kobieta u dentysty leczy zęby
©william87/fotolia
Styl życia

Torbiele za zębach i dziąsłach

Torbiel na zębach i w dziąśle powstaje zwykle w wyniku zapalenia miazgi zębowej lub pobudzenia pozostałości nabłonkowych. Leczenie torbieli w zębie zależnie od stopnia zaawansowania i rozrostu polega na leczeniu chirurgicznym lub kanałowym zęba przyczynowego.

Torbiel na zębach i w dziąśle powstaje zwykle w wyniku zapalenia miazgi zębowej lub pobudzenia pozostałości nabłonkowych. Leczenie torbieli w zębie zależnie od stopnia zaawansowania i rozrostu polega na leczeniu chirurgicznym lub kanałowym zęba przyczynowego.

 

Torbiel, inaczej określana jako cysta, to patologiczna przestrzeń tworząca się w organizmie. Torbiele często powstają w wyniku procesów zapalnych.

Torbiele zębopochodne – torbiele na zębie, pod zębem i w dziąśle

Torbiel korzeniowa. Ten typ torbieli stanowi około 50-70% zębopochodnych torbieli. Torbiele korzeniowe zlokalizowane są zwykle przy martwym zębie. Torbiele powstają pod zębem w wyniku pobudzenia pozostałości nabłonkowych lub przy zapaleniu miazgi zębowej. Torbiel korzeniowa może nie okazywać żadnych oznak w trakcie badania. Zwykle widoczna jest dopiero po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Rozrastające się torbiele korzeniowe powodują zanik szpary ozębinowej. Mogą być przyczyną resorpcji kości lub przemieszczania zębów sąsiadujących z cystą. Specyfiką torbieli korzeniowej jest wyraźna otoczka osteosklerotyczna i wyściółka nabłonkowa. Torbiele korzeniowe leczone są chirurgicznie lub niechirurgicznie. Niechirurgiczne leczenie polega na leczeniu endodontycznym (kanałowym) zęba i rozpuszczaniu torbieli wodorotlenkiem wapnia. Dzięki temu torbiel zostaje zlikwidowana, a komórki kostne mogą ponownie odbudować kość. Leczenie chirurgiczne opiera się na wyłuszczeniu całej zmiany – resekcja korzenia zęba przyczynowego, względnie jego ekstrakcja.

 

Torbiel przyzębna. Torbiel powstająca na zębie, umiejscowiona jest zwykle na bocznej stronie zęba – na granicy pomiędzy szkliwem a cementem korzenia. Torbiel powstaje wtórnie w trakcie zapalenia tkanek przyzębia. Zmiany zapalne powodują poliferację fragmentów nabłonka zębotwórczego. Leczenie torbieli na zębie polega na wycięciu zmiany. W przypadku rozległych zmian wykonywana jest ekstrakcja zęba.

 

Torbiel dziąsłowa. Torbiele na dziąsłach występują u dzieci i dorosłych. U dzieci torbiele na dziąsłach pojawiają się zwykle pojedynczo, a u osób dorosłych często występują po kilka. Ich rozmiary mogą przekroczyć 1 cm. Zmiany te umiejscowione są w tkankach dziąseł i wyściela je rogowaciejący płaski nabłonek. Torbiel dziąsłowa może być także umiejscowiona na podniebieniu w linii szwu. Jednak w takim miejscu cysta osiąga do 3 mm i zwykle znika samoistnie.

 

dentystyka pochylona nad pacjentem
©luckybusiness/Fotolia.com
Styl życia
Zgorzel zęba, czyli zapalenie miazgi zęba. Czym jest spowodowane i jak je leczyć?
Zgorzel zęba jest stanem wywołanym gnilnym rozpadem miazgi zębowej, za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Typowym objawem jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba. W wielu przypadkach chorzy uskarżają się na ostry, rozlany ból. Przy zgorzeli zęba może pojawić się obrzęk policzka oraz gorączka.

Zgorzel zęba jest stanem wywołanym gnilnym rozpadem miazgi zębowej, za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Typowym objawem jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba. W wielu przypadkach chorzy uskarżają się na ostry, rozlany ból. Przy zgorzeli zęba może pojawić się obrzęk policzka oraz gorączka. Zgorzel zęba oznacza stan zapalny miazgi zęba , do którego przyczyniają się bakterie. Choroba może przez długi czas przebiegać bezobjawowo lub dawać bardzo dyskretne, często lekceważone objawy. Zgorzel zęba wymaga zastosowania właściwego leczenia, w przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych powikłań. Jakie są przyczyny zgorzeli zęba? Zgorzel zęba jest potoczną nazwą zapalenia miazgi zęba , określaną inaczej zgorzelą miazgi. Jest to stan charakteryzujący się gnilnym rozpadem obumarłej miazgi zęba. Przyczyną martwicy miazgi może być nieleczona próchnica, ostre lub przewlekłe zakażenie bądź uraz. Martwa tkanka stanowi pożywkę dla bakterii beztlenowych. Dodatkowo w jamie ustnej panują warunki sprzyjające rozwojowi bakterii gnilnych, czyli duża wilgotność i odpowiednia temperatura. W początkowym etapie zgorzel może obejmować jedynie pewien fragment miazgi. Pozostała jej część pozostaje”żywa”, ale znajduje się w stanie zapalnym. Jakie objawy świadczą o zgorzeli zęba? Zgorzel zęba może przebiegać bezobjawowo. Niekiedy u chorych pojawiają się bardzo dyskretne symptomy, takie jak ćmienie czy ból przy zmianie pogody. Pierwszym i charakterystycznym objawem zgorzeli zęba jest nieprzyjemny zapach zepsutego zęba , za który odpowiadają bakterie beztlenowe. Zapaleniu miazgi zęba może towarzyszyć silny ból o ostrym i pulsującym charakterze. Chorzy niekiedy uskarżają się na promieniowanie bólu w kierunku ucha lub skroni. W wielu przypadkach dolegliwości bólowe są rozlane, przez co chory...

mężczyzna z bolącym zębem
©inesbazdar/fotolia
Styl życia
Stan zapalny zęba – ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony
Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.

Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.   Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Sprzyjające dla rozwoju bakterii jest jedzenie słodyczy czy niewłaściwa higiena. Stan zapalny zęba – przyczyny Głównymi przyczynami stanu zapalnego zęba są ubytki spowodowane przez próchnicę , niewłaściwe leczenie, czy urazy kości zębowej. Innymi czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się stanu zapalnego są komplikacje po leczeniu czy szlifowaniu zębów. Stan zapalny zęba – objawy Pierwszy objaw stanu zapalnego zęba to silna wrażliwość na ciepłe lub zimne posiłki i ból występujący zazwyczaj w największym nasileniu nocą . Zapalenie miazgi zębowej powoduje też ból przy występujący przy gryzieniu lub dotyku okolic chorego zęba. Niekiedy występuje też gorączka, opuchnięcia okolicy zęba i bóle głowy. Kiedy dochodzi do martwicy zęba, w okolicy zęba tworzy się przetoka dziąsłowa i występują zmiany okołowierzchołkowe. Stan zapalny zęba – rodzaje Stan zapalny zęba można podzielić na trzy rodzaje: ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony . Ten pierwszy charakteryzuje się łagodnym bólem i krótkim czasem występowania. Zapalenie przewlekłe trwa zazwyczaj długo i nie zawsze towarzyszy mu ból. Inaczej jest w przypadku zapalenia przewlekle zaostrzonego. Wówczas dolegliwość jest wydłużona i na początku nie ma objawów. Dopiero po pewnym czasie zaczyna pojawiać się intensywny ból , trwający od kilku minut do kilku godzin, a dziąsło w okolicach bolącego zęba może spuchnąć. Stan zapalny zęba – leczenie Na początku leczenie stanu...

Chłopiec na fotelu dentystycznym
Pixabay/jarmoluk/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pięć faktów o leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe (endodontyczne) często jest ostatnią szansą na zachowanie zęba. Endodoncja polega na usunięciu z zęba miazgi i nerwów, oczyszczeniu komory i kanałów zęba i zaplombowaniu go.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) często jest ostatnią szansą na zachowanie zęba. Endodoncja polega na usunięciu z zęba miazgi i nerwów, oczyszczeniu komory i kanałów zęba i zaplombowaniu go. Kiedy leczenie kanałowe zęba jest konieczne? Leczenie kanałowe zęba jest konieczne, kiedy miazga zęba zostanie nieodwracalnie zniszczona. Przyczyną zniszczenia miazgi jest stan zapalny, który może być wynikiem zaawansowanej próchnicy, uszkodzeń mechanicznych (np. uderzenia) lub innych (np. narażenia zęba na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę). Sygnałem zapalenia miazgi zazwyczaj jest silny ból zęba. Wcześnie zdiagnozowane zapalenie miazgi jest możliwe do wyleczenia. Jeśli jednak ból zęba powraca i utrzymuje się dłużej niż przez 3 dni, zapalenie miazgi prawdopodobnie jest już nieodwracalne. Choć ból może minąć, ząb będzie wtedy wymagał leczenia kanałowego. Ząb, którego miazga jest zniszczona, można też wyrwać. Tylko te dwa sposoby pozwalają na usunięcie ogniska zapalnego, które mogłoby zakazić okoliczne tkanki. Jak przebiega leczenie kanałowe zęba? Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zęba. Na jego podstawie stomatolog może ocenić długość kanałów zęba i rozległość stanu zapalnego. Najpierw stomatolog otwiera komorę zęba i dostaje się do kanałów korzeni zębowych. Wstępnie oczyszcza je i dezynfekuje. Potem ząb zostaje zatruty. Zatrucie, czyli dewitalizacja polega na nałożeniu na odsłoniętą miazgę środka powodującego jej obumarcie. Środek ten powinien pozostać w zębie przez tydzień lub dwa. Coraz częściej jednak dentyści zamiast dewitalizacji stosują ekstyrpację: usuwają całą miazgę w znieczuleniu miejscowym podczas jednej wizyty. Kiedy miazga jest już martwa, dentysta opracowuje komorę zęba i kanały, oczyszczając je z martwej miazgi i nerwów. Na końcu...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner