gorąca kawa
©Givaga/fotolia
Styl życia

Objawy i skutki przedawkowania kofeiny

Przedawkowanie kofeiny powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią, odwodnienie, spadek formy i niepokój. Nienaturalnie pobudzony człowiek nie jest w stanie zasnąć, a brak snu także odbija się na zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny i długotrwała bezsenność mogą doprowadzić nawet do zgonu.

Przedawkowanie kofeiny powoduje kłopoty z koncentracją i pamięcią, odwodnienie, spadek formy i niepokój. Nienaturalnie pobudzony człowiek nie jest w stanie zasnąć, a brak snu także odbija się na zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny i długotrwała bezsenność mogą doprowadzić nawet do zgonu.

 

Objawy przedawkowania kofeiny: fizyczne i psychiczne

Najczęściej kofeina przyjmowana jest w postaci kawy, ale należy pamiętać, że zawierają ją także inne napoje. Maksymalna dawka kofeiny dla młodego, zdrowego człowieka to 600 mg na dobę. Przedawkowanie kofeiny objawia się problemami z pamięcią i koncentracją, a także nadmiernym pobudzeniem i niepokojem. Kofeina oddziałuje na układ nerwowy i zwiększa wydzielanie adrenaliny w organizmie. Ponadto kawa pita w dużych ilościach negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Podrażnia śluzówkę żołądka i obciąża wątrobę, powodując dolegliwości bólowe i problemy z trawieniem. Nadmiernemu spożyciu kofeiny towarzyszyć mogą nudności i wymioty. Natomiast jej działanie moczopędne może skutkować odwodnieniem organizmu, jeśli pije się jej za dużo. Objawem odwodnienia jest zmiana koloru moczu na ciemniejszy. Kofeina uniemożliwia zaśnięcie, a długotrwały brak snu także bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia. Przedawkowanie kofeiny wiąże się też, paradoksalnie, z zauważalnym spadkiem energii.

 

Skutki przedawkowania kofeiny – rozbicie, skok ciśnienia, drgawki, a nawet śmierć

Przedawkowanie kofeiny może zakończyć się nawet zgonem, jeśli nie pozwala zasnąć przez więcej niż 70 godzin. Długotrwały brak snu może wywołać halucynacje. Gdy jest jednorazowe, skutkuje rozbiciem, brakiem energii, spadkiem produktywności i silnym niepokojem. Jeśli przyjęta dawka kofeiny była bardzo duża, może powodować drgawki. Przedawkowanie tej substancji skutkuje również skokiem ciśnienia, zwiększając ryzyko udaru i zawału. Przedawkowanie kofeiny w ciąży grozi niedorozwojem płodu. Dziecko może urodzić się z małą masą ciała lub przedwcześnie.

 

Pierwsza pomoc przy przedawkowaniu kofeiny

Jeśli doszło do przedawkowania kofeiny, konieczne jest leczenie. Co robić w przypadku przedawkowania kofeiny? Po pierwsze wywołać wymioty. W ten sposób z organizmu zostanie usunięta kofeina, która nie zdążyła się jeszcze wchłonąć. Drugim krokiem jest uspokojenie rytmu serca. Ulgę powinna przynieść chłodna, ale nie zimna kąpiel i położenie się, uspokojenie oddechu i zrelaksowanie się. Po trzecie trzeba uzupełnić płyny i wspomóc organizm w wypłukiwaniu nadmiaru kofeiny – pijąc powoli, małymi łykami, duże ilości wody. Pierwszej pomocy w przedawkowaniu kofeiny udzieli też personel medyczny – jeśli objawy będą się nasilać lub nie ustąpią w ciągu 3-4 godzin, konieczna może być wizyta w szpitalu i płukanie żołądka.

Biała filiżanka pełna ziaren kawy.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kofeina to substancja psychoaktywna. Czy można się od niej uzależnić?
Kofeina działa pobudzająco na układ nerwowy. Zmniejsza senność i poprawia fizyczną i umysłową wydolność organizmu. Czy należy uznać ją za uzależniający narkotyk?

Kofeina działa pobudzająco na układ nerwowy. Zmniejsza senność i poprawia fizyczną i umysłową wydolność organizmu. Czy należy uznać ją za uzależniający narkotyk?   Kofeina to organiczny związek chemiczny, który znajduje się w roślinach np. w kawie , herbacie lub ziarnach kakaowca. Kofeina może być także otrzymywana syntetycznie. Jest środkiem psychoaktywnym . Kofeina dodawana jest do niektórych produktów spożywczych, takich jak napoje energetyzujące oraz inne napoje gazowane (występuje przede wszystkim w coli). Jest powszechnie wykorzystywaną substancją psychoaktywną. Jej roczne spożycie szacuje się na ok. 120 000 ton . Pobudzające działanie kofeiny Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy (korę mózgu) i poprawia metabolizm . Kofeina zwiększa wydzielanie neuroprzekaźników, takich jak: serotonina, adrenalina, dopamina i noradrenalina. Wykorzystywana jest w celach leczniczych i konsumpcyjnych. Kofeina zmniejsza odczucie przemęczenia i sennego nastroju. Przywraca ostrość umysłu. Zwiększa wydolność fizyczną organizmu. Stosowanie kofeiny w większych dawkach wpływa na rdzeń kręgowy. Kofeina ma właściwości anksjogenne – może zwiększać uczcie lęku i niepokoju. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zmniejsza napięcie mięśni gładkich rozszerzając oskrzela . Przyspiesza przemianę materii i pobudza spalanie tkanki tłuszczowej. Ma właściwości przeczyszczające i moczopędne. Wprowadzona do organizmu kofeina wchłania się w ok. 45 minut. Kofeina działa pozytywnie na niektóre układy organizmu ludzkiego i jest bezpieczna, o ile jej dzienna dawka nie przekracza 600 mg dziennie (2-3 filiżanki kawy dziennie). W przypadku kobiet w ciąży dawka spożycia kofeiny jest ograniczona i wynosi do 300 mg dziennie. Negatywny wpływ kofeiny na organizm Kofeina zwiększa ryzyko zachorowań na raka pęcherza moczowego i przekształca się w organizmie w...

mężczyzna z chmurą deszczową nad głową
©Sergey Nivens/Fotolia.com
Styl życia
Objawy przedawkowania leków przeciwdepresyjnych i psychotropowych
Zatrucie lekami przeciwdepresyjnymi lub psychotropowymi w wielu przypadkach kończy się tragicznie. Tego typu leki po przekroczeniu dozwolonej dawki działają toksycznie. Jeśli w ciągu kilku godzin chory nie otrzyma pomocy, w jego organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Bliscy osób z zaburzeniami psychicznymi powinni umieć rozpoznawać symptomy zatrucia lekami, aby w razie przedawkowania zadziałać błyskawicznie.

Zatrucie lekami przeciwdepresyjnymi lub psychotropowymi w wielu przypadkach kończy się tragicznie. Tego typu leki po przekroczeniu dozwolonej dawki działają toksycznie. Jeśli w ciągu kilku godzin chory nie otrzyma pomocy, w jego organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Bliscy osób z zaburzeniami psychicznymi powinni umieć rozpoznawać symptomy zatrucia lekami, aby w razie przedawkowania zadziałać błyskawicznie. Przedawkowanie leków przeciwdepresyjnych Przedawkowanie antydepresantów jest przyczyną 26% przypadków śmiertelnych zarejestrowanych na oddziałach toksykologicznych. Najczęściej przepisywanymi i jednocześnie najbardziej toksycznymi lekami przeciwdepresyjnymi są trójcykliczne antydepresanty (np. imipraminia, doksepina, dezypramina). Objawy zatrucia nimi pojawiają się w ciągu godziny po przedawkowaniu. Dopuszczalna dzienna dawka imipraminy (dla osoby dorosłej) to 150–300 mg (w zależności od nasilenia depresji). Objawy lekkiego zatrucia lekami przeciwdepresyjnymi: wymioty , drgawki, rozszerzenie źrenic, suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia, obniżenie ciśnienia krwi i temperatury ciała. Objawy ostrego zatrucia lekami przeciwdepresyjnymi: zatrzymanie moczu, zaburzenia świadomości, śpiączka, tachykardia (częstoskurcz serca). Przedawkowanie leków psychotropowych Leki psychotropowe trafiają za pośrednictwem krwi do mózgu i wpływają na jego funkcje. Przepisuje się je tylko osobom zaburzeniami psychicznymi. Do najsilniejszych psychotropów należą np. karbamazepina, lamotrygina, okskarbazepina. Ich stosowanie wymaga ścisłej współpracy z lekarzem, bo przyjęcie zbyt dużej dawki może skończyć się śmiercią. Dopuszczalna dzienna dawka karbamazepiny (dla osoby dorosłej) to 600 mg (przy silnych zaburzeniach maniakalno-depresyjnych). Objawy lekkiego zatrucia lekami psychotropowymi: nudności i wymioty,...

leki i witaminy
Pixabay/Mizianitka/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Główne objawy przedawkowania magnezu
Nadmiar magnezu to hipermagnezemia. Przedawkowanie magnezu należy do zjawisk rzadkich, ale jest niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego należy być ostrożnym w stosowaniu tego suplementu.

Nadmiar magnezu to hipermagnezemia. Przedawkowanie magnezu należy do zjawisk rzadkich, ale jest niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego należy być ostrożnym w stosowaniu tego suplementu. Co to znaczy przedawkowanie magnezu? Magnez jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest budulcem kości i odpowiada za proces krzepnięcia krwi i skurczu sercowego. Poza tym to katalizator wielu enzymów. Nadmiar magnezu występuje wtedy, jeśli za dużo spożywamy tego suplementu w tabletkach, czy płynie. Przyczyny przedawkowania magnezu Do najczęstszych przyczyn przedawkowania magnezu należy stosowanie leków zawierających magnez, głównie przez osoby chorujące na niewydolność nerek. Jeśli chorujesz na nadczynność tarczycy, ilość magnezu w organizmie również może być zwiększona. Nadmiar magnezu występuje także podczas chorób nowotworowych, gdyż na skutek zmian nowotworowych w organizmie zmienia się przemiana magnezu. Jeśli jego czynnik jest zwiększony we krwi, oznacza to wzmożenie choroby. Przedawkowanie magnezu może wystąpić też u niemowląt, bo często podaje się im przygotowane na wodzie napoje mleczne, zawierające dużą ilość zjonizowanego magnezu. Następnym powodem nadmiaru magnezu może być spożywanie zbyt dużych jego dawek z suplementami witaminowo-mineralnymi. Skutki przedawkowania magnezu Skutki nadmiaru magnezu są różne. Zależy to od tego, jak dużo tego pierwiastka znajduje się w naszym organizmie. Najczęstsze dolegliwości to zaparcia, zatrzymanie moczu, zawroty głowy, bóle brzucha i skurcze, biegunka , nudności, zaczerwienienie skóry, osłabienie organizmu, ból w klatce piersiowej, niedociśnienie, kłopoty z oddychaniem, arytmia serca, zatrzymanie krążenia, śpiączka, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Dzienna dawka magnezu 1. niemowlęta...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik