definicja ptasiej grypy
©Feng Yu/Fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać i leczyć ptasią grypę?

Ptasia grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Powszechnie występuje u ptaków. Jeśli przestrzega się podstawowych zasad higieny, wirus ptasiej grypy nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Ptasia grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Powszechnie występuje u ptaków. Jeśli przestrzega się podstawowych zasad higieny, wirus ptasiej grypy nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Objawy ptasiej grypy

Ptasia grypa objawia się podobnie jak zwykła grypa. Dlatego bardzo łatwo pomylić ją z przeziębieniem. Wśród symptomów wskazuje się gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza i ból gardła oraz kaszel. Pojawia się również ból mięśni oraz zapalenie spojówek. W bardziej poważnych przypadkach może dojść do zapalenia płuc i problemów z układem oddechowym. Te objawy pojawiają się od 1 do 5 dni od zakażenia. Ptasia grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które mają obniżoną odporność, dla dzieci i osób starszych, oraz osób z chorobami układu oddechowego i krążenia.

Zapobieganie zachorowaniu na ptasią grypę

Aby przeciwdziałać zakażeniu się ptasią grypą, należy unikać bezpośredniego kontaktu z dzikimi ptakami (z ich piórami). Nie powinno się dotykać klatek i innych przedmiotów, które mogły mieć styczność z odchodami tych zwierząt. Warto odseparować ptaki hodowlane od dzikich. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, właściciele domowego ptactwa powinni używać jednorazowych rękawiczek w czasie karmienia czy zbierania jaj. Nie powinno się jeść jajek w postaci surowej. Wirusem ptasiej grypy nie można się zarazić, jedząc gotowane jaja i mięso. Warto często myć ręce przy użyciu mydła lub detergentu. To samo dotyczy desek i noży, które są wykorzystywane do obróbki surowego mięsa drobiowego.

Leczenie ptasiej grypy

Dla skutecznego wyleczenia ptasiej grypy ma znaczenie czas podjęcia terapii. Jeżeli tę chorobę zakaźną wywołał wirus H5N1, w pierwszej kolejności leczy się jej objawy, czyli zwalcza się wysoką gorączkę, podaje się leki przeciwkaszlowe i przeciwbólowe. Następnie zaleca się stosowanie preparatów antywirusowych, m. in. oseltamiviru, którego skuteczność zależy od momentu jego podania. Najlepsze rezultaty osiąga się, gdy przyjmie się go w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów ptasiej grypy.


kobieta chorująca na grypę
©goodluz/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i grupy ryzyka zakażenia ptasią grypą
Ptasia grypa to choroba zakaźna. Wywołuje ją wirus grypy typu A, który może przenieść się z ptaków na człowieka. Aby przeciwdziałać zakażeniu ptasią grypą, człowiek powinien przestrzegać zasad higieny.

Ptasia grypa to choroba zakaźna. Wywołuje ją wirus grypy typu A, który może przenieść się z ptaków na człowieka. Aby przeciwdziałać zakażeniu ptasią grypą, człowiek powinien przestrzegać zasad higieny. Jak można zarazić się ptasią grypą? Podejrzewa się, że wirus przenosi się z dzikich ptaków na ptaki hodowlane, a następnie na człowieka. Do zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy może dojść na skutek kontaktu z wydzielinami i wydalinami zakażonego ptaka. Źródłem zarazków jest głównie kał i krew ptaków, z którymi człowiek ma styczność. Kał ptaków po wyschnięciu zamienia się w proszek, który razem z wdychanym powietrzem trafia do organizmu. Można zarazić się również, patrosząc drób i przygotowując go do zjedzenia. Na ptasią grypę można zachorować, dotykając martwych ptaków, zarówno hodowlanych, jak i dzikich. Zarazki w niskich temperaturach mogą przetrwać nawet kilka miesięcy, stanowiąc zagrożenie dla człowieka.   Nie udowodniono dotychczas, że zarazki ptasiej grypy mogą przenosić się z osoby na osobę, a więc ryzyko epidemii ptasiej grypy wśród ludzi jest niewielkie. Jednakże gdyby pojawiła się zmutowana postać wirusa, która cechowałaby się wysoką zaraźliwością, mogłoby dojść do pandemii. Pandemia mogłaby wystąpić, gdyby człowiek zaraził się równocześnie wirusem grypy zwykłej i zwierzęcej. Wówczas wirus mógłby łatwo przenosić się drogą kropelkową z jednej chorej osoby na drugą. Kto narażony jest na zarażenie się ptasią grypą? Na zachorowanie na ptasią grypą narażone są osoby, które mają bezpośredni kontakt z chorymi ptakami. Należą do tej grupy hodowcy drobiu. W grupie ryzyka znajdują się również osoby zajmujące się skubaniem pierza i ubojem drobiu. Wirus może...

kobieta w ciąży siedząca z kotem
©NiDerLander/Fotolia
Styl życia
Przyczyny i objawy toksoplazmozy nabytej, wrodzonej i miejscowej
Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą zwierząt i ludzi. Wzbudza niepokój u kobiet w ciąży, ponieważ wywołujący toksoplazmozę pierwotniak Toxoplasma gondiimoże doprowadzić do uszkodzenia płodu lub poronienia.

Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą zwierząt i ludzi. Wzbudza niepokój u kobiet w ciąży, ponieważ wywołujący toksoplazmozę pierwotniak Toxoplasma gondiimoże doprowadzić do uszkodzenia płodu lub poronienia. Co to jest toksoplazmoza? Toksoplazmoza to jedno z najczęściej występujących zakażeń o charakterze pasożytniczym. Nie wszystkie osoby zarażone mają objawy tej choroby. Czasami mogą być tylko nosicielami toksoplazmozy. W jaki sposób można zarazić się toksoplazmozą? Najczęstszym powodem zakażenia toksoplazmozą jest kontakt z odchodami zarażonych kotów. Kot może zarazić się od swej matki poprzez łożysko, od innego kota i przez zjedzenie zarażonych gryzoni.   Pierwotniaki wywołujące toksoplazmozę występują także u ptaków, owiec i krów. Człowiek może zarazić się, zjadając zakażone mięso drobiu, owiec czy bydła. Wystarczy, że będzie niedosmażone, by stać się źródłem infekcji. Należy szczególnie uważać w czasie przygotowywania posiłków z jagnięciny i wołowiny. Źródłem zakażenia mogą być niedokładnie umyte noże czy deski do krojenia, który używano do obróbki zakażonego mięsa. Warto pamiętać, że cysty toksoplazmozy zabijane są w ciągu 10 minut gotowania mięsa w temperaturze co najmniej 58 stopni Celsjusza, zaś poprzez mrożenie następuje to po 3 dniach (temperatura mrożenia -12 do -20 stopni Celsjusza). Do zakażenia dochodzi także drogą kropelkową, gdy kot w pobliżu kichnie.   Nie można zarazić się toksoplazmozą od drugiego człowieka, wyjątkiem jest przypadek ciężarnej kobiety i jej dziecka. Wówczas wskazuje się też zakażenie śródmaciczne. Objawy toksoplazmozy nabytej Ze względu na sposób zakażenia wyróżnia się toksoplazmozę nabytą i wrodzoną. Pasożyt Toxoplasma gondii może zaatakować...

Obcinanie sierści yorka
©phoenix021/Fotolia
Styl życia
Salon dla psów, czyli miejsce przeznaczone do pielęgnacji czworonogów
W salonach dla psów można wykąpać, ostrzyc i uczesać czworonoga. W niektórych placówkach istnieje też możliwość doboru ubrań, przygotowania pupila do wystawy, ułożenia mu fryzury oraz pofarbowania sierści. Im większy pies, tym wyższa cena zabiegów.

W salonach dla psów można wykąpać, ostrzyc i uczesać czworonoga. W niektórych placówkach istnieje też możliwość doboru ubrań, przygotowania pupila do wystawy, ułożenia mu fryzury oraz pofarbowania sierści. Im większy pies, tym wyższa cena zabiegów.   W salonach dla psów i kotów pracują groomerzy, czyli fryzjerzy czworonogów . Zawód ten można wykonywać po ukończeniu specjalistycznego kursu. Szkolenie kosztuje kilka tysięcy złotych. Przykładowe usługi, które świadczy salon dla psów: kąpiel, strzyżenie, czesanie Salon dla psów jest miejscem, w którym można poddać zwierzę zabiegom pielęgnacyjnym. Usługi świadczą wykwalifikowani groomerzy (fryzjerzy dla psów i kotów). W ofercie salonów dla czworonogów najczęściej można znaleźć: strzyżenie, kąpiel , suszenie, czesanie, czyszczenie oczu i uszu, mycie zębów, obcinanie pazurów, usuwanie kleszczy, pcheł i innych owadów, trymowanie, czyli usuwanie obumarłej sierści, przygotowywanie do wystawy lub sprzedaży, dobór ubrań, farbowanie i układanie fryzur, dopasowanie perfum, sprzedaż kosmetyków dla psów .   W salonach dla psów groomerzy używają profesjonalnych kosmetyków i akcesoriów dla zwierząt. Wśród nich są szampony, odżywki, szczotki, grzebienie, maty, ręczniki, nożyce i inne. Cennik zabiegów pielęgnacyjnych dla psów Cena usług pielęgnacyjnych w salonach dla psów zależy od wielkości, rasy i długości sierści zwierząt. Koszt zazwyczaj waha się od 50 do nawet 300 złotych za jeden zabieg. Mycie i suszenie jamnika lub pekińczyka kosztuje od 50 do 70 złotych. Cena kąpieli dużego psa, na przykład labradora albo bernardyna, wynosi około...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner