Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Taras z markizą
© Jérôme Rommé/Fotolia.com
Styl życia

Markizy na taras – 4 kroki przed zakupem

Markizy na taras to rodzaj zadaszenia, które chroni przed nadmiernym słońcem lub letnim deszczem. Żeby spełniały dobrze swoją funkcję, muszą być dopasowane do rozmiaru balkonu Równie ważna jest jakość wykonania, ponieważ markizy tarasowe powinny służyć przez lata – markizy kasetowe skuteczniej chronią materiał przed niszczeniem niż markizy bezkasetowe.

Markizy na taras to rodzaj zadaszenia, które chroni przed nadmiernym słońcem lub letnim deszczem. Żeby spełniały dobrze swoją funkcję, muszą być dopasowane do rozmiaru balkonu Równie ważna jest jakość wykonania, ponieważ markizy tarasowe powinny służyć przez lata – markizy kasetowe skuteczniej chronią materiał przed niszczeniem niż markizy bezkasetowe.

 

Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów markiz, których nazwy sugerują, do jakich powierzchni powinny być używane. Czasami może być to dezorientujące, ponieważ mając niewielki taras, można z powodzeniem użyć markiz balkonowych.

Krok 1 – wielkość tarasu a rodzaj markiz

Po pierwsze należy wziąć pod uwagę wielkość tarasu, który będzie osłaniany markizami.

 

Ze względu na rozmiar wyróżnia się trzy rodzaje markiz:

  • markizy koszowe, wieszane głównie jako element dekoracyjny nad oknami, ale także nad małymi balkonami. Nie można ich regulować ani zwijać tkaniny. Nie sprawdzą się w przypadku większych balkonów, ani tym bardziej tarasów;
  • markizy balkonowe, wykorzystywane przede wszystkim do osłaniania okien, balkonów, ale także małych tarasów, które nie potrzebują dużego zaciemnienia. Można regulować ich kąt nachylenia, ale tylko w pewnym zakresie;
  • markizy tarasowe, stosowane do osłony dużych tarasów, a nawet letnich ogródków. Zwykle są składane, tkaninę można zwijać, a także modyfikować kąt jej nachylenia.

Krok 2 – im bardziej odsłonięty taras, tym solidniejsza konstrukcja markizy

W przypadku markiz tarasowych są do wyboru dwie możliwości:

  • markizy bezkasetowe – materiał markizy bez kasety jest zawijany na specjalny wałek, który może być osłaniany specjalnym daszkiem. Niestety nawet zwinięty materiał jest stale narażony na działanie słońca, deszczu czy śniegu. Z tego względu ten rodzaj markiz posłuży dłużej, jeśli będzie zamontowany w zadaszonym miejscu lub gdy będzie można go zdemontować na zimę.
  • markizy kasetowe – materiał markizy także jest zwijany na wałek, ale jednocześnie zamyka się go w kasecie, która zapewnia lepszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Niestety ich ceny są zdecydowanie wyższe niż tych bez kasety.

W przypadku odsłoniętego tarasu trzeba też baczniej przyjrzeć się materiałowi, z jakiego wykonana jest konstrukcja. Najsolidniejsza jest stalowa, dlatego jeśli markiza przy okazji ma osłaniać przed deszczem i wiatrem, ze względów bezpieczeństwa powinna być wykonana z jak najmocniejszych materiałów. Producenci powinni umieszczać informację o klasie odporności wiatrowej markizy – pierwsza oznacza, że może być rozwijana w przypadku lekkiego, delikatnie poruszającego gałęziami wiatru. Trzecia klasa mówi o tym, że markiza wytrzyma nawet silny wiatr do 6 stopni w skali Beauforta.

Krok 3 – wygodny czy tani sposób składania markiz

Markizy mogą być rozwijane ręcznie za pomocą korbki lub przy użyciu silnika elektrycznego i pilota. Wbrew pozorom korbka wcale nie jest kłopotliwa w obsłudze i nie trzeba używać do tego siły – można więc spokojnie poprzestać na ręcznym sposobie składania. Napęd elektryczny ma tę przewagę, że można go wyposażyć w specjalne czujniki pogodowe, dzięki którym markizy będą się automatycznie rozwijać w słońcu, a zwijać pod wpływem wiatru. Jest to jednak wygoda, za którą także trzeba więcej zapłacić.

Krok 4 – estetyka, czyli markiza pod kolor domu

Po podjęciu decyzji odnośnie technicznych aspektów markiz, pora na wybór wzoru. Zadaszenie staje się integralnym elementem domu, dlatego powinno współgrać z elewacją. Poszycie markiz nie powinno płowieć ani się odbarwiać, dlatego bez obaw można przebierać w różnorodnych wzorach, jakie oferują producenci. Nadal najpopularniejsze są klasyczne, jednobarwne tkaniny lub dwukolorowe w pasy. Dostępne są jednak i wielobarwne materiały np. we wzory łowickie, motywy roślinne czy nawet panterkę.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Zadaszenie tarasu
© Delphotostock/Fotolia.com
Styl życia
Zadaszenie tarasu – sposoby na ochronę przed słońcem i deszczem
Taras zwykle jest zwrócony na południe lub zachód, by zbierać jak najwięcej promieni słonecznych. Niestety, gdy doskwierają upały, wskazane jest zadaszenie tarasu. Dzięki temu nie tylko przebywanie na tarasie będzie przyjemniejsze, ale i salon, z którego wychodzi taras, nie będzie tak mocno się nagrzewał.

Taras zwykle jest zwrócony na południe lub zachód, by zbierać jak najwięcej promieni słonecznych. Niestety, gdy doskwierają upały, wskazane jest zadaszenie tarasu. Dzięki temu nie tylko przebywanie na tarasie będzie przyjemniejsze, ale i salon, z którego wychodzi taras, nie będzie tak mocno się nagrzewał.   Na rynku dostępne są zadaszenia stałe, np. drewniane zadaszenia lub szklane dachy , oraz ruchome, których zacienienie można regulować, np. pergole i markizy. Markizy – ochronią przed słońcem i lekkim deszczem Markizy (Link do „Jakie wybrać markizy na taras?”) są jednym z najpopularniejszych sposobów na osłonięcie tarasu przed nadmiernym słońcem. Ochronę zapewnia materiał rozciągnięty na specjalnym wyciągu. Markizy nie powinny być otwarte podczas burzy i silnego wiatru , ale łatwo je złożyć – to bardzo szybkie w obsłudze zwijane zadaszenie tarasu. Równie łatwo je całkiem zdemontować w przypadku zmiany koncepcji na aranżację tarasu. Pergole – idealne na winorośl Pergola tarasowa występuje w dwóch odsłonach. Pierwsza jest przede wszystkim alternatywą dla markiz – to konstrukcja, na której rozciągnięty jest materiał. Chroni przed słońcem, ale bardziej zaawansowane zadaszenia zamocowane na przeciwwietrznych belkach mogą chronić nawet przed śniegiem. Drugi rodzaj pergoli to drewniane konstrukcje , po których mogą wspinać się pnącza, tworzące naturalny cień, np. pnące się róże, winorośl, glicynia. W zacienionym miejscu wspaniale będzie się piął bluszcz . W ten sposób tworzy się naturalne zadaszenie z żywych roślin. Stałe zadaszenie dachu – na aluminiowej lub drewnianej konstrukcji Szklane dachy pozwalają na przepuszczanie promieni słonecznych i cieszenie się naturalnym światłem. Stwarza to też doskonałe warunki do hodowania roślin na tarasie . Gdy jednak ważne jest też to, by nieco zacienić balkon, można...

Parasol na balkonie
© ArTo/Fotolia.com
Styl życia
Czym chronić balkon przed słońcem, wiatrem i deszczem?
Parasole, markizy, płócienne zasłony lub rolety stanowią idealną ochronę balkonu bądź tarasu przed intensywnymi promieniami słońca albo porywistym wiatrem. Można się również za nimi ukryć przed spojrzeniami sąsiadów, opalając się lub relaksując podczas jedzenia lunchu.

Parasole, markizy, płócienne zasłony lub rolety stanowią idealną ochronę balkonu bądź tarasu przed intensywnymi promieniami słońca albo porywistym wiatrem. Można się również za nimi ukryć przed spojrzeniami sąsiadów, opalając się lub relaksując podczas jedzenia lunchu.   Zacieniony balkon, na którym można schłodzić się i relaksować w największe upały, pijąc zimną lemoniadę i czytając książkę to marzenie każdego mieszkańca bloku . Warto dobrać rodzaj zadaszenia do wielkości przestrzeni na balkonie, aby jej optycznie nie zmniejszyć. Przegląd ochronnych parasoli na balkon Parasol balkonowy docenia się najbardziej podczas upałów lub ulewy, która zmusza do przerwania odpoczynku na świeżym powietrzu. Właściciele niedużych balkonów powinni rozważyć zakup mniejszego parasola (140-150 cm średnicy) montowanego bezpośrednio na balustradzie. Nie ma wówczas potrzeby zakupu stojaka, na który trzeba wygospodarować dodatkową przestrzeń. Największe możliwości regulacji zapewnia parasol łamany, do ustawienia pod dowolnym kątem. Parasole o kształcie prostokątnym są idealne do zadaszenia większych balkonów. Jaśniejsze kolory czaszy parasola nie pochłaniają światła i lepiej je odbijają. Są na nich niestety bardziej widoczne zabrudzenia, ale można obecnie kupić parasole, których czasze można prać w pralce. Aby podnieść stabilność stojaka, w którym mocuje się parasol balkonowy, można wybrać specjalny model do wypełniania wodą. Stojaki, które są niewielkie, muszą być ciężkie, a mogą być wykonane z kamienia , metalu mocowanego lub dociążanego np. płytami chodnikowymi, tworzywa sztucznego napełnianego wodą lub piaskiem. Dodatkowo mogą być łączone ze stolikami. Markizy najlepsze na taras Markizy to płócienne, impregnowane zadaszenia nieco większych powierzchni, odporne na działanie promieni UV i przemakanie. Płótno montowane jest na...

Impregnacja drewna
© gkrphoto/Fotolia.com
Styl życia
Pielęgnacja tarasu z drewna. Wybór drewna tarasowego
Taras drewniany znacznie szybciej podlega biodegradacji niż pionowe elewacje w wyniku innego rodzaju użytkowania powierzchni, zużywania się środków do impregnacji oraz szkodliwego oddziaływania warunków środowiska.

Taras drewniany znacznie szybciej podlega biodegradacji niż pionowe elewacje w wyniku innego rodzaju użytkowania powierzchni, zużywania się środków do impregnacji oraz szkodliwego oddziaływania warunków środowiska.   Materiał na taras musi być bardzo odporny na szkodliwe oddziaływanie warunków środowiska zewnętrznego. Efektowne drewniane posadzki są niezwykle popularne, gdyż wyglądają bardzo szlachetnie, amortyzują upadki, są ciepłe w dotyku i nie nagrzewają się latem. Poziome powierzchnie są jednak narażone na silniejsze działanie warunków atmosferycznych – zalega na nich woda, śnieg, podlegają ścieraniu w wyniku chodzenia po nich. Dlatego trzeba je dobrze zabezpieczyć by długo służyły. Jakie drewno na taras jest najlepsze Tarasów nie powinno się budować z materiałów zupełnie nieodpornych na wilgoć, deformujących się i wyginających pod jej wpływem. Zdecydowanie odradzane jest drewno olchowe oraz bukowe, a także samba (drewno egzotyczne). Najlepsze rodzime gatunki drewna na budowę tarasu to: sosna i świerk, które bezwzględnie należy zaimpregnować , gdyż charakteryzują się niską odpornością na działanie wody. Po wyschnięciu odkształcają się i pękają. Dąb ma natomiast dużą stabilność, co czyni z niego najbardziej odporny gatunek na oddziaływanie wilgoci. Ponadto jest bardzo twardy, a więc niezwykle odporny na uszkodzenia, zarysowanie czy ścieranie. Wykonane z niego deski oprócz impregnacji można także bejcować. Część gatunków drewna egzotycznego , np. bangkirai, zawiera oleje i garbniki, co stanowi naturalną ochronę przed wilgocią. Massaranduba to także wspaniały, bardzo twardy i odporny materiał na taras. Taras drewniany: impregnacja i ochrona Niepielęgnowane deski tarasowe znacznie szybciej zmieniają kolor – blakną i szarzeją i podlegają biodegradacji o wiele szybciej niż drewniane elewacje. Żywotność tego naturalnego...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner