Bolący język jest objawem niektórych chorób dotyczących całego organizmu, np. cukrzycy, awitaminozy, alergii, kiły czy pęcherzycy. Często przyczyną bólu tego organu jest stan zapalny wywołany przez wirusy, bakterie albo grzyby. Język może boleć też wtedy, gdy zostanie przygryziony lub uszkodzony w inny sposób.

Reklama

Przygryzienie, poparzenie, ostre krawędzie zębów i protez

Język jest silnie unerwionym organem, dlatego odczuwalne są nawet jego najmniejsze uszkodzenia. Przygryźć język zdarza się każdemu, ale niektóre osoby mają ku temu predyspozycje ze względu na budowę jamy ustnej. Ciągłe przygryzanie i rany języka czy policzków mogą prowadzić do nowotworu jamy ustnej. Ból języka po przygryzieniu czy poparzeniu mija po kilku, kilkunastu godzinach. Problemem są natomiast ostre krawędzie zębów i elementy źle dopasowanych protez zębowych. Język rani się o nie niemal bez przerwy aż do wyeliminowania przyczyny, czyli wizyty u stomatologa.

Afty a bolący język

Gdy na języku pojawią się afty, sprawią, że organ ten będzie bolał punktowo, w miejscu pojawienia się zmiany. Afty to rodzaj małych wrzodów występujących w jamie ustnej. Bolący język powinien zagoić się sam po maksymalnie 4 tygodniach. Gdy afty nie znikają, konieczna jest wizyta u lekarza.

Ból języka na skutek stanu zapalnego tego organu

Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze mogą być przyczynami bólu języka. Kandydoza, czyli grzybica, w jamie ustnej powoduje bolesne nadżerki przykryte białym nalotem. Przy próbie ich starcia odsłaniają się ranki. Bolący język jest niekiedy skutkiem działalności bakterii, przeważnie paciorkowców. Ból tego organu powoduje także pierwotne zakażenie wirusem opryszczki, w którym pęcherze rozlewają się po całej jamie ustnej, w tym po języku. Pęcherze powodujące ból mogą też być objawem pęcherzycy. Zapalenie języka może mieć również inne przyczyny – częste urazy mechaniczne, o których była już mowa, alergia oraz używanie substancji drażniących, takich jak alkohol czy papierosy. Wizyty u lekarza wymaga stan, w którym język boli, piecze, jest spuchnięty, zaczerwieniony i pokryty grubym, białym nalotem lub pęcherzami czy nadżerkami.

Choroby ogólnoustrojowe wywołujące zapalenie języka

Bolący język na skutek stanu zapalnego jest objawem niektórych chorób ogólnoustrojowych. Stan zapalny języka tworzy się w przypadku awitaminozy, cukrzycy, niedokrwistości złośliwej, kiły, AIDS oraz gruźlicy. Zbyt mała ilość witamin z grupy B oraz żelaza we krwi skutkuje awitaminozą i niedokrwistością złośliwą. Natomiast za rozwój kiły i gruźlicy odpowiedzialne są bakterie, a za AIDS – wirus HIV. Cukrzyca zaś to choroba zaburzająca gospodarkę węglowodanami w organizmie ludzkim. Ból języka jest często piekący i jeśli się przedłuża, wymaga konsultacji lekarskiej.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama