kobieta w okularach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Rekomendacja pracownika w formie referencji jest przydatna w poszukiwaniu pracy

Referencje w dokumentach aplikacyjnych, zwiększają szanse kandydata na rynku. Pracodawca nie musi, ale może przedstawić rekomendację pracownika w takiej formie.

Referencje w dokumentach aplikacyjnych, zwiększają szanse kandydata na rynku. Pracodawca nie musi, ale może przedstawić rekomendację pracownika w takiej formie.

 

Kandydaci podczas procesu rekrutacyjnego proszeni są o CV, list motywacyjny, a coraz częściej również o referencje. Zatem to w interesie pracownika jest, aby postarać się o komplet referencji i dołączyć je do swoich dokumentów aplikacyjnych w momencie, gdy rekruter o to poprosi.

Powody, dla których warto zadbać o referencje

Rzadko na pierwszym etapie rekrutacji wymagane są referencje, natomiast już w CV można umieścić informację: „Referencje: na życzenie”. Będzie to sygnał dla rekrutera, iż kandydat jest w stanie uwiarygodnić swoje umiejętności i doświadczenia również takim dokumentem. Taka rekomendacja pracownika nie daje gwarancji co do jego kompetencji, ale zwiększa szanse na to, że właśnie takich zdolności można się po kandydacie spodziewać.

Forma referencji

W wersji tradycyjnej referencje wystawiane są na papierze firmowym. Zawierają informacje o okresie zatrudniania, stanowisku, zakresie obowiązków oraz cechach, umiejętnościach i osiągnięciach pracownika. Coraz częściej do wystawienia referencji wykorzystywane są również specjalistyczne portale internetowe. Wówczas na koncie pracownika pojawiają się rekomendacje od poprzednich pracodawców bądź innych osób, z którymi miał możliwość współpracować.

Autorzy referencji

Większości osób referencje kojarzą się z dokumentem, które wystawia przełożony. Ale warto poprosić o referencję również inne osoby: współpracowników, podwładnych czy klientów. Jeśli kandydat nie ma doświadczenia zawodowego, może poprosić o referencje osoby, z którymi współpracował przy pozazawodowych przedsięwzięciach. I tak na przykład aktywny student może uzyskać referencje od organizacji studenckiej, w której działania się angażował lub od profesora, z którym wspólnie realizował ważny projekt. Także działanie w wolontariacie (na rzecz organizacji pozarządowej, schroniska dla osób bezdomnych czy choćby pomocy sąsiedzkiej) są okazją do poproszenia o rekomendacje.

 

Biorąc pod uwagę fakt, iż wymaganie referencji jest coraz częstszą praktyką wśród rekruterów, systematyczne zdobywanie tych dokumentów stanie się dobrym nawykiem. Referencje są dobrym uzupełnieniem informacji zawartych w CV i liście motywacyjnym oraz zwiększają wiarygodność kandydata.

człowiek siedzący przed laptopem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie informacje powinny znaleźć się w referencjach?
Informacje, które można napisać w referencjach, dotyczą terminu zatrudnienia, zakresu obowiązków, wiedzy i umiejętności pracownika oraz jego predyspozycji.

Informacje, które można napisać w referencjach, dotyczą terminu zatrudnienia, zakresu obowiązków, wiedzy i umiejętności pracownika oraz jego predyspozycji.   Referencje są dokumentem, o który rekruterzy pytają coraz częściej. Pozwalają na poznanie opinii innych pracodawców o kandydacie, jego obowiązkach i cechach, którymi wykazał się na poprzednim stanowisku. Przy zmianie stanowiska pracownik powinien zadbać o to, aby uzyskać referencje. Celem wystawienia referencji jest zarekomendowanie pracownika innym firmom. Wygląd dokumentu z referencjami Pracodawca najczęściej umieszcza referencje na papierze firmowym. Istotne dane, które powinny się tam znaleźć to: nazwa firmy, data, imię i nazwisko pracownika, okres zatrudnienia, nazwa stanowiska i zakres obowiązków : „Pani Janina Kowalska była zatrudniona w naszej instytucji w okresie od 01.05.2011 r. do 31.07.2015 r. na stanowisku doradcy klienta. Do jej obowiązków należało: prezentowanie oferty i sprzedaż produktów; aktywne pozyskiwanie oraz kompleksowa obsługa klientów indywidualnych; kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy itd.”. Elementy, na które można zwrócić uwagę Referencje mogą zawierać informacje dotyczące wiedzy i umiejętności specjalistycznych pracownika: „Pani Janina Kowalska wykazała się wiedzą na temat produktów bankowości detalicznej oraz produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych oraz wysokimi umiejętnościami w zakresie aktywnego pozyskiwania nowych klientów”.   Można również określić dominujące cechy i kompetencje społeczne, pewne uniwersalne predyspozycje czy umiejętności : „Pani Janina jest osobą zdyscyplinowaną i obowiązkową. Dobrze radziła sobie zarówno w zadaniach wymagających samodzielnego działania, jak i w pracy zespołowej.”   Równie istotna dla kolejnego pracodawcy może być sama rekomendacja: „Jako bezpośrednia przełożona Pani Janiny...

mężczyzna siedzący przy biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Krótka instrukcja pisania referencji
Referencje to informacje o wykonywanych przez pracownika obowiązkach, cechach, którymi wykazywał się na stanowisku oraz jego kompetencjach.

Referencje to informacje o wykonywanych przez pracownika obowiązkach, cechach, którymi wykazywał się na stanowisku oraz jego kompetencjach.   Referencje są rekomendacją pracownika wystawioną przez pracodawcę. Dobre referencje to potwierdzenie kwalifikacji i predyspozycji danej osoby. Świadczą także o poprawnych stosunkach z byłym szefem. Informacje formalne w referencjach W referencjach powinny się znaleźć dane dotyczące: nazwy firmy, okresu zatrudnienia, stanowiska oraz zakresu obowiązków, za które odpowiedzialny był pracownik . Ten fragment możemy napisać tak:   „Pan Jan Kowalski zatrudniony był w Firmie ABCD w okresie od 01.01.2012 r. do 31.08.2015 r. na stanowisku pracownik biurowy. Do jego obowiązków należały: obsługa klienta, organizacja szkoleń oraz obsługa urządzeń biurowych.” Informacje o kompetencjach społecznych w referencjach Pracownika można zarekomendować także na podstawie obserwacji i oceny jego kompetencji społecznych , czyli tych umiejętności, które pozwalają budować relacje z innymi ludźmi :   „Pan Jan Kowalski z łatwością nawiązywał kontakt zarówno ze współpracownikami, jak i klientami. Współpracownicy oceniają go jako osobę chętną do udzielania potrzebnego wsparcia oraz obowiązkową. Klienci zadowoleni byli ze sposobu, w jaki Pan Jan Kowalski angażował się w organizację szkoleń, wskazywali na jego punktualność i sumienność.” Informacje o cechach pracownika w referencjach Pracodawca może napisać również o cechach, którymi wyróżniał się pracownik:   „Pan Kowalski jest osobą pracowitą i systematyczną, dzięki czemu wywiązywał się wzorowo ze swoich obowiązków.” Bezpośrednie zdanie polecające Zakończeniem referencji może być zdanie, w którym pracodawca otwarcie poleci pracownika:   „Jako bezpośredni przełożony z pełną odpowiedzialnością...

kobieta siedząca przy biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co napisać w CV w punkcie cel zawodowy?
Cel zawodowy to miejsce, w którym można opisać swoją motywację do podjęcia pracy na wybranym stanowisku i określić swoje mocne strony. Wciąż niewiele osób umieszcza w swoim CV punkt opisujący cele zawodowe. A zwłaszcza w przypadku, gdy kandydaci aplikują do firm, które obecnie nie prowadzą rekrutacji, taki element CV jest przez rekruterów mile widziany.

Cel zawodowy to miejsce, w którym można opisać swoją motywację do podjęcia pracy na wybranym stanowisku i określić swoje mocne strony. Wciąż niewiele osób umieszcza w swoim CV punkt opisujący cele zawodowe. A zwłaszcza w przypadku, gdy kandydaci aplikują do firm, które obecnie nie prowadzą rekrutacji, taki element CV jest przez rekruterów mile widziany. Cel dopasowany do konkretnej oferty Cel zawodowy, podobnie jak całe CV i list motywacyjny , powinien być dopasowany do konkretnej branży i wybranego stanowiska. Zatem na przykład cel: „Chcę rozwijać się zawodowo” jest nie tylko niedopasowany, ale także niewiele mówi o kandydacie. Elementy celu zawodowego Cel zawodowy w CV to miejsce, w którym kandydat powinien krótko opisać swoją obecną sytuację, przedstawić swoją motywację i określić, do czego zmierza na wybranym stanowisku, a także jakie predyspozycje będą mu w tym pomocne. Przykłady celów zawodowych Cel zawodowy przy aplikowaniu na stanowisko sprzedażowe w banku może brzmieć następująco: „ Wykorzystanie moich umiejętności, wieloletnich doświadczeń i wiedzy z zakresu sprzedaży i psychologii do profesjonalnej obsługi klienta i dalszy rozwój w branży sprzedaży produktów bankowych ”.   Z kolei studenci bez doświadczenia zawodowego mogą napisać na przykład tak: „Obecnie jestem studentką III roku filologii angielskiej. Nauka i wykorzystywanie języków obcych to od 9 lat moja pasja, dlatego poszukuję pracy na stanowisku związanym z tłumaczeniami tekstów”.   Dobrze określony cel zawodowy (dopasowany do oferty , przedstawiający atuty autora dokumentów aplikacyjnych) wyróżnia CV kandydata, przyciąga uwagę rekrutera i pozwala mu ocenić, czy konkretne stanowisko będzie satysfakcjonujące dla kandydata. Głowisz się, jak napisać skuteczne CV? Zobacz, co napisać w mailu dla pracodawcy, by otrzymać pracę . ...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner