Party Stories
Kobieta w ciąży, stoi obok komody i trzyma się za brzuch
©nearforest/Fotolia
Styl życia

Przesądy dotyczące ciężarnych zabraniają np. kupowania wyprawki przed porodem

Przesądy ciążowe są ciągle żywe, choć trudno uwierzyć, że ktoś może je brać na poważnie. Niektóre z nich dotyczą wyglądu dziecka, inne jego usposobienia, a są też przesądy związane z porodem i zdrowiem malca.

Przesądy ciążowe są ciągle żywe, choć trudno uwierzyć, że ktoś może je brać na poważnie. Niektóre z nich dotyczą wyglądu dziecka, inne jego usposobienia, a są też przesądy związane z porodem i zdrowiem malca.

Przesądy w ciąży dotyczące wyglądu dziecka

Według zabobonów, jeśli ciężarna zapatrzy się na jakiegoś mężczyznę, dziecko będzie podobne do niego, a nie do męża czy partnera. Podobnie, jeśli przyszła matka zapatrzy się na osobę o innym kolorze skóry – maluch według przesądu może urodzić się z innym kolorem skóry niż rodzice. Nie wolno też patrzeć na ludzi brzydkich, żeby i dziecko takie nie było. Ludowe mądrości mówią, że jedzenie w ciąży truskawek jest przyczyną naczyniaków u dziecka, a jedzenie czegokolwiek nożem czy oblizywanie go sprawi, że maluch urodzi się z rozszczepem wargi. Oprócz naczyniaków, matka może spowodować u dziecka rumień na buzi, jeśli w ciąży będzie patrzyła na ogień. Łatwo też sprawić, że malec będzie miał znamię – zabobony twierdzą, że wystarczy, aby ciężarna dotknęła się po oparzeniu albo przestraszeniu – w tym miejscu na ciele dziecko będzie naznaczone. Przesądy ciążowe dotyczą też owłosienia dziecka. Golenie nóg czy patrzenie na księżyc stwarza ryzyko, że pociecha będzie łysa, z kolei przytulanie włochatego psa wywołuje odwrotny efekt – od tego dziecko ma być owłosione. Natomiast w wyniku farbowania włosów podczas ciąży dziecko może urodzić się rude. Także często spotykanym przesądem jest ten, że siedzenie po turecku w ciągu dziewięciu miesięcy noszenia dziecka pod sercem niemal gwarantuje, że malec będzie miał krzywe nogi.

Czego nie robić w ciąży, by dziecko było zdrowe? Przesądy dotyczące zdrowia malucha

Przesądy w ciąży dotyczą także sfery zdrowia dziecka. Żeby nie zapeszyć, nie powinno się kupować wyprawki przed porodem. Nieszczęście przynosi też obecność na pogrzebie. Nie wolno też iść na chrzciny ani na ślub, bo to przyniesie pecha chrzczonemu dziecku i parze młodej. Przesądy ciążowe twierdzą, że aby dziecko nie było niepełnosprawne, nie można patrzeć na takie osoby ani obcinać w trakcie ciąży włosów. Słuchanie zapowiedzi w kościele grozi urodzeniem głuchego dziecka, a przymierzanie okularów – wadą wzroku. Natomiast patrzenie przez dziurkę od klucza czy wizjer będzie skutkowało tym, że dziecko będzie miało zeza. Mądrość ludowa twierdzi również, że dziecku będą ropiały oczy, jeśli matka przez dwa ostatnie miesiące ciąży będzie uprawiała seks. Przesądy w ciąży dotyczące zdrowia malucha wieńczy ten, który łączy chodzenie ciężarnej po kałużach z dziecięcym wodogłowiem.

Przesądy ciążowe dotyczące usposobienia i cech dziecka

Przekazywane z pokolenia na pokolenie rady dla przyszłych matek uwzględniają też przesądy związane z cechami dziecka i jego usposobieniem. Na przykład martwienie się sprawi, że dziecko będzie leworęczne, a mocny makijaż ciężarnej sprowadzi jej dziecko na złą drogę. Nie wolno ani patrzeć na słońce, ani płakać, bo malec też będzie płaczliwy. Istnieje też przesąd, że jeśli na ciężarną podczas zmywania naczyń chlapnie woda, dziecko zostanie w przyszłości alkoholikiem.

Przesądy w ciąży dotyczące porodu i matki

Niewłaściwe zachowanie podczas ciąży według przesądów może wpłynąć na przebieg porodu i to, co dzieje się po nim. Najbardziej znanym zabobonem jest zakaz przechodzenia pod kablami czy sznurem z praniem, a także noszenia korali, naszyjników czy apaszek – powoduje to, że przy porodzie dziecko prawie na pewno owinie się pępowiną. Krąży też opinia, jakoby mycie krocza w trakcie ciąży mogło spowodować krwotok i poronienie. Przesądy ciążowe dotyczą też tego, co będzie po porodzie. Przypinanie szpilek sprawia, że po wydaniu dziecka na świat łożysko nie chce się urodzić. Przytulanie psa czy kota przez ciężarną przenosi na nie całą miłość matczyną, a dzielenie się jedzeniem powoduje, że w piersiach zabraknie pokarmu.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Ciężarna kobieta śpi na prawym boku
©ambrozinio/Fotolia
Styl życia
Spanie na prawym boku w ciąży może być niebezpieczne
Nie każda ciąża wyklucza spanie w innej pozycji niż na lewym boku. Pozycja na prawym boku nie musi być niebezpieczna, choć u niektórych może powodować omdlenia. Dzieje się to przez ucisk żyły głównej dolnej.

Nie każda ciąża wyklucza spanie w innej pozycji niż na lewym boku. Pozycja na prawym boku nie musi być niebezpieczna, choć u niektórych może powodować omdlenia. Dzieje się to przez ucisk żyły głównej dolnej.   Spanie na prawym boku w ciąży jest bezpieczne, jeśli matka czuje się dobrze, leżąc w tej pozycji. Wówczas nie ma przeciwwskazań, żeby spała w ten sposób. Nie ma także powodów do niepokoju, jeśli przebudzi się i stwierdzi, że leży w takiej pozycji.   Natomiast spanie na prawym boku w ciąży jest wykluczone, gdy kobieta w tej pozycji ma mroczki przed oczami, kołatanie serca czy czuje, że za chwilę zemdleje . Po zmianie pozycji objawy te ustępują. Wywołuje je zaburzony przepływ krwi żyłą główną dolną, która doprowadza krew z dolnej części ciała do serca.   Naczynie to przebiega po prawej stronie kręgosłupa, a uciśnięte nie może prawidłowo spełniać swej funkcji. Przez to krew nie dopływa do mięśnia sercowego i nie może zasilać organizmu matki i dziecka, powodując niedotlenienie.   Dlatego zaleca się spanie na lewym boku . Ta pozycja dodatkowo wspiera pracę nerek i zapobiega hemoroidom . Dzięki właściwemu wydalaniu wody z organizmu można uniknąć obrzęków, które w ciąży się zdarzają.   Czerwona herbata ma wiele cennych właściwości, ale czy wiesz jak może działać na przebieg ciąży i czy można ją pić? Poznaj, działanie  czerwonej herbaty w ciąży . Czy wierzysz w przesądy? Poznaj, jakie panują  przesądy w ciąży, czyli czego „nie wolno” w ciąży .  Zdania na temat picia zielonej herbaty w ciąży są podzielone. Zobacz, jak działa  herbata zielona w ciąży i czy można ją pić .

Problemy ze snem w ciąży
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny problemów ze snem w ciąży i metody radzenia sobie z nimi
Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.

Największe problemy ze snem w ciąży pojawiają się w ostatnim trymestrze. Przyczynami bezsenności w ciąży w tym czasie zwykle są stres przed porodem i opieką nad maluszkiem, brak wygodnej pozycji do snu i skurcze łydek.   W trzecim trymestrze zaleca się spanie na lewym boku. Spanie na brzuchu jest niemożliwe, a pozycja na prawym boku może zaburzać przepływ krwi do dolnych partii ciała przez uciskanie żyły głównej dolnej. Również w pozycji na plecach krążenie może być zaburzone. Problemy ze snem na początku ciąży Przyczyny problemów ze snem we wczesnej ciąży to stres, częsta potrzeba oddawania moczu, złe samopoczucie i nieodpowiednie warunki do spania. W pierwszym trymestrze częściej ciężarnym dokucza senność, która jest wynikiem rosnącego poziomu progesteronu. Hormon ten odpowiada za utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój zarodka. Ciężarna w miarę możliwości powinna poddawać się temu i urządzać drzemki w środku dnia.   Bezsenność w ciąży wynikać może ze stresu związanego z nową sytuacją i obawami ciężarnej, np. czy sobie poradzi lub jak przebiegnie ciąża. Permanentne napięcie utrudnia zasypianie i może wybudzać w nocy. Aby rozwiązać ten problem, warto skorzystać z technik relaksacyjnych, metod na wyciszenie. Pomóc może też ciepła kąpiel i wywietrzenie sypialni oraz spacer lub inna wybrana forma aktywności przed snem.   Budzenie się w nocy w ciąży jest zwykle skutkiem zwiększonego parcia na pęcherz przez powiększającą się macicę. Aby uniknąć wybudzania z tego powodu, trzeba ograniczyć płyny wieczorami. Problemy ze snem w ciąży: drugi trymestr Drugi trymestr ciąży to czas, kiedy organizm już przystosował się do nowej sytuacji ale jeszcze nie podejmuje nadmiernego wysiłku. W tych miesiącach problemy ze snem są bardzo rzadkie, mogą wynikać z przyczyn...

kobieta w zaawansowanej ciąży z zegarkiem
© Kaspars Grinvalds/Fotolia.com
Styl życia
Zwiastun porodu – ruchy dziecka przed porodem
Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające. Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia.

Kilka tygodni przed porodem dziecko przyjmuje pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, a więc głową w dół. To powoduje tzw. skurcze przepowiadające.   Można łatwo odróżnić je od skurczów porodowych, ponieważ nie są regularne ani nie nasilają się, a ustępują po ciepłej kąpieli lub podczas spokojnego leżenia. Ruchliwość dziecka w ostatnim miesiącu przed porodem Już w 8 miesiącu ciąży dziecko wierci się, by przyjąć pozycję do porodu . Są to skurcze przepowiadające. Odczuwa się je w dole brzucha, ponieważ malec schodzi na dół. Nie są związane z akcją porodową , a jedynie przygotowaniem do porodu, póki dziecko ma wystarczająco dużo miejsca, by się odwrócić. Od skurczów porodowych skurcze przepowiadające różnią się tym, że nie są regularne, występują tylko w obrębie brzucha, ustępują po położeniu się lub ciepłej kąpieli i się nie nasilają.  Liczbę ruchów w ostatnim miesiącu przed porodem warto kontrolować W ostatnim miesiącu ciąży dziecko ma bardzo mało miejsca, więc nie jest tak ruchliwe, jak w drugim trymestrze ciąży. Nie oznacza to jednak, że nie porusza się wcale. Brak jakichkolwiek ruchów dziecka powinien zaniepokoić ciężarną i skłonić ją do wizyty u lekarza. Ruchy dziecka przed porodem przypominają raczej szturchanie i są o wiele bardziej subtelne. Aby stwierdzić, czy wszystko zmierza ku dobremu rozwiązaniu, można notować częstotliwość ruchów malca. Zbliżasz się do terminu porodu? To ostatni dzwonek na zakupy, wejdź na tę stronę i wykorzystaj kupon rabatowy 5 10 15 .     W szkole rodzenia dowiesz się,  jak się przygotować do porodu naturalnego . Nie wiesz, co zabrać do szpitala na poród? Zobacz, co powinna zawierać  wyprawka do szpitala dla matki .   Ostatni miesiąc ciąży...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner