Kobieta w ciąży odpoczywa na kanapie
©ambrozinio/Fotolia
Styl życia

Jak hormony zmieniają twój wygląd i zachowanie w ciąży?

Hormony, które mają największe znaczenie w ciąży to progesteron, gonadotropina, relaksyna, estrogeny, okscytocyna i prolaktyna. Ich rolą jest przygotowanie ciała kobiety na przyjęcie i urodzenie dziecka, ale wpływają także na wygląd i zachowanie przyszłej mamy. Kobiety w ciąży mają gładszą skórę i błyszczące włosy, ale mogą być mniej stabilne emocjonalnie.

Hormony, które mają największe znaczenie w ciąży to progesteron, gonadotropina, relaksyna, estrogeny, okscytocyna i prolaktyna. Ich rolą jest przygotowanie ciała kobiety na przyjęcie i urodzenie dziecka, ale wpływają także na wygląd i zachowanie przyszłej mamy. Kobiety w ciąży mają gładszą skórę i błyszczące włosy, ale mogą być mniej stabilne emocjonalnie.

 

W ciąży często mówi się o tak zwanej burzy hormonalnej. Podwyższone stężenie hormonów i uaktywnienie się nowych często prowadzi do wahań nastroju i trudności w podejmowaniu decyzji.

Poziom progesteronu w ciąży wzrasta stukrotnie

Progesteron to żeński hormon produkowany przez jajniki. W ciąży jego poziom wzrasta ponad stukrotnie. Progesteron pełni w ciąży wiele funkcji:

  • pomaga zarodkowi zagnieździć się w macicy,
  • zapobiega przedwczesnym i silnym skurczom,
  • reguluje pracę łożyska,
  • przygotowuje ciało do porodu – rozluźnia mięśnie i wiązadła.

 

Progesteron jest też odpowiedzialny za niepożądane efekty uboczne ciąży takie jak zgaga, wzdęcia, zaparcia, obrzęki i zatrzymywanie wody, krwotoki, żylaki, nadwrażliwość piersi, przebarwienia, przesuszenie skóry i włosów.

Gonadotropina kosmówkowa – jej obecność potwierdza ciążę

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) to hormon, który występuje tylko u kobiet spodziewających się dziecka. Uaktywnia się około 7. dnia ciąży i to właśnie on wykrywany jest w testach ciążowych. Poziom hCG jest najwyższy w pierwszym trymestrze i może wtedy powodować nudności i wymioty.

Relaksyna przygotowuje ciało do porodu

Rolą relaksyny jest rozluźnienie kanału rodnego, zwłaszcza szyjki macicy. Dzięki temu poród jest łatwiejszy i mniej bolesny. Około 28-32 tygodnia ciąży relaksyna rozluźnia połączenia kości łonowej, co może być przyczyną bólu w podbrzuszu.

Estrogeny dodają urody i budzą instynkt wicia gniazda

Estrogeny to hormony odpowiadające za wykształcenie żeńskich cech płciowych i regulację cyklu miesiączkowego. W ciąży są odpowiedzialne za zagnieżdżenie zarodka w macicy. Dzięki estrogenom macica powiększa się i jest bardziej ukrwiona. Mają także wpływ na rozwój kanalików mlekowych w piersiach ciężarnej kobiety. Estrogeny pozytywnie wpływają na urodę przyszłych mam – zaokrąglają sylwetkę, wygładzają skórę i nadają blasku włosom. Hormony te są również odpowiedzialne za tak zwany syndrom wicia gniazda, czyli nagłe zainteresowanie urządzaniem mieszkania i przygotowywaniem go na przyjęcie dziecka.

Oksytocyna, czyli hormon miłości

Oksytocyna występuje już w czasie ciąży, ale kluczową rolę odgrywa podczas porodu – powoduje skurcze macicy ułatwiające urodzenie dziecka. Po porodzie oksytocyna wydziela się podczas karmienia piersią. Wpływa też na relacje emocjonalne pomiędzy matką a dzieckiem: wywołuje u matki odruchy opiekuńcze i pomaga stworzyć więź.

Prolaktyna wpływa na wytwarzanie pokarmu

Prolaktyna to tak zwany hormon macierzyństwa, który kieruje całą uwagi matki na dziecko. W ciąży może zmniejszyć zainteresowanie kobiety seksem. Po porodzie wpływa na wytwarzanie pokarmu w piersiach. Wysokie stężenie prolaktyny hamuje owulację, przez co zajście w kolejną ciążę podczas karmienia może być utrudnione.

 

Badania w ciąży
© Mediteraneo/Fotolia.com
Styl życia
Relaksyna – hormon niezbędny w czasie ciąży i porodu
Relaksyna rozciąga mięśnie oraz uelastycznia stawy. Wspiera także rozkład kolagenu. Dzięki niej możliwe jest rozciąganie macicy podczas ciąży oraz urodzenie dziecka.

Relaksyna rozciąga mięśnie oraz uelastycznia stawy. Wspiera także rozkład kolagenu. Dzięki niej możliwe jest rozciąganie macicy podczas ciąży oraz urodzenie dziecka.   Relaksyna to hormon, który pojawia się w ciele kobiety podczas ciąży. Dzięki niemu organizm może przygotować się do porodu , gdyż mięśnie, stawy, tkanki i więzadła stają się miękkie i elastyczne. Niestety wytwarzanie relaksyny niesie za sobą skutki uboczne, np. bóle w okolicach łonowych oraz niekontrolowane upadki. Czym jest relaksyna? Relaksyna to jeden z hormonów, który znajduje się zarówno w ciele kobiety, jak i mężczyzny. Jest produkowana, w zależności od płci, przez ciałko żółte oraz prostatę. Hormon ten pojawia się w ciele kobiety jedynie w czasie ciąży , a wytwarza się w jajniku, macicy oraz łożysku. Relaksyna jest niezbędna podczas ciąży i porodu , gdyż rozciąga organizm i ułatwia wyjście dziecka z kanału rodnego. Jak działa relaksyna? Relaksyna w ciele kobiety spełnia następujące funkcje: zmniejsza skurcze macicy, zmniejsza napięcie szyjki macicy, dzięki czemu łatwiej rozciągnąć mięśnie podczas porodu , rozluźnia więzadła maciczne oraz stawy, wspiera rozkładanie się kolagenu (białka tkanki łącznej), głównego składnika ścięgien, odpowiedzialnego za ich rozciąganie oraz elastyczność skóry, rozluźnia połączenia kostne, zmiękcza szyjkę macicy , uelastycznia, zmiękcza i rozluźnia organizm, pozwala macicy rozrastać się podczas ciąży (gdy rośnie dziecko). Relaksyna podczas ciąży Relaksyna jest hormonem niezbędnym podczas ciąży. Dzięki niemu ciało przygotowuje się do porodu. Bez relaksyny macica nie mogłaby się swobodnie rozrastać i uelastyczniać wraz ze wzrostem dziecka. Dzięki temu hormonowi wszystkie mięśnie, stawy i więzadła, które biorą udział w porodzie, stają się bardziej miękkie,...

©Jason Stitt/Fotolia
Styl życia
Hormony u kobiet - dlaczego progesteron, estrogeny, androgeny i hormony tarczycy wywołują burzę hormonów
Za burzę hormonów u kobiet odpowiadają m.in. estrogeny i progesteron. Wysoki poziom estrogenów powoduje m.in. nerwowość przed pojawieniem się okresu. Na nastrój kobiety wpływają też testosteron i hormony tarczycy.

Za burzę hormonów u kobiet odpowiadają m.in. estrogeny i progesteron. Wysoki poziom estrogenów powoduje m.in. nerwowość przed pojawieniem się okresu. Na nastrój kobiety wpływają też testosteron i hormony tarczycy. Estrogeny – działanie na kobiecą psychikę Poziom estrogenów u kobiet jest zdecydowanie wyższy niż u mężczyzn już od okresu płodowego. Te hormony odpowiadają za uczuciowość kobiet i większą skłonność do kontaktów towarzyskich.   Stężenie estrogenów jest najwyższe u dziewczynek do około drugiego roku życia . Potem jego produkcja maleje. Zwiększa się ponownie w czasie dojrzewania. Od tego momentu we krwi młodej kobiety co miesiąc będą pojawiały się duże stężenia estrogenów oraz progesteronu.   Estrogeny wpływają na dużą zmienność nastroju i obniżają odporność na stres. Zwiększają ochotę na seks. Niski poziom estrogenów powoduje nieregularne miesiączki i problemy z poczęciem dziecka. Zbyt wysoki poziom estrogenów wywołuje nudności , migreny i również zaburzenia miesiączkowania . Nadmiar estrogenów to jednak rzadka sytuacja, wywoływana zazwyczaj przez guzy jajników.   Wysoki poziom estrogenów i progesteronu pojawia się kilka dni przed okresem . Powoduje rozdrażnienie i wybuchowość. Kilka dni przed miesiączką kobiety częściej płaczą. Za co odpowiada progesteron? Progesteron to hormon odpowiadający wraz z estrogenami za regularne miesiączki. Poziom progesteronu rośnie w drugiej fazie cyklu. Odgrywa on główną rolę w pojawieniu się owulacji . Progesteron przygotowuje macicę do przyjęcia komórki jajowej i odpowiada za podtrzymanie ciąży.   Zbyt niski poziom progesteronu powoduje nieregularne miesiączki . Może wywoływać obfite krwawienia. Za małe stężenie progesteronu może...

kobieta w ciąży
Flickr/ TajaTaja/ CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
HCG – czynnik wskazujący ciążę i marker nowotworowy
HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest czynnikiem wskazującym ciążę. Pojawia się w moczu już 7 dni po zapłodnieniu. HCG jest wykorzystywany także jako marker nowotworowy.

HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, jest czynnikiem wskazującym ciążę. Pojawia się w moczu już 7 dni po zapłodnieniu. HCG jest wykorzystywany także jako marker nowotworowy.   HCG to skrót od nazwy human chorionic gonadotropin, inaczej gonadotropiny kosmówkowej. HCG jest wytwarzane po implantacji w macicy przez zapłodnioną komórkę jajową i łożysko . Funkcją gonadotropiny kosmówkowej jest stymulacja produkcji progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej podnosi się w okresie ciąży. J uż 7 dni po zapłodnieniu, można wykryć HCG w moczu i wykazują to testy ciążowe. Niewłaściwy poziom gonadotropiny kosmówkowej u kobiet w ciąży może wskazywać na ciążę bliźniaczą, niewydolność płodu, niepełne poronienie, ciążę pozamaciczną lub śmierć płodu. U nieciężarnych kobiet i u mężczyzn HCG może sygnalizować zmiany nowotworowe. Gonadotropina kosmówkowa wskazuje ciążę Hormon HGC wytwarza blastocysta oraz łożysko. Główną funkcją hormonu jest podtrzymywanie produkowania progesteronu w jajniku przez ciałko żółte. Wzrost HCG pojawia się po owulacji (ok. 6-12 dnia po). Dlatego test ciążowy należy wykonać około dziesięciu dni po jajeczkowaniu. U matki gonadotropina kosmówkowa osłabia układ immunologiczny, ale wspomaga płód. W przypadku płodów męskich HCG stymuluje komórki jąder, aby produkowały testosteron. U wszystkich płodów zwiększa ilość hormonów tarczycy (wspomaga przysadkę mózgową). Gonadotropina jest też odpowiedzialna za zmiany w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Przyczynia się do przemian cukrów i tłuszczów, aby były korzystne dla odżywiania płodu. Badanie HCG Najczęstszą metodą badania HCG są testy ciążowe . Dostęp do nich jest szeroki, można je znaleźć w...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner