
Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.
Mleko matki to najlepszy i najbardziej odżywczy pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Dlatego jego brak powinien skłonić matkę do konsultacji z lekarzem. Warto jednak wstępnie rozpoznać jego możliwe przyczyny.
Kolczyk w sutku i operacje piersi a karmienie piersią
Przyczyną braku pokarmu w piersiach mogą być nieprawidłowo rozwinięte sutki lub brodawki sutkowe, a co za tym idzie niedostatecznie wykształcone gruczoły mlekowe. Gruczoły mlekowe, a także drogi, którymi mleko przepływa przez pierś, mogą także ulec mechanicznemu uszkodzeniu. Jest to jedno z możliwych skutków ubocznych wszelkich ingerencji chirurgicznych i kosmetycznych w obrębie sutka. Mowa tu nie tylko o operacjach kształtowania, powiększania lub zmniejszania biustu, ale też o piercingu w brodawce sutkowej.
Problemy hormonalne a brak pokarmu
Inną przyczyną braku pokarmu mogą być problemy hormonalne, towarzyszące często schorzeniom takim, jak zespół policystycznych jajników, zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie hormonów tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu), nadciśnienie.
Tabletki antykoncepcyjne oraz inne leki i zioła a karmienie piersią
Antykoncepcja hormonalna stosowana przed zajściem w ciążę niekiedy w znaczny i długotrwały sposób narusza równowagę hormonalną organizmu. Również antykoncepcja stosowana po porodzie może wpłynąć na ilość mleka, szczególnie jeśli rozpocznie się jej stosowanie, zanim dziecko ukończy 4 miesiąc życia.
Zmniejszona ilość mleka może też być efektem przyjmowania leków zawierających pseudoefedrynę (jest ona aktywnym składnikiem wielu leków na przeziębienie i grypę, zobacz: Czy można karmić piersią podczas przeziębienia) oraz bromokryptynę i metylergonowinę, które hamują wydzielanie prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Podobne działanie mogą mieć zioła: szałwia, mięta oraz natka pietruszki, przyjmowane w dużych ilościach.
Zbyt długie przerwy w karmieniu piersią a zanik pokarmu
Od razu po urodzeniu dziecko przystawia się do piersi matki m.in. po to, aby zachować naturalny rytm produkcji mleka. Zbyt długie zwlekanie z rozpoczęciem karmienia piersią może sprawić, że mleko będzie produkowane w niewielkiej ilości. Zanik pokarmu może też być spowodowany zbyt długimi przerwami w karmieniu, niekarmieniem dziecka na żądanie. Kiedy mleko przez długi czas znajduje się w piersi, organizm ogranicza jego produkcję.
Zapalenie piersi może być przyczyną zaniku pokarmu
Zapalenie piersi może wystąpić już w pierwszym tygodniu po porodzie. Jego przyczyną są bakterie przedostające się przez drobne urazy na skórze w okolicy brodawki sutkowej. Najczęściej do zapalenia piersi w okresie połogu dochodzi wtedy, kiedy w jamie ustnej noworodka obecne są bakterie gronkowca złocistego.
W późniejszym okresie do zapalenia piersi może dojść także wskutek niecałkowitego opróżniania ich z mleka, spowodowanego np. zbyt krótkim i nieregularnym karmieniem dziecka albo nieprawidłową pozycją podczas karmienia. Zapalenie może też mieć swoją przyczynę w podrażnieniach i odparzeniach piersi, które są skutkiem noszenia nieprzepuszczających powietrza, zbyt ciasnych biustonoszy.
Najczęstszymi objawami zapalenia piersi są: obrzęk i zaczerwienienie piersi, gorączka, ból piersi, ból głowy, czasem też dreszcze.
W początkowym stadium dolegliwości pomocne jest częste przystawianie dziecka do piersi i delikatne odciąganie małych porcji pokarmu, a także okłady ze schłodzonych i zmiażdżonych liści kapusty. W zaawansowanym zapaleniu piersi konieczny jest antybiotyk.
- W okresie laktacji unikaj kawy, cytrusów i grzybów. Co można jeść podczas karmienia piersią?
- Jesteś osłabiona i masz katar? Sprawdź, czy można karmić piersią podczas przeziębienia i gorączki?