Party Stories
Kobieta sprawdza ile waży na wadze
©rocketclips/Fotolia
Styl życia

Zaburzenia wydzielania greliny, estrogenów oraz hormonów tarczycy i nadnerczy prowadzą do tycia

Nadmiar greliny zwiększa apetyt, a estrogeny powodują obrzęki ciała. Kortyzol prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu, natomiast niedobór hormonów tarczycy skutkuje spowolnieniem przemiany materii.

Nadmiar greliny zwiększa apetyt, a estrogeny powodują obrzęki ciała. Kortyzol prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu, natomiast niedobór hormonów tarczycy skutkuje spowolnieniem przemiany materii.

 

Zaburzenia hormonalne sprawiają, że człowiek zaczyna tyć, nawet jeśli nie zmienił sposobu odżywiania. Próby schudnięcia (na przykład dieta lub aktywność fizyczna) mogą nie przynieść oczekiwanych efektów.

Nadmiar greliny we krwi zwiększa apetyt

Grelinę nazywa się hormonem głodu. Substancja jest wydzielana w żołądku wtedy, gdy organizm domaga się pożywienia. Przemęczenie prowadzi do nadmiernego wydzielania greliny. Zbyt duża ilość tej substancji we krwi skutkuje:

 • uczuciem apetytu lub głodu tuż po posiłku,
 • chęcią jedzenia słodyczy i słonych przekąsek,
 • czerpaniem przyjemności z pożywienia.

 

Wydzielanie greliny można ograniczyć przez odpoczynek. Warto regularnie się wysypiać, relaksować i uprawiać sport.

Wpływ niedoboru hormonów tarczycy na przemianę materii?

Niedoczynność tarczycy i niedobór jej hormonów mają negatywny wpływ na metabolizm. Jednym z najpopularniejszych objawów choroby jest nieuzasadnione przybieranie na wadze. Ponadto niedobór hormonów tarczycy prowadzi do:

 • spowolnienia tempa przemiany materii,
 • odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie,
 • obrzęków różnych części ciała (na przykład nóg),
 • wypadania włosów,
 • suchej skóry,
 • senności,
 • uczucia przemęczenia.

 

W przypadku wystąpienia niedoboru hormonów tarczycy należy zgłosić się do endokrynologa. Lekarz zleci badania krwi i na ich podstawie dobierze odpowiednie leki.

Zaburzenia wydzielania hormonów nadnerczy prowadzą do otyłości brzusznej

Nadnercza produkują kortyzol, czyli hormon stresu. To właśnie on sprawia, że tkanka tłuszczowa układa się nierównomiernie, głównie na brzuchu, udach, biodrach i pośladkach. Efekty tycia są widoczne głównie u mężczyzn w średnim wieku, którzy mają wydęty, twardy brzuch. Niekorzystne działanie kortyzolu można ograniczyć poprzez:

 • unikanie sytuacji stresujących,
 • dietę bogatą w warzywa, owoce i produkty z pełnoziarniste,
 • picie od 2 do 3 litrów wody na dobę,
 • codzienny ruch na świeżym powietrzu (co najmniej przez 30 minut).

 

Jeśli waga nie spada pomimo stosowania powyższych zasad, warto udać się do endokrynologa oraz dietetyka.

Nadmiar estrogenów powoduje obrzęki ciała

Estrogeny są hormonami żeńskimi, wydzielanymi przez jajniki i jądra. Ich nadmierna produkcja objawia się:

 • przybieraniem na wadze,
 • zatrzymywaniem wody w organizmie (co skutkuje opuchlizną ciała),
 • powiększeniem piersi (również u mężczyzn),
 • zaburzeniem pracy wątroby,
 • bezpłodnością,
 • bólami głowy i brzucha,
 • zaburzeniem miesiączkowania,
 • wymiotami.

 

Poziom estrogenów można uregulować poprzez przyjmowanie leków. Preparaty hamują produkcję żeńskich hormonów. Dawkę leku i receptę może wypisać endokrynolog lub lekarz rodzinny. Warto również zgłosić się do ginekologa (kobiety) lub urologa (mężczyźni). Specjalista zbada narządy płciowe, by zdiagnozować ewentualne zaburzenia ich funkcjonowania.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
piękna kobieta
© iconogenic/Fotolia.com
Styl życia
Wpływ hormonów płciowych i hormonów tarczycy na wygląd i skórę człowieka
Estrogeny sprawiają, że sylwetka zaokrągla się i powstaje cellulit. Androgeny odpowiadają za pojawienie się zarostu i łysienie. Hormony tarczycy powodują tycie albo chudnięcie, wypadanie włosów oraz trądzik.

Estrogeny sprawiają, że sylwetka zaokrągla się i powstaje cellulit. Androgeny odpowiadają za pojawienie się zarostu i łysienie. Hormony tarczycy powodują tycie albo chudnięcie, wypadanie włosów oraz trądzik.   Hormony są substancjami chemicznymi, które mają hamować lub pobudzać niektóre funkcje organizmu (na przykład wzrost człowieka lub jego popęd seksualny). Hormony są wytwarzane w gruczołach i komórkach organizmu, a do skóry docierają przez krew. Jaki wpływ na organizm mają estrogeny? Estrogeny są grupą żeńskich hormonów płciowych , które tworzą: estron, estriol i estradiol. Substancje występują u kobiet i, w niewielkim stopniu, u mężczyzn. Wpływ estrogenów na wygląd człowieka obejmuje: nawodnienie dotlenienie i odżywienie skóry, uodpornienie skóry na działanie drobnoustrojów, wspomaganie procesu gojenia się ran, zaokrąglenie sylwetki, ukształtowanie się piersi i żeńskich narządów płciowych. Niedobór estrogenów prowadzi do utraty elastyczności skóry i jej suchości. Z kolei nadmiar tych substancji powoduje powstawanie cellulitu, obrzęki ciała oraz gromadzenie się tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach i pośladkach. Pozytywne i negatywne skutki działania androgenów Na androgeny składają się męskie hormony płciowe, czyli testosteron , dihydrotestosteron (DHT) oraz androstendion. Są produkowane przez jądra i korę nadnerczy i występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Androgeny uaktywniają się w okresie dojrzewania i odpowiadają za: twardnienie skóry całego ciała, pojawienie się gęstego i ciemnego owłosienia, występowanie zarostu na twarzy, łysienie, łamliwość naczyń krwionośnych. Nadmierna produkcja hormonów z tej grupy prowadzi do wystąpienia...

Badania hormonalne
© Suttisak/Fotolia.com
Styl życia
Badania hormonalne: niedobór lub nadmiar hormonów płciowych lub tarczycy
Badania hormonów płciowych lub tarczycy mogą wykryć choroby. Poziom hormonów oznacza się dzięki analizie próbki krwi. U mężczyzn i kobiet badania na hormony tarczycy można przeprowadzić w dowolnym momencie.

Badania hormonów płciowych lub tarczycy mogą wykryć choroby. Poziom hormonów oznacza się dzięki analizie próbki krwi. U mężczyzn i kobiet badania na hormony tarczycy można przeprowadzić w dowolnym momencie.   Najczęściej przeprowadza się badania na hormony płciowe oraz hormony tarczycy. Leczeniem nieprawidłowości hormonalnych zajmuje się endokrynolog (m.in. hormony tarczycy) lub ginekolog (hormony płciowe), w zależności od tego, które hormony są poza przyjętą normą. Badania hormonów płciowych – wskazania Bezskuteczne starania o dziecko i nieregularne miesiączki bądź inne nieprawidłowości związane z cyklem miesiączkowym są powodem do przeprowadzania badania hormonów płciowych. Poziom hormonów bada się również, gdy kobieta ma wyraźne cechy męskie lub mężczyzna cechy kobiece.   Aby postawić prawidłową diagnozę, w zależności od objawów oznacza się poziom estrogenów, progesteronu, prolaktyny, LH (lutropiny), FSH (folikulotropiny) oraz androgenów. Interpretacją wyników powinien zająć się ginekolog.   Znaczenie ma to, kiedy badania hormonalne u kobiet są wykonywane – w zależności od fazy cyklu zmieniają się normy dla poszczególnych hormonów. Stężenie hormonów płciowych jest inne podczas menstruacji, w fazie folikularnej, w owulacji i w fazie lutealnej. U mężczyzn badania na hormony można wykonać w dowolnym momencie. Wskazania do zbadania poziomu hormonów tarczycy Tyroksyna (fT4) i tyreotropina (TSH) to hormony związane z tarczycą. Ich zbyt mała lub zbyt duża ilość może skutkować szeregiem objawów ogólnoustrojowych .   Niedoczynność tarczycy objawia się m.in. sennością, zwiększoną męczliwością, spłyceniem oddechu , permanentnym odczuwaniem zimna, bólem...

Kobieta trzyma lusterko w dłoni
©oreans/Fotoli
Styl życia
Objawy zaburzeń hormonalnych: wahania wagi, sucha skóra, brak miesiączki i spadek libido
Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.

Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet to nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Wahania hormonów nie dają jednoznacznych objawów, ale najczęstsze z nich to: problemy skórne, spadek wagi lub nagłe tycie, spadek libido i obniżony nastrój.   Zaburzenia hormonalne dotyczą głównie kobiet. Wywierają one wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Mogą także utrudniać zajście w ciążę. Objawy zaburzeń hormonalnych: co powinno zwrócić twoją uwagę? Zachwiana równowaga hormonalna może objawiać się na różne sposoby, ale najczęstszymi symptomami świadczącymi o nieprawidłowej pracy hormonów są:   tycie lub utrata wagi, problemy skórne: suchość, przebarwienia, trądzik, wysypka, obniżone samopoczucie i wahania nastroju, wypadanie włosów , spadek libido , problemy ze wzrokiem, brak miesiączki lub obfite krwawienia, bóle w dolnej części brzucha, krwawienia mimo braku miesiączki.   Jeśli te objawy występują u ciebie, możesz cierpieć na zaburzenia hormonalne, takie jak nieprawidłowy poziom androgenów i progesteronu, niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy może powodować przyrost wagi i wysuszenie skóry Jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych to niedoczynność tarczycy . Kiedy gruczoł tarczycy wytwarza zbyt małe ilości tyroksyny i trójjodotyroniny, zostaje zaburzony metabolizm. Prowadzi to w pierwszej kolejności do przyrostu masy ciała. Twoją uwagę powinna także zwrócić sucha skóra, zwłaszcza na łokciach i kolanach. Nadczynność tarczycy skutkuje spadkiem wagi i nadmierną potliwością Przeciwieństwem niedoczynności tarczycy jest jej nadczynność . Nadmierne wytwarzanie...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner