Dłonie i piękne paznokcie.
©marpan/Fotolia
Styl życia

Krwiaki pod paznokciem - dlaczego powstają, objawy, leczenie

Krwiak pod paznokciem pojawia się wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi. Niewielkie krwiaki wchłaniają się samoistnie. Duże zmiany wymagają interwencji podologicznej, a niekiedy zabiegu chirurgicznego.

Krwiak pod paznokciem pojawia się wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych i wynaczynienia krwi. Niewielkie krwiaki wchłaniają się samoistnie. Duże zmiany wymagają interwencji podologicznej, a niekiedy zabiegu chirurgicznego.

 

W wyniku uderzenia czy ucisku na paznokieć może dojść do wylewu krwi, co skutkuje pojawieniem się pod płytką paznokciową krwiaka. Jasnoróżowa barwa paznokcia początkowo zmienia się na czerwoną, a następnie sinoczarną. Małe krwiaki znikają po całkowitym odrośnięciu paznokcia.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z rzodkiewek

Krwiak podpaznokciowy – czym jest

Uszkodzenie naczyń krwionośnych obecnych pod paznokciem skutkuje wylewem krwi, co określa się mianem krwiaka podpaznokciowego. Płytka paznokciowa ulega zabarwieniu na sinoczarny kolor, niekiedy zostaje zniekształcona.

Przyczyny krwiaka pod paznokciem

Do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych znajdujących się pod paznokciem dochodzi na skutek drobnych urazów czy mikrouszkodzeń paznokcia. Ryzyko uszkodzenia płytki paznokcia pojawia się przy wykonywaniu prac domowych oraz fizycznych związanych z przenoszeniem znacznych ciężarów. Gdy ciężki przedmiot zderzy się z palcami ręki czy stopy może dojść do powstania krwiaka. Najczęściej do stłuczenia paznokci dochodzi w wyniku przytrzaśnięcia ich drzwiami lub ciężkim przedmiotem. Krwiaki pod paznokciami stóp to częsta dolegliwość sportowców, a zwłaszcza biegaczy ze źle dobranymi butami.

Objawy krwiaka podpaznokciowego

Pierwszym widocznym objawem jest zmiana koloru płytki paznokciowej. Nierzadko dochodzi do zniekształcenia paznokcia w postaci jego pofałdowania lub wystąpienia na płytce poziomych bruzd. Krwiaki mogą być zmianami o różnych rozmiarach, co zależne jest od siły nacisku na płytkę paznokciową. Dużym krwiakom towarzyszy ból i mogą stać się one przyczyną oddzielenia płytki paznokciowej od łożyska. W następstwie dochodzi do tak zwanego zejścia paznokcia, czyli usunięcia się uszkodzonej płytki paznokciowej, na miejscu której wyrasta nowa. Paznokcie u stóp odrastają średnio w ciągu 3-5 miesięcy, u dłoni – około 2-3 razy szybciej.

Co zrobić z krwiakiem podpaznokciowym

Postępowanie jest zależne od jego rozmiarów. Małe wynaczynienia nie wymagają specjalnego leczenia, gdyż wchłaniają się samoistnie. Natomiast przy krwiakach o dużych rozmiarach konieczne jest zgłoszenie się do podologa lub chirurga, gdyż należy usunąć krew z warstwy podpaznokciowej. Zabieg polega na nawierceniu płytki i usunięciu krwiaka. W przypadku niepowodzenia zabiegu paznokieć można usunąć w sposób chirurgiczny.

Jak się uchronić przed usunięciem paznokcia

Aby uniknąć usuwania paznokcia w przypadku pojawienia się krwiaka pod paznokciem, należy zastosować się do pewnych zasad:

  • Jeżeli wskutek uderzenia czy ucisku płytka paznokciowa zmieni kolor na sinoczarny, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza – chirurga lub podologa.
  • Przy krwiaku paznokci stóp konieczna jest ochrona palców przed nadmiernym naciskiem obuwia. Przy wykonywaniu pracy fizycznej związanej z przenoszeniem ciężkich przedmiotów należy stosować odpowiednie, wzmocnione na czubkach obuwie ochronne.
  • Nie należy samodzielnie próbować usunąć krwiaka podpaznokciowego – istnieje duże ryzyko zakażenia oraz całkowitej utraty płytki paznokcia.
 

dłonie i stopy
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Chirurgiczne usuwanie wrastającego paznokcia
Usuwanie paznokcia polega na wycięciu fragmentu płytki paznokcia lub całego wrastającego paznokcia. Problem wrastających paznokci to dolegliwość, która obejmuje około 15% populacji. Najczęściej schorzenie dotyczy dużego palucha stopy. Główną przyczyną problemów z wrastającym paznokciem jest niewłaściwe obcinanie (wycinanie bocznych krawędzi paznokcia) i noszenie ciasnego obuwia. W efekcie dochodzi do zranienia wału paznokciowego i trudnego do wygojenia stanu zapalnego.

Usuwanie paznokcia polega na wycięciu fragmentu płytki paznokcia lub całego wrastającego paznokcia. Problem wrastających paznokci to dolegliwość, która obejmuje około 15% populacji. Najczęściej schorzenie dotyczy dużego palucha stopy. Główną przyczyną problemów z wrastającym paznokciem jest niewłaściwe obcinanie (wycinanie bocznych krawędzi paznokcia) i noszenie ciasnego obuwia. W efekcie dochodzi do zranienia wału paznokciowego i trudnego do wygojenia stanu zapalnego. Zabieg chirurgicznego usuwania paznokcia Jedną z metod leczenia wrastającego paznokcia jest chirurgiczne usunięcie płytki wrastającego paznokcia. Paznokieć może być wycięty w całości lub tylko brzeżny fragment płytki na całej jej długości . Zabieg chirurgicznego usunięcia paznokcia przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa kilka minut (10-15 min) . W przypadku rozległego stanu zapalnego zabieg powinien zostać odroczony do momentu, w którym zapalenie zostanie złagodzone. W celu zmniejszenia stanu zapalnego zalecane są kąpiele w wodzie z mydłem, maści z antybiotykiem lub antybiotyki zażywane doustnie . Zabieg usuwania paznokcia polega na wycięciu płytki paznokcia wraz z macierzą (łożyskiem) paznokcia. Cięcie rzadko obejmuje cały paznokieć (5% przypadków), zwykle chirurg zaleca je w sytuacji, gdy cała płytka podeszła ropą lub jest zniszczona grzybicą . Po wycięciu paznokcia chirurg nadaje mu właściwy kształt i niekiedy zakłada pojedyncze szwy. Rekonwalescencja po usunięciu wrastającego paznokcia Po zabiegu zaleca się leżeć przez jeden dzień z nogą uniesioną do góry na kilku poduszkach . W ten sposób ogranicza się ryzyko krwawień. W pierwszych dniach od zabiegu można odczuwać ból i dyskomfort, który powinny uśmierzyć leki przeciwbólowe. Dzień, dwa dni po zabiegu można już zacząć chodzić. Jeżeli na...

Problem z paznokciami
© pathdoc/Fotolia.com
Styl życia
Czarne plamy na paznokciach: czy to czerniak złośliwy?
Zdrowe paznokcie powinny być gładkie i mieć lekko różowawy kolor. Czarne plamki na paznokciach mogą być skutkiem urazu, stosowania leków czy oddziaływania środków chemicznych. Z kolei czarne plamki pod płytką paznokcia mogą być odmianą czerniaka złośliwego.

Zdrowe paznokcie powinny być gładkie i mieć lekko różowawy kolor. Czarne plamki na paznokciach mogą być skutkiem urazu, stosowania leków czy oddziaływania środków chemicznych. Z kolei czarne plamki pod płytką paznokcia mogą być odmianą czerniaka złośliwego.   Plamki na paznokciach najczęściej wiążą się z chorobami, więc nie wolno ich lekceważyć. Te o czarnym zabarwieniu mogą okazać się nawet groźnymi zmianami nowotworowymi. Czarne plamki to najczęściej podpłytkowy wylew krwi Częściowe zabarwienie paznokcia na czarny kolor to najczęściej efekt urazu mechanicznego . Krwiak podpaznokciowy powstaje w wyniku mocnego uderzenia , kopnięcia w twardy przedmiot (na przykład mebel), przydepnięcia lub przyciśnięcia. Może się także wytworzyć podczas wyprawy w góry czy uprawiania sportu, kiedy stopa w bucie przesuwa się do przodu i dochodzi do mocnego uciskania paznokci . Krwiaki podpaznokciowe dużej wielkości powodują często oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska, potocznie zwane „zejściem paznokcia”. Średni czas odrastania paznokcia u stóp to 3-5 miesięcy, u dłoni 1-3 miesiące. Zażywanie niektórych leków może skutkować ściemnieniem paznokci Czarne plamy na paznokciach mogą się pojawić w trakcie leczenia onkologicznego, jako reakcja organizmu na silne leki. Ciemne zabarwienie paznokci może być także efektem przyjmowania chlorpromazyny , cygnoliny, rezorcyny, tetracykliny lub nadmanganianu potasu. Ciemne plamy powstają na skutek oddziaływania środków chemicznych Silne związki chemiczne i detergenty stosowane w gospodarstwie domowym mogą powodować brzydkie przebarwienia na paznokciach. Co zaskakujące, szkodliwe substancje chemiczne , mogą być też składnikiem kosmetyków, nawet tych przeznaczonych do pielęgnacji paznokci , jak na przykład lakiery i odżywki do paznokci. Niektóre z nich zawierają szkodliwy formaldehyd, który ma...

Kobieta łapie się na głowę z bólu.
©Von Schonertagen/fotolia
Styl życia
Czym jest krwiak śródmózgowy? Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie krwiaków śródmózgowych
Krwiak śródmózgowy powstaje wskutek urazu głowy, stosowania używek lub choroby. Krew z naczyń krwionośnych wylewa się do tkanek, co skutkuje zanikami pamięci, wymiotami, sennością, podwyższonym ciśnieniem krwi oraz bólem i zawrotami głowy.

Krwiak śródmózgowy powstaje wskutek urazu głowy, stosowania używek lub choroby. Krew z naczyń krwionośnych wylewa się do tkanek, co skutkuje zanikami pamięci, wymiotami, sennością, podwyższonym ciśnieniem krwi oraz bólem i zawrotami głowy.   Krwiak śródmózgowy to jeden z rodzajów krwiaków i krwotoków mózgu. Najbardziej niebezpiecznym rodzajem krwiaka w głowie jest krwotok do móżdżku . Ucisk na tę część mózgu może spowodować problemy z oddychaniem, a nawet śmierć. Jak powstaje krwiak śródmózgowy w głowie? Krwiak śródmózgowy to wylew krwi poza naczynia krwionośne . Żyły, tętnice i naczynia włosowate, znajdujące się w głowie, zostają uszkodzone. Efektem jest krwotok na pobliskie tkanki. Krwiak śródmózgowy może być spowodowany: urazem głowy (na przykład w wyniku uderzenia lub stłuczenia), nadciśnieniem tętniczym , tętniakiem, zakrzepami naczyń krwionośnych i zatok, kruchością żył, tętnic i naczyń włosowatych, nowotworami, intensywnym uprawianiem sportu, nadużywaniem alkoholu, papierosów i narkotyków, stanami zapalnymi mózgu, niedotleniem organizmu, wyziębieniem ciała, zatruciem , operacją mózgu, chorobami nerek, ostrą migreną. Najczęstsze objawy krwiaka śródmózgowego Głównym objawem wystąpienia krwiaka śródmózgowego jest silny ból i zawroty głowy . Do innych symptomów należą: omdlenia, utrata przytomności, zaburzenia świadomości, padaczka, zanik pamięci, senność, śpiączka, światłowstręt, podwyższona temperatura ciała, nudności, mdłości i wymioty, spowolnienie ruchów, podwyższone ciśnienie krwi, problemy z...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik