Reklama

Ssanie w żołądku, mdłości a nawet ból głowy, to najczęstsze objawy uczucia głodu. Kiedy nie możemy nic zjeść, ponieważ jesteśmy na diecie odchudzającej sytuacja staje się nieprzyjemna. Myślenie o jedzeniu zaczyna doskwierać, a uwaga z trudnością skupia się na innych rzeczach niż jedzenie. Jest kilka metod, które pozwalają na przetrwanie od posiłku do posiłku.

Reklama

Woda jako skuteczny sposób na uczucie głodu i ssanie w żołądku

Picie wody powoduje uczucie sytości. Można nią skutecznie oszukać głód, ale niestety nie na długo. Dlatego woda to rozwiązanie krótkoterminowe.

Surowe warzywa i owoce – przyjemny i smaczny sposób na głód

Owoce powinno się jeść przed posiłkami. Z czego to wynika? Owoce są trawione bardzo szybko, gdy zostały zjedzone na pusty żołądek. Wówczas strawienie jabłka czy banana trwa około 30 minut, a suszonych daktyli lub moreli około godziny. Jeżeli owoce są jedzone po posiłku, wówczas żołądek nie ma szansy na szybkie uporanie się z nimi. Zaczynają one gnić i zakwaszają organizm, powodując przykre dolegliwości takie jak wzdęcia, zgaga. Ponadto zawarte w nich składniki odżywcze nie są wówczas przyswajane. Dlatego ważne jest, aby owoce jeść w momencie, gdy w żołądku nie ma już nic innego, czyli około 3-4 godziny po posiłku lub na czczo. Warzywa możemy jeść wtedy, kiedy mamy na nie ochotę. Dlatego chrupanie marchewki między posiłkami skutecznie powinno zapobiec przykremu ssaniu w żołądku.

Zimno powoduje zwiększenie apetytu – ciepło to sposób na głód

Niska temperatura sprzyja podjadaniu, dlatego dbanie o ciepło spowoduje, że rzadziej będziemy odczuwać głód. W restauracjach zwykle panuje przyjemny chłód, bo w niskich temperaturach zjada się więcej. Warto również zadbać o ciepłotę ciała, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Sen i spokój – jako metody na burczenie w brzuchu i uczucie głodu

Udowodniono wiele lat temu, że niedosypianie jest częstą przyczyną głodu. Ponadto stres powoduje wzmożony apetyt. Podczas stresu zwiększa się zapotrzebowanie na węglowodany proste (czyli słodycze) ponieważ dzięki nim produkowana jest kojąca skołatane nerwy serotonina. Dlatego dobry sen i relaks to dobry sposób na głód.

Niskokaloryczne i sycące startery jako sposób na głód

Produkty bogatobiałkowe i pełne ziarna zbóż zapewniają uczucie sytości na długi czas. Dlatego najlepiej wybrać pożywną opcję śniadaniową, np.: płatki owsiane z jogurtem lub kanapki z pełnoziarnistym pieczywem. Produkty z pełnego ziarna zbóż sycą 10 razy bardziej niż białe bułki czy pieczywo pszenne. Jest to posiłek wartościowy i smaczny. Unikniemy też w ten sposób przejedzenia, które rano jest szczególnie zgubne, ponieważ powoduje senność.

Zero cukru w napojach i wodach smakowych

Zamiast pić sok lepiej zjeść owoc, który zawiera cenny błonnik. Do picia wybierajmy świeżo wyciskane soki, wodę oraz herbaty zielone, czerwone, ziołowe i smakowe. Cukier zawarty w napojach po pierwsze dostarcza nam zbędnych pustych kalorii a po drugie powoduje wyrzut insuliny, który w konsekwencji może być przyczyną wilczego apetytu. Warto wiedzieć, że czarna kawa bez cukru hamuje apetyt na jakiś czas.

Pamiętajmy, że dobrze skomponowana dieta oraz jedzenie kilku małych posiłków dziennie to najlepsze metody na ssanie w żołądku i uczucie głodu.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama