Kobieta gra w tenis ziemny.
©Sebastian Duda/Fotolia.com
Styl życia

Gra w tenisa dla dzieci i dorosłych: dlaczego warto trenować, ile to kosztuje i kiedy się zapisać?

Naukę gry w tenisa ziemnego najlepiej rozpocząć w wieku 6-8 lat, ale lekcje polecane są także osobom dorosłym. Tenis poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i pomaga rozładować stres. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to bardzo kosztowna dyscyplina – wynajęcie kortu na godzinę może kosztować nawet 15 złotych.

Naukę gry w tenisa ziemnego najlepiej rozpocząć w wieku 6-8 lat, ale lekcje polecane są także osobom dorosłym. Tenis poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i pomaga rozładować stres. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to bardzo kosztowna dyscyplina – wynajęcie kortu na godzinę może kosztować nawet 15 złotych.

 

Tenis ziemny to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. W Polsce największymi gwiazdami tej dyscypliny są Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz. Jest to sport całoroczny – trenuje się go zarówno na świeżym powietrzu, jak i w hali. Pierwsza lekcja może się więc odbyć nawet w środku zimy.

Nauka tenisa a korzyści dla zdrowia

Tenis to sport, który pomaga wzmocnić wszystkie partie ciała. Podczas gry intensywnie pracują mięśnie nóg, ramion, brzucha i klatki piersiowej. W zależności od intensywności treningu, przez godzinę można spalić na korcie około 400-700 kalorii. Regularna gra w tenisa pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia:

Tenis ziemny, czyli biały sport

Tenis to sport wyjątkowy, ponieważ oprócz rozwoju fizycznego i motorycznego, wzbogaca także emocjonalnie. Jest to sport z długimi tradycjami, w którym szczególny nacisk kładzie się na kulturę osobistą i zasady fair play. Przez wiele lat tenis był uważany za dyscyplinę wyłącznie dla elit. Obecnie podobny tok myślenia już nie obowiązuje, ale sport nadal cieszy się dużą popularnością wśród osób zajmujących wysokie stanowiska. Nieformalne spotkania biznesowe na korcie nie należą do rzadkości. Warto więc spróbować gry w tenisa także ze względów społecznych, kurtuazyjnych i integracyjnych.

Szkoła tenisa dla dzieci: kiedy warto zapisać malucha?

Lekcje tenisa można rozpocząć w dowolnym momencie, ale najlepszy wiek na naukę tego sportu to 6-8 lat. Dziecko ma już wówczas dobrze rozwinięte umiejętności motoryczne i poradzi sobie z przyswajaniem prawidłowej techniki gry. Dodatkowo naturalna potrzeba ruchu, jaką wykazują maluchy w tym wieku, przyspieszy proces nauczania i sprawi, że treningi staną się przyjemnością. Jeśli rodzice marzą o tym, żeby ich dziecko grało w przyszłości zawodowo, lekcje tenisa warto rozpocząć już w wieku 4-5 lat.

Ile kosztuje lekcja tenisa?

Tenis ziemny ma opinię sportu drogiego i elitarnego. Nie jest to jednak prawda. Ceny za wynajęcie kortu tenisowego zaczynają się już od 15-20 złotych za godzinę w okresie letnim. Za wynajęcie hali zimą trzeba zapłacić więcej – zazwyczaj od 50 do 70 złotych. Lekcje z trenerem to wydatek rzędu 40-70 złotych za 60 minut (za kort płaci się osobno). Należy jednak pamiętać, że koszty można obniżyć, trenując w parze lub większej grupie. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z tenisem, muszą być także przygotowane na zakup niezbędnego sprzętu tenisowego: butów (od 100 złotych) i rakiety (dla początkujących wystarczy taka za 300-400 złotych). 

 

Młoda kobieta podczas treningu tenisa ziemnego.
©SolisImages/stock.adobe.com
Styl życia
Tenis ziemny w czasie wakacji. Największe plusy rozpoczęcia treningów w tym czasie
Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.

Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty.   Mimo że tenis ziemny cieszy się sporą popularnością w naszym kraju (głównie za sprawą Agnieszki Radwańskiej), to nie przekłada się to na uprawianie tej dyscypliny. W porównaniu do innych dyscyplin, odsetek osób uprawiających tenisa nie jest zbyt duży.   Co należy wiedzieć o tenisie i dla kogo jest ta dyscyplina?   Tenis ziemny nie jest łatwym do opanowania sportem, przez co szybko odstrasza wiele osób, które próbują w nim swoich sił. Szczególnie szybko mogą zniechęcić się ci, którzy zaczynają grać w tenisa bez pomocy trenera. Specyfika gry, opanowanie prawidłowych ruchów i technika poruszania się po korcie są na tyle złożone, że (szczególnie na początku) warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera.   Z pozoru może wydawać się, że gra w tenisa jest bardzo prosta. Polega ona bowiem na przebijaniu piłki przez siatkę w określone pole, a każdy punkt rozpoczyna się serwisem. W praktyce jednak bardzo ważne jest wyrobienie prawidłowych ruchów uderzeń rakietą oraz ustawiania się do piłki. Trener, który obserwuje to z boku na bieżąco wyłapuje i koryguje błędy.   Tenis ziemny jest dyscypliną, którą mogą uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w Polsce organizowane są turnieje zarówno dla dzieci od 5-6 lat, jak i dla seniorów powyżej 80 roku życia!   Nauka gry w tenisa w wakacje: jakie są zalety?  ...

Tenis dla dzieci
© Gorilla/Fotolia.com
Styl życia
Tenis dla kilkulatków – wspomaga rozwój ciała i uczy pracy w grupie
Tenis ziemny to gra, którą mogą zacząć trenować już kilkulatki. Pierwsze treningi odbywają się na małych kortach. W trakcie ćwiczeń używa się lekkich, dostosowanych do wzrostu dziecka rakietek. Dopiero po kilku latach dziecko zaczyna grać według tych samych zasad, co dorośli.

Tenis ziemny to gra, którą mogą zacząć trenować już kilkulatki. Pierwsze treningi odbywają się na małych kortach. W trakcie ćwiczeń używa się lekkich, dostosowanych do wzrostu dziecka rakietek. Dopiero po kilku latach dziecko zaczyna grać według tych samych zasad, co dorośli. Tenis dla małych dzieci – od jakiego wieku można zacząć? Dzieci mogą zacząć trenować tenis ziemny już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Kilkulatki przechodzą etap bardzo intensywnego rozwoju fizycznego, mają dużą potrzebę ruchu i są bardzo ciekawe świata – to idealny moment na zachęcenie ich do trenowania tenisa. Zasady treningu tenisa dla małych dzieci Trening dzieci wygląda inaczej niż u dorosłych. Można go podzielić na cztery etapy: 1. przedszkole tenisowe (4-6 rok życia) – dzieci poprzez gry i zabawy ruchowe stopniowo są wprowadzane do świata tenisa, nabywają podstawowe umiejętności, które będą potrzebne w późniejszej grze; 2. mini tenis (7-9 rok życia) – dzieci zaczynają poznawać zasady gry i grać na korcie, jednak jest on o wiele mniejszy od tego używanego przez dorosłych. Piłki do tenisa są lżejsze i gąbczaste, a rakiety krótsze od standardowych; 3. midi tenis (9-10 rok życia) – to etap poprzedzający właściwą grę w tenisa. Zajęcia są prowadzone już na 3/4 kortu, a piłka i rakieta są standardowe ; 4. normalny tenis (od 10. roku życia) – sprzęt i boisko są dokładnie takie, jakich używają dorośli.   Warunki gry w tenisa ziemnego powinny być dostosowane do możliwości , dlatego postęp zależy przede wszystkim od rozwoju fizycznego dziecka. Tenis dla dzieci – zasady wyboru sprzętu Gdy dziecko dopiero zaczyna trenować, nie ma potrzeby kupowania całego sprzętu. W szkółce tenisa powinna być możliwość wypożyczenia rakietek i piłeczek. Gdy...

Kobieta gra na korcie tenisowym rakietą do padla.
©oscar/stock.adobe.com
Styl życia
Jak i gdzie rozpocząć grę w padla?
Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.

Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami.   Padel największą popularnością cieszy się w Hiszpanii. Tam pod względem zainteresowania jest to sport numer dwa, zaraz po piłce nożnej.   Na czym polega gra w padla?   Kort do gry w padla stanowi zaledwie jedną trzecią powierzchni kortu tenisowego (dokładne wymiary to: 20 m x 10 m). Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada cztery ściany – zazwyczaj tylne są wykonane z hartowanego szkła, a boczne z siatki ogrodzeniowej. Boisko jest przedzielone siatką i posiada linie serwisowe.   Jeśli chodzi o samą grę, to polega ona na uderzaniu rakietą piłki na stronę przeciwnika tak, aby sprawiła mu ona jak najwięcej problemów w odegraniu. Podczas wymiany piłka może odbić się tylko raz w polu na jednej stronie. W przypadku dwóch kozłów punkt zdobywa przeciwnik. Istotne jest to, że zawodnicy muszą przebijać piłkę w taki sposób, aby ta trafiła w pole przeciwnika bez wcześniejszego uderzenia o ścianę. Gracze mogą posyłać piłkę na drugą stronę siatki bezpośrednio lub z wykorzystaniem tylnej lub bocznej ściany . Jeśli jednak piłka dotknie drucianej siatki, to następuje faul, który jest równoznaczny z punktem dla rywala. Liczenie punktów odbywa się tak, jak w tenisie ziemny – z podziałem na gemy i sety.   Padel dla początkujących: gdzie trenować i jak wybrać sprzęt?   Obecnie w...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik