Kobieta karmi piersią
© jozik13/Fotolia.com
Styl życia

Przyczyny braku pokarmu, jednego z najczęstszych problemów podczas karmienia piersią

Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.

Jednym z najczęściej występujących problemów podczas karmienia piersią jest brak pokarmu lub jego ograniczona ilość. Przyczyny małej ilości mleka mogą leżeć w wadach anatomicznych piersi, zaburzeniach gospodarki hormonalnej lub zbyt długich przerwach w karmieniu dziecka.

 

Mleko matki to najlepszy i najbardziej odżywczy pokarm dla noworodka i niemowlęcia. Dlatego jego brak powinien skłonić matkę do konsultacji z lekarzem. Warto jednak wstępnie rozpoznać jego możliwe przyczyny.

Kolczyk w sutku i operacje piersi a karmienie piersią

Przyczyną braku pokarmu w piersiach mogą być nieprawidłowo rozwinięte sutki lub brodawki sutkowe, a co za tym idzie niedostatecznie wykształcone gruczoły mlekowe. Gruczoły mlekowe, a także drogi, którymi mleko przepływa przez pierś, mogą także ulec mechanicznemu uszkodzeniu. Jest to jedno z możliwych skutków ubocznych wszelkich ingerencji chirurgicznych i kosmetycznych w obrębie sutka. Mowa tu nie tylko o operacjach kształtowania, powiększania lub zmniejszania biustu, ale też o piercingu w brodawce sutkowej.

Problemy hormonalne a brak pokarmu

Inną przyczyną braku pokarmu mogą być problemy hormonalne, towarzyszące często schorzeniom takim, jak zespół policystycznych jajników, zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie hormonów tarczycy (niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu), nadciśnienie.

Tabletki antykoncepcyjne oraz inne leki i zioła a karmienie piersią

Antykoncepcja hormonalna stosowana przed zajściem w ciążę niekiedy w znaczny i długotrwały sposób narusza równowagę hormonalną organizmu. Również antykoncepcja stosowana po porodzie może wpłynąć na ilość mleka, szczególnie jeśli rozpocznie się jej stosowanie, zanim dziecko ukończy 4 miesiąc życia.

 

Zmniejszona ilość mleka może też być efektem przyjmowania leków zawierających pseudoefedrynę (jest ona aktywnym składnikiem wielu leków na przeziębienie i grypę, zobacz: Czy można karmić piersią podczas przeziębienia) oraz bromokryptynę i metylergonowinę, które hamują wydzielanie prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Podobne działanie mogą mieć zioła: szałwia, mięta oraz natka pietruszki, przyjmowane w dużych ilościach.

Zbyt długie przerwy w karmieniu piersią a zanik pokarmu

Od razu po urodzeniu dziecko przystawia się do piersi matki m.in. po to, aby zachować naturalny rytm produkcji mleka. Zbyt długie zwlekanie z rozpoczęciem karmienia piersią może sprawić, że mleko będzie produkowane w niewielkiej ilości. Zanik pokarmu może też być spowodowany zbyt długimi przerwami w karmieniu, niekarmieniem dziecka na żądanie. Kiedy mleko przez długi czas znajduje się w piersi, organizm ogranicza jego produkcję.

Zapalenie piersi może być przyczyną zaniku pokarmu

Zapalenie piersi może wystąpić już w pierwszym tygodniu po porodzie. Jego przyczyną są bakterie przedostające się przez drobne urazy na skórze w okolicy brodawki sutkowej. Najczęściej do zapalenia piersi w okresie połogu dochodzi wtedy, kiedy w jamie ustnej noworodka obecne są bakterie gronkowca złocistego.

 

W późniejszym okresie do zapalenia piersi może dojść także wskutek niecałkowitego opróżniania ich z mleka, spowodowanego np. zbyt krótkim i nieregularnym karmieniem dziecka albo nieprawidłową pozycją podczas karmienia. Zapalenie może też mieć swoją przyczynę w podrażnieniach i odparzeniach piersi, które są skutkiem noszenia nieprzepuszczających powietrza, zbyt ciasnych biustonoszy.

 

Najczęstszymi objawami zapalenia piersi są: obrzęk i zaczerwienienie piersi, gorączka, ból piersi, ból głowy, czasem też dreszcze.

 

W początkowym stadium dolegliwości pomocne jest częste przystawianie dziecka do piersi i delikatne odciąganie małych porcji pokarmu, a także okłady ze schłodzonych i zmiażdżonych liści kapusty. W zaawansowanym zapaleniu piersi konieczny jest antybiotyk.


Niemowlę w niebieskiej czapce leży na brzuchu .
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mleko z piersi i z butelki, czyli karmienie mieszane
Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką.

Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką. Karmienie niemowląt – piersią, butelką i mieszane Znane są trzy sposoby karmienia noworodków.   Pierwszy sposób – wspierany przez WHO i UNICEF – to karmienie niemowlęcia wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia.   Drugim sposobem jest podawanie mleka modyfikowanego .   Trzecim sposobem jest kamienie mieszane, które polega na karmieniu dziecka piersią i podawaniu dodatkowo mleka z butelki. Ten typ karmienia zalecany jest zwykle w przypadku, gdy niemowlę mało przybywa na wadze. Decyzja o wprowadzeniu karmienia mieszanego często podejmowana jest łącznie z decyzją o powrocie mamy do pracy . Niekiedy wprowadzenie karmienia mieszanego może być konieczne ze względu na bolesny obrzęk piersi. Karmienie mieszane – najpierw pierś potem butelka Wprowadzając karmienie mieszane, mamy zwykle obawiają się, że dziecko przestanie ssać pierś i będzie jadło wyłącznie pokarm z butelki. Jedzenie z butelki jest łatwiejsze niż ssanie piersi, ponieważ wymaga od dziecka znacznie mniejszego wysiłku. Ssanie mleka z piersi polega na „wyciąganiu brodawki piersi”. Maluch przyciska brodawkę do podniebienia i stymulując ją językiem umożliwia wypływanie mleka. W przypadku karmienia butelką pokarm wydostaje się łatwiej, dlatego często maluchy, które spróbują tej techniki rezygnują z ssania piersi. Zdaniem doradców laktacyjnych, aby uniknąć odrzucenia piersi należy zachować pewien schemat karmienia. Karmienie należy rozpoczynać podając pierś, a dopiero później butelkę. Pierś proponujemy dotąd aż dziecko jej nie opróżni. W pokarmie matki znajdują się...

Niemowlę na rękach mamy
© Halfpoint/Fotolia.com
Styl życia
Picie szałwii w okresie karmienia piersią
Szałwia ma właściwości gojące, odkażające oraz słabe działanie przeciwgrzybiczne, jednak oprócz tego wpływa na produkcję mleka. Karmiące matki powinny zrezygnować z picia szałwii, ponieważ hamuje ona wytwarzanie mleka. W odpowiednich ilościach herbata z szałwii pomoże w odstawieniu dziecka od piersi.

Szałwia ma właściwości gojące, odkażające oraz słabe działanie przeciwgrzybiczne, jednak oprócz tego wpływa na produkcję mleka. Karmiące matki powinny zrezygnować z picia szałwii, ponieważ hamuje ona wytwarzanie mleka. W odpowiednich ilościach herbata z szałwii pomoże w odstawieniu dziecka od piersi.   Jako że szałwia hamuje laktację , w karmieniu piersią jest zielem niepożądanym. Zbyt mała ilość pokarmu sprawia, że dziecko musi być dokarmiane butelką albo karmione wyłącznie mlekiem niepochodzącym od matki. Napar z szałwii przydaje się przeważnie gdy odstawia się dziecko od piersi. Dzięki właściwościom zmniejszającym wytwarzanie mleka szałwia łagodzi, a nawet zapobiega zapaleniom piersi i związanemu z tym bólowi.   Napar z szałwii pity regularnie po 2 szklanki dziennie wygasza produkcję mleka. Dzięki temu można uniknąć nawału mleka, zapalenia piersi i bólu. Szałwia a karmienie piersią – ten dylemat nie jest tak duży, jeśli napary ziołowe stosujemy z głową, znając ich właściwości i przeciwwskazania do picia w pewnych stanach, np. ciąży czy w okresie karmienia piersią . Dowiesz się, jakie są korzyści dla dziecka podczas karmienia piersią .  Karmienie piersią jest także korzystne dla matki. Sprawdź, dlaczego warto karmić w sposób naturalny .  Dieta podczas karmienia piersią powinna dostarczać składników odżywczych. Dowiedz się, co można jeść karmiąc piersią . 

©petunyia/Fotolia
Styl życia
Częste karmienie zwiększa laktację
Do 6. miesiąca życia dziecka mleko matki jest jego jedynym pokarmem, dlatego ważne, by było go odpowiednio dużo. Jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze, a pokarmu jest zbyt mało, można starać się zwiększyć laktację. Ważne jest picie dużej ilości płynów i częste karmienie, nawet co godzinę.

Do 6. miesiąca życia dziecka mleko matki jest jego jedynym pokarmem, dlatego ważne, by było go odpowiednio dużo.   Jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze , a pokarmu jest zbyt mało, można starać się zwiększyć laktację. Ważne jest picie dużej ilości płynów i częste karmienie, nawet co godzinę. Częste karmienie i odciąganie pokarmu zwiększa produkcję mleka Gdy pokarmu jest zbyt mało, trzeba pobudzać organizm do jego wytwarzania. Dobrym sposobem na to, aby zwiększyć laktację, jest częste przystawianie dziecka do piersi . Jeśli dziecko ma ochotę ssać, powinno być karmione nawet co godzinę lub częściej. Pomiędzy karmieniami można też odciągać pokarm, tym bardziej jeśli malec nie chce ssać częściej niż co około 2,5 godziny. Zwiększyć laktację można też dzięki karmieniu nocnemu co, mniej więcej, 3 godziny . Nocą organizm wytwarza więcej prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. A mleko jest wtedy bardziej tłuste . Ważne jest, by prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, tak by miało w ustach nie tylko samego sutka, ale i większą część otoczki sutkowej. Właściwa dieta i picie dużej ilości płynów zwiększają laktację Matka zastanawiająca się, jak zwiększyć laktację, powinna przede wszystkim zachęcić dziecko do ssania. Chęć dziecka rośnie, jeśli pokarm mu smakuje, zatem należy sprawić, by był on możliwie najlepszy. Wymaga to stosowania odpowiedniej diety. Najlepsze są potrawy lekkostrawne , duża ilość warzyw i owoców, produkty zbożowe oraz nabiał i chude mięso, a także ryby. Aby zwiększyć laktację, powinno się przyjmować około 2 do 3 litrów płynów dziennie . Najlepsza jest woda o niskiej zawartości minerałów i herbatki owocowe, a także soki owocowe i warzywne (choć ilość tych ostatnich nie powinna przekroczyć 2 szklanek dziennie). Im częściej i więcej...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik