
Naukę gry w tenisa ziemnego najlepiej rozpocząć w wieku 6-8 lat, ale lekcje polecane są także osobom dorosłym. Tenis poprawia kondycję, pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia i pomaga rozładować stres. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to bardzo kosztowna dyscyplina – wynajęcie kortu na godzinę może kosztować nawet 15 złotych.
Tenis ziemny to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. W Polsce największymi gwiazdami tej dyscypliny są Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz. Jest to sport całoroczny – trenuje się go zarówno na świeżym powietrzu, jak i w hali. Pierwsza lekcja może się więc odbyć nawet w środku zimy.
Nauka tenisa a korzyści dla zdrowia
Tenis to sport, który pomaga wzmocnić wszystkie partie ciała. Podczas gry intensywnie pracują mięśnie nóg, ramion, brzucha i klatki piersiowej. W zależności od intensywności treningu, przez godzinę można spalić na korcie około 400-700 kalorii. Regularna gra w tenisa pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia:
- zmniejsza ryzyko schorzeń układu krążenia i chorób serca,
- obniża poziom cukru w organizmie i pomaga zapobiegać cukrzycy,
- poprawia kondycję i zwiększa wydolność płuc,
- polepsza koordynację, refleks i ogólną sprawność,
- zwiększa odporność na infekcje,
- pomaga rozładować stres.
Tenis ziemny, czyli biały sport
Tenis to sport wyjątkowy, ponieważ oprócz rozwoju fizycznego i motorycznego, wzbogaca także emocjonalnie. Jest to sport z długimi tradycjami, w którym szczególny nacisk kładzie się na kulturę osobistą i zasady fair play. Przez wiele lat tenis był uważany za dyscyplinę wyłącznie dla elit. Obecnie podobny tok myślenia już nie obowiązuje, ale sport nadal cieszy się dużą popularnością wśród osób zajmujących wysokie stanowiska. Nieformalne spotkania biznesowe na korcie nie należą do rzadkości. Warto więc spróbować gry w tenisa także ze względów społecznych, kurtuazyjnych i integracyjnych.
Szkoła tenisa dla dzieci: kiedy warto zapisać malucha?
Lekcje tenisa można rozpocząć w dowolnym momencie, ale najlepszy wiek na naukę tego sportu to 6-8 lat. Dziecko ma już wówczas dobrze rozwinięte umiejętności motoryczne i poradzi sobie z przyswajaniem prawidłowej techniki gry. Dodatkowo naturalna potrzeba ruchu, jaką wykazują maluchy w tym wieku, przyspieszy proces nauczania i sprawi, że treningi staną się przyjemnością. Jeśli rodzice marzą o tym, żeby ich dziecko grało w przyszłości zawodowo, lekcje tenisa warto rozpocząć już w wieku 4-5 lat.
Ile kosztuje lekcja tenisa?
Tenis ziemny ma opinię sportu drogiego i elitarnego. Nie jest to jednak prawda. Ceny za wynajęcie kortu tenisowego zaczynają się już od 15-20 złotych za godzinę w okresie letnim. Za wynajęcie hali zimą trzeba zapłacić więcej – zazwyczaj od 50 do 70 złotych. Lekcje z trenerem to wydatek rzędu 40-70 złotych za 60 minut (za kort płaci się osobno). Należy jednak pamiętać, że koszty można obniżyć, trenując w parze lub większej grupie. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z tenisem, muszą być także przygotowane na zakup niezbędnego sprzętu tenisowego: butów (od 100 złotych) i rakiety (dla początkujących wystarczy taka za 300-400 złotych).
- Czy wiesz, że możesz wspomagać rozwój mięśni podczas snu? Zobacz, jak działa kazeina odżywka białkowa dla sportowców.
- Interesują cię sporty walki ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Zobacz, na czym polegają treningi MMA, krav magi, kickboxingu, boksu.
- Znasz korzyści jakie płyną z trenowania aikido, karate, kung fu? Dowiedz się, na czym polegają wschodnie sztuki walki i samoobrony.

Przez wiele osób tenis ziemny jest uważany za elitarny i drogi sport. Jest to jednak uproszczone stwierdzenie. Aby nauczyć się grać w tenisa na poziomie amatorskim, nie trzeba dużych nakładów finansowych. Zwłaszcza w wakacje, kiedy popyt na lekcje gry z trenerami jest mniejszy, dzięki czemu można znaleźć atrakcyjne cenowo oferty. Mimo że tenis ziemny cieszy się sporą popularnością w naszym kraju (głównie za sprawą Agnieszki Radwańskiej), to nie przekłada się to na uprawianie tej dyscypliny. W porównaniu do innych dyscyplin, odsetek osób uprawiających tenisa nie jest zbyt duży. Co należy wiedzieć o tenisie i dla kogo jest ta dyscyplina? Tenis ziemny nie jest łatwym do opanowania sportem, przez co szybko odstrasza wiele osób, które próbują w nim swoich sił. Szczególnie szybko mogą zniechęcić się ci, którzy zaczynają grać w tenisa bez pomocy trenera. Specyfika gry, opanowanie prawidłowych ruchów i technika poruszania się po korcie są na tyle złożone, że (szczególnie na początku) warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera. Z pozoru może wydawać się, że gra w tenisa jest bardzo prosta. Polega ona bowiem na przebijaniu piłki przez siatkę w określone pole, a każdy punkt rozpoczyna się serwisem. W praktyce jednak bardzo ważne jest wyrobienie prawidłowych ruchów uderzeń rakietą oraz ustawiania się do piłki. Trener, który obserwuje to z boku na bieżąco wyłapuje i koryguje błędy. Tenis ziemny jest dyscypliną, którą mogą uprawiać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku. Potwierdzeniem tego może być fakt, że w Polsce organizowane są turnieje zarówno dla dzieci od 5-6 lat, jak i dla seniorów powyżej 80 roku życia! Nauka gry w tenisa w wakacje: jakie są zalety? ...

Tenis ziemny to gra, którą mogą zacząć trenować już kilkulatki. Pierwsze treningi odbywają się na małych kortach. W trakcie ćwiczeń używa się lekkich, dostosowanych do wzrostu dziecka rakietek. Dopiero po kilku latach dziecko zaczyna grać według tych samych zasad, co dorośli. Tenis dla małych dzieci – od jakiego wieku można zacząć? Dzieci mogą zacząć trenować tenis ziemny już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Kilkulatki przechodzą etap bardzo intensywnego rozwoju fizycznego, mają dużą potrzebę ruchu i są bardzo ciekawe świata – to idealny moment na zachęcenie ich do trenowania tenisa. Zasady treningu tenisa dla małych dzieci Trening dzieci wygląda inaczej niż u dorosłych. Można go podzielić na cztery etapy: 1. przedszkole tenisowe (4-6 rok życia) – dzieci poprzez gry i zabawy ruchowe stopniowo są wprowadzane do świata tenisa, nabywają podstawowe umiejętności, które będą potrzebne w późniejszej grze; 2. mini tenis (7-9 rok życia) – dzieci zaczynają poznawać zasady gry i grać na korcie, jednak jest on o wiele mniejszy od tego używanego przez dorosłych. Piłki do tenisa są lżejsze i gąbczaste, a rakiety krótsze od standardowych; 3. midi tenis (9-10 rok życia) – to etap poprzedzający właściwą grę w tenisa. Zajęcia są prowadzone już na 3/4 kortu, a piłka i rakieta są standardowe ; 4. normalny tenis (od 10. roku życia) – sprzęt i boisko są dokładnie takie, jakich używają dorośli. Warunki gry w tenisa ziemnego powinny być dostosowane do możliwości , dlatego postęp zależy przede wszystkim od rozwoju fizycznego dziecka. Tenis dla dzieci – zasady wyboru sprzętu Gdy dziecko dopiero zaczyna trenować, nie ma potrzeby kupowania całego sprzętu. W szkółce tenisa powinna być możliwość wypożyczenia rakietek i piłeczek. Gdy...

Padel jest dyscypliną sportu łączącą elementy tenisa ziemnego i squasha. Mecze rozgrywane są na specjalnych kortach ze ścianami, a zawodnicy potrzebują piłek i lekkich, ale wytrzymałych rakiet. Ten wywodzący się z Meksyku sport cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jego główną zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tenisa ziemnego, warunki fizyczne nie odgrywają dużego znaczenia. Dzięki temu możliwa jest rywalizacja kobiet z mężczyznami. Padel największą popularnością cieszy się w Hiszpanii. Tam pod względem zainteresowania jest to sport numer dwa, zaraz po piłce nożnej. Na czym polega gra w padla? Kort do gry w padla stanowi zaledwie jedną trzecią powierzchni kortu tenisowego (dokładne wymiary to: 20 m x 10 m). Jego charakterystyczną cechą jest to, że posiada cztery ściany – zazwyczaj tylne są wykonane z hartowanego szkła, a boczne z siatki ogrodzeniowej. Boisko jest przedzielone siatką i posiada linie serwisowe. Jeśli chodzi o samą grę, to polega ona na uderzaniu rakietą piłki na stronę przeciwnika tak, aby sprawiła mu ona jak najwięcej problemów w odegraniu. Podczas wymiany piłka może odbić się tylko raz w polu na jednej stronie. W przypadku dwóch kozłów punkt zdobywa przeciwnik. Istotne jest to, że zawodnicy muszą przebijać piłkę w taki sposób, aby ta trafiła w pole przeciwnika bez wcześniejszego uderzenia o ścianę. Gracze mogą posyłać piłkę na drugą stronę siatki bezpośrednio lub z wykorzystaniem tylnej lub bocznej ściany . Jeśli jednak piłka dotknie drucianej siatki, to następuje faul, który jest równoznaczny z punktem dla rywala. Liczenie punktów odbywa się tak, jak w tenisie ziemny – z podziałem na gemy i sety. Padel dla początkujących: gdzie trenować i jak wybrać sprzęt? Obecnie w...