Choroba Huntingtona
© lostproject/Fotolia.com
Styl życia

Choroba Huntingtona daje objawy fizyczne i psychiczne

Choroba Huntingtona objawia się ruchami pląsawicznymi, spowolnieniem ruchowym, kłopotami z połykaniem i szeregiem dolegliwości psychicznych, w tym depresją i problemami z pamięcią.

Choroba Huntingtona objawia się ruchami pląsawicznymi, spowolnieniem ruchowym, kłopotami z połykaniem i szeregiem dolegliwości psychicznych, w tym depresją i problemami z pamięcią.

 

Leczenie choroby Huntingtona jest objawowe, polega na zwiększeniu komfortu życia chorego. Stosuje się w nim przeważnie leki przeciwdepresyjne. Istotne w walce z pląsawicą jest też możliwie najdłuższe utrzymywanie aktywności fizycznej.

Fizyczne objawy choroby Huntingtona

Od fizycznych objawów choroba Huntingtona wzięła swoją nazwę i to one zwykle pojawiają się przed objawami psychicznymi. Charakterystycznym symptomem są mimowolne ruchy pląsawiczne, które przypominają taniec. Poruszają się ręce i nogi, a w miarę postępu choroby również tułów.

 

Osoby chore na pląsawicę Huntingtona wolniej niż ich zdrowi rówieśnicy rozpoczynają ruchy zaplanowane, są bardziej powolne. Objaw ten nosi nazwę bradykinezji.

 

Trzecim najczęstszym objawem fizycznym choroby Huntingtona jest dystonia, czyli powtarzające się ruchy wykonywane mimowolnie. Jest to skutek skurczów mięśniowych dłuższych i bardziej powolnych niż u osób zdrowych.

 

W zaawansowanym stadium choroby Huntingtona pojawiają się zaburzenia mowy (utrata zdolności wyraźnego mówienia), a także problemy z połykaniem. Kłopoty z połykaniem powodują zachłystowe zapalenie płuc, które jest najczęstszą przyczyną śmierci osób chorych (85% zgonów – Andrzej Szczeklik (red.), Choroby wewnętrzne. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie, tom I, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, 2005).

Psychiczne objawy choroby Huntingtona

Choroba Huntingtona objawia się także w sferze psychicznej, zwykle apatią, depresją i drażliwością.

 

Inne symptomy psychiczne to:

  • problemy z rozumowaniem,
  • niepokój,
  • wybuchy gniewu,
  • zaburzenia snu,
  • zespoły obsesyjno-kompulsywne (natręctwa, obsesje),
  • zaburzenia zdolności poznawczych,
  • problemy z pamięcią – zaburzenie odbioru i rozumienia nowych informacji, luki w pamięci krótkotrwałej,
  • kłopoty z podejmowaniem decyzji i oceną,
  • niekiedy urojenia i halucynacje (wrażenie zmysłowego odbioru rzeczy i zjawisk, które nie istnieją).

Choroba Huntingtona u dorosłych

Na chorobę Huntingtona zapadają najczęściej osoby w wieku od 30 do 45 lat, ale może się ona objawić także u dzieci i osób starszych (choć są to rzadsze przypadki). Im później pojawiają się symptomy pląsawicy, tym trudniej ją rozpoznać, dolegliwości kładąc na karb innych schorzeń podeszłego wieku, zwłaszcza sztywność mięśni czy spowolnienie ruchowe i umysłowe.

Choroba Huntingtona u osób poniżej 20 lat

U osób młodych i dzieci już we wczesnym stadium choroby Huntingtona występują sztywność mięśni i spowolnienie ruchów. Wcześnie pojawiają się też objawy psychiczne, m.in. problemy z pamięcią i koncentracją, apatia, impulsywność. Jednym z pierwszych objawów może być też zaburzenie mowy. U osób młodych cierpiących na pląsawicę Huntingtona mogą wystąpić również ataki epilepsji (padaczki).

oko starszej kobiety
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Zanik kory mózgowej w wyniku uszkodzenia, chorób i infekcji mózgu
Zanik kory mózgowej to przyczyna demencji. Objawia się spadkiem sprawności umysłowej, zmianami osobowości, pogorszeniem wzroku i problemami z mową. Choroby powodujące zanik kory mózgowej dają także inne symptomy, m.in. mimowolne ruchy ciała.

Zanik kory mózgowej to przyczyna demencji. Objawia się spadkiem sprawności umysłowej, zmianami osobowości, pogorszeniem wzroku i problemami z mową. Choroby powodujące zanik kory mózgowej dają także inne symptomy, m.in. mimowolne ruchy ciała.   Profilaktyka demencji polega na prowadzeniu aktywnego trybu życia, dbaniu o serce, wysypianiu się i „trenowaniu” mózgu poprzez zaangażowanie społeczne i intelektualne. Komfort życia osób z demencją poprawiają leki stosowane w leczeniu m.in. choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona. Demencja, czyli otępienie – jeden z objawów zaniku kory mózgowej Zanik kory mózgowej objawia się demencją, czyli otępieniem. Pierwsze symptomy demencji pojawiają się zwykle między 50. a 60. rokiem życia ( zobacz badania ). Są to przeważnie problemy z widzeniem i percepcją, gdy zanika tylna część kory mózgowej (PCA). Niepokój powinny wzbudzić takie zaburzenia jak: problem z oceną odległości, pogorszenie wzroku, kłopoty z rozróżnianiem przedmiotów ruchomych i nieruchomych, trudności w używaniu i rozpoznawaniu przedmiotów codziennego użytku.   Objawy zaniku kory mózgowej to także: zaburzenia pamięci i myślenia, przetwarzania informacji, utrata orientacji, osłabienie zdolności rozumienia, problemy z liczeniem, zmniejszona zdolność do przyswajania wiedzy, problemy z mową, zaburzenia świadomości, rozdrażnienie, apatia , rozchwianie emocjonalne.   Symptomy demencji w miarę postępu atrofii (zaniku) kory mózgowej się nasilają. Mogą być inne u poszczególnych chorych, ponieważ obszar zaniku kory mózgowej zależy od przyczyny tego zjawiska. Uszkodzenia, choroby i infekcje powodujące zanik kory mózgowej Kora mózgowa może zacząć zanikać na skutek fizycznego uszkodzenia mózgu. Powodem uszkodzenia może być rana odniesiona w wypadku, udar niedokrwienny...

uśmiechnięty mężczyzna czytający na tablecie
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Chorobę Huntingtona leczy się objawowo
Leczenie choroby Huntingtona (pląsawicy) opiera się na eliminacji objawów fizycznych i psychicznych. Pląsawica wymaga zwiększenia kaloryczności posiłków, zażywania leków hamujących mimowolne ruchy. Stosowane są też leki łagodzące depresję oraz zaburzenia pamięci i funkcje poznawcze.

Leczenie choroby Huntingtona (pląsawicy) opiera się na eliminacji objawów fizycznych i psychicznych. Pląsawica wymaga zwiększenia kaloryczności posiłków, zażywania leków hamujących mimowolne ruchy. Stosowane są też leki łagodzące depresję oraz zaburzenia pamięci i funkcje poznawcze.   Pląsawica Huntingtona pojawia się najczęściej u osób w przedziale wiekowym 35-50 lat. Jej odmiana młodzieńcza daje symptomy u chorych do 20. roku życia. Od postawienia diagnozy chory żyje od około 15 do 20 lat ( zobacz badania ). Leczenie przyczynowe choroby Huntingtona Przyczynowe leczenie choroby Huntingtona nie jest możliwe. Dotychczas nie wynaleziono sposobu na zatrzymanie postępującej degradacji komórek nerwowych. Nie podejmowano również prób ingerencji w strukturę ludzkiego DNA. Osoby cierpiące na pląsawicę Huntingtona poddawane są rehabilitacji i leczeniu objawowemu. Niwelowanie objawów poprawia komfort życia chorych i może wydłużyć ich sprawność oraz życie nawet o kilka lat. Redukcja fizycznych objawów choroby Huntingtona W leczeniu choroby Huntingtona bardzo ważne jest maksymalne wydłużenie okresu sprawności osoby chorej. Mimowolne ruchy pląsawiczne i trudności z połykaniem oraz brak apetytu powodują spadek masy ciała i osłabienie. Aby zminimalizować skutki tych symptomów, warto z pomocą dietetyka ustalić dietę o wartości energetycznej i odżywczej pokrywającej zwiększone zapotrzebowanie chorego.   W chorobie Huntingtona problemem jest także upośledzenie mowy i połykania. Utrzymanie sprawności aparatu mowy opóźnia pogorszenie stanu psychicznego osób z pląsawicą. Istotne są wizyty u logopedy i samodzielne ćwiczenia zalecone przez tego specjalistę.   Gdy pozwala na to stan chorego i korzyści przewyższają możliwe skutki uboczne, w leczeniu choroby Huntingtona stosuje się: blokery receptorów dopaminowych, leki...

młody mężczyzna trzymający palec na ustach
© Bits and Splits/Fotolia.com
Styl życia
Chorobę Huntingtona powoduje mutacja genów
Pląsawica Huntingtona jest dziedziczna. O wystąpieniu objawów, jego czasie i intensywności decyduje to, jak bardzo zaawansowana jest mutacja. Pląsawica Huntingtona najczęściej daje symptomy u chorych od 35. do 50. roku życia.

Pląsawica Huntingtona jest dziedziczna. O wystąpieniu objawów, jego czasie i intensywności decyduje to, jak bardzo zaawansowana jest mutacja. Pląsawica Huntingtona najczęściej daje symptomy u chorych od 35. do 50. roku życia.   Pląsawica Huntingtona daje objawy fizyczne i psychiczne, w tym emocjonalne i poznawcze. Mimowolne ruchy przypominające pląsanie, drażliwość, depresja i problemy z pamięcią i oceną sytuacji to jedne z najczęstszych dolegliwości osób cierpiących na tę chorobę. Grupy ryzyka i zapadalność na chorobę Huntingtona Na chorobę Huntingtona najczęściej zapadają osoby pomiędzy 35. a 50. rokiem życia ( zobacz badania ). Pląsawica ma też odmianę młodzieńczą, tzw. postać Westphala, która objawia się do 20. roku życia. Pod postacią Westphala choroba Huntingtona postępuje szybko i ma zwykle ostry przebieg. Zachorowanie przed 20. rokiem życia daje szansę na 15 do 20 lat życia.   Postać młodzieńcza i przypadki choroby Huntingtona u osób powyżej 50 lat są rzadkie. Na świecie są regiony, w których pląsawica występuje częściej niż w Europie, np. Wenezuela, lub rzadziej, np. Japonia, Chiny, niektóre obszary w Afryce. Mutacja genów i sposób dziedziczenia Człowiek ma 23 pary chromosomów. Chromosomy składają się z kwasu dezoksyrybonukleinowego, czyli DNA. Łańcuch DNA złożony jest z tzw. zasad, które powinny występować w konkretnym porządku. Wszelkie odstępstwa i zaburzenia kolejności ich występowania są określane jako mutacja genów. Przyczyną choroby Huntingtona jest mutacja w genie o nazwie IT15. Gen ten jest położony na 4 chromosomie.   Choroba Huntingtona jest dziedziczna w sposób autosomalny dominujący. Autosomalny oznacza, że nie odpowiada za nią chromosom związany z płcią – zachorować mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dominujący – że do zachorowania wystarczy gdy jedno z rodziców jest...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner