Zadaszenie tarasu
© Delphotostock/Fotolia.com
Styl życia

Zadaszenie tarasu – sposoby na ochronę przed słońcem i deszczem

Taras zwykle jest zwrócony na południe lub zachód, by zbierać jak najwięcej promieni słonecznych. Niestety, gdy doskwierają upały, wskazane jest zadaszenie tarasu. Dzięki temu nie tylko przebywanie na tarasie będzie przyjemniejsze, ale i salon, z którego wychodzi taras, nie będzie tak mocno się nagrzewał.

Taras zwykle jest zwrócony na południe lub zachód, by zbierać jak najwięcej promieni słonecznych. Niestety, gdy doskwierają upały, wskazane jest zadaszenie tarasu. Dzięki temu nie tylko przebywanie na tarasie będzie przyjemniejsze, ale i salon, z którego wychodzi taras, nie będzie tak mocno się nagrzewał.

 

Na rynku dostępne są zadaszenia stałe, np. drewniane zadaszenia lub szklane dachy, oraz ruchome, których zacienienie można regulować, np. pergole i markizy.

Kasia gotuje z Polki pl: jak zrobić naleśniki

Markizy – ochronią przed słońcem i lekkim deszczem

Markizy (Link do „Jakie wybrać markizy na taras?”) są jednym z najpopularniejszych sposobów na osłonięcie tarasu przed nadmiernym słońcem. Ochronę zapewnia materiał rozciągnięty na specjalnym wyciągu. Markizy nie powinny być otwarte podczas burzy i silnego wiatru, ale łatwo je złożyć – to bardzo szybkie w obsłudze zwijane zadaszenie tarasu. Równie łatwo je całkiem zdemontować w przypadku zmiany koncepcji na aranżację tarasu.

Pergole – idealne na winorośl

Pergola tarasowa występuje w dwóch odsłonach. Pierwsza jest przede wszystkim alternatywą dla markiz – to konstrukcja, na której rozciągnięty jest materiał. Chroni przed słońcem, ale bardziej zaawansowane zadaszenia zamocowane na przeciwwietrznych belkach mogą chronić nawet przed śniegiem. Drugi rodzaj pergoli to drewniane konstrukcje, po których mogą wspinać się pnącza, tworzące naturalny cień, np. pnące się róże, winorośl, glicynia. W zacienionym miejscu wspaniale będzie się piął bluszcz. W ten sposób tworzy się naturalne zadaszenie z żywych roślin.

Stałe zadaszenie dachu – na aluminiowej lub drewnianej konstrukcji

Szklane dachy pozwalają na przepuszczanie promieni słonecznych i cieszenie się naturalnym światłem. Stwarza to też doskonałe warunki do hodowania roślin na tarasie. Gdy jednak ważne jest też to, by nieco zacienić balkon, można zastosować szkło białe lub dymione. Do zadaszenia tarasu używa się również poliwęglanu i płyt poliestrowych, które również przepuszczają światło. Dzięki zastosowaniu blachodachówek i gontów taras staje się przedłużeniem domu.

Drewniane zadaszenia – zapewniają cień

Drewniane zadaszenie tarasu pozwala nie tylko na ochronę przed deszczem, ale też skutecznie zacienia przestrzeń pod nim. To rozwiązanie, które szczególnie przyda się na tarasach zwróconych na południe, ponieważ ta strona zapewnia najwięcej światła, co niekiedy bywa uciążliwe. Ważne, by pomyśleć o tego typu zadaszeniu już na etapie wykańczania domu – najlepiej, gdy pasuje do elewacji i wygląda jak integralny element budynku.

Oaza ze szkła – nie zasłania widoku

Oazą ze szkła nazywa się dach tarasowy, który opiera się na rozsuwanych konstrukcjach ze szkła. Pozwala bez przeszkód cieszyć się i słońcem, i otoczeniem. Dlatego też tak ważne, by tego typu zadaszenia, a raczej całej zabudowy tarasu, nie budować w przypadku, gdy taras wychodzi na bardzo małą przestrzeń. W takim wypadku lepiej jest otworzyć dom na ogród, niż go zamykać szklaną ścianą.

Maty bambusowe i wiklinowe – uzupełnienie zadaszenia

Niekiedy słońce jest tak intensywne, że samo zadaszenie to za mało. Żeby osłonić taras lub balkon po bokach, a jednocześnie nie zatrzymywać przepływu powietrza, warto zastosować maty wiklinowe, trzcinowe lub bambusowe. Przy okazji osłonią przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Maty można też rozłożyć na konstrukcji nośnej jako prześwitujące zadaszenie. Osłonią przed słońcem wpuszczając przyjemne, rozproszone światło.

 

Taras w ofrodzie
© estebandres/Fotolia.com
Styl życia
Urządzamy zaciszny taras ogrodowy
Taras w ogrodzie najlepiej wybudować na poziomie gruntu, aby powiększał przestrzeń. Tarasy leżące wyżej łączy się z ogrodem skarpą z roślinami i schodami.

Taras w ogrodzie najlepiej wybudować na poziomie gruntu, aby powiększał przestrzeń. Tarasy leżące wyżej łączy się z ogrodem skarpą z roślinami i schodami.   Aranżacja wyposażenia tarasu uwzględnia dopasowanie jego stylu do osobowości i stylu życia mieszkańców oraz wystroju domu i wyglądu przyległego ogrodu. Jak zaaranżować taras, żeby współgrał z ogrodem i domem Przydomowy taras powinien uzupełniać przyległy pokój, stanowić część ogrodu i zapewniać kontakt z naturą. Idealnie byłoby zbudować go na poziomie gruntu, aby naturalnie tworzył całość z zieloną przestrzenią dookoła i optycznie powiększał zarówno ogród jak i salon. Jeśli taras leży znacznie powyżej poziomu terenu, warto połączyć go z ogrodem obsadzoną roślinami skarpą i szerokimi, łagodnymi stopniami schodów. Od spojrzeń sąsiadów można ochronić się, otaczając częściowo letni salon roślinnymi parawanami. Rośliny najlepsze na taras w ogrodzie Na ogrodowym tarasie dobrze sprawdzają się pnącza, stanowiące rodzaj naturalnej bariery przed wiatrem i wzrokiem postronnych. Dobrym wyborem będzie posadzenie szybko rosnących: powojnika pnącego, winorośli japońskiej lub właściwej (winogrona), kokornaka wielkolistnego.   Komary i natrętne owady odstraszą kocimiętka, mirt, pelargonie, surmia, plectranthus pnący. Warto kupić zarówno gatunki roślin zrzucających liście na zimę, jak i zimozielonych (iglaki, ostrokrzew, ciemiernik, wrzosiec krwisty, wawrzynek wilczełyko). Do pierwszych przymrozków kwitną tawuła japońska oraz ketmia syryjska. Jedna gama kolorystyczna liści i kwiatów zawsze pięknie się prezentuje.   Na tarasie warto postawić doniczki z jasnego drewna z aromatycznymi ziołami, które można wykorzystać w kuchni. Wybierz styl mebli na taras Meble ogrodowe i dodatki będą najpiękniej współgrać z resztą domu i ogrodem , jeśli...

Taras z markizą
© Jérôme Rommé/Fotolia.com
Styl życia
Markizy na taras – 4 kroki przed zakupem
Markizy na taras to rodzaj zadaszenia, które chroni przed nadmiernym słońcem lub letnim deszczem. Żeby spełniały dobrze swoją funkcję, muszą być dopasowane do rozmiaru balkonu Równie ważna jest jakość wykonania, ponieważ markizy tarasowe powinny służyć przez lata – markizy kasetowe skuteczniej chronią materiał przed niszczeniem niż markizy bezkasetowe.

Markizy na taras to rodzaj zadaszenia, które chroni przed nadmiernym słońcem lub letnim deszczem. Żeby spełniały dobrze swoją funkcję, muszą być dopasowane do rozmiaru balkonu Równie ważna jest jakość wykonania, ponieważ markizy tarasowe powinny służyć przez lata – markizy kasetowe skuteczniej chronią materiał przed niszczeniem niż markizy bezkasetowe.   Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów markiz, których nazwy sugerują, do jakich powierzchni powinny być używane . Czasami może być to dezorientujące, ponieważ mając niewielki taras, można z powodzeniem użyć markiz balkonowych. Krok 1 – wielkość tarasu a rodzaj markiz Po pierwsze należy wziąć pod uwagę wielkość tarasu, który będzie osłaniany markizami.   Ze względu na rozmiar wyróżnia się trzy rodzaje markiz: markizy koszowe , wieszane głównie jako element dekoracyjny nad oknami, ale także nad małymi balkonami. Nie można ich regulować ani zwijać tkaniny. Nie sprawdzą się w przypadku większych balkonów , ani tym bardziej tarasów; markizy balkonowe , wykorzystywane przede wszystkim do osłaniania okien, balkonów, ale także małych tarasów, które nie potrzebują dużego zaciemnienia. Można regulować ich kąt nachylenia , ale tylko w pewnym zakresie; markizy tarasowe , stosowane do osłony dużych tarasów, a nawet letnich ogródków. Zwykle są składane, tkaninę można zwijać, a także modyfikować kąt jej nachylenia. Krok 2 – im bardziej odsłonięty taras, tym solidniejsza konstrukcja markizy W przypadku markiz tarasowych są do wyboru dwie możliwości: markizy bezkasetowe – materiał markizy bez kasety jest zawijany na specjalny wałek, który może być osłaniany specjalnym daszkiem. Niestety nawet zwinięty materiał jest stale narażony na działanie słońca , deszczu czy śniegu. Z tego względu ten rodzaj markiz posłuży dłużej, jeśli będzie...

Parasol na balkonie
© ArTo/Fotolia.com
Styl życia
Czym chronić balkon przed słońcem, wiatrem i deszczem?
Parasole, markizy, płócienne zasłony lub rolety stanowią idealną ochronę balkonu bądź tarasu przed intensywnymi promieniami słońca albo porywistym wiatrem. Można się również za nimi ukryć przed spojrzeniami sąsiadów, opalając się lub relaksując podczas jedzenia lunchu.

Parasole, markizy, płócienne zasłony lub rolety stanowią idealną ochronę balkonu bądź tarasu przed intensywnymi promieniami słońca albo porywistym wiatrem. Można się również za nimi ukryć przed spojrzeniami sąsiadów, opalając się lub relaksując podczas jedzenia lunchu.   Zacieniony balkon, na którym można schłodzić się i relaksować w największe upały, pijąc zimną lemoniadę i czytając książkę to marzenie każdego mieszkańca bloku . Warto dobrać rodzaj zadaszenia do wielkości przestrzeni na balkonie, aby jej optycznie nie zmniejszyć. Przegląd ochronnych parasoli na balkon Parasol balkonowy docenia się najbardziej podczas upałów lub ulewy, która zmusza do przerwania odpoczynku na świeżym powietrzu. Właściciele niedużych balkonów powinni rozważyć zakup mniejszego parasola (140-150 cm średnicy) montowanego bezpośrednio na balustradzie. Nie ma wówczas potrzeby zakupu stojaka, na który trzeba wygospodarować dodatkową przestrzeń. Największe możliwości regulacji zapewnia parasol łamany, do ustawienia pod dowolnym kątem. Parasole o kształcie prostokątnym są idealne do zadaszenia większych balkonów. Jaśniejsze kolory czaszy parasola nie pochłaniają światła i lepiej je odbijają. Są na nich niestety bardziej widoczne zabrudzenia, ale można obecnie kupić parasole, których czasze można prać w pralce. Aby podnieść stabilność stojaka, w którym mocuje się parasol balkonowy, można wybrać specjalny model do wypełniania wodą. Stojaki, które są niewielkie, muszą być ciężkie, a mogą być wykonane z kamienia , metalu mocowanego lub dociążanego np. płytami chodnikowymi, tworzywa sztucznego napełnianego wodą lub piaskiem. Dodatkowo mogą być łączone ze stolikami. Markizy najlepsze na taras Markizy to płócienne, impregnowane zadaszenia nieco większych powierzchni, odporne na działanie promieni UV i przemakanie. Płótno montowane jest na...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik