Jazda na rowerze w upał
© SolisImages/Adobe Stock
Styl życia

Jak jeździć na rowerze w upalne dni? Podstawowe zasady

Jazda na rowerze jest znakomitą formą relaksu. Szczególnie letni czas pozwala na długie przejażdżki, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i poprawę kondycji. Zdarza się jednak, że latem w naszym kraju dosyć mocno dają się we znaki upały. Niosą one za sobą szereg zagrożeń zdrowotnych, ale jeżeli rowerzysta będzie stosował się do kilku zasad, to może bezpiecznie jeździć, nawet kiedy termometry pokazują powyżej 30 stopni Celsjusza.

Jazda na rowerze jest znakomitą formą relaksu. Szczególnie letni czas pozwala na długie przejażdżki, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i poprawę kondycji. Zdarza się jednak, że latem w naszym kraju dosyć mocno dają się we znaki upały. Niosą one za sobą szereg zagrożeń zdrowotnych, ale jeżeli rowerzysta będzie stosował się do kilku zasad, to może bezpiecznie jeździć, nawet kiedy termometry pokazują powyżej 30 stopni Celsjusza.

 

Podczas upalnych dni najbardziej powinny uważać dzieci i osoby starsze. Ich organizmy gorzej radzą sobie z pracą w takich warunkach. Jeżeli jest to możliwe, to najlepiej, by takie osoby nie wybierały się na rower w godzinach 11-15. Wtedy bowiem słońce operuje najmocniej i stwarza duże zagrożenie.

Zagrożenia podczas jazdy rowerem w upałach

Iście afrykańskie warunki klimatyczne, z którymi mamy do czynienia raz na jakiś czas w Polsce, najbardziej przeszkadzają osobom, które wykonują intensywny wysiłek fizyczny. W przypadku rowerzystów, duże problemy mogą mieć osoby, które pokonują długie dystanse. Wiążą się one z kilkugodzinną jazdą w pełnym słońcu, a to ma wpływ na zmniejszenie możliwości wydolnościowych organizmu.

 

Rowerzyści, tak samo jak inni sportowcy ćwiczący podczas wysokich temperatur, są narażeni na nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Można do nich zaliczyć:

  • bóle głowy,
  • mdłości,
  • zasłabnięcie,
  • udar słoneczny,
  • przegrzanie organizmu.

Co należy ze sobą mieć podczas jazdy rowerem w czasie upałów?

Aby dobrze znieść każdą rowerową wyprawę i uniknąć problemów zdrowotnych, należy stosować się do kilku sprawdzonych zasad. Przede wszystkim trzeba dbać o regularne nawadnianie organizmu. Poza wodą lub napojem izotonicznym warto zabierać ze sobą:

  • nakrycie głowy,
  • okulary (koniecznie z filtrem UV),
  • krem z filtrem.

 

Bardziej doświadczeni rowerzyści wiedzą, jak ważną kwestią jest odpowiedni ubiór. Podczas upałów ma on bardzo duże znaczenie. Najlepiej zdecydować się na odzież termoaktywną, która w odpowiedni sposób odprowadza pot. Dobrze jest ubierać się w jasne kolory, które nie przyciągają promieni słonecznych. Podczas rowerowych wojaży nie wolno zapominać również o systematycznym robieniu przerw. Wskazane jest wybieranie zacienionych miejsc, wolnych od słońca.

Jak się przygotować do jazdy na rowerze?
© Rido/Adobe Stock
Styl życia
Jak zacząć jeździć na rowerze? Wakacje idealnym czasem na rozpoczęcie
Jazda na rowerze jest popularną formą aktywności fizycznej zarówno wśród mieszkańców dużych miast, jak i mniejszych miejscowości. Poza posiadaniem roweru nie wymaga ona specjalnego przygotowania i - co ważne - może być uprawiana przez osoby w każdym wieku. Okres wakacyjny jest najlepszym czasem na rozpoczęcie swojej przygody z jazdą na rowerze. Ciepłe i długie dni sprzyjają rekreacyjnym wypadom z dala od miejskiego zgiełku.

Jazda na rowerze jest popularną formą aktywności fizycznej zarówno wśród mieszkańców dużych miast, jak i mniejszych miejscowości. Poza posiadaniem roweru nie wymaga ona specjalnego przygotowania i - co ważne - może być uprawiana przez osoby w każdym wieku.   Okres wakacyjny jest najlepszym czasem na rozpoczęcie swojej przygody z jazdą na rowerze. Ciepłe i długie dni sprzyjają rekreacyjnym wypadom z dala od miejskiego zgiełku. Jazda na rowerze - jak się do tego zabrać? Na rowerze częściej lub rzadziej jeździł praktycznie każdy. Nawet jeśli miało to miejsce w czasach dzieciństwa, to samych nawyków jazdy rowerem się nie zapomina. Niezależnie od tego, jaką przerwę się miało, osoby chcące na nowo rozpocząć przygodę z rowerem powinny w pierwszej kolejności zadbać o: zakup roweru (możliwe jest również wypożyczanie tzw. „ rowerów miejskich “, ale one są przeznaczone głównie do krótkiej jazdy po mieście, a przy tym są mało komfortowe), zaopatrzenie się w odpowiednią odzież , przygotowanie organizmu do wzmożonego wysiłku.   Jeśli chodzi o kwestię zakupu roweru, to najlepiej udać się do specjalistycznego sklepu, w którym wykwalifikowani sprzedawcy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt. W zależności od potrzeb rower do jazdy rekreacyjnej można kupić już za kilkaset złotych. Nie zaleca się kupowania rowerów na własną rękę, szczególnie tych tanich, które często można znaleźć w marketach. Ich jakość nie jest najwyższa, przez co często się psują i są zawodne podczas wycieczek.   Odzież rowerową można natomiast kupić zarówno w profesjonalnych sklepach rowerowych, jak i popularnych sieciówkach sportowych. W tym przypadku należy zwracać uwagę głównie na to, z czego taka odzież jest wykonana. Zaznaczamy...

Technika jazdy na rowerze
© ramonespelt/Fotolia.com
Styl życia
Najważniejsze zasady prawidłowej jazdy na rowerze
Od techniki jazdy na rowerze zależy dystans, jaki uda nam się pokonać i stopień satysfakcji. Najważniejsze jest opanowanie prawidłowej techniki zmiany przerzutek, hamowania i dostosowanie pozycji ciała do terenu.

Od techniki jazdy na rowerze zależy dystans, jaki uda nam się pokonać i stopień satysfakcji. Najważniejsze jest opanowanie prawidłowej techniki zmiany przerzutek, hamowania i dostosowanie pozycji ciała do terenu.   Technikę jazdy na rowerze warto udoskonalać całe życie, aby poradzić sobie w różnych warunkach terenowych i pokonywać swoje życiowe rekordy przejechanych kilometrów. Nawet najlepszy sprzęt kolarski nie zapewni sukcesów, jeśli będziemy się z nim nieumiejętnie obchodzić. Jak jeździć na rowerze wydajniej i bezpieczniej Prawidłowa technika jazdy rowerem umożliwia pokonanie większego dystansu . Wraz z kolejnymi kilometrami zwiększa się ilość endorfin, tzw. hormonów szczęścia, od których zależy nasz nastrój. Zmiana przerzutek Przerzutki należy zmieniać wyłącznie przy jednoczesnym kręceniu pedałami. Jeśli nie będziemy się stosować do tej zasady, zerwiemy linkę lub uszkodzimy przerzutkę. Jeżeli widzimy przed sobą wzniesienie, przerzutki należy zmienić jeszcze przed znalezieniem się na podjeździe – rowerzyści, którzy zmienią bieg zbyt późno, usłyszą nieprzyjemny chrzęst. Im cięższy podjazd, tym wyższa powinna być tylna przerzutka i mniejsza przednia. Odwrotna zasada obowiązuje przy zjazdach. W efekcie błędów często dochodzi do uszkodzenia tarcz lub zerwania łańcucha. Hamowanie Podczas hamowania trzeba wykorzystywać obie klamki hamulcowe . Nie należy się obawiać używania przedniego hamulca – jeśli nie zahamujemy gwałtownie, na pewno nie stracimy kontroli nad rowerem. Nie powinno się hamować na zakrętach, lecz przed nimi. Ułożenie ciała Na ułożenie ciała duży wpływ ma rodzaj roweru. Jazda na kolarzówce wiąże się z mocno pochyloną postawą, co zmniejsza opór powietrza, dzięki czemu osiągamy większą prędkość. Na rowerach miejskich (damkach) siedzimy niemal prosto, co jest wygodniejsze i...

Jak ćwiczyć i chronić się podczas upałów?
© kieferpix/Adobe Stock
Styl życia
Jak ćwiczyć i chronić się podczas upałów?
Upalne dni nie sprzyjają intensywnemu wysiłkowi na świeżym powietrzu. Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, towarzyszy jej wysoka wilgotność i świecące słońce, mobilizacja do treningów zazwyczaj spada. Takie warunki nie powinny być jednak powodem rezygnacji z ćwiczeń, ponieważ wystarczy stosować się do kilku zasad, by móc bezpiecznie trenować.

Upalne dni nie sprzyjają intensywnemu wysiłkowi na świeżym powietrzu. Kiedy temperatura powietrza jest wysoka, towarzyszy jej wysoka wilgotność i świecące słońce, mobilizacja do treningów zazwyczaj spada. Takie warunki nie powinny być jednak powodem rezygnacji z ćwiczeń, ponieważ wystarczy stosować się do kilku zasad, by móc bezpiecznie trenować.   Kluczową sprawą dla możliwości wykonywania intensywnego wysiłku podczas wysokich temperatur jest poznanie własnego organizmu. Każda osoba ćwicząca powinna wiedzieć, jak reaguje on na takie warunki - jak szybko się osłabia i jaki jest jego próg wytrzymałości . Taką świadomość można uzyskać tylko poprzez obserwację reakcji organizmu w czasie wysiłku w wysokiej temperaturze. Trening w czasie upałów: jakie są zagrożenia? Na zagrożenia wynikające z upałów szczególnie powinny uważać osoby początkujące. A to dlatego, że zazwyczaj są mniej odporne na trudne warunki. Organizm osoby, która trenuje regularnie jest bardziej udporniony i potrafi sobie radzić z pracą w wysokiej temperaturze.   Intensywny wysiłek fizyczny w czasie upałów może wiązać się nie tylko z obniżoną efektywnością, ale też z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Zalicza się do nich: zawroty głowy, drżenie mięśni, bóle głowy, omdlenia, udar słoneczny , przegrzanie organizmu.   Wszystkie powyższe dolegliwości w większości przypadków wynikają z odwodnienia organizmu . Aby temu zapobiec, należy systematycznie się nawadniać poprzez picie wody i napojów izotonicznych każdego upalnego dnia. Jak bezpiecznie ćwiczyć w czasie upałów? Zanim przystąpi się do trenowania w upałach trzeba pamiętać o tym, że samo wypicie dużej ilości wody bezpośrednio przed ćwiczeniami nie jest sposobem na...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner