Para przyjaciół jeździ rowerami po mieście.
©gpointstudio/stock.adobe.com
Styl życia

Jakie dyscypliny sportu uprawiać podczas wakacji w mieście?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że lato jest najlepszym okresem do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Co istotne - nie tylko osoby, które wyjeżdżają na wakacje mają wiele możliwości na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Nawet spędzając lato w mieście, można znaleźć dyscyplinę sportową dopasowaną do swoich możliwości i oczekiwań.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że lato jest najlepszym okresem do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Co istotne - nie tylko osoby, które wyjeżdżają na wakacje mają wiele możliwości na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Nawet spędzając lato w mieście, można znaleźć dyscyplinę sportową dopasowaną do swoich możliwości i oczekiwań.

 

Korzyści wynikających z regularnego uprawiania sportu jest wiele - począwszy od ogólnej poprawy samopoczucia, przez rozwój sprawności ruchowej, po polepszenie kondycji i wytrzymałości organizmu. To wszystko powinno być mobilizującym bodźcem dla osób, które noszą się z zamiarem rozpoczęcia przygody ze sportem.

 

Jaki sport uprawiać w mieście?

 

Tylko z pozoru spędzanie lata w mieście nie daje większych możliwości do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Zarówno w mniejszych, jak i większych miastach można znaleźć warunki do ciekawych aktywności, które będą dawały przyjemność i satysfakcję ćwiczącym. Bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. siłownie miejskie, czyli miejsce, w którym można za darmo ćwiczyć na różnych przyrządach. Ciekawymi miejscami, wartymi odwiedzenia, znajdującymi się w większości dużych miast są również:

 

Sport z wykorzystaniem darmowej przestrzeni miejskiej

 

Niezależnie od tego, jak mocno jest rozwinięta infrastruktura sportowa w danym mieście, można uprawiać takie aktywności, które nie jej nie wymagają. Można zaliczyć do nich:

  • bieganie,
  • jazdę na rowerze,
  • ultimate frisbee (gra zespołowa z wykorzystaniem plastikowego krążka frisbee),
  • street workout (wykonywanie ćwiczeń przy pomocy miejskiej zabudowy m.in. murków, ławek czy barierek),
  • parkour (forma aktywności polegająca na pokonywaniu stojących na drodze biegu przeszkód),
  • jazdę na deskorolce,
  • jazdę na rolkach.

 

Jak widać, lista możliwych aktywności sportowych do uprawiania w mieście (i nie tylko) jest bardzo długa. W przypadku wymagających dyscyplin, jakimi są m.in. parkour i street workout należy pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas ich wykonywania. W tym przypadku ryzyko odniesienia kontuzji jest bowiem duże, zwłaszcza przez osoby początkujące.

mężczyzna trenujący street workout
©mrcats/Fotolia
Styl życia
Na czym polega street workout – trening w przestrzeni miejskiej
Ćwiczenia street workout to harmonijne rzeźbienie mięśni całego ciała i budowa kondycji z wykorzystaniem własnej masy i elementów zabudowy miejskiej. Trening street workout zawsze wykonuje się na świeżym powietrzu w przestrzeni miejskiej.

Ćwiczenia street workout to harmonijne rzeźbienie mięśni całego ciała i budowa kondycji z wykorzystaniem własnej masy i elementów zabudowy miejskiej. Trening street workout zawsze wykonuje się na świeżym powietrzu w przestrzeni miejskiej.   Początki street workout nie są łatwe: należy przez miesiąc w domu pracować nad kondycją i siłą, wykonując stretching i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Coraz popularniejszy w Polsce sport pochodzi z byłego ZSRR oraz USA. Czym jest street workout Street workout (uliczny trening) to bezpłatna forma aktywności fizycznej, w której do ćwiczeń siłowych wykorzystuje się elementy miejskiej zabudowy - „małej architektury”: barierki, trzepaki, murki, ławki. Sport bazuje na kalistenice , czyli treningu siłowym opartym o aktywność wykorzystującą jedynie własną masę ciała do budowania masy mięśniowej (brzuszki, pompki, mostki, stretching). Sport ten jest dobrze znany i bardzo rozpowszechniony w krajach byłego Związku Radzieckiego i w USA. Nie powinno się go mylić z parkourem – pokonywaniem stojących przeszkód i przemieszczaniem się w jak najszybszym czasie. Na jakich ćwiczeniach bazuje i jakie efekty daje street workout Street workout to dyscyplina sportowa, która się nie nudzi. W przeciwieństwie do niewielu urządzeń na siłowni, ćwiczenia na świeżym powietrzu dają nieograniczone możliwości pod względem różnorodnych technik i miejsca ich wykonywania. Skutkuje to wyższą motywacją, wszechstronną aktywnością i bardziej harmonijnym rozwojem mięśni całego ciała. Street workout wzmacnia kondycję , poprawia sylwetkę i jest wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Wykorzystuje się tu głównie podciąganie się, przeskakiwanie przez przeszkody, przysiady, pompki, mostki, brzuszki, stretching. Można dodawać różne elementy, takie jak jogging czy jazda na rowerze. Street...

Mąż z żoną korzysta z aktywności fizycznej latem.
©elnariz/stock.adobe.com
Styl życia
Ruszasz na urlop? Połącz go ze sportem! Jak się do tego przygotować?
Aktywny wypoczynek podczas wakacyjnych wyjazdów jest bardzo popularny. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli wypocząć i użyć sportu trzeba jednak odpowiednio się przygotować. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego stresu i cały wolny czas spędzić tak, jak się wcześniej założyło.

Aktywny wypoczynek podczas wakacyjnych wyjazdów jest bardzo popularny. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli wypocząć i użyć sportu trzeba jednak odpowiednio się przygotować. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego stresu i cały wolny czas spędzić tak, jak się wcześniej założyło. Mogłoby się wydawać, że niektóre dyscypliny sportowe nie wymagają specjalnego przygotowania. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ nawet do prostego z pozoru biegania potrzeba odpowiedniego ubioru.   Co spakować na aktywny, wakacyjny wypoczynek? Przed wyjazdem na urlop dobrze jest sporządzić listę planowanych aktywności , a następnie dopisać do ich uprawiania rzeczy. To zdecydowanie ułatwi i skróci czas przygotowań do wakacyjnej podróży. To, co należy włożyć do torby czy walizki zależy od tego, jaką dyscyplinę ma się zamiar uprawiać w miejscu docelowym. Prócz sprzętu typowego dla danej dyscypliny (np. rakiety i piłki w przypadku tenisa albo kijki w przypadku nordic walking) są rzeczy, o których musi pamiętać każda osoba uprawiająca sport. Do tej grupy należy zaliczyć: odzież i bielizna sportową , specjalne obuwie , ręcznik, klapki. Wszystkie powyższe rzeczy są niezbędne do komfortowego, ale też bezpiecznego uprawiania danej dyscypliny. Obuwie jest jedną z najważniejszych kwestii w wielu sportach , nie tylko w bieganiu. Równie ważne są jednak klapki, w których powinno się chodzić po zakończonym treningu. Po intensywnym wysiłku w butach stopa potrzebuje rozluźnienia i dlatego polecane jest chodzenie w klapkach . Pozostając w temacie bezpiecznego uprawiania sportu, nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą nakrycia głowy , na wypadek treningów w upalne dni. Jeżeli ktoś planuje aktywność na świeżym powietrzu (a tak jest w przypadku większości wakacyjnych...

Mężczyzna szykuje się do wejścia do wody z deską i żaglem.
©lenelen/stock.adobe.com
Styl życia
Dyscypliny sportu idealne na wakacje. Jakie uprawiać podczas urlopu?
Wyjazd na urlop nie musi wiązać się z brakiem aktywności fizycznej i leniuchowaniem. Osobom, które od wylegiwania się na plaży wolą sportową rozrywkę, polecamy typowo letnie dyscypliny, które można uprawiać nawet podczas wyjazdu na wakacje.

Wyjazd na urlop nie musi wiązać się z brakiem aktywności fizycznej i leniuchowaniem. Osobom, które od wylegiwania się na plaży wolą sportową rozrywkę, polecamy typowo letnie dyscypliny, które można uprawiać nawet podczas wyjazdu na wakacje.   Mogłoby się wydawać, że podczas pobytu na urlopie regularna aktywność fizyczna może być problemem. Nic bardziej mylnego. W wakacje wachlarz sportowych możliwości jest bardzo szeroki i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.   Uprawianie sportu latem – korzyści   Polepszenie formy fizycznej organizmu, to nie jedyna zaleta uprawiania sportu latem. Regularna aktywność fizyczna poprawia również ogólne samopoczucie, dotlenia organizm i zwiększa jego odporność . Słoneczne dni pozwalają też na dostarczenie potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania witaminy D .   W przeciwieństwie do innych pór roku, latem dni są bardzo długie, a warunki atmosferyczne zazwyczaj sprzyjają uprawianiu dyscyplin, na które nie można sobie pozwolić w okresie zimowym. A jeśli nawet niektóre z nich, jak chociażby bieganie, są możliwe do praktykowania o każdej porze roku, to z racji pogody – najwięcej przyjemności sprawiają latem.   Propozycje dyscyplin sportowych na letni wypoczynek   W większości przypadków wakacyjne wyjazdy odbywają się do pięknych miejsc – nad morze, jezioro czy też w góry. Warto to wykorzystać i w aktywny sposób zwiedzić malownicze okolice. Prócz popularnych form, jak spacery i bieganie , warto rozważyć jazdę na rowerze . W wielu turystycznych regionach istnieje możliwość wypożyczenia roweru, więc nie trzeba się nawet martwić o jego transport z domu do miejsca zakwaterowania na wakacje.   Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu infrastruktura sportowa w rejonach...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik