcia kolejnych warstw lakieru, za pomocą gąbeczki do makijażu. Wystarczy zmoczyć zmywak lub gąbkę w ulubionym kolorze i wklepywać go na końcówkę paznokcia.   Cieniowane paznokcie będą ładniejsze, jeśli przed malowaniem zrobisz manicure , czyli opiłujesz płytki paznokci oraz usuniesz odstające skórki. Możesz także zrobić zabieg parafinowy na dłonie w domu.  Różowo-niebieskie pastelowe ombre na paznokciach, krok po kroku Potrzebujesz: 2 kolorów lakierów do paznokci (w tym przypadku pastelowego różu i niebieskiego), bezbarwnego lakieru do paznokci (albo utwardzacza), gąbeczki do nakładania makijażu w kształcie trójkąta, małego kawałka foli aluminiowej.   Instrukcja, jak zrobić ombre na paznokciach : Pomaluj paznokcie różowym lakierem. Kiedy przeschnie, czyli po około 5 minutach, nałóż drugą warstwę . Jeżeli kolor wciąż nie będzie intensywny, pomaluj paznokcie trzeci raz. Na kawałku folii umieść 2-3 krople niebieskiego lakieru. Nasącz końcówkę gąbki w lakierze. Kolor nakładaj poprzez delikatne dotykanie gąbką końcówki paznokcia. Po 30 sekundach powtórz czynność z niebieskim lakierem . Zrób to samo jeszcze 4, 5 razy. Paznokcie pomaluj bezbarwnym lakierem lub preparatem do utrwalania lakieru. Dzięki temu paznokcie będą się ładnie błyszczeć, a granice kolorów delikatnie połączą się ze sobą.   Gotowe!   Wskazówka: lakier możesz nakładać zarówno na paznokciach naturalnych, jak i hybrydowych. Kolor nakładaj szybko. Jeśli niebieski lakier wyschnie, po prostu nalej kolejne krople na folię aluminiową. Możesz także nakleić ozdoby na paznokcie . Pamiętaj,...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner